Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos

Okładka książki Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos Michał Heller
Okładka książki Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos
Michał Heller Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Copernicus Center Press
2020-02-12
2020-02-12

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Kosmologia dla zaawansowanych. Dwa artykuły człowieka, który trzykrotnie przeciwstawił się Einsteinowi i trzykrotnie wygrał. Wzbogacone o współczesny komentarz i rys biograficzny. Lamaitre, którego kilka idei pchnęło kosmologię na nowe tory, jest mało znamy. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka i nie chodzi wcale o sutannę. Książka na 200 stronach przybliża jego postać zarówno biograficznie jak i naukowo - Heller spisał się znakomicie. Oryginalne artykuły do najprostszych nie należą, ale stanowią ciekawe spojrzenie w kosmologię sprzed niemal 100 lat.

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Mowa tutaj nie tyle o kosmologii, co o historii kosmologii. Spora część książki to dosłownie przytaczane artykuły Lemaitre'a, pozostała część to komentowanie ich, ale sporo miejsca zostaje tu także poświęcone życiu samego badacza i jego znaczeniu w rozwoju kosmologii. Ocena jego pracy w świetle obecnego stanu wiedzy z jednej strony wyraźnie pokazuje pewne zdeaktualizowanie, z drugiej jednak podkreśla jego żywą myśl, wciąż obecną we współczesnych badaniach.

Sięgając proszę pamiętać - to historia kosmologii, a nie kosmologia jako taka. Poza tym bez odpowiedniej wiedzy w ścisłych dziedzinach, część dociekań Lemaitre'a przysparza pewnych kłopotów. Niemniej jednak te braki nie uniemożliwiają dostrzeżenia przełomowości i piękna myśli "ojca wielkiego wybuchu".

"Ambicje są dobrą rzeczą. Ale trzeba trzymać je w ryzach, bo łatwo mogą stać się siłą niszczącą."

Po wspaniałej przygodzie w ramach „Wielkiego spektaklu na niebie” Marco Bersanelliego, postanowiłam kontynuować pogłębianie wiedzy z kosmologii, sięgać po bardziej zindywidualizowane opracowania, skupiające się już nie na wizjach wszechświata, ale na dorobku konkretnego uczonego. Dlatego chwyciłam za „Jedną chwilę w dziejach wszechświata. Lemaître i jego Kosmos”. Popularnonaukowe spotkanie zaliczam do udanych i atrakcyjnych, choć liczyłam na więcej materiału.

Główny głos oddano Georgesowi Lemaître, belgijskiemu duchownemu i uczonemu, zamieszczając jego teksty, o hipotezie Pierwotnego Atomu i zagadnieniach rozszerzającego się wszechświata. Przejrzyście zaprezentowane, lecz ze względu na moje początki z kosmologią, jeszcze nie byłam w stanie je w pełni zrozumieć. Właśnie po to sięgam po tego typu książki, aby utrwalać znane już informacje, ale przede wszystkim by zdobywać nowe i podejmować próby ich usystematyzowania w pamięci. Kiedy przeczytam więcej publikacji poświęconych pionierskim myślom współczesnej kosmologii, podstawom obecnego standardowego modelu kosmologicznego i poszukiwaniom kosmologii kwantowej, chętnie powtórzę spotkanie z "Jedną chwilą w dziejach wszechświata".

Autor opracował interesujące wprowadzenie, obejmujące rzut oka na postrzeganie wszechświata, kierunki badań kosmologii dwudziestego wieku, znaczące punkty życiorysu Lemaître, filozoficzne i teologiczne powiązania. Nawiązał do znaczących prac uczonego. Skomponował zakończenie, w którym przebija się myśl niejako równoległych odkryć naukowych i trudności w jednoznacznym przypisaniu autorstwa. Jak wyglądał zalążek teorii globalnej ekspansji wszechświata, uciekania od siebie galaktyk, z ciągle rozszerzającymi się prędkościami? Jak twórczo żyć w zgodzie z głęboką wiarą religijną i naukowymi przekonaniami? Ciekawe bliższe zaznajamianie się z kosmologią.

bookendorfina.pl

Bardzo ciekawa pozycja, choć publikacje Lemaitre trudne do zrozumienia w szczegółach. Bardzo zaskakujące i niestandardowe zakończenie. Polecam.

• Kosmologia
  • Kosmos
  • Popularnonaukowe
  • Chcę kupić
  • Biografie, pamiętniki

Dodaj cytat z książki Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos