Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości

Okładka książki Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Okładka książki Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości
Magda MieśnikPiotr Mieśnik Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2020-01-29
2020-01-29
kobiety seks prostytucja

Okładka książki Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Poprawione. Ja... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Śmierć all-inc... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Jesionka dla trupa Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Jesionka dla t... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Seksualne życie Polaków Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Seksualne życi... Magda Mieśnik, Piot...

Cóż tu napisać gdy o najstarszym zawodzie świata napisano już wszystko. Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik spotkali się z dziewczynami które nadal uprawiają ten zawód ale i z tymi które poprzestały choć łatwy zarobek ciągle je kusi. Są momentami mocne sceny, wulgarne i nieapetyczne ale tak to już jest jeśli strona płacąca wymaga różnych rzeczy a prostytutki je dają albo nie. Czasami sceny zaskakują, czasami szokują ale dopóki będzie popyt jest i podaż. Warto przeczytać.

Autorzy „płatną miłość” rozmienili na drobne i pokazali szerokie spektrum rodzajów prostytucji. Od klasycznej Pani kuso ubranej, która stoi przy drodze, poprzez młode galeriaki, swingersów, a nawet „świnki” – czyli chłopców, którzy sprzedają swoje ciało. Szczerze mówiąc, o kilku rodzajach prostytucji nawet nie miałam pojęcia. Niejednokrotnie dziwiłam się, robiłam ogromne oczy. Szok to doskonałe słowo, które odzwierciedla mój stan podczas czytania tej książki.

Kolejne słowo, które obrazuje mój stan emocjonalny podczas lektury „Prostytutek” to przerażenie. To, co przeczytałam, budzi strach. Przemoc fizyczna, psychiczna, upokarzanie na bardzo wysokim poziomie, zmuszanie do prostytucji i zastraszanie. Z tym niejednokrotnie spotykały się osoby prostytuowane, które często robiły to nie z własnej woli. Tu też pojawiło się współczucie. Przeraża mnie też stosunek młodych dziewcząt do prostytucji, które chętnie za nowe perfumy oddadzą część siebie… To pokazuje jak łatwo nowe pokolenie stało się gadżeciarami, lansiarzami, dla których liczą się tylko oryginalne ciuchy czy perfumy…

W książce pojawiają się osoby zamieszane w prostytucję, które są znane publicznie. Piłkarze, celebryci, żony/partnerki znanych muzyków zamieszani w seksafery. Mowa tu również o osobach, które na prostytucji się wykreowały, albo dzięki niej stały się kimś ważnym w świecie celebrytów…

Autorzy starają się przestawić w rzetelny sposób problem prostytucji przy użyciu przykładów. Wdać, że dotarli do wielu źródeł, wykonali dobry resarch. I za to bardzo cenię pracę Autorów. Myślę, że celowym zabiegiem było napisanie książki w ten sposób, by wywołać w czytelniku emocje i refleksje, choć sami Autorzy zostawili omawiany problem bez komentarza. Nie znajdziecie w tej książce oceniania, przyznawania nagród, etykietowania… i chyba nie ma takiej potrzeby tego czytać. 😉

Ta książka poszerzyła moja wiedzę, a także uwiadomiła mi wiele rzeczy. Zdecydowanie uznaję, że otworzyła mi oczy. Szczerze polecam!

Uwielbiam reportaże, zwłaszcza gdy dotyczą tematów tabu. Książka chwilami jest odpychająca, no ale tego przecież można się spodziewać - tytuł mówi sam za siebie :) Mimo zaskakujących i niesmacznych fragmentów przez książkę przebrnęłam szybko i lekko, co świadczy o znakomitym piórze autorów :) polecam wszystkim ciekawskim!

3/5 ⭐
0/5 🌶️

Początek roku u mnie wiązał się z chorobą i złym samopoczuciem, więc nie do końca miałam siłę i ochotę na czytanie książek. Nieocenione okazały się audiobooki, dzięki którym przeczytałam kilka niezłych pozycji, a reportaż Magdy i Piotra Mieśnika był jednym z nich, choć po kilkunastu dniach od przesłuchania książki wiem, że emocje nieco opadły, a moje uczucia stały się nieco chłodniejsze.

Autorzy przedstawili nam rzetelne i suche fakty, które często miały być szokujące i wprawiające czytelnika w osłupienie, jednak wyszło trochę bezuczuciowo, przez co ciężko było mi współczuć postaciom przedstawionym w reportażu. Czułam się trochę tak, jakby tę historie zostały oderwane od ludzi i przedstawiono je bezosobowo i płytko. Z drugiej strony, niektóre z kobiet pracujących jako prostytutki same przedstawiały swoją pracę jako coś całkowicie normalnego.

Jako reportaż naprawdę fajny research, dobrze przeprowadzone wywiady i widać, że autorzy mocno zaangażowali się w temat, który powinien być szerzej poruszany, szczególnie, że prostytucja i sutenerstwo to jedne z najbardziej dochodowych biznesów na świecie. Oburzające jest to, że wiele osób, którym postawiono zarzuty bądź zostali skazani za sutenerstwo, aktywnie działa w social mediach i są to osoby powszechnie znane i cenione.

3/5 ⭐
0/5 🌶️

Mocna, brutalna, momentami naprawdę ciężko się czytało i kilkukrotnie musiałam odkładać telefon na bok.
Duży plus za spojrzenie na prostytucje z wielu aspektów, wstrząsające rozmowy od których miałam łzy w oczach, poruszenie aktualnych spraw i nawet podanie konkretnych nazwisk, wskazanie, że są to osoby które dziś normalnie działają w social mediach pomimo udziału w sutenerstwie.
Jednocześnie zabrakło mi... jakieś głębi, refleksji, głębszego zastanowienia się nad tematem. Często było to rzucenie suchych faktów bez żadnej refleksji. Temat gwałtów (przynajmniej tych u kobiet, bo u mężczyzn już nie) mocno spłycony.
Jednak zdecydowanie warto przeczytać, choć jest do ciężka i traumatyczna historia.

Najstarszy zawód na 🌍 Jak świat światem kobiety kupczyły swoim ciałem. Czy to coś złego? Skoro jest popyt to nigdy nie zniknie.
Powyższa książka odkrywa tajniki od 🍑 strony. Mamy tu wywiady z prostytutkami damskimi i męskimi z alfonsami i burdelmamami. Są historie młodych dziewczyn i dojrzałych kobiet. Te pierwsze często niepewne poznają świat. Przeżywają wiele upokorzeń, pobicia i gwałty to dla nich rzecz powszednia. Są zastraszane w efekcie czego nie zgłaszają doznanych obrażeń. Zataczają się w matnię która pochłania je bez reszty. Z niemocy i bólu sięgają po narkotyki i wpadają jak mucha w sieć pająka. Już nie ma odwrotu i ratunku. Co do starszych kobiet. Często mają podwójne życie. Oprócz tego że wieczorami rozkłada nogi przed spragnionym wrażeń małolatem jest też matką, babcią i dorabia do emerytury. Jest już pogodzona z losem, który akceptuje.
Co do książki miałam większe oczekiwania. Myślałam, że będzie pikantniejsza i mocniejsza. Chciałam poznać więcej szczegółów. Niestety książka była napisana bardzo ogólnie i tak nijako. Nie przywiązałam się do żadnej postaci ani nikomu nie współczułam. Jakieś te prostytutki przedstawione były jako płytkie i puste. Jedna rzecz którą zapamiętam to starsza rasowa prostytutka, która na koniec dała zszokowanemu chłopakowi ulotki aby oddać 1% podatku na jej chorego wnuczka. I tyle.

Bardzo dobry reportaż. I choć temat jest wyjątkowo trudny, napisana lekko, szybko się ją czyta. Momentami straszna, przerażająca, wyciskająca łzy. Polecam każdemu, bo skłania do refleksji.

Temat kontrowersyjny, ale warto zaznajomić się z jego szczegółami. Uważam, że autorzy zrobili "dobrą robotę" ukazując mroczne sekrety tej branży w prostych słowach bez ozdobników

Godna polecenia. "Połknięta" w jeden dzień;)

Godna polecenia. "Połknięta" w jeden dzień;)

Książka naprawdę dobra, opisuje chyba wszystkie możliwe sposoby na zarabianiu na prostytucji. Nie ocenia kobiet tam pracujących a raczej pokazuje konsekwencje pracy w tej branży. Autorzy nie tylko przedstawiają suche fakty, czy opisy świadków ale czasem sami wchodzą w ten świat, żeby nam go opisać. POLECAM!

• Audiobooki
  • Literatura faktu