Tragizm polityki mocarstw

Okładka książki Tragizm polityki mocarstw John Mearsheimer
Okładka książki Tragizm polityki mocarstw
John Mearsheimer Wydawnictwo: Universitas Seria: Historia i Polityka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Historia i Polityka
The Tragedy of Great Power Politics
Universitas
2020-01-17
2020-01-17
Piotr Nowakowski, Jan Sadkiewicz

Okładka książki Jak myślą państwa. Racjonalność w polityce zagranicznej John Mearsheimer, Sebastian Rosato
Jak myślą pańs... John Mearsheimer, S...
Okładka książki Izraelskie lobby a polityka zagraniczna USA John Mearsheimer, Stephen M. Walt
Izraelskie lob... John Mearsheimer, S...

Solidne opracowanie. Daje kilka ciekawych aspektów otaczającej nas rzeczywistości. Analiza ostatnich 200 lat woje między mocarstwami oraz jeden rozdział z prób przepowiedni przyszłości Azji. Podobało mi się wyjaśnienie sukcesów Napoleona. Pokazało tez nastawienie do Polski przez „aliantów” przez IIWŚ.

Polecam się zapoznać.

Polecam się zapoznać.

Publikacja broniąca tzw podejścia realistycznego do polityki, jako jedynego prawdziwego zbioru zasad, interakcji między państwami, ich interesów i wizji przyszłości, które leżą u podstaw podejmowanych przez nich decyzji, z których duża część prowadzi do wojen między nimi. Choć nie jestem bezrefleksyjnym zwolennikiem tej teorii i z wieloma przytoczonymi tezami można się nie zgodzić to doceniam zbiór myśli autora i traktuję jako jeden z uprawnionych sposobów postrzegania rzeczywistości. Technicznie książka napisana bardzo dobrze, wciągająca treść i całość poszczególnych wywodów umiejętnie konstruowana, co powoduje, że każdy zainteresowany tym tematem jest w stanie w sposób dość przystępny przyswoić sobie przekaz autora.

Druga z książek autora, najlepsza z geopolityki...

Druga z książek autora, najlepsza z geopolityki...

Wszystko zostało już napisane. Moim zdaniem ta książka to wzór - jak można / powinno się pisać zrozumiale o rzeczach skomplikowanych.

Autor krytykom ma do powiedzenia prostą rzecz a mianowicie przypomina o tym, że każdy model opisuje rzeczywistość tylko z pewnym przybliżeniu. Czyta się przyjemnie i skoro autor jest samoświadomy własnych ograniczeń to nie widzę żadnego problemu. Warto też pamiętać, że autor traktuje państwa jak czarne skrzynki, operuje na wysokim poziomie abstrakcji i nie interesuje się wpływem polityki wewnętrznej na politykę zagraniczną, jest to zapewne wada ale aby bez uproszczeń ciężko by było dojść do jakichkolwiek wniosków.

Reguła Tukidydesa brzmi: „silni robią, ile mogą, słabi cierpią, ile muszą”
i to jest właśnie realizm ofensywny, którego główna teza:
„potęga to waluta polityki międzynarodowej i przedmiot rywalizacji mocarstw” ,
została przez autora oparta na bazie rewelacyjnej, okraszonej licznymi tabelami analizie historii okresu lat 1792-1990.

Reguła Tukidydesa brzmi: „silni robią, ile mogą, słabi cierpią, ile muszą”
i to jest właśnie realizm ofensywny, którego główna teza:
„potęga to waluta polityki międzynarodowej i przedmiot rywalizacji mocarstw” ,

Znakomita książka o geopolityce i stosunkach pomiędzy państwami. Napisana jest językiem zrozumiałym nawet dla osób, nie mających wcześniej styczności z tą dziedziną.

Autor przedstawia swoją teorię, wykorzystując historię na przestrzeni kilku ostatnich wieków. Wyjaśnia zachowania poszczególnych mocarstw względem siebie nawzajem.

Książka bardzo ciekawa, autor dostrzega wiele spraw związqnych z wojskowością i stosunkami międzynarodowymi, jednak również pomija niektóre sprawy, np. bagatelizuje równowagę psychiczną czy percepcję przywódców sądząc, że finalnie i tak każde mocarstwo dąży do zmaksymalizowania własnej względnej potęgi. Poza tym sugeruje, że jedyną poważną przeszkodą geograficzną w projekcji siły na terytorium wroga, są akweny wodne i zapomina przy tym o górach.

John Mearsheimer przedstawia metody jakie wykorzystują światowe mocarstwa po to by zdominowac światowy system gospodarczy. Cel? Utrzymanie obecnego układu sił? Stosowanie "realizmu ofensywnego"? Może ta lektura w pewnien sposób przewidzieć przyszłość z którą być może będzie nam dane. Polecam ciepło

Praca naukowa napisana ludzkim językiem. W bardzo prosty sposób wyjaśnia jak działają, jakie stosują strategie i kiedy między mocarstwami dochodzi do wojen poparta konkretnymi przykładami. Krótki skrót historii mocarstw od Napoleona do obecnej rywalizacji USA z Chinami.

• Geopolityka
  • Do kupienia