Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Wyróżniona opinia i

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Dla mnie wybitna książka.....czytałam z zapartym tchem, przerażeniem, takimi emocjami jak mało kiedy. Polecam całym sercem. warto mieć i przeczytać. Co za historia

Ta książka jest zła pod absolutnie każdym względem. Nie wiem, czy zamiarem autorki było wytłumaczenie się, opisanie zdarzeń czy też może przedstawienie siebie w roli wybitnej himalaistki. Infantylny styl prowadzenia narracji sprawia, że czytanie tej książki to katorga.

Byłam sceptyczna do tej książki jak i całej historii, ale naprawdę mnie urzekła. Wciąga od pierwszej strony i oddziaływuje na wyobraźnią, nawet dla osoby nie interesującej się spinaczką wysokogórską. Niebyt rozumiałam również o co chodzi w tym sporcie estremalnym. Po co się tak narażać?? Elisabeth REVOL wyjaśniła to w piękny i emocjonalny sposób. Zrozumiałam też, że tak...

Niesamowita. Będę do niej wracać.
Mój numer jeden wśród książek o tej tematyce.
Nanga śni mi się po nocach :)

Książka emocjonalnie bardzo mocna. Można się wczuć w dramatyczną sytuacje p. Revol. Coś co mi osobiście trochę przeszkadzało to fakt że główna boheterka cały czas pisała o trosce o Mackiewicza. Bardzo mało mówiła o sobie o tym co myśli i czuje. Miałam wrażenie że tą książka chciała przekonać wszystkich że nie chciała go tam zostawiać i do ostatniej chwili chciała mu pomóc.

Bardzo chaotyczna, emocjonalna i pełna dygresji - ale właśnie na to liczyłem. Na relację z pierwszej ręki, od kogoś, kto tam był, kto może nie posługuje się doskonałym językiem i stylem, ale opowie mi swoimi słowami co widział i co czuł przez te kilka dni na górze.

Myślę, że zrozumiałe jest to, dlaczego nie chcę tej książki oceniać.

Ciekawie i szczegółowo poprowadzona historia, emocjonująca tym bardziej, że prawdziwa. Daje doskonałe wyobrażenie walki o przetrwanie w Himalajach. Książka trochę smutna, ale według mnie warta przeczytania. W życiu codziennym zwykle nie mamy okazji do poznania granic ludzkich możliwości, a tu mamy całe studium na ten temat.

Książka napisana w prosty sposób ale dużo w niej głębokich myśli i refleksji autorki. Nie jest suchą relacją ze wspinaczki lecz opisem emocjonalnych doznań, analizą własnych dążeń i motywacji. Czytając wyczuwałam silną potrzebę autorki aby "rozprawić" się z historią, która wydarzyła się na Nanga Parbat. Była to chyba także chęć podsumowania i rozliczenia jej dotychczasowego...

Zawsze ciekawi mnie, co siedzi w głowach ludzi chcących zdobywać szczyty, eksplorować tereny, gdzie nie ma warunków do dłuższej ludzkiej egzystencji. Książka ciekawa, ale przyznam, że wiele stron przewertowałam, bo Revol często się powtarza. Widać, że miała ona dużą potrzebę rozprawienia się z tragedią. Książka przeczytana, ale nie zapisała się ona na długo w mojej pamięci.

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat.
Elisabeth Revol
Wydawnictwo Agora

W styczniu 2018 roku Elizabeth Revol i Tomasz „Czapkins” Mackiewicz zdobywają szczyt Nanga Parbat.
Elizabeth na podstawie własnych wspomnień próbuje odtworzyć drogę, jaką oboje pokonali, aby móc dokonać zdobycia szczytu, który był ich długoletnim pragnieniem. Opowiada, co nimi kierowało, aby zrobić...

Dyskusje

1 078