Tragizm polityki mocarstw

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Seria:
- Historia i Polityka
- Tytuł oryginału:
- The Tragedy of Great Power Politics
- Wydawnictwo:
- Universitas
- Data wydania:
- 2020-01-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-01-17
- Liczba stron:
- 528
- Czas czytania
- 8 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324234776
- Tłumacz:
- Piotr Nowakowski, Jan Sadkiewicz
Tragizm polityki mocarstw jest, obok Końca historii Francisa Fukuyamy i Zderzenia cywilizacji Samuela P. Huntingtona, jedną z najważniejszych książek o polityce międzynarodowej napisanych po zakończeniu zimnej wojny. Profesor John J. Mearsheimer, łącząc wyśmienity styl wypowiedzi z klarownością wywodów, zmysł teoretyczny z wnikliwą analizą historyczną, krok po kroku objaśnia mechanizmy rywalizacji między państwami, znaczenie potęgi, przyczyny wojen i wiele innych zagadnień. Podważa dominujące po 1989 roku idealistyczne wyobrażenia i przesadnie optymistyczne prognozy, a trafnością swoich sądów jak mało kto dowodzi, że teoria stosunków międzynarodowych może nam nie tylko powiedzieć wiele o przeszłości, ale być także użytecznym narzędziem wyjaśniania teraźniejszości i prognozowania przyszłości.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Według wszystkich realistów, rachunek potęgi leży w centrum rozważań każdego państwa nad otaczającym je światem. Potęga to waluta polityki m...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
John Mearsheimer przedstawia metody jakie wykorzystują światowe mocarstwa po to by zdominowac światowy system gospodarczy. Cel? Utrzymanie obecnego układu sił? Stosowanie "realizmu ofensywnego"? Może ta lektura w pewnien sposób przewidzieć przyszłość z którą być może będzie nam dane. Polecam ciepło
John Mearsheimer przedstawia metody jakie wykorzystują światowe mocarstwa po to by zdominowac światowy system gospodarczy. Cel? Utrzymanie obecnego układu sił? Stosowanie "realizmu ofensywnego"? Może ta lektura w pewnien sposób przewidzieć przyszłość z którą być może będzie nam dane. Polecam ciepło
Pokaż mimo toPraca naukowa napisana ludzkim językiem. W bardzo prosty sposób wyjaśnia jak działają, jakie stosują strategie i kiedy między mocarstwami dochodzi do wojen poparta konkretnymi przykładami. Krótki skrót historii mocarstw od Napoleona do obecnej rywalizacji USA z Chinami.
Praca naukowa napisana ludzkim językiem. W bardzo prosty sposób wyjaśnia jak działają, jakie stosują strategie i kiedy między mocarstwami dochodzi do wojen poparta konkretnymi przykładami. Krótki skrót historii mocarstw od Napoleona do obecnej rywalizacji USA z Chinami.
Pokaż mimo toWybitna pozycja w dziedzinie nauk geopolitycznych. Masa wiedzy na temat realizmu politycznego, analizy zachowań mocarstw na przestrzeni ostatnich stuleci. Świetne pióro autora poparte wieloma danymi pozwala zanurzyć się w historię imperiów i ich tarć. Jedyny mały minus to powtórzenia.
Wybitna pozycja w dziedzinie nauk geopolitycznych. Masa wiedzy na temat realizmu politycznego, analizy zachowań mocarstw na przestrzeni ostatnich stuleci. Świetne pióro autora poparte wieloma danymi pozwala zanurzyć się w historię imperiów i ich tarć. Jedyny mały minus to powtórzenia.
Pokaż mimo toZdecydowanie jedna z najlepszych książek geopolitycznych. Napisana w prosty sposób o bardzo skomplikowanych sprawach. Wielkim plusem tej książki jest logika autora na bardzo wysokim poziomie. Polecam.
Zdecydowanie jedna z najlepszych książek geopolitycznych. Napisana w prosty sposób o bardzo skomplikowanych sprawach. Wielkim plusem tej książki jest logika autora na bardzo wysokim poziomie. Polecam.
Pokaż mimo toJohn J. Mearsheimer na łamach swojej pracy - "Tragizm polityki mocarstw" porusza wiele zagadnień. Swoimi koncepcjami rysuje brutalny obraz polityki międzynarodowej, którą rządzą zasady siły i dążenie poszczególnych państw do hegemonii. Każdy kto interesuje się polityką, historią powinien po tą książkę sięgnąć. Unikatowa i ważna pozycja na rynku wydawniczym.
John J. Mearsheimer na łamach swojej pracy - "Tragizm polityki mocarstw" porusza wiele zagadnień. Swoimi koncepcjami rysuje brutalny obraz polityki międzynarodowej, którą rządzą zasady siły i dążenie poszczególnych państw do hegemonii. Każdy kto interesuje się polityką, historią powinien po tą książkę sięgnąć. Unikatowa i ważna pozycja na rynku wydawniczym.
Pokaż mimo toŚwietna analiza sytuacji międzynarodowej w kontekście rywalizacji między mocarstwami, zdobywania hegemonii i budowy stref wpływów. A przy tym kapitalny przykład wzorowo przeprowadzonej tezy. Najpierw klarowne przedstawienie podstawowych pojęć i mechanizmów oraz całej teorii: jej historii, zalet, wad, koniecznych uproszczeń i ograniczeń - co ważne, nie ma tu roszczenia do wyjaśnienia ogółu procesów polityki światowej, autor ściśle mówi, które państwa bierze pod uwagę, jakie mierniki stosuje, co bada a czego nie, co jest w stanie uchwycić a czego nie. Jest to podziwu godna intelektualna uczciwość. Nie kreuje się na demiurga polityki, ani wszechwiedzącego badacza dziejów. Następnie przeprowadza weryfikację użyteczności swojej teorii na przykładach historycznych począwszy od 1792 r. (wojny, przymierza i układy sił w grupie mocarstw: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Rosja (ZSRR), USA, Japonia). Na koniec zaś daje prognozę rozwoju relacji USA-Chiny w świetle tejże teorii, którą dziś czyta się jak samospełniające się proroctwo. Niestety w dłuższej perspektywie jest to proroctwo wojny.
Świetna analiza sytuacji międzynarodowej w kontekście rywalizacji między mocarstwami, zdobywania hegemonii i budowy stref wpływów. A przy tym kapitalny przykład wzorowo przeprowadzonej tezy. Najpierw klarowne przedstawienie podstawowych pojęć i mechanizmów oraz całej teorii: jej historii, zalet, wad, koniecznych uproszczeń i ograniczeń - co ważne, nie ma tu roszczenia do...
więcej Pokaż mimo toPolecam serdecznie każdemu, kto jest zainteresowany teorią realizmu politycznego w stosunkach międzynarodowych. Autor w sposób jasny i klarowny wyraził swoją teorię realizmu ofensywnego oraz poparł ją licznymi przykładami. Dla osób, które absolutnie nic nie wiedzą o realizmie bardzo pomocy jest początek książki, który traktuje o rozwoju realizmu od Hansa Morghentau.
Polecam serdecznie każdemu, kto jest zainteresowany teorią realizmu politycznego w stosunkach międzynarodowych. Autor w sposób jasny i klarowny wyraził swoją teorię realizmu ofensywnego oraz poparł ją licznymi przykładami. Dla osób, które absolutnie nic nie wiedzą o realizmie bardzo pomocy jest początek książki, który traktuje o rozwoju realizmu od Hansa Morghentau.
Pokaż mimo toKlasyczna praca prof. Johna Mearsheimera jedno z wielkich dzieł szkoły realistycznej stanowiące jedną z wielkich teorii i strategii badawczych szkoły realistycznej. Mearsheimer dał za pośrednictwem wydawnictwa Universitas. Praca została w nowym wydaniu i wydaniu polskim podzielona na 10 rozdziałów, w których autor wykłada teorię strukturalnego neorealizmu ofensywnego i w opinii teorii realistycznej kluczowej strategii budowy potęgi i tworzenia oraz prowadzenia polityki przez mocarstwa. Teoria jest w mocno przez autora udokumentowana w praktyce stosunków międzynarodowych do wzrostu chin w 2019 r. Autor udokumentowuje teorię oparciu polityki mocarstw światowych i regionalnych na przestrzeni lat 1792-2019, co trzeba oddać autorowi jako pozytywne przytaczanie strategii poszczególnych mocarstw i stanowi także podręcznik celu dojścia do potęgi dla państw nie będących mocarstwami jednak dążącym do bycia potęgą regionalną lub sub regionalną. Praca jak na monografię naukową przystało praca jest spójna i logiczna łączy w sobie najlepsze tradycje szkoły realistycznej jest spójna i logiczna zarówno w teorii jak i praktyce. Pracę polecam osobom szukającym zrozumienia procesów rządzących polityką międzynarodową oraz zainteresowanym wielką historią ostatnich trzystu lat.
Klasyczna praca prof. Johna Mearsheimera jedno z wielkich dzieł szkoły realistycznej stanowiące jedną z wielkich teorii i strategii badawczych szkoły realistycznej. Mearsheimer dał za pośrednictwem wydawnictwa Universitas. Praca została w nowym wydaniu i wydaniu polskim podzielona na 10 rozdziałów, w których autor wykłada teorię strukturalnego neorealizmu ofensywnego i w...
więcej Pokaż mimo toAutor analizuje światową konkurencję między mocarstwami od 1792 do czasów współczesnych i zasady nią rządzące w myśl swojej teorii realizmu ofensywnego. Razi tendencyjnością i pewnym aprioryzmem, a w gruncie rzeczy sporo w niej oczywistości, ale jest też trochę ciekawych obserwacji. Na uwagę zasługuję choćby bardzo dobry końcowy rozdział o współczesnym antagonizmie amerykańsko-chińskim. Czyta się stosunkowo lekko. Warte rzucenia okiem, ale nie doszukiwałbym się w niej uniwersalnej klucza do problemu stosunków międzynarodowych.
Autor analizuje światową konkurencję między mocarstwami od 1792 do czasów współczesnych i zasady nią rządzące w myśl swojej teorii realizmu ofensywnego. Razi tendencyjnością i pewnym aprioryzmem, a w gruncie rzeczy sporo w niej oczywistości, ale jest też trochę ciekawych obserwacji. Na uwagę zasługuję choćby bardzo dobry końcowy rozdział o współczesnym antagonizmie...
więcej Pokaż mimo to