rozwińzwiń

Nasz stronniczy optymizm.

Okładka książki Nasz stronniczy optymizm. Tali Sharot
Okładka książki Nasz stronniczy optymizm.
Tali Sharot Wydawnictwo: Amber nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Optimism Bias: A Tour od The Irrstionslly Positive
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2020-03-24
Data 1. wyd. pol.:
2020-03-24
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324169511
Tłumacz:
Anna Cichowicz
Tagi:
Mózg optymizm psychologia neurologia bioneurologia poznawcza osobowość
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
2

Na półkach:

Książka ciekawa, na pewno pozwala spojrzeć na tematykę ludzkiego myślenia czy przewidywania od nieco innej strony. Końcówkę rzeczywiście troszkę musiałem męczyć, ale jako całokształt mogę z czystym sumieniem polecić.

Książka ciekawa, na pewno pozwala spojrzeć na tematykę ludzkiego myślenia czy przewidywania od nieco innej strony. Końcówkę rzeczywiście troszkę musiałem męczyć, ale jako całokształt mogę z czystym sumieniem polecić.

Pokaż mimo to

avatar
81
53

Na półkach:

Bardzo dobra, obfituje w wiele definicji popartymi licznymi komentarzami i przykładami. Najbardziej dotykający jest rozdział o depresji oraz optymizmie/pesymizmie. Końcówka lekko nudnawa.

Bardzo dobra, obfituje w wiele definicji popartymi licznymi komentarzami i przykładami. Najbardziej dotykający jest rozdział o depresji oraz optymizmie/pesymizmie. Końcówka lekko nudnawa.

Pokaż mimo to

avatar
424
423

Na półkach:

Jeśli jesteście ciekawi, jakimi złudzeniami karmi was mózg, jak umysł przekształca przewidywania w rzeczywistość, dlaczego większy namysł prowadzi do gorszego wyboru, jak oczekiwania nauczycieli wpływają na wyniki uczniów (efekt Pigmaliona),na czym polega potęga stereotypu, jak działa samospełniająca się przepowiednia, w jaki sposób emocje wpływają na pamięć i zmieniają naszą przyszłość oraz dlaczego piątek jest lepszy od niedzieli, sięgnijcie po „Nasz stronniczy optymizm” dr Tali Sharot. Abyście jednak nie popadli w skrajność (co może być dla was szkodliwe),przeczytajcie również rewelacyjną książkę Olivera Burkemana „Szczęście. Poradnik dla pesymistów”, w której autor dobitnie wykazuje, że i pesymizm ma swoje dobre strony.

(https://zapiskinamarginesie.pl/2020/12/30/oszukuj-sie-na-zdrowie/)

Jeśli jesteście ciekawi, jakimi złudzeniami karmi was mózg, jak umysł przekształca przewidywania w rzeczywistość, dlaczego większy namysł prowadzi do gorszego wyboru, jak oczekiwania nauczycieli wpływają na wyniki uczniów (efekt Pigmaliona),na czym polega potęga stereotypu, jak działa samospełniająca się przepowiednia, w jaki sposób emocje wpływają na pamięć i zmieniają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1086
721

Na półkach: ,

"Nasz stronniczy optymizm" był dla mnie tak zaskakującą propozycją do przeczytania i zrecenzowania, że rzuciłam się na nią niemal od razu, bez kolejki, bez stosiku hańby, ot po prostu, natychmiast. Dlaczego? Już mówię.

Dr Tali Sharat to badaczka neuronauki, a jednocześnie, co bardzo ciekawe ma doktorat z neurologii, a także psychologii. To mieszanka, przy której można się śmiało spodziewać, że taka książka będzie bardzo mądrze napisana i nie będzie czytelnika nudzić.

W tej niepozornej książce Autorka przekonuje, że mimo wszystko lepiej być w życiu optymistą, patrzeć przez różowe okulary niż pesymistą. W sumie całkiem logiczne podejście, ileż można się zadręczać paskudnymi myślami, prawda?

Jak się tak zastanowić, to kiedy patrzymy na świat pozytywnie, mamy lepsze samopoczucie i wszystko nam przychodzi łatwiej dopóki coś nie pójdzie nie po naszej myśli... no właśnie. Czy z automatu taka osoba ma skłonność do depresji przez jedno niepowodzenie? Może lepiej patrzeć na wszystko tak, jakby miało się nie udać i być pozytywnie zaskoczonym i zadowolonym?

Z tej książki dowiecie się wielu rzeczy, choć nie traktowałabym jej jako poradnik, ale raczej coś nad czym można się uśmiechnąć, dowiedzieć się ciekawostek związanych z naszą psychiką. Bo ktoś wie dlaczego z utęsknieniem czekamy na piątkowe popołudnie, kiedy to zaczyna się dla wielu osób weekend, a nienawidzimy poniedziałkowych poranków? Tego się dowiecie z tej lektury!

Polecam, serio :) bo warto czasami się zastanowić co nas określa od takiej strony typowo naukowej a Wydawnictwu Amber dziękuję za możliwość przeczytania ciekawej książki, zupełnie innej niż te, po które sięgam na co dzień.

"Nasz stronniczy optymizm" był dla mnie tak zaskakującą propozycją do przeczytania i zrecenzowania, że rzuciłam się na nią niemal od razu, bez kolejki, bez stosiku hańby, ot po prostu, natychmiast. Dlaczego? Już mówię.

Dr Tali Sharat to badaczka neuronauki, a jednocześnie, co bardzo ciekawe ma doktorat z neurologii, a także psychologii. To mieszanka, przy której...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1314
1167

Na półkach: , ,

Czy optymizm wynaleźli Amerykanie, a może każdy z nas ma wbudowaną "skłonność do przeszacowywania prawdopodobieństwa napotykania zdarzeń pozytywnych i niedoszacowywania prawdopodobieństwa doświadczania zdarzeń negatywnych"? Skąd się bierze nasz stronniczy optymizm i postrzeganie przyszłości przez różowe okulary? Jakie mogą być „skutki pozytywnie zniekształconego widzenia przyszłości"? Czy to mechanizm obronny naszego organizmu, by zachować zdrowie psychiczne i ograniczyć stres?

Odpowiedzi na te, ale i wiele innych pytań znajdziemy w tej niesamowicie ciekawej i zaskakującej książce. Gdy zaczęłam czytać, to wręcz nie mogłam się od niej oderwać, jak od najlepszego thrillera. I nie, absolutnie nie jest to poradnik, a opracowanie naukowe powołujące się na badania, eksperymenty, jak i sytuacje z życia wzięte. Autorka nie zanudza nas jednak długimi wywodami, a w lekki i przystępny sposób przekazuje wiedzę o funkcjonowaniu naszego mózgu. Bo przecież stronniczość optymizmu, to niewątpliwie "jedno z największych oszustw, do jakich zdolny jest ludzki umysł." I pewnie dlatego zagadnienie to jest tak fascynujące.

Jeśli jesteście ciekawi dlaczego z takim utęsknieniem czekamy na weekend i czy nasze przewidywania przyszłości stają się samospełniającą się przepowiednią, przeczytajcie koniecznie, a odpowiedź może okazać się dla Was zaskoczeniem. Ja wielokrotnie otwierałam szeroko oczy ze zdziwienia, choćby czytając o wynikach badania dotyczącego tego co daje nam w życiu szczęście, czy związanego z posiadaniem dzieci.

Dzięki tej lekturze nie tylko dowiecie się więcej o Was samych, ale i nie raz się uśmiechniecie, lub pokręcicie głową z niedowierzaniem.

Czy optymizm wynaleźli Amerykanie, a może każdy z nas ma wbudowaną "skłonność do przeszacowywania prawdopodobieństwa napotykania zdarzeń pozytywnych i niedoszacowywania prawdopodobieństwa doświadczania zdarzeń negatywnych"? Skąd się bierze nasz stronniczy optymizm i postrzeganie przyszłości przez różowe okulary? Jakie mogą być „skutki pozytywnie zniekształconego widzenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
842
740

Na półkach:

Zastanówcie się chwilę, jak byście siebie określili – jako optymistów czy pesymistów? Czy przysłowiowa szklanka jest w połowie pełna czy pusta? A czy uwierzycie, że z biologicznego punktu widzenia, nasz mózg jest optymistą?

Dr Tali Sharot to psycholog i profesor neuronauki poznawczej na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej University College London. Prosto mówiąc bada jak emocje wpływają na nasze wybory, postępowanie, relacje, przekonania itp. Aby przedstawić wam, o czym jest książka "Nasz stronniczy optymizm" najlepiej oddam jej głos.

"W tej książce dowodzę, że pozytywne nastawienie nie jest wynikiem czytania poradników samopomocowych w nadmiarze. Optymizm może mieć tak istotne znaczenie dla naszego przetrwania, że został wmontowany na stałe w nasz najbardziej skomplikowany narząd czyli mózg."[1]

Zastanówmy się, na prostym przykładzie, ile w tym prawdy. Ponieważ rozmawiamy tu o książkach, wyobraźmy sobie, że właśnie zaczynamy nową lekturę. Na pewno każdy oczekuje, że będzie dobrze napisana i miło spędzi z nią czas. Wątpię, że ktoś bierze książkę z myślą idę czytać, będzie do d.... Myślę, że nawet jak zabieracie się za kolejną część cyklu, który nie koniecznie wam podpasował, w głębi ducha liczycie na to, że tym razem będzie lepiej. To, w dużym uproszczeniu, jest ten optymizm. Myślimy o przyszłości w różowych barwach.

Ktoś może mi zarzucić, że czytanie, szczególnie wśród książkoholików, to ogólnie pozytywne odczucie. W takim razie, zerknijmy na obecną, trudną sytuację związaną z koronawirusem. Zapewne większość z was przyzna, że jest zestresowana, że się obawia co się wydarzy. Zastanówcie się jednak, na ile uważacie za realne, że zarażenie spotka was czy waszych bliskich. Czy to nie jest trochę tak, że umniejszacie prawdopodobieństwo zarażenia, że nie dopuszczacie myśli, że coś złego może się wam przytrafić. Wierzycie, że jak zachowacie środki higieny i przekoczujecie w domu to wszystko będzie dobrze.

Te przykłady w dużym uogólnieniu miały wam pokazać jakie są założenia tej publikacji i badań Tali Sharot. Jakie jeszcze tematy się z nimi wiążą? Dowiecie się między innymi co nieco o złudzeniach w postrzeganiu świata, ile prawdy jest w powiedzeniu, że "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie", co nas uszczęśliwia, jak różnią się mózgi optymistów i pesymistów, skąd bierze się depresja i jak z nią walczyć, jak i dlaczego pozytywne nastawianie pomaga osiągnąć sukces, dlaczego optymizm jest motorem rozwoju.

"Kiedy tylko ludzie zaczynali uruchamiać wyobraźnię, najbardziej banalne zdarzenia z życia wzięte zdawały się gwałtownie przybierać lepszy obrót, a życie stawało się trochę mniej zwyczajne."[2]

Przyjrzyjmy się w jaki sposób jest napisana książka.
Autorka naszpikowała ją różnymi przykładami, opowieściami, opisami eksperymentów. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Samo słowo neurobiologia może odstraszyć czytelnika, a co dopiero trudne terminy z jej zakresu.
Tali Sharot funduje nam najpierw jakąś opowieść, dopiero po niej przechodzi do kwestii stricte naukowych. Ten przykład pokazał wam zjawisko, które nazywa się tak i tak, uruchamia takie obszary mózgu, wynika z niego to i to. Jako laik, muszę przyznać, że metoda taka pomaga w zrozumieniu prezentowanych zagadnień.

Czytając "Nasz stronniczy optymizm" odniosłam wrażenie, że autorka jest straszna gadułą. Jak już zacznie jakiś temat to nie może skończyć. Czasami miałam ochotę jej przerwać i zapytać do czego zmierza.

Zastanawia mnie również czy książka nie mogłaby być lepiej zaplanowana. Autorka często wraca do tych samych zagadnień i trochę kręci się w koło. Z drugiej strony, może gdyby nie te powtórzenia, to tekst nie byłby tak zrozumiały.

Podsumowanie
Mózg to fascynujący organ. Cały czas naukowcy stawiają wiele pytań dotyczących jego funkcjonowania. Dr Tali Sharot wybrała sobie ciekawy obszar badań i postanowiła podzielić się swoimi wnioskami z szerszą grupą odbiorców. Wychodzi z naukowego światka i niesie optymistyczne przesłanie, że na wiele procesów, które dzieją się w mózgu nie mamy wpływu, więc chcąc nie chcąc, musimy patrzeć w przyszłość przez różowe okulary.


[1] Tali Sharot, "Nasz stronniczy optymizm", przeł. Anna Cichowicz, wyd. Amber, Warszawa 2020, s. 13.
[2] Tamże, s. 12.

Zastanówcie się chwilę, jak byście siebie określili – jako optymistów czy pesymistów? Czy przysłowiowa szklanka jest w połowie pełna czy pusta? A czy uwierzycie, że z biologicznego punktu widzenia, nasz mózg jest optymistą?

Dr Tali Sharot to psycholog i profesor neuronauki poznawczej na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej University College London. Prosto mówiąc bada jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
572
572

Na półkach:

"Wybierz optymizm poczujesz się lepiej". Ile w tych słowach Dalajlamy kryje się prawdy dowiemy się po przeczytaniu najnowszej książki "Mój stronniczy optymizm" dr Tali Sharot. W naszym realnym świecie optymizm może być podstawą naszej egzystencji, naszego być albo nie być. Autorka ukazuje jak nasze myślenie wpływa na życie, osiągnięcia, samopoczucie. To czy nasze życie jest "usłane różami" czy jest "drogą przez mękę" zależy od tego jakie mamy do niego nastawienie, ponieważ umiejętność odczuwania szczęścia tkwi w nas. Poznamy jakie różnice występują w mózgu optymistów i pesymistów, jak praca mózgu tworzy nadzieje i marzenia. Eksperymenty naukowe potwierdzają, że ludzki umysł jest ustawiony domyślnie na myślenie pozytywne. Większość społeczeństwa patrzy na swoje życie przez pryzmat optymizmy. Optymiści traktują porażkę jako stan przejściowy, lekcję, z której należy wyciągnąć wnioski i mobilizuje do aktywności. Pesymiści tracą po porażce zapał i motywację, niepowodzenie utrwala w nich poczucie bezradności.
Mózg odbiera złudnie bodźce z zewnątrz, co prowadzi do porażki. Badania potwierdzają jak łatwo można się poddać tym bodźcom. Autorka uświadamia nam, że zbyt wielki optymizm czasami jest fałszywy i prowadzi do niepowodzeń, gdyż jesteśmy ślepi na własne złudzenia, nie widzimy błędów u siebie ale u innych już doskonale dostrzegamy. Najlepiej zachować równowagę, czyli umiarkowany optymizm.
Czy słyszeliście, że w mózgu znajduje się ciało migdałkowe, odpowiedzialne za procesy emocjonalne, iże nasz mózg to największy oszust na świecie? Te i inne zagadnienia odkryje przed wami dr Tali Sharot. Książka niezwykle ciekawa. W dzisiejszym świecie pełnym niepokoju takie pozycje są nam bardzo potrzebne, żeby zrozumieć jak radzić sobie z emocjami. Bez optymizmu przewidywanie byłoby druzgocące.
"Stronniczy optymizm stoi na straży. On odpowiada za spokój naszych umysłów i zdrowie naszych ciał"

"Wybierz optymizm poczujesz się lepiej". Ile w tych słowach Dalajlamy kryje się prawdy dowiemy się po przeczytaniu najnowszej książki "Mój stronniczy optymizm" dr Tali Sharot. W naszym realnym świecie optymizm może być podstawą naszej egzystencji, naszego być albo nie być. Autorka ukazuje jak nasze myślenie wpływa na życie, osiągnięcia, samopoczucie. To czy nasze życie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
68

Na półkach: ,

„Nasz stronniczy optymizm” Książka dr Tali Sharot, która wydana byla 24.03 przez wydawnictwo Amber. Miałem tę przyjemność otrzymać e-booka przedpremierowo, za co serdecznie dziękuję.
Jak patrzysz na świat? Czy szklanka jest do połowy pełna? Czy do połowy pusta? Jest to poniekąd pytanie typowo egzystencjalne. Odpowiadając na nie stwierdzasz, czy patrzysz na świat przez różowe okulary czy też podchodzisz do wszystkiego z dystansem i nawet jak coś jest dobrze, to cały czas zastanawiasz się, kiedy to wszystko szlag trafi. Autorka mówi nam, żebyśmy się odprężyli i wyobrazili sobie swoje życie za 5 lat (zrób to teraz też) Gdzie będziesz wtedy? Jak będziesz wyglądać? Czy dalej będziesz się okłamywać, że od jutra biorę się za siebie? Czy już dziś przebierzesz się w dresy po pracy i pójdziesz pobiegać czy potrenujesz w domu z ciężarem swojego ciała? Ankieta z 2005 roku pokazała, że seniorzy patrzą pozytywnie na świat tak samo, jak młodzież i dorośli. Optymizm dominuje w każdej grupie niezależnie od koloru skóry czy statusu posiadania.
W kolejnych rozdziałach podane mamy, jak nasz umysł jest sterowalny. Otóż podany jest przykład drużyny koszykarskiej Los Angeles Lakers, która zdobyła mistrzostwo dwa razy z rzędu. Po pierwszym zwycięstwie dziennikarze pytali kapitana drużyny czy są w stanie powtórzyć zwycięstwo, on im odparł twierdząco i z przekonaniem, że to zrobią. Gwarancja zwycięstwa była najlepszą rzeczą, jaką zrobił Pat Riley dla swojej drużyny. Publiczna deklaracja zmusza nas do ciężkiej pracy i będziemy dążyć do tego choćby nie wiem, co by miało stanąć nam na drodze. W silnej determinacji jesteśmy w stanie pokonać każdą przeszkodę. Twój pracownik będzie bardziej wydajny, jeśli będziesz tego od niego oczekiwać. Twój partner też będzie bardziej kochający, jak będziesz tego od niego wymagać. Negatywne myślenie zabija nas powoli. Badania prowadzone przez 50 lat pokazują, że pesymistów częściej spotykała przedwczesna śmierć w wyniku wypadku lub niefortunnego zdarzenia. Optymiści są ludźmi, którzy oczekują pozytywnej przyszłości. Będą zdrowi i szczęśliwi. Są spokojniejsi i lepiej dostosowują się do czynników powodujących stres. Patrząc pozytywnie na świat przybliżamy do siebie realizacje naszych założeń.
Zadam ci kolejne pytanie. Czy wiesz, co może Ciebie uszczęśliwić tu i teraz? Zarabianie więcej pieniędzy? Spędzanie więcej czasu z rodziną? Polepszenie swojego stanu zdrowia? Więcej podróżowania czy spędzania więcej czasu ze znajomymi? Otóż autorka przytacza wyniki badań, że ludzie w wieku 15-24 mają inne priorytety niż ludzie w wieku emerytalnym. Ludzie w wieku 15-24 byli przekonani, że większe zarobki bankowo ich uszczęśliwi, natomiast ludzie w wieku 70 lat wyrazili, że lepszy stan zdrowia był by dla nich zbawieniem. Wraz z wiekiem nasze priorytety ulegają zmianom, przytaczając scenę z filmu Chłopaki nie płaczą „to, co dla innych jest sufitem, dla nas jest podłogą” Jeszcze tylko zdanie zakończenia.
, „Jeśli chcesz być szczęśliwy przez kilka godzin, upij się. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez kilka lat, ożeń się. Jeśli chcesz być szczęśliwy zawsze, zajmij się ogrodem”. Książka pokazuje nam jak patrzeć pozytywnie na życie teraz i później. Ma ona bardziej charakter publikacji naukowej, czyta się ją przyjemnie. Zapraszam was do księgarni

„Nasz stronniczy optymizm” Książka dr Tali Sharot, która wydana byla 24.03 przez wydawnictwo Amber. Miałem tę przyjemność otrzymać e-booka przedpremierowo, za co serdecznie dziękuję.
Jak patrzysz na świat? Czy szklanka jest do połowy pełna? Czy do połowy pusta? Jest to poniekąd pytanie typowo egzystencjalne. Odpowiadając na nie stwierdzasz, czy patrzysz na świat przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
408
406

Na półkach:

24/52/2020
#recenzja #naszstronniczyoptymizm #talisharot

Zastanawialiście się jak wyglądałoby nasze życie bez odrobiny optymizmu?
Czym tak naprawdę on jest? I dlaczego jest on stronniczy? Na te wszystkie pytania w swojej książce "Nasz stronniczy optymizm" próbuje znaleźć odpowiedzi dr Tali Sharot.

Pozycja ta to bardzo interesujące studium naszego mózgu, który pomaga patrzeć nam na świat przez różowe okulary. Autorka prezentuje tu wiele badań i ciekawych historii, które przybliżają nam nasz stronniczy optymizm.

Jakie są plusy, a jakie minusy optymizmu, jaka jest jego mroczna strona. Co sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, jak emocje wpływają na nasze wspomnienia i to jak dobrze pamiętamy dane zdarzenie, jak nasz mózg zniekształca otaczającą nas rzeczywistość i dlaczego; dlaczego piątek jest lepszy od niedzieli, dlaczego to co wybraliśmy wydaje się nam lepsze, co wspólnego mamy ze zwierzętami, co pomaga nam utrzymać optymizm gdy znajdujemy się w gorszym momencie naszego życia, czy optymizm jest samospełniającym się proroctwem, dlaczego ludzie zapadają na depresję i jak ją leczyć. Tego i wiele innych fascynujących rzeczy możemy dowiedzieć się z książki dr Sharot.

Opisy intrygujących badań naukowych przedstawione w przystępny sposób, ubogacone ilustracjami, ciekawymi anegdotami, pozwolą każdemu zainteresowanemu odkryć działania naszego mózgu i jego struktur, a także jak to jest z tym naszym stronniczym optymizmem.

Jest to idealna lektura na obecny czas, by oderwać myśli od negatywnych zdarzeń przytłaczających nas zewsząd, by nie dać się zwariować mediom, a także dowiedzieć się dlaczego większość z nas, jest optymistami i pozytywnie patrzy w przyszłość. Bardzo ciekawa książka, która bawi i uczy. Polecam, moja ocena to 9 !
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Amber.

24/52/2020
#recenzja #naszstronniczyoptymizm #talisharot

Zastanawialiście się jak wyglądałoby nasze życie bez odrobiny optymizmu?
Czym tak naprawdę on jest? I dlaczego jest on stronniczy? Na te wszystkie pytania w swojej książce "Nasz stronniczy optymizm" próbuje znaleźć odpowiedzi dr Tali Sharot.

Pozycja ta to bardzo interesujące studium naszego mózgu, który pomaga...

więcej Pokaż mimo to

avatar
413
335

Na półkach:

Nigdy nie sięgam po tego typu książki. Nie potrafię się zmotywować do tego. W tej książce dr. Talia Sharat pokazuje w miły i przyjemny sposób, zrozumiały chyba dla każdego, jak nasz mózg potrafi nas oszukać pod każdym względem.

Od dawien dawna wiadomo że wszyscy jesteśmy podzieleni na pesymistów, realistów i optymistów. Ale jak to tym ostatnim może się żyć lepiej? A no właśnie to próbuje pokazać nam autorka w swojej nowej książce.

Autorka prowadzi wiele badań rozpracowując jak funkcjonuje nasz mózg. I właśnie dzięki nim dochodzi do wniosku, że optymistą żyje się dużo lepiej. Patrzą na różne sprawy pozytywnie co napędza ich do działania. Nie nastawiają się negatywnie od samego początku, przez co mają więcej nadziei i dobrych myśli.
Ale... no nie można być AŻ za bardzo optymistą. No bo co w sytuacji kiedy coś nie pójdzie tak jak to sobie optymistycznie założyliśmy? Czy nasz optymizm nie przerodzi się za moment w pesymizm?
Należy znaleźć w tym wszystkim umiar. Wyśrodkowanie naszego podejścia nie zapędzi nas ani w depresję ani w zbyt wyidealizowane patrzenie na świat.
Najbardziej z tego wszystkiego podobały mi się obrazki jakie autorka pokazując uświadamia nam jak niewielkie różnice w kolorach mogą nas zgubić.

Po tej książce nie stałam się wielką fanką tematyki nauk społecznych, ale otworzyła mi ona na pewno oczy. Sama zaczynam starać się szukać tego wyśrodkowanego punktu widzenia.
Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję wydawnictwu Amber!

Nigdy nie sięgam po tego typu książki. Nie potrafię się zmotywować do tego. W tej książce dr. Talia Sharat pokazuje w miły i przyjemny sposób, zrozumiały chyba dla każdego, jak nasz mózg potrafi nas oszukać pod każdym względem.

Od dawien dawna wiadomo że wszyscy jesteśmy podzieleni na pesymistów, realistów i optymistów. Ale jak to tym ostatnim może się żyć lepiej? A no...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    59
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    6
  • Nauka
    3
  • Psychologia
    3
  • 2021
    2
  • 2020
    2
  • 02. Epub?
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nasz stronniczy optymizm.


Podobne książki

Przeczytaj także