Dzika cisza

Marginesy
2023-06-14
2023-06-14
Kamila Slawinski

Początek mnie zachwycił i z wielkim entuzjazmem wzięłam się za lekturę. Jest bardzo w moim guście. Opisywana natura jest wręcz namacalna. Zdarzały się w niej jednak fragmenty nieco nudne... Szczególnie w drugiej połowie.

To miała być opowieść o nadziei, obawie, wyczekiwaniu nieuchronnej straty i miłości z pięknem natury w tle. Ja też kocham naturę, uwielbiam piękne opisy przyrody, dlatego też zafascynowały mnie "Gdzie śpiewają raki" i " Milczenie lasu". Ale były to książki z ciekawą fabułą wywołującą emocje. Natomiast "Dzika cisza" to raczej rodzaj rodzaj autobiografii czy pamiętnika, gdzie Autorka zasypuje mnie suchymi opisami swoich wędrówek szlakami Kornwalii i Islandii.
Dlatego książka mnie niestety nie porwała .
Według mnie Autorka po prostu spisała swoje wspomnienia, które nie każdego muszą zachwycić.

Przepiękna opowieść o życiu człowieka, wpleciona w rytm natury. Uciekanie w stronę natury, by tam szukać ukojenia, jest jednocześnie refleksyjnym wspomnieniem o uciekaniu od...ludzi, siebie, codzienności. Uciekasz do i uciekasz od. Te dwa sprzeczne kierunki tu się łączą, pokazują zagubienie człowieka i też odnajdywanie siebie i drugiego. Opowiadanie o dzieciństwie, relacjach, w tle historia włóczęgi z plecakami, biwakowania pod namiotem. Prostota opisów przyrody i umiejętność nazywania stanów ducha- dla mnie coś niezwykłego. Przypomina mi niekiedy książkę "Zimowanie" bogajże May.

Bardzo rozbudowane (choć piękne) opisy terenów przemierzanych przez bohaterkę uczyniły tą lekturę męczącą. Myślę, że lepiej zrozumiałby ją ktoś uprawiający takie wędrówki i obcujący tak blisko z naturą.

Kolejna znakomita książka Raynor!
I kolejna od której nie można się oderwać.
Napisana przepięknym językiem.

Mam wrażenie, że tej książce jeszcze mocniej wybrzmiewa to, jak człowiek potrzebuje być blisko natury aby czuć się dobrze, a jak współczesny świat skutecznie nam tę możliwość zabiera. Jak człowiek niszczy naturę, bo wydaje mu się, że ma nad nią władzę.

Jest też nieco bardziej filozoficznie niż w pierwszej książce autorki. „Dzika cisza" skłania do refleksji. Bardzo wartościowa książka, która przy okazji zabiera nas w niesamowitą podróż. Zobaczycie, że autorka ma tak wspaniały styl pisania, że niemal przeniesiecie się w opisywane przez nią miejsca.

Wspaniała książka, polecam każdemu!

Kolejna znakomita książka Raynor!
I kolejna od której nie można się oderwać.
Napisana przepięknym językiem.

Jest też...