Słone ścieżki

2020-01-29
2020-01-29
2018-03-22
Kamila Slawinski
podróż małżeństwo Wielka Brytania Anglia wędrówka wybrzeże przyroda kobieta mężczyzna

Obcowanie z tą ksaizka było ogromną przyjemiscia. Mieszkam w Anglii, więc jakby te krajobrazy są mi lepiej znane i wędrując z bohaterami książki czułam się , jakbym sama z nimi przemierzała szlak południowo - zachodni.

Minęło parę chwil zanim zabrałem się za lekturę, ale kiedy tylko "poczułem" popłynąłem po całości.
Raynor Winn swoją historią przypomniała mi to co od dawna wiedziałem i co czasem dziwi osoby, z którymi rozmawiam.

Wszystko co materialne w naszym życiu na dany moment nie ma większego znaczenia. Postawieni pod ścianą ograniczamy się do prostych instynktów, do przetrwania. Większość znanym nam wtedy rzeczy nie liczy się. Jednak znów jesteśmy wtedy wolni. Relacje z ludźmi nabierają innego znaczenia. Kontakt z naturą jest czymś innym, czego nie da się opisać a stanowi element naszej wolności, powrotów do korzeni.

Choć sam opis podróży przez długie na 1400 km wybrzeże może się wydać nudny a opisy długie, to zapewniam że jeśli ktoś potrafi "czytać" i "zrozumieć" to wyciągnie wiele wniosków i spojrzy inaczej na swoje życie. Słowo "wolność" może nabrać wtedy innego znaczenia.

Polecam każdemu, kto czuje w sobie "zew krwi" rodem z powieści Jacka Londona, ale czasem brakuje mu impulsu, żeby wyruszyć...

Jedna z lepszych książek "drogi' jakie przeczytałam, a jestem ich wielką miłośniczką. Wielka odwaga i determinacja bohaterów czynią z niej coś wyjątkowego. Trudny szlak, kapryśna pogoda, brak odpowiedniego sprzętu i pieniędzy oraz słaba kondycja zdrowotna męża autorki podnoszą jeszcze dodatkowo jej wartość. Dużo informacji historycznych, geograficznych i socjologicznych to również dodatkowy plus.

Oczywiście znów uległam pięknej recenzji. Polską wersję książki odłożyłam po kilkudziesięciu stronach, bo bym nie wysiedziała. Zdecydowałam się na audiobook w języku angielskim czytany przez autorkę. W końcu oni całą książkę idą, więc ja też zdecydowałam, że może ta treść do mnie przemówi podczas chodzenia. Nie jestem jednak fanem tej książki. Nie rozumiem tych nagród. Nie zaciekawiła mnie ta historia. Opisy przyrody są skąpe. Idą, jedzą, nie mają co jeść i nie mają gdzie spać. Autorka sili się na mądrość świata, bo spotkały ją tragedie, ale jest płytko. Chwilami jakby to dziecko pisało. Może jakby nowelę napisała to bym była zadowolona. Mniej wymagający czytelnik będzie zadowolony.

Motyw, historia, kontekst przyrody i całość jako piękna nauka - super. Wartość literacka niestety umiarkowana, jednak przewijając zdania lektura okazała się na tyle interesująca by ją dokończyć. Szczególnie polecam osobom, które znają lub planują wyprawę w opisywane regiony - to musi w takiej sytuacji robić wrażenie.

Dawno nie czytałam książki, która w tak subtelny sposób zapada w pamięć i daje radość i siłę- pokrzepia.
Narratorka w dramatycznych okolicznościach traci dach nad głową, a na dodatek w tym samym czasie mąż dostaje diagnozę nieuleczalnej choroby. Brzmi jak wstęp do taniej sensacji lub melodramatu klasy B, ale ku zaskoczeniu dostajemy porcje wciągającej prozy, quasi reportażu i pamiętnika z pieszej podróży po wybrzeżu brytyjskim. Podróży z namiotem motywowanej koniecznością poszukiwania dachu nad głową i ucieczki od bezdomności.
Wyprawa bohaterów staje się wyprawą w poszukiwaniu lub raczej przypominaniu sensu życia, wartości, odnalezieniu spokoju i siły (psychicznych i fizycznych) i finalnie przeorganizowania swoich planów w życiu. To wcale nie jest sielanka - są tu pot, ból i głód i wstyd, ciągle przemoczone ubrania, ale jest satysfakcja pozostania niezależnym.
W tle trudów tej wędrówki pojawiają się opisy przyrody, krajobraz wybrzeża, dzikie zakątki, dzikie zwierzęta. Nie one jednak budują fabułę.
Autorka zręcznie porusza także kwestie niedoszacowanego w oficjalnych statystykach problemu bezdomności i włóczęgostwa (nielegalnego) w Wielkiej Brytanii. Decydując się na wędrówkę z mężem, sama przecież także zasiliła szeregi tej grupy społecznej.

Historia, którą napisało samo życie. Dwoje ludzi wyrusza w nieznane. Nie mają nic do stracenia, ale wiele do zyskania. Piękne opisy, nie tylko przyrody, ale uczuć i odczuć jakie ze sobą niosła podróż. Cudna. Polecam!

40/2023. Ciekawa historia.

40/2023. Ciekawa historia.

Masz wszystko, a potem nie masz nic. Zostaje tylko posolony szlak. Dla wszystkich tych, którzy chcą znaleźć cel.

Raynor Winn Słone ścieżki Zobacz więcej