Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020

Wyróżniona opinia i

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

przeczytanych książek 433 napisanych opinii 432

Może nie jest napisana w super stylu, ale dostarczyła wielu emocji. To opowieść o przyjaźni, porozumieniu dusz, wspólnej pasji dwojga ludzi oraz o stracie i próbie rozliczenia przeszłości. Przykro mi, że kiedy był czas na żałobę to Revol musiała odpierać liczne ataki i krytykę, która na nią spłynęła po powrocie z Nangi.

Trudno mi zrozumieć, czemu ludzie aż tak ryzykują.

Trudno mi zrozumieć, czemu ludzie aż tak ryzykują.

Świetna książka uzupełniająca tragedię na Nanga Parbat. Wspaniałe przemyślenia autorki o górach, Mackiewiczu, wspinaniu i życiu. Świetnie przedstawione emocje, wzruszenie na koniec. Polecam audiobooka - świetna interpretacja lektorki.

Polecam tą książkę z całego serca. Długo leżała na mojej półce zanim dojrzałam by ją przeczytać. Specjalnie nie chciałam tego robić podczas szału zaraz po jej wydaniu, kiedy wydarzenia spod Nangi były jeszcze świeże...
Teraz, po latach na spokojnie ją przeczytałam i gorąco polecam. Bałam się... no właśnie chyba nie umiem tego nazwać, że mnie rozczaruje. Jest zupełnym przeciwieństwem tego czego się po niej spodziewałam...
Przejmująca, genialnie "skrojona", o przyjaźni, oczekiwaniach świata wobec tej dwójce wspinaczy, o samotności, o miłości i szukaniu siebie. Nie chcę już za wiele dodawać... Z pełną odpowiedzialnością polecam :)

Trudno ocenić książkę. Może pod wieloma względami nie jest najlepsza ale myślę, że Eli potrzebowała ją napisać by opowiedzieć nam swoją historie. To przykre, co ją spotkało

’nie idę w góry, żeby walczyć, nienawidzę wojowniczych koncepcji alpinizmu, podobnie jak dramatycznych historii o czyhających w czasie wspinaczki zagrożeniach. Wchodzę tam, aby żyć pełnią życia. Mojego życia.’

Literackiego Nobla to za to nie będzie ;) ale historia jest na tyle przejmująca, że warto było przeczytać tę relację spisaną przez jedyną osobę, która naprawdę to przeżyła.

"Poczucie winy dławi mnie i przytłacza" Elisabeth Revol

Historia tragedii z 2018 oczami himalaistki.

Tragedia widziana jej oczami. Nawet nie potrafie sobie wyobrazić przez co ta kobieta przeszła. Piekna historia o marzeniach i tragicznym zakonczeniu wspanialej przyjazni.

Duży plus za zdjecie gory i oznaczenie wszystkich wysokosci.

"Poczucie winy dławi mnie i przytłacza" Elisabeth Revol

Historia tragedii z 2018 oczami himalaistki.

Duży plus za zdjecie gory i oznaczenie wszystkich wysokosci.

Tematyka książki jest każdemu znana. Poszukiwaniami Tomka Mackiewicza żyła cała Polska. Historia opisana przez Revol jest niewątpliwie trudna, ale… niestety opisana bardzo przeciętnie a nawet można zaryzykować, ze słabo. Jeśli ktoś chce poznać temat wyprawy na Nangę, polecam inne pozycje, a tę traktować jako uzupełnienie.

"Idę w góry, żeby żyć autentycznie"

W styczniu 2018 roku dramatyczną akcję ratunkową na Nanga Parbat śledził cały świat. Film, na którym Denis Urubko krzyczy "Adam, I have her" pamiętam do dziś.

Książka jest relacją Elisabeth Revol z tamtych tragicznych wydarzeń. Tak smutna historia została opowiedziana w piękny sposób. Pozwala bardziej zrozumieć Eli, jej decyzje i to, co czuła w tamtym momencie. Sama, zostawiwszy swojego przyjaciela.

"Idę w góry, żeby żyć autentycznie"

Przygnębiająca relacja, pełna wyrzutów sumienia.

Przygnębiająca relacja, pełna wyrzutów sumienia.

• Góry
  • Przeczytane 2020