Zielony Kapelusz i jego czereda

literatura dziecięca
Zysk i S-ka
2019-01-01
2019-01-01
bajki bajki dla dzieci książka dla dzieci

Jeśli chcecie pokazać dzieciom las, a nie macie go w pobliżu, przeczytajcie tę książkę. Zbiór składa się z jedenastu opowiadań, z których każde jest o innym zwierzęciu zamieszkującym las. Każdy bohater pokazuje swoje miejsce w lesie w sposób bardzo przystępny dla dzieci. Do tego dochodzi przepiękna szata graficzna. Po przeczytaniu całości wyłania się całościowy obraz lasu. Książka jest edukacyjna w bardzo nienachalny sposób i bardzo przyjemna w czytaniu. Narracja prowadzona jest na tyle ciekawie, że dzieci się nie nudzą. Całość jest bardzo warta uwagi. Polecamy.

Książka składa się z 11 krótkich, powiązanych ze sobą opowiadań. Widzimy las oczyma poszczególnych zwierząt. Podążamy za wilkiem, który odłączył się od watahy i po miesiącach samotności stworzył nowe stado z piękną wilczycą. Poznajemy remiza wijącego cierpliwie gniazdo, który pomaga parze czapli, która zgubiła na mokradłach pisklę. Wreszcie spotykamy żuka leśnego czy trzmiela, którym nie powinniśmy przeszkadzać. Złapany do słoika żuk to przecież nie zabawka, a trzmiele wcale nie są tak groźne na jakie wyglądają, za to są bardzo pożytecznymi zapylaczami kwiatów, które nie mogą być zapylone ze względu na zbyt niskie temperatury przez ciepłolubne pszczoły.

Dopełnieniem świetnych opowieści o zwierzętach snutych przez Weronikę Kurosz są dodatkowe informacje podane na koniec każdej z historii na temat każdego ze zwierząt oraz przepiękne rysunki Moniki Urbaniak. Książeczka z pewnością zachęci niejedno dziecko do podglądania zwierząt w lesie, bez przeszkadzania im. Bo przecież zwierzęta tak jak ludzie dbają o swoje potomstwo, budują domy, martwią się o pożywienie i członków swojej rodziny.

Więcej na: https://konfabula.pl/zielony-kapelusz-i-jego-czereda-weronika-kurosz/

Książka będąca zbiorem opowiadań jest przepięknie wydana. Twarda oprawa solidne wykonanie połączone z bardzo ciekawą treścią powoduje, że jest to książka do której będzie się wielokrotnie wracać i można przekazywać ją z jednego dziecka na drugie. Książka opowiada o przygodach zwierząt. Przeżywają one przygody nieco podobne do tych ludzkich buntów. każde opowiadanie jest zakończone informacjami na temat danego gatunku zwierząt podanymi w łatwy do zapamiętania przyjemny sposób. Polecam zarówno dla rodzin jak i przedszkoli np.

Super opowiastki dla dzieci z życia zwierząt.
Jestem pod wielkim wrażeniem talentu autorki ponieważ piękny choć prosty język i sporo poczucia humoru powoduje że moje nie czytelnicze dzieci z wielką chęcią po książki sięgnęły.
Polecam. Bardzo gorąco polecam bo książka jest super!

Super opowiastki dla dzieci z życia zwierząt.
Polecam. Bardzo gorąco polecam bo książka jest super!

Książka zawiera ciekawe opowiadania o zwierzętach, ptakach i owadach żyjących w lesie. Każde opowiadanie jest zakończone ciekawostką o danym zwierzęciu, z którego można się dowiedzieć interesujących rzeczy, np. do tej pory nie wiedziałam, że żyją ptaszki co nazywają się Remiz, albo w jakich temperaturach aktywne są trzmiele. Książka Pani Weroniki Kurosz zawiera piękne kolorowe ilustracje oraz sztywna i malowniczą okładkę. Na końcu książki jest quiz z pytaniami, zatem można sprawdzić co się zapamiętało z przeczytanych informacji. Uważam, że Zielony Kapelusz i jego czereda jest interesująca i pouczająca.

Tę książeczkę przeczytałam w kolejnym Book Tourze u Pasjomatka & spółka.
W środku znajdziemy kilka bardzo ciekawych i interesujących historyjek o zwierzętach, ptakach i owadach żyjących w lesie. Każde opisane zwierzątko poza krótkim opowiadaniem wnosi kilka cennych informacji zarówno dla małego czytelnika, jak i dla dorosłego również. Po każdej historyjce jest krótki ale treściwy opis danego bohatera leśnego.
Dodatkowo muszę przyznać plusa ilustratorce - pani Monice Urbaniak, za cudowne, kolorowe i wyraziste ilustracje! No i podoba mi się sztywna, kolorowa okładka.

Tę książeczkę przeczytałam w kolejnym Book Tourze u Pasjomatka & spółka.

"Zielony kapelusz i jego czereda" to książka skierowana przed wszystkich do dzieci ale czytając ją maluchom również byłam ciekawa co przytrafi się naszym leśnym braciom mniejszym. W książce Weroniki Kurosz poznajemy wilki, ptaki, owady i wiele innych leśnych zwierząt. Zielony kapelusz i jego czereda jest podzielony na opowiadania, w każdym z nich poznajemy nowych bohaterów, ich zwyczaje takie jak np sposób budowania gniazda lub to czy żyją samotnie czy stadnie. Książka ta nie jest jak większość książek dla dzieci o misiach czy księżniczkach, jest ona zaś o prawdziwych zwierzętach i ich życiu w dzikich zastępach lasu. Dużym plusem są ciekawostki o zwierzętach, zawarte po zakończeniu każdego z opowiadań. Dzieciaki mogą wyłapać informacje, które być może przydadzą im się kiedyś np na lekcji przyrody 🦔🐿🐺
Ta książka rozkochała w sobie moją córę. Nie czytaliśmy jej jednego dnia w całości lecz dawkowaliśmy czytanie dzięki czemu po kąpaniu pytała "czy możemy czytać dziś o kolejnym zwierzątku?" 🦌🐗🐦
Także moja Sara i ja oczywiście również, polecam Wam tę pięknie ilustrowaną książkę 🦅🦆🐸

Połknęłam tę książeczkę na jednym posiedzeniu i jestem bardzo zadowolona. Zaraz, gdy trafiła w moje łapki doceniłam sposób w jaki została wydana. Ta książka jest naprawdę śliczna. Monika Urbaniak ożywiła tekst Weroniki Kurosz bajecznymi, kipiącymi dzikością i wolnością ilustracjami, a twarda, elegancka oprawa strawią, że ów opowieść można z przyjemnością przeznaczyć na prezent.
„ZIELONY KAPELUSZ i jego czereda” jest historią paru, wybranych bohaterów świata przyrody. Mamy tu wilki, rysie, dzięcioły, jaskółki, bociany, wiewiórki i inne stworzenia, które walczą o swój byt – a wśród nich… ZIELONY KAPELUSZ. Jakże mi się podoba ta metafora, ten przedmiot, z którego autorka uczyniła postać przyjemną, kibicującą naturze i z tą naturą współpracującą.
Jest to świetna książka dla dziecka, ponieważ postawiona nie tylko na przyjemne opowieści, ale i na naukę. Mały czytelnik dowiaduje się wiele o tym, co go otacza, uczy się wrażliwość i zaczyna doceniać świat, który choć był dla niego widzialny, to nie był przez niego rozumiany. Autorka postanowiła również wpleść w tekst Ciekawostki i moim zdaniem wyszło to bardzo dobrze. Styl jest prosty i niewymagający, czyli właściwy dla dziecka.
Jak już wspomniałam, wizualnie to perełka, która ozdobi każdy regał, ale także treścią książka przyciąga i do siebie przekonuje. Czytelnik zaczyna widzieć rzeczywistość oczami zwierząt, przykładowo ruchliwą ulicę oczami wilka, który martwi się o woje szczenięta – to uwrażliwia i pozwala spojrzeć z innej perspektywy na dzikie zwierzęta – one też mają rodziny i swoje zmartwienia.
Najbardziej jednak ujęła mnie wizja ZIELONEGO KAPELUSZA – koniecznie się z nim zapoznajcie i załóżcie go! Tak! KONIECZNIE go załóżcie!

7/10

Bardzo dobra, pięknie wydana, skarbnica wiedzy dla najmłodszych.

Książka spodoba się z pewnością dzieciom interesującym się przyrodą, lasem, zwierzętami. To właśnie zwierzęta z pól, łąk i lasów są jej bohaterami. Autorka przemawia głosami zwierząt, w jej opowieściach mają one swojskie imiona, mówią i czują, jak ludzie. Jednocześnie pokazują dzieciom to, czym się zajmują na codzień, Znajdziemy opowieści o wilku, rysiu, wiewiórce, bocianie, jaskółce, trzmielu... Każde z tych zwierząt jest w przyrodzie potrzebne i pożyteczne również dla ludzi. W książce wszystkie zwierzęta i człowiek żyją w zgodzie, bo wiedzą, że moga na siebie liczyć wzajemnie. To dzięki temu dziecko poznaje przyrodę i uczy się odnosić do niej z szacunkiem. Może podczas kolejnego spaceru w lesie, na łace, czy polu spróbujecie odnaleźć przynajmniej niektóre z tych zwierząt? Dla ciekawskich dzieci na koniec książki umieszczony jest quiz z pytaniami dotyczącymi treści książki. Myślę, że to pozycja dla dzieci wczesnoszkolnych, choć nawet mój 12sto latek przeczytał opowieści z zainteresowaniem.
Więcej na blogu: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2020/01/kreatywne-czytanie-weronika-kurosz.html

Sięgacie czasami po książki dla najmłodszych? Nawet mimo, że sami nie macie dzieci ? Przyznam szczerze, że ja tak. A dlaczego? Chociażby z przyczyny takiej, że zawsze ( ALE TO ZAWSZE) znajdzie się jakieś dziecko, któremu można taki cudny prezent dać : czy to dzieci znajomych, brata, siostry czy choćby zachować dla własnych - na przyszłość.

Dlatego też zdecydowałam się sięgnąć po tę książeczkę !

Pani Weronika Kurosz to autorka właściwie specjalizująca się w powieściach dla naszych najmłodszych. Jej książki takie jak  "Leśni bracia", "Jak walczyłam ze smokami" czy "Moje lato z Szablozębnym" są bardzo popularne. Więc o podejrzewam, że nie inaczej będzie z tą książką - "Zielony kapelusz i jego czereda".

W powieści tej dostajemy dawkę ciekawych informacji na temat zwierząt żyjących w lasach.
Zwierzątka te nie mają co prawda takich obowiązków jak ludzie. Nie chodzą do pracy czy szkoły, nie wynoszą śmieci ani też nie muszą niby z rana nigdzie wstawać. Życie wydawałoby się całkowicie beztroskie! Ale czy na pewno ?
Przecież zwierzęta, tak jak i ludzie, zakładają rodziny, domy czy chociażby troszczą się o innych i o pokarm. Pracować na to wszystko można na wiele sposobów, a w przyrodzie każdy z osobników ma swoje zadanie.
I właśnie  o tym nasze dzieci tu przeczytają! Ale te zwierzęta nie są w lesie same. Pomaga im w tymwszystkim tajemniczy dwunożny Zielony Kapelusz. A kto to taki ? Przekonajcie się sami !

Pomimo tego, że duża już ze mnie dziewczynka dałam się wciągnąć w świat w który zabiera czytelnika autorka!
W ciekawy i intersujący sposób Pani Weronika pokazuje nam las, pola, łąki oraz zwierzęta tam mieszkające. Dzięki temu nasze dzieci dostają naprawdę ogromną wiedzę na temat tego  co one tam robią, ich codzienności oraz przygód, które mają.

Książka " Zielony Kapelusz i jego czereda" oprócz przydatnej i pouczającej wiedzy jest też zabawna. Wzbogacona o przepiękne ilustracje, których autorką jest Monika Urbaniak nie tylko sprawia, że książka przykuwa uwagę naszych najmłodszych, ale też i rozwija wyobraźnię. A na końcu tej cudownej historii mamy mały dodatek - quiz, który pozwoli sprawdzić na ile książka ta została przez nas ( raczej chodzi tu o dzieci ) zapamiętana.

Polecam sięgnąć po tę książeczkę. Jest ona nie tylko niesamowitą bazą wiedzy dla najmłodszych na temat lasu i zwierząt, ale też ciekawą przygodą pełną różnych zagadek ze świata zwierząt. Ponadto myślę, że i dorośli będą zaskoczeni co niektórymi znajdującymi się tu informacjami !

Gorąco polecam !

Dlatego też zdecydowałam się...

• Wyzwanie 2020
  • LIT. DZIECIĘCA 6-8 lat