Stacja miłość

Zoë Folbigg Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2020-01-29
2020-01-29
miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa spotkanie uczucie

Miłość zawsze znajdzie drogę

Nudna. Rozwleczona. O niczym.
Mnóstwo opisów kto w co był ubrany, jak wyglądało otoczenie, wnętrza, kto kim był, itp. Niezliczona ilość bohaterów, nagromadzenie spotkań, rozmów, działań kompletnie nie związanych z akcją, a to wszystko doprawione żenującym niezdecydowaniem i serią niedopowiedzeń.
Straszne!

Nudna. Rozwleczona. O niczym.
Straszne!

Jedna z najnudniejszych książek, które czytałam w życiu. 3/4 książki o niczym. Jestem zawiedziona bo od lat książka czekała na mnie w kolejce do przeczytania.

... A najbardziej z całej ksiażki to podobały mi się podziekowania i przypisy.

... A najbardziej z całej ksiażki to podobały mi się podziekowania i przypisy.

Czytając książkę wciąż nasuwało mi się pytanie, kiedy oni w końcu się połączą. Niemal przez całą książkę, bohaterowie działali osobno a właściwa akcja ruszyła dopiero pod koniec książki. Mimo wszystko książkę czytało się dość szybko. Jednak oczekiwałabym raczej poznania ich dwójki w szerszy sposób w momencie, gdy zaczęło się cokolwiek między nimi dziać. Byłoby to znacznie ciekawsze od czytania opisów, które w większości przypadków nie wnosiły nic ciekawego do fabuły.

Po ostatnio czytanych thrillerach i kryminałach ciężko było mi się przestawić na jakieś obyczajowe romansidło, zwłaszcza, że z tego gatunku czytywałam głównie Sparksa.
Już od samego początku nie sympatyzowałam z główną bohaterką (bo jak można uważać spodnie kuloty za eleganckie?),co utrudniało mi czytanie książki. Lubię powieści, w których jakiś bohater przypadnie mi do gustu, bo w myślach go dopinguję, ale w tej książce wszyscy i wszystko mnie niemiłosiernie wkurzało. Styl pisania autorki przypominał mi moje "książki" pisane za dzieciaka do szuflady, a które były tak fatalne, że nie mogłabym ich teraz na trzeźwo czytać. Mnóstwo niepotrzebnych i nieprowadzących do niczego rozmów i sytuacji, jakby autorka po prostu chciała na siłę wyciągnąć objętość książki, bo głupio żeby ta miała 50 stron. Bezsensowne "wyliczane" opisy typu: kto zjadł jaki makaronik, jakimi kremami było przekładane ciasto i które dziecko dostało jaki balon na imprezie urodzinowej. Ani nie ma to wpływu na fabułę, ani nie da się tego spamiętać, ani nie pomaga zwizualizować sobie w głowie tych scen, bo informacji jest po prostu zbyt dużo. Wielu niepotrzebnie stworzonych bohaterów, opisanych oraz przedstawionych z imienia i nazwiska, a którzy nie mają w powieści żadnej funkcji. Dodatkowe, zupełnie zbędne i nieciekawe wątki romantyczne pobocznych bohaterów, które mnie kompletnie nie zainteresowały. Ta książka byłaby dużo ciekawsza gdyby faktycznie miała 50 stron i opowiadała tylko o tym, jak Maya i Mężczyzna z Pociągu widują się w tymże środku transportu. Niemiłosiernie wręcz mi się ta książka dłużyła. Było kilka momentów, kiedy myślałam o głównej bohaterce i jej obiekcie westchnień: "oho, to teraz się pewnie w końcu zapoznają", ale pierwszy rozdział tak spojleruje kolejne wydarzenia, że szybko tą myśl odpuszczałam. Było wiele momentów kiedy wywracałam z zażenowaniem oczami, np. zastosowany znacznik czasowy "kiedy włosy Mai stały się falujące = trzy lata temu". Albo część szafiarska- kiedy autorka opisywała Mayowe outfity. No ale okej, może po prostu nie znam się na modzie, bo jej stylizacje wydawały mi się dobierane po ciemku. Ogólnie ciężko mi się czytało tą książkę, czuję jakby autorka serio chciała po prostu opisać jedno wydarzenie ze swojego życia w książce, więc przyozdobiła je w prawie 400 stron nieciekawych wątków, bohaterów i sytuacji.

Książka ogólnie mi się podobała, ale za dużo było scen gdzie główni bohaterzy są oddzielnie. Ich drogi zawsze się mijają. Dopiero w końcowych rozdziałach akcja się rozwija.

Lekka i przyjemna, w sam raz na oczyszczenie głowy.

Lekka i przyjemna, w sam raz na oczyszczenie głowy.

Zamysł dobry, gorsza egzekucja. Wszystko było rozlazłe w czasie. Podczas czytania lubię gonić króliczka, ale nie do ostatnich stron, gdzie interesujący mnie wątek zajmuje zaledwie dwie strony i kończy się nijak.
Gdyby to było napisane w inny sposób, łyknęłabym w jeden wieczór, a zajęło mi aż dwa dni.

Nie jest to książka, do której wrócę i długo o niej myśleć nie będę. Jednak nie jest też zła. Ma coś w sobie, choć nie porywa akcją i emocjami. Określiłabym ją jako „sympatyczna”. Zupełnie inaczej ją sobie wyobrażałam.

Była to moja pierwsza książka z tej kategorii.
Całym sercem pokochałem tą książkę i głównych bohaterów, fabuła wszystko co zawiera książka jest cudowne!
Z bólem serca oddałem książkę do biblioteki bo szczerze przywiązałem się do ich bohaterów i na pewno będę za nimi tęsknić.
Jeśli kiedyś nadarzy się okazja przeczytam ją raz jeszcze.
Z całego serca polecam!

Była to moja pierwsza książka z tej kategorii.
Jeśli kiedyś nadarzy się okazja przeczytam ją raz jeszcze.
Z całego serca polecam!

• Przeczytane w 2020