Widmo "Alchemika": Konsolidacja

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Świt nocy (tom 2.1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Neutronium Alchemist. Consolidation
Widmo, Alchemika, Konsolidacja

Nie wszystkie upadłe anioły pochodzą z nieba... Odwieczny duch zagłady wyrywa się z Lalonde i burzy spokój Konfederacji. Ci, którzy mu sie poddali, otrzymali moc niemal boską, nie kierują się jednak przykazaniami Ewangelii, bezlitośnie podbijając kolejne przyczółki cywilizacji. Na planetach i asteroidach toczy sie bój o przetrwanie z brutalną, jedyna w swym rodzaju armia, która zamierza rządzić wszechświatem. Rządy z trudem przeciwdziałają anarchii, wojsko resztkami sił powstrzymuje wroga, a orędownik ciemności wprowadza w życie plan okrycia świata wieczną nocą. W tych dramatycznych czasach ostatnią rzeczą, jakiej mogłaby potrzebować Konfederacja, jest nowa przerażająca broń. A jednak dr Alkad Mzu uparła się odzyskać „Alchemika”, dopelnić trzydziestojednoletniej wendety i zniszczyć gwiazdę. A to oznacza, że Joshua Calvert musi ją schwytać, zanim zostanie użyty „Alchemik”. Ale nie tylko on ją ściga. W dodatku po obu stronach są ludzie, którzy mają własną koncepcję wykorzystania najnowocześniejszej broni masowej zagłady.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: materiały wydawcy

nocnyJarek | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Cóż mogę rzec po przeczytaniu trzeciego tomu?
Ano, chyba to, że twórczość Hamiltona raczej nie doczeka się poczesnego miejsca na mojej półce "The best of SF"

Oczywiście uniwersum zbudowane przez autora ponownie zwala z nóg!
Rozmach napisanego przez niego wszechświata zaiste godzien jest potomka Brytyjskiego Imperium, którym pisarz w rzeczy samej jest.
Powiem więcej udało mu się osiągnąć mistrzostwo w mnożeniu nowych wątków i wprowadzaniu (a może raczej klonowaniu) postaci na skalę masową...
Tylko czemu to ma służyć?
W mojej opinii stopień nawarstwienia narracji urasta do takich rozmiarów, że powoli zaczynamy gubić poszczególne wątki i zapominać postaci w nich umieszczone.
Znacząco pomaga nam w tym tradycyjna już drobiazgowość opisów wszelakich.

A co na plus?
Zauważalnie bardziej wartka akcja, wyjaśnianie i zazębianie się pewnych wątków opowieści, odejście na dalszy plan historii "miłosnych" i zauważalna poprawa poczucia humoru autora.
Ba, Hamilton wyraźnie puszcza do nas oko...

Magda Mazurkiewicz | 2012-04-23
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012, 2012
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niesamowita kontynuacja gwiezdnej sagi. Wybraźnia Hamiltona powala na kolana. Książka przez całe 1200 stron (w sumie 2 tomów) trzyma w napięciu.
Gorąco polecam!!

Marek Rygiel | 2018-04-26