Dlaczego politycy kłamią: Cała prawda o kłamstwie w polityce międzynarodowej

John J. Mearsheimer Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Punkt widzenia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Why Leaders Lie: The Truth About Lying in International Politics
Grzegorz Łuczkiewicz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Polityka dyplomacja stosunki międzynarodowe kłamstwo
Why Leaders Lie: The Truth About Lying in International Politics
Punkt widzenia
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Grzegorz Łuczkiewicz
Polityka dyplomacja stosunki międzynarodowe kłamstwo

Ważna jest druga część tytułu książki. Z tego względu kłamstwo jest tutaj ukazane jako element gry politycznej. Z miejsca odrzuca kłamanie w imię egoistycznych wartości danego polityka. Co tu jest? Usystematyzowanie rozproszonej wiedzy z innych dziedzin z przykładami. Jeśli ktoś czytał coś podobnego to nic odkrywczego nie znajdzie. Taka skondensowana krótka pigułka wiedzy.

Tytuł tej książki może być odrobinę mylący. Celem Mearsheimer jest przede wszystkim przedstawienia zjawiska kłamstwa w polityce z punktu widzenia strategii. Co za tym idzie autor już na wstępie umieszcza kłamstwa powodowane egoistycznymi interesami danego polityka lub wpływowej grupy poza obszarem swoich zainteresowań. W samej książce nie znajdziemy nowego spojrzenia na...

Stwierdzenie „politycy kłamią” jest chyba jednym z najpoważniejszych i jednocześnie najpowszechniejszych zarzutów, jakie stawia się władzom w każdym państwie, niezależnie od systemu. Z tego powodu pytanie „dlaczego?” mogło zostać postawione w dowolnym kraju. Istotne i znamienne jest jednak, że tematu tego podjął się amerykański politolog John J. Mearsheimer, ekspert od...

• Chce mieć
  • Społeczenstwo
  • Myśl polityczna, socjologia, filozofia itp
  • Geopolityka i stosunki mnar
  • Dyplomacja i geopolityka