Jesionka dla trupa

reportaż
Znak Koncept
2022-02-23
2022-02-23

Okładka książki Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Poprawione. Ja... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Śmierć all-inc... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Seksualne życie Polaków Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Seksualne życi... Magda Mieśnik, Piot...
Okładka książki Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Prostytutki. T... Magda Mieśnik, Piot...

Śmierć, temat niepopularny, trudny, omijany jak tylko się da, bez względu na to kto o nim mówi. Ale przecież wcześniej czy poźniej będzie dotyczyć każdego z nas, bez względu na stan społeczny, wiarę, majątek itd.
Skoro to takie pomijane, to czy można na tym zarobić, uczynić z tej ostatniej drogi biznes? Ależ oczywiście, bo umieranie nie wyjdzie z mody, nie zniknie.
Autorzy tego reportażu podjęłi ten trudny temat i podeszli do niego bardzo szeroko. Bo to nie tylko zaangażowanie zakładu pogrzebowego, który w najprostrzych przypadkach zajmuje sie tylko transportem zwłok, ewentualnie przygotowaniem grobu. Tu w grę wchodzi także wiele innych osób, które pracują " przy " śmierci. To pracownicy prosektoriów, firm sprzątających mieszkania po zmarłych, ci ktorzy zajmują sie przygotowaniem zwłok już w firmie pogrzebowej, często takich, ktore są ofiarami tragicznych wypadków, ratownicy medyczni i wiele jeszcze innych.
Czy na smierci można zarobić? Można i tu mamy rozdział poświecony największemu zakładowi pogrzebowemu w Łodzi, który zmonopolizował usługi.
Bardzo cenna to lektura, choć momentami bardzo trudna w odbiorze, choćby ze względu na drastyczne opisy. Lektura dajaca bardzo wiele do myślenia, do szacunku dla tych, którzy sprawiają, że ostatnie pożegnanie staje sie dla pogrżąonych w smutku najbliższych choć trochę łatwiejsze.

Autorzy...

Śmierć. I co dalej?

Przełamujący tabu reportaż o śmierci, opisujący proces śmierci i zmian zachodzących w ciele człowieka tuż po zgonie. Porusza nie tylko aspekt biologiczny, ale przede wszystkim społeczny. Opisuje prace osób na co dzień stykających się z umierającymi: lekarzami, pracownikami szpitali, ratowników medycznych itp., a przede wszystkim opowiada jednak o tych, którzy mają kontakt ze zmarłymi. Możemy więc przeczytać o zawodzie tanatoplastyka, patomorfologa, laboranta sekcyjnego, pracowników zakładu pogrzebowego, grabarzy, osób sprzątających mieszkania po nagłej śmierci, często w wyniku samobójstwa lub morderstwa. Reportaż porusza również kwestie eutanazji, donacji zwłok, przeszczepu organów, farm śmierci, a także znaną z mediów sprawę tzw. łowców skór. A wszystko to bez filozofowania i szukania taniej sensacji.

Wszystkim ciekawym odpowiedzi (nie tej eschatologicznej) polecam reportaż "Jesionka dla trupa". Autorzy poruszają wiele tematów w sposób interesujący, a zarazem taktowny. Mnie bardzo zaciekawiły fragmenty dotyczące przeszczepów, trupich farm i branży pogrzebowej w Polsce. Książka raczej dla osób, których tematyka nie obrzydza 😉

Śmierć. I co dalej?

Według danych GUS w 2023 w Polsce zmarło ponad 397 tysięcy ludzi, jest to ogromna cyfra. Kobiety, mężczyźni, dzieci, każda z tych osób to osobna historia życia. Ta książka to jednak reportaż o tym co dzieje się z człowiekiem po śmierci, o naszym końcu, ostateczności.

Myślę, że każdy zastanawia się co się dzieje gdy umieramy, czy rzeczywiście w tym momencie tracimy 21 gramów, gdy ulatuje z nas dusza? Ja czasami myślę o tym kiedy taki czas nadejdzie, bardziej myślę o tym w jakim momencie życia mnie to spotka, nie wchodziłam w swych myślach jeszcze tak daleko jak autorzy, teraz już jestem duża bardziej świadoma tego co spotka moje ciało 😬

Gdy umieramy w szpitalu do chłodni możemy trafić dopiero po 2 godzinach, to czas na ewentualny powrót funkcji życiowych, natomiast gdy umieramy w domu zgon musi potwierdzić lekarz. Później rodzina kontaktuje się z wybranym zakładem pogrzebowym i dopełniane są wszystkie formalności.

I tutaj już rodzina może szaleć 😎

Biznes pogrzebowy jest bardzo rozwojowy, można zostać pochowanym tradycyjnie w trumnie i pozwolić naszemu ciału przejść przez wszystkie etapy rozkładu (w książce zostało to bardzo dokładnie opisane 🐛🪰 dla osób bardzo wrażliwych może być to ciężki rozdział 😬) lub zdecydować się na kremację, ale czy będziemy w tej urnie sami? 🧐

Makijaż, ubranie, dodatki - bliscy mogą pozwolić sobie na dużo, by ten ostatni czas na świecie umilić osobie zmarłej mimo że już jej z nimi nie ma.

Bardzo ciekawe są rozmowy z osobami, które są z osobami zmarłymi bezpośrednio: laborant sekcyjny, tanatoplastyk, grabarz, osoby z zakładów pogrzebowych, Anioł śmierci Erika Preisig i wiele, wiele innych. Ja napewno na długo zapamiętam rozdział w którym do pogrzebu jest przygotowywana rodzina: mama, tato i córka... pożegnanie brata z siostrą jest bardzo, bardzo smutne... Tylko jak o tym myślę mam zaszklone oczy 🥺

Główną bohaterką tej książki jest... śmierć, temat trudny i mało przyjemny lecz dotyczący niestety każdego z nas. Reportaż państwa Mieśnik wzbudza niemałe emocje, jest wstrząsajacy, szokujący, momentami wzruszający ale też odrażający . Z ,,Jesionki dla trupa" dowiemy się jak traktowane są ciała zmarłych w szpitalach, kostnicach , podczas sekcji zwłok. Autorzy bardzo rzetelnie podeszli do tego tematu, rozmawiali z osobami przygotowującymi ciała do pochówku, przeprowadzającymi transplantacje organów, grabarzami, pracownikami spalarni zwłok czy z ekipami sprzątającymi mieszkania po zabójstwach i samobójstwach. Książka jest naprawdę mocna, miałam obawy czy doczytam ją do końca, jednocześnie była tak ciekawa ,że dotrwałam,ale włos na głowie się jeżył niejednokrotnie. Polecam osobom o mocnych nerwach.

pozycja makabrycznie fascynująca :) sporo ciekawostek, ale rozdział o słynnym zakładzie pogrzebowym przydługi, psuje klimat.

Świetny reportaż o umieraniu, możliwościach pochówku, wykorzystania ciała po śmierci, czasem o procedurach z tym związanych. O trudach zawodów powiązanych z umieraniem. O procesach zachodzących w naszych ciałach po śmierci. O przygotowaniu ciał do pochówku. O największych domach pogrzebowych w Polsce, o łowcach skór, o możliwości eutanazji na świecie. Bardzo ciekawy, różnorodny, przynoszący wiele informacji i obalający kilka mitów.

Polecam przeczytać! Każdy powinien mieć większą świadomość na temat umierania, pochówku

Bardzo dobry reportaż - kompendium wiedzy o śmierci w różnych jej aspektach. Warto przeczytać.

Świetny materiał i dobrze napisany. Pokazuje jak bardzo blisko jesteśmy śmierci i jak oczywiste jest wszystko z nią związane. Polecam bo oswaja nas z tematem ostatecznym.

Książka, którą każdy powinien przeczytać

Książka, którą każdy powinien przeczytać

Pozycja ciezkiego kalibru, trudnego tematu, o ktorym nie myslimy i nie mowimy glosno. Warto przeczytac, choc jeden z rozdzialow zabrzmial jak material promocyjny. Ale to tylko moja skromna opinia.

• Reportaż
  • Kindle