Samotność twórcy. Klątwa

Okładka książki Samotność twórcy. Klątwa Marta Grzebuła
Okładka książki Samotność twórcy. Klątwa
Marta Grzebuła Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Pogrzebane tajemnice literatura piękna
Pogrzebane tajemnice
Wydawnictwo WasPos
2020-05-20
2020-05-20
samotność klątwa książka

!!!Recenzja!!!

Pisać każdy może i nikt nie powinien mu tego zabraniać zwłaszcza, jeśli robi to całym sercem i bierze się za gatunki, o których ma pojęcie i doskonale się w nich odnajduje. Autor powinien być przygotowany na konstruktywną krytykę, bowiem nikt nie jest nieomylny, a także musi być świadomy, że niektórzy będą oczerniać go oraz jego dzieła nie podając żadnych konkretnych przyczyn, chyba tylko po to żeby się dowartościować. Każdy kto chce tworzyć nie powinien się poddawać i dążyć z uporem do celu.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Alana, który jest pisarzem i zmaga się z codziennymi trudami pracy twórczej. Jak to zwykle bywa nie każdy rozumie postępowanie twórcy, choć jego najbliżsi go akceptują, to jednak czuje się ograniczany przez swoje środowisko. Sprawę pogarsza fakt, że jest hejtowany w internecie przez innego autora, który znajduje nieliczne grono zwolenników. W jego rodzinie już kilku jego przodków próbowało coś napisać i jak dotąd, tylko jego pradziadek stworzył kilkadziesiąt powieści, których nikt jak dotąd nie wydał. Alan po rezygnacji z rywalizacji ze swoim bratem o względy Alice, postanawia na jakiś czas przenieść się do samotni w postaci starej chaty po swoim pradziadku, by tam znaleźć spokój i przemyśleć kilka ważnych dla niego spraw. Jakich odkryć dokona Alan dotyczących swojego pradziadka? Jaką rolę w życiu bohatera odegrają przemyślenia i twórczość jego przodka? Jakich decyzji dokona Alan i co zrobi ze swoim dalszym życiem? Co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Samotność twórcy. Klątwa” autorstwa Marty Grzebuły.

Odczucia

Myślę, że w moim przypadku ta powieść przeczytana w tym momencie mojego życia, w którym się znajduję odgrywa zupełnie inną rolę, niż miałoby to miejsce dużo wcześniej. Obecnie niektóre dylematy i problemy Alana są mi zdecydowanie bliższe i bardziej zrozumiałe, przez co pozycja ta jest w moim odczuciu ciekawa, skłaniająca do refleksji i w pewnym stopniu pomocna. Autorka poprzez myśli wykreowanych przez siebie bohaterów przekazuje czytelnikom wiedzę zdobytą przez lata pracy twórczej. Myślę, że niektóre problemy dotyczące pisarzy i innych twórców będą tożsame z tymi występującymi u Alana i nie tylko te odnoszące się do samej pracy, ale również takie dotyczą sensu samej egzystencji. Natomiast wątek dotyczący łamigłówek, ukrytych przesłań w tekście zostawionych przez pradziadka głównego bohatera wzbudza dodatkową ciekawość i chęć poznania prawdy na temat jego życia. Z taką historią spotkałem się pierwszy raz i myślę, że ta książka może być pomocna dla wielu początkujących twórców zmagających się z niezrozumieniem ze strony otoczenia.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dużą przyjemnością, gdyż uwielbiam historie, w których stopniowo bohaterowie odkrywają rozwiązania różnych zagadek w tym wypadku zostawionych przez przodka bohatera. Dodatkowym plusem są cytaty z książek znanych autorów, co wprowadza odbiorcę w odpowiedni klimat. Myślę, że osoby spotykające się w życiu z podobnymi problemami mogą odebrać niektóre sytuacje dość emocjonalnie. Okładka pasuje do postaci Alana, który wciąż zamyślony nad swym życiem spogląda przez okno chaty, szukając rozwiązań na nurtujące go pytania. Gorąco polecam pozycję wszystkim osobom pragnącym znaleźć odpowiedzi na to, co robić w przypadkach nieuzasadnionej krytyki wymierzonej bezpośrednio w nich, a także tym, którzy lubią refleksyjne historie, których odzwierciedlenie możemy znaleźć w naszej rzeczywistości.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Waspos.

!!!Recenzja!!!

Opowiada o młodym chłopaku, który stara się odkryć tajemnicę swojego pradziadka. W tym celu udaje się do opuszczonego domu, który kiedyś wybudował pradziadek. Alan jest autorem książek i próbuje odnaleźć siebie oraz chce odpocząć od krytyki.
To książka dość ciekawa, ale za razem smutna. Pokazuje jaki wpływ na autora mają opinie recenzentów. Każdy ma prawo do swojej oceny książki, ale trzeba to robić z kulturą. Trzeba pamiętać, że każdy ma swoje zdanie i swój gust. To się tyczy zarówno recenzentów jak i autorów. Przyznam, że momentami się nudziłam, bo nic takiego się nie działo, ale pod koniec książki było bardzo ciekawie. Tajemnica Perrego bardzo mnie zaintrygowała. Jego skrytki w przedziwnych miejscach, wytężały moją wyobraźnię. Zastanawiałam się gdzie jeszcze może być coś ukryte i co znajduje się w środku. Tajemnica goniła tajemnice co bardzo mi się podobało.

Recenzja 6/10. Tytuł: Samotność twórcy- klątwa. Autorka: Anna Grzebula. Książka zupełnie inna niż do tej pory czytałam. Historia niezaradnego życiowo Alana, starego kawalera, którego fascynują książki. W genach ma zapisane bycie poeta. Podążając krokami swojego wujka, postanawia odkryć mroczna rodzinna tajemnice, z wujem w roli głównej. Alan postanawia wyjechać na pewniej czas do domku letniskowego wuja, który zmarł bardzo dawno temu. Wyjazd ten nakreśli przyszła drogę jego życia… Drogę pełna cierni i zgrzytów rodzinnych. Na owym wyjeździe poznaje wreszcie kobietę - zakochują się w sobie wzajemnie. Miłość niestety z góry zdana na niepowodzenie. Przez moment doznawszy szczęścia i bycia z płcią przeciwna, na jaw wychodzą mroczne strony jego familii. Okazuje się , ze poznana Diana jest jego krewna. Następuje rozgoryczenie, wściekłość, niedowierzanie. Mieszanka uczuć. Młodzi nie mogą być razem. Perypetie rodzinne ukryte w skałach, w domu w szczelnie zakrytych zakamarkach wychodzą na światło dzienne. Alan znów popada w alkoholizm , izoluje się od rodziny. Z jednej strony nie poddaje. Postanawia walczyć i żyć dalej - nie wiedząc co przyniesie przyszłość. Historia rodzinna pełna zagadek, przenosi czytelnika do USA, gdzie rozgrywa się ów akcja… Miłe spędzenie jesiennych wieczorów.

Mnie się właśnie niedawno udało przeczytać, choć w planach miałam już od jakiegoś czasu. Był moment, że okładka się często przewijała na instagramiem.
I nie żałuję, bardzo mnie wciągnęła. Ostatnio takie historie są coraz bliżej mojemu sercu. ❤❤❤
Początkowo myślałam, chyba tak po tytule, że będzie tu mnóstwo erotyki aż się nie ogarnę. 😱
Nic bardziej mylnego. Oczywiście jest miłośnie, erotycznie, przyjemnie. Ale wszystko z umiarem. To historia młodej małżonki, która zaraz po studiach i krótko po ślubie, chciała spełnić jeszcze jedno swoje marzenie. Mianowicie pojechać na obóz jeździecki dla dorosłych.
Dla dorosłych, bo przecież obozy są kojarzone z dziećmi i młodzieżą. A tu byli sam dorośli. Jedni pierwszy raz, inni przyjeżdżają tu od lat. Uwieńczeniem tego był mega przystojny instruktor... No i wokół niego wszystko się toczyło...
Oczywiście seks był na porządku dziennym, a alkohol lał się litrami. 😄

Konie też były, jakby ktoś pytał... 😜😂

Podobała mi się tą książką. Nie jest za gruba, bardzo szybko ją przeczytałam. Na końcu bardzo się uśmiałam, bo tego w życiu się nie spodziewałam. Ale już więcej Wam nie zdradzę...

Przeczytajcie koniecznie. Będę organizowała booktoura, jakby ktoś był chętny ❤❤❤❤❤

Nic bardziej mylnego. Oczywiście jest...

Alan jest osobą z głową pełną pomysłów pisarskich. Czas uwielbia spędzać w swojej dziupli na poddaszu, pisząc nowe historie, a na swoim koncie ma już debiutancką książkę. Lecz jego życie nie jest tak kolorowe jakby mogło się wydawać. Mężczyzna staje oko w oko z samotnością, można by powiedzieć, że na własne życzenie. Choć czy na pewno? Izoluje się od świata. Mama zarzuca mu, że nie powinien się tak zachowywać, bo nie będzie potrafił się kontaktować z innymi, ale wspiera go jego ojciec, przekazując cenne rady. Codziennie mierzy się z hejtem internetowym, ze strony osoby, która napędza innych do szerzenia nienawiści, do niczego winnego Alana, spełniającego swoje pasje. Przejmował się tym, do dnia aż jego życie...

No właśnie, co tak naprawdę się wydarzyło, musicie przekonać się sami. Książka jest warta każdej poświęconej minuty. Historia daje nam możliwość refleksji nad własnym życiem. Przecież to nie są tylko problemy papierowego bohatera, a wydarzenia wzięte z życia. Każdego z nas może dosięgnąć samotność, a jeśli nie ma się osoby, która nas wesprze, możemy upaść, a wtedy trudno będzie nam ruszyć naprzód. Do wariactwa dzieli nas cienka granica/linia.

Autorka ma świetny styl pisania, a książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i tak spędziłam kolejne dwa dni nie mogąc się oderwać od lektury. Z pewnością jeszcze wrócę do tej książki i podzielę się nią z bliskimi, bo historia sama w sobie jest świetna. Pełna zwrotów akcji, wzruszeń, refleksji, miłości, a czasem sporej dawki humoru. Historia owiana tajemnicą, trzymająca w napięciu do ostatnich stron dodaje jeszcze lepszego klimatu.

Zakończenie mnie zaskoczyło, ale myśle, że inne by nie pasowało, a to w komponowało się idealnie, niosąc za sobą morał i cenną lekcje.

Każdy preferuje inne gatunki, ale z czystym sumienie polecam każdemu „Samotność twórcy. Klątwa.”

Niesamowite brawa dla autorki, która stworzyła powieść, która zdecydowanie ma swój nostalgiczny i intrygujący urok!
Historia Alana, który jest młodym pisarzem ma w sobie ciekawe przesłanie. Pokazuje jaki wpływ ma „sława” i ocena innych. Jest typem człowieka, który nie za bardzo radzi sobie z krytyką w stosunku do niego i jego twórczości. W dodatku zauroczył się tą samą dziewczyną, co jego brat. Kolejne problemy życiowe sprawiają, że postanawia wyjechać. Zaszywa się w domu pradziadka, gdzie próbuje poukładać swoje myśli w samotności.
Lecz sam dom jak się okazuje skrywa w sobie wiele tajemnic i sekretów rodzinnych. Jednak dzięki nim Alan zaczyna poznawać samego siebie.
Historia jest dość smutna, lecz zawiera w sobie pewną dozę ciekawości i uroku. Oraz wartościowe przesłanie szczególnie dla osób, które recenzują książki. Bo nie sztuką jest napisać, że przez odmienne gusta powieść nam się nie podobała, lecz tak to ująć, aby nawet negatywna opinia nie okazała się krytyką chamską i bez kultury. I właśnie to chce pokazać autorka tutaj – to jaki wpływ ma krytyka na młodych pisarzy, że czasami bardzo ciężko jest odnaleźć się w złych słowach do tego, co się stworzyło i poświęciło się dużą część czasu.
Ja czasami piszę opinię kilka dni, staram się pokazywać dobre strony powieści, nawet, gdy zawierają dla mnie dużo tych słabych. Trzeba pamiętać, że nie każdemu wszystko musi się spodobać – tak jest we wszystkim. Jednak, gdy czytam recenzję, gdzie ewidentnie jest naśmiewanie się z autora, stwierdzanie, że dana książka to „gówno”, które nie powinno zostać wydane i żeby ją przeczytać potrzeba alkoholu, albo leków uspokajających – to zastanawiam się, jak można w taki sposób podejść do czyjejś twórczości. Ja jestem wymagająca i wypisuje błędy, które mi się nie spodobały, lecz żadna powieść dla mnie nie okazała się aż tak słaba, żeby ją zmieszać z błotem i jednocześnie autora. Owszem czasami możemy mieć odczucie, że zabrakło lepszej korekty, jednak trzeba pamiętać, że to, co nam się nie podoba innej osobie sprawi większą radość czytania.
Mimo, że może i mogłabym się doczepić do kilku aspektów w tej powieści, to nie tym razem, bo sama fabuła i przesłanie jakie pokazuje autorka tak bardzo intrygują, ze reszta w tym momencie jest nieważna i nie sprawia, że powieść na tym traci. Szczerze polecam i ogromne brawa dla autorki za stworzenie tej historii.
@Zaczytany_swiat_mamy

Alan to młody mężczyzna, który uwielbia pisać. W ostatnim czasie jest krytykowany poprzez kolegów ze swojego środowiska twórczego.
Mężczyzna większość czasu spędza na 'rozmowach' z bohaterami swojej twórczości.
Towarzyszy mu samotność. Zakochuje się w Alice, jednak postanawia ją odstąpić swojemu bratu.

Jak wpłynie na Alana kłamstwo, o którym się dowie? Czy odmieni jego życie?
Czy uda mu się uwierzyć w siebie i odnaleźć swoje miejsce?

Książke czytało mi się na początku trochę ciężko, ale później poszło już szybko.
Znajdziemy w niej chwile szczęścia, miłości, rozczarowania oraz smutku.

Myślę, że książka jest jak najbardziej na czasie, ponieważ w @ pełno teraz nienawiści.
Kierujmy się swoimi wartościami i róbmy to tak jak podpowiada nam wewnętrzny głos. Nie róbmy niczego wbrew sobie, aby tylko przypodobać się innym.

Pamiętajmy oceniając książki, które nie przypadną nam do gustu (każdy lubi inne rzeczy),by robić to w sposób ludzki, a nie 'hejtowanie' .

Zdecydowanie polecam.. 😊

Mężczyzna większość czasu spędza na 'rozmowach' z bohaterami swojej twórczości.

Jak wpłynie na Alana kłamstwo, o którym się dowie? Czy odmieni jego...

W czerwcu w akcji #booktour od znanej Wam już @furia.miedzy.ksiazkami miałam okazję przeczytać powieść Marty Grzebuły "Samotność twórcy. Klątwa". Och co to była za książka... Inna niż do tej pory czytałam. Przepełniona bólem, samotnością. Historia smutna, lecz wartościowa.

Alan odkrywając tajemnicę przeszłości pradziadka poznaje siebie. Droga, którą do tej pory pokonał wiedzie go przez samotność, świadomą, dobrowolną izolację i cierpienie. Lecz wie gdzie szukać ratunku. Wyjeżdża tam, gdzie przez klika lat mieszkał pradziadek Perry. Dom, który zbudował nad rzeką Missouri stanie się teraz dla niego enklawą. Ale nie tylko. To tu odkryje pewną tajemnicę. Tajemnicę mapy i inną bardzo bolesną prawdę. Prawdę, która zdominuje jego pragnienie trwania. Pozna smak miłości i rozczarowania. Pozna gorycz i słodycz, klęskę i wyniesienie. Dane mu będzie być na szczycie, ale zazna również upadku... Ile przeciwności losu może znieść człowiek? Na to pytanie usiłuję odpowiedzieć w książce. To nie jest historia jakich wiele, to historia ludzi, którzy żyjąc na granicy społeczeństwa usiłują przetrwać. A do tego muszą zmierzyć się z własnymi lękami, obawami. Muszą stawić czoła sekretom, demonom z przeszłości, które mogą zrujnować życie. Czy tak stanie się z tytułowym bohaterem?

Czyż ten opis nie zachęca? Powieść jest trudna. Dużo w niej rozważań filozowicznych. Jednak nie jest przy tym męcząca. Wręcz pouczająca. Pokazuje co mogą sprawić tajemnice, brak zrozumienia. Gdyby wszyscy mówili sobie prawdę może nie doszłoby do tego wszystkiego. Książka ukazuje również jak krytyka może wpłynąć na pisarza. Powieść o poszukiwaniach w przeszłości, skłaniająca do zastanowienia się nad tym co my sami wiemy o swoich bliskich i dalszych krewnych. Może popchnie ona Was do zapoznania się z historią własnej rodziny.

Witajcie kochani! Dzisiaj przedstawiam Wam książkę autorstwa @lukomskagrzebula
, która swoją premierę będzie miała już 20 kwiatnia!
Dziękuję wydawnictwu @waspos
za egzemplarz do recenzji ❤

Może zacznę od tego, że nie jest to gatunek, który czytam na codzień, bardzo rzadko sięgam po takie pozycje, ale zaintrygował mnie opis. I wiecie co? To nie był błąd, czasem warto sięgnąć po coś innego niż zwykle, wyjść poza strefę komfortu. Bałam się, że książkę będę czytać na siłę, w końcu język w niej nie jest tak przystępny jak w innych pozycjach jakie zwykle pochłaniam. Nic bardziej mylnego, wciągnęłam się od samego początku, byłam bardzo ciekawa historii Alana. Pani @lukomskagrzebula pokazuje nam z czym mierzy się twórca, do czego może doprowadzić nagonka na artystę, a nawet zatajanie prawdy. Zabiera nas w świat myśli i odczuć bohatera. Wykreowała młodego pisarza, zamkniętego w sobie, popadającego w depresję, odciętego od rzeczywistości. Chłopak zatracił się w świecie fikcji, żyje życiem swoich bohaterów, oraz pradziada, również pisarza, odrzuca miłość. Przepada w momencie wyjazdu do starej chaty przodka. Znajdzie tam tajemniczą skrzynie i zaczyna poznawać Perrego. Co tam odkryje? Czy pradziadek okaże się kim zupełnie innym niż przypuszczał Alan? Czy w końcu odnajdzie prawdziwą miłość? Czy odpuści Dianę tak jak zrobił to z piękną Alice? Kim okaże się dziewczyna? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu :)

Witajcie kochani! Dzisiaj przedstawiam Wam książkę autorstwa @lukomskagrzebula
, która swoją premierę będzie miała już 20 kwiatnia!
Dziękuję wydawnictwu @waspos
za egzemplarz do recenzji ❤

Opowieść o życiu pisarza, która pokazuje nowy punkt widzenia.

Opowieść o życiu pisarza, która pokazuje nowy punkt widzenia.

• Recenzenckie
  • Do Recenzji