Okładka książki Rola polityki, ekonomii i techniki w działaniach zbrojnych na rzekach, morzach i oceanach Roman Kochnowski
Roman Kochnowski Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2019-10-23
2019-10-23
historia morska marynistyka

Okładka książki Z dziejów flot wojennych. Od hiszpańskich Habsburgów po brytyjskich Windsorów Jarosław Jastrzębski, Roman Kochnowski
Z dziejów flot... Jarosław Jastrzębsk...
Okładka książki Na morzach i oceanach pod wojenną banderą. Wczoraj – dziś – jutro Jarosław Jastrzębski, Roman Kochnowski
Na morzach i o... Jarosław Jastrzębsk...

Zbiór esejów. Większość ciekawych, kilka przeciętnych, jeden bardzo nudny jak na interesujący temat który porusza - niech każdy sam spróbuje zgadnąć który ;)

Na półkach: , , , , , ,

"Zbiór referatów"
Książka stanowi zbiór naukowych opracowań. Są one różne, jeżeli chodzi o sposób przyciągania mojej uwagi. Zacznijmy po kolei...
1. "Rola propagandy w walce o panowanie na morzach w XVII wieku"
Moim zdaniem najsłabszy i najmniej ciekawy wywód w tej pracy. Autorka opisuje ówczesne zabiegi i narzędzia propagandy. Niestety zamiast zilustrować konkretne przykłady zdjęciami, wizualizuje je nam tekstem. Słabo to wychodzi... (2/10)
2. "Wojna jako działalność gospodarcza w "Długim" XVIII wieku""
Również nie porywający fragment. Dla mnie zbyt zawiłe i zbytnio się nie wgłębiałem. (2/10)
3 "Służba Lejtnanta Witolda Zajączkowskiego na okrętach marynarki wojennej Imperium Rosyjskiego w latach 1910-1918.
Ciekawy i przykuwający uwagę "życiorys" wojaka. Czyta się z przyjemnością i dość szybko. (6/10)
4. "Książę Henryk Pruski jako dowódca Kaiserliche Marine na Bałtyku 1914-1918.
Kolejna udana próba opisania problemu dowodzenia na tym dość trudnym akwenie. Wystawiona ocena może pozostać dyskusyjna, ale trudno nie zgodzić się z przedstawionymi argumentami. (6/10)
5. "Z dziejów Portu Wojennego Modlin 1918-1928"
Udana monografia rzecznego portu wojennego. Plusem jest temat, niszowy i większej gawiedzi nieznany. Czyta się szybko i bezproblemowo. (7/10)
6. "Saito Makoto: klęska admirała w świecie polityki"
Bardzo ciekawy artykuł. Niestety nie trawię stylu pisania Jakuba Polita. Jest moim zdaniem nieuporządkowany i autor bardzo często skacze po wątkach. Ja się w nim gubię. Mimo wad przebrnąłem do końca. (6/10)
7. "Bitwa u ujścia La Plata - stare mity, nowe fakty".
Z tymi nowymi faktami to lekka reklama, nie mająca zbytnio pokrycia w rzeczywistości. Ja się tam nowości nie doszukałem zbyt wielu. Jest natomiast fachowa i gruntowna analiza bitwy z naciskiem na wyjaśnienie kilku mitów. Czytałem z dużym zainteresowaniem. (8/10)
8. "Źródła japońskiej koncepcji lotniskowca zaopatrzeniowego Shinano"
Jest dobrze i ciekawie. Autor sprawnie prowadzi nas przez niuanse zgłębianego zagadnienia. Pacyfik to mój konik, więc bez skrupułów oceniam wysoko. (9/10)
9. "Radilolokacja Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej w świetle raportu Ashort Survey Of Japanese Radars"
Rewelacja. Niszowy temat i całkowicie pomijany w wielu publikacjach. Dobrze napisany z konkretnymi przykładami. Jeden z jaśniejszych punktów książki (10/10)
10. Analiza funkcjonowania koncepcji pancerników lotniczych Ise i Hyuga".
Wszystko byłoby ok, gdyby autor nie skorzystał z metody "kopiuj i wklej" przy pisaniu początku. Oba referaty Pana Jastrzębskiego mają takie samo wprowadzenie. Reszta na szczęście inna. Nieładnie. (6/10)
11. Tajemnica losów zagłady okrętu liniowego Noworossyjsk - od fantastyki do tego co jest pewne.
Kolejny bardzo ciekawy i fajnie napisany referat. Po wprowadzeniu autor wypunktowuje kolejne teorie dodając do nich własne wnioski i poddając ocenie jako całość. Naprawdę nie sposób się oderwać. (10/10)
12. "Uprowadzenie liniowca pasażerskiego Santa Maria, czyli międzynarodowe przyzwolenie na piractwo polityczne.
Autorem tego referatu jest Krzysztof Kubiak, co stanowi klucz do dobrej lektury. Jest bardzo ciekawie i na najwyższym poziomie. Temat też raczej niszowy, więc warty poznania. (10/10)
13. "Radzieckie i rosyjskie satelitarne systemy wykrywania okrętów"
Kolejny rodzynek. Bardzo specjalistyczny. Dla mnie bomba inni mogą nieco grymasić. Jest ciekawie i autor przedstawia wiele nieznanych faktów. Ja takie rzeczy uwielbiam (10/10)
14. "Rola i znaczenie amerykańskiej marynarki wojennej w strategicznym zwrocie USA na Pacyfik"
Troszeczkę zbyt ogólnie. Autor nie wgłębia się w szczegóły. Moim zdaniem nie jest to dobra droga. Spada moje zainteresowanie tematem. (6/10)
15. Problemy klasyfikacyjne - zaopatrzeniowiec, tender, okręt baza."
Na sam koniec wysoce specjalistyczny tekst o rozjechaniu się klasyfikacji okrętów. Niestety stary system nie nadąża za nowymi trendami w marynarce. (7/10)
Zanim podsumuję, kilka słów o wydaniu. Dobry papier, twarda oprawa formatu B5 - wszystko szyte. Niestety korekta nie wyłapała literówek i zapomniała o dzieleniu słów w kilku zdaniach. Tekstowi towarzyszą zdjęcia w większości dobrze dobrane.
Ogólnie dość dobra publikacja mimo początkowych dla mnie wtop. Mogę polecić wilkom morskim.

"Zbiór referatów"
1. "Rola propagandy w walce o panowanie na morzach w XVII wieku"

• Konflikty zbrojne po 1945 roku
  • Inne konflikty zbrojne do 1945 roku