Zuchwały plan. Zielone pastwiska

Okładka książki Zuchwały plan. Zielone pastwiska Weronika Kurosz
Okładka książki Zuchwały plan. Zielone pastwiska
Weronika Kurosz Wydawnictwo: Nowa Baśń Seria: Zielone pastwiska literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zielone pastwiska
Nowa Baśń
2021-09-15
2021-09-15
przygody konie koń klacz młodzieżowa

Książka była ok. Choć spodziewałam się czegoś innego, ma być kontynuacja zobaczymy jak się potoczy.

Książka opowiada historię klaczy Akila, która wraz z innymi końmi jedzie na rzeź. Klacz ta jako jedyna nie chce się poddać i postanawia zmotywować pozostałe konie do ucieczki. Książka napisana jest głównie z perspektywy Akili, ale przeplata się także z drugą historią - z perspektywy dziewczynki, której historia na pozór odrębna z czasem okazuje się mieć związek z historią Akili.

Sięgając po książkę zdawałam sobie sprawę, że jest to literatura dziecięca, którą notabene jako 31-latka lubię, jednakże tutaj czuć to za bardzo i trochę mnie to męczyło. Czy dorosły ją polubi zależy od własnych preferencji, ale dla dzieci myślę, że jest idealna! Do czytania samodzielnie jak i wspólnie, aby razem dyskutować nad tym co się dzieje w książce. Historia ta o odwadze, dążeniu do celu, chęci poczucia bezpieczeństwa i wolności to zdecydowanie dobry pomysł na książkę dla młodszego pokolenia, a dziewczynki lubiące konie będą z tej książki zachwycone! I w taki sposób ją polecam zdecydowanie 😊

"Zielone pastwiska. ZUCHWAŁY PLAN" Weroniki Kurosz to książka w której głównymi bohaterami są konie. Każdy z nich jest inny i zmaga się z własnymi traumami. Jednak razem tworzą ciekawe stado.

Akila to klacz, która nie lubi się podporządkowywać. Gdy kolejny raz sprawia kłopoty, właściciele sprzedają ją na ubóju. Akila jednak nie zgadza się na taki los i namawia inne konie z transportu do ucieczki. Jednak samo wydostanie się z przyczepy to dopiero początek przygody która czeka ich stado.

Miałam trochę problem z tą książką. Akila okazała się być bardzo samolubna. Nie zwracała uwagi na swoich towarzyszy. Liczył się dla niej tylko cel podróży, który swoją drogą, był inny niż obiecała to stadu. Jednak z czasem widzimy jak jej postawa powoli się zmienia. Zaczyna troszczyć się o innych i zaskakuje ją fakt, że tak się do nich przywiązała.
Podobał mi się również motyw podróży, to że nie zawsze było idealnie ale stado trzymało się razem i razem podążało na przód. Ciekawym zabiegiem było też spojrzenie na świat oczami konia. Okazuje się on fascynujacy ale również niebezpieczny.

W książce możemy również poznać Laure dziewczynkę ktora wszystkiego sie boi. Razem z rodzicami przeprowadza się na wieś gdzie poznaje Ade.
Ada to szalona i nie znająca strachu dziewczynka, która powoli pokazuje Laurze świat jakiego ona nie znała. Pełnego przygód i szaleństwa.

Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie. Polubiłam stado i jestem ciekawa jak dalej potoczą się ich losy.
Myślę że jest to idealna pozycja dla młodszego czytelnika chociaż i starszym może się spodobać. Dla mnie była to przyjemna książka.

Bardzo często spotykamy się w literaturze dziecięcej ze zwierzęcymi bohaterami. Jestem pewna, że każdy z Was ma swoje ulubione zwierzę i podejrzewam, że chętnie byście przeczytali o jego przygodach. Jeśli są tu fani koni to dziś właśnie mam dla nich idealną powieść! "Zuchwały plan" autorstwa Weroniki Kurosz to pierwszy tom serii "Zielone pastwiska", która została wydana nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń, to właśnie powieść dla miłośników koni! Jest to powieść dla młodszego czytelnika, ale i bardziej dojrzały czytelnik będzie zadowolony z lektury.

Wzruszająca, pełna nadziei, ale również przepełniona smutkiem i bólem. Poznajemy Akilę gdy wraz z innymi końmi jest transportowana pociągiem na rzeź. Postanawia przekonać inne konie do ucieczki i wyprawy na mityczne Zielone Pastwiska. Udaje im się zbiec i wraz z nimi odbywamy podróż przez krainę, pełną trudów i niebezpieczeństw. Niestety ludzie, którym uciekli nie ustaną póki ich nie złapią. Poznajemy również historię Laury, której matka jest bardzo zapobiegawcza i troskliwa. W dzieciństwie niestety uległa wypadkowi i z czasem dowiemy się jak do niego doszło. Dwie historie w pewnym momencie się przeplatają i pokażą nam jak wybaczyć oraz dadzą ważną lekcję na temat przyjaźni.

Powieść opowiada o trudnej podróży, którą obserwujemy z niecierpliwością by się dowiedzieć jaki los czeka na stado. Poznajemy ich bolesną przeszłość i to jak bestialsko konie były traktowane przez ludzi. Wzbudzają współczucie oraz budzą sympatię. Mimo smutku jakim przepełniona jest ta książka ma w sobie też ogrom nadziei i ukazuje również oblicze ludzi, którym zależy na dobru zwierząt.

Konstrukcja powieści i podział na część poświęconą tabunowi koni oraz część poświęconą Laurze i jej mamie bardzo mi się spodobała. Zmiana zachodząca w bohaterach, a zwłaszcza w Akili, sprawia, że z każdą stroną coraz bardziej kibicowałam jej i jej stadu w dotarciu do celu. Mimo, że początkowo nie budziła sympatii, tak z czasem zaczyna ją zdobywać.

Jestem ogromnie ciekawa dalszych losów Akili i jej stada, a Was zachęcam do sięgnięcia po tą powieść.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuje bardzo wydawnictwu.

"Zuchwały plan" to pierwszy tom serii Zielone Pastwiska autorstwa Weroniki Kurosz. Mimo że skierowana do młodszych czytelników, ofiarowała mi naprawdę dużo rozrywki i myślę, że będzie ciekawym czytelniczym wyborem dla każdego.

Akila to zuchwała klacz, która wraz z grupą nieznanych sobie koni jedzie transportem do rzeźni. Ma w swojej duszy ogień i nie chce biernie czekać na smutny los, więc postanawia się zbuntować. Podstępem namawia do tego współtowarzyszy i udaje im się zbiec. Teraz jawi się przed nimi najtrudniejsze zadanie- wędrówka przez niebezpieczne tereny, bez wody i perspektywy szybkiego dotarcia do celu, a w dodatku z niebezpiecznymi mężczyznami czającymi się tuż za rogiem. Czy koniom uda się odnaleźć wymarzoną destynację?

Książkę najbardziej cenię za to, że pozwoliła mi wrócić myślami do czasów, kiedy zaczytywałam się w tego typu opowieściach. Dzielne zwierzęta, tajemnice i walka z losem były tematami, po które sięgałam chętnie i jestem przekonana, że gdybym natrafiła na "Zuchwały plan" kilka lat temu, całkowicie bym go pokochała, a nawet teraz miło spędziłam przy nim czas.

Jednocześnie pod płaszczem lekkiej historii kryje się poruszająca opowieść o wielkiej tragedii, jaką są wywozy koni do rzeźni,

Uważam że przekazuje ważne prawdy. Uczy między innymi o gniewie i o tym, jak nim zaślepieni możemy podejmować pochopne i nierozsądne decyzje. To właśnie główna bohaterka ma w sobie duże pokłady nienawiści w stosunku do ludzi, którzy ją skrzywdzili. Początkowo może wydawać się antypatyczna, bo odnosi się do wszystkich z lekceważeniem a nawet pogardą, jednak na przestrzeni książki widać zmianę jej charakteru.

Akcja ciągle gna naprzód, podczas czytania nie sposób się nudzić.
Jest jeszcze jedna rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę, a mianowicie styl autorki. Mimo że książka jest kierowana do dzieci, zaskoczył mnie swoim pięknem i naprawdę uważam że zasługuje na pochwałę. Dzięki niemu książkę czytało się lekko, a jednocześnie sposób opisywania wydarzeń nie był infantylny.

Uważam że "Zielone Pastwiska" to książka warta polecenia wszystkim fanom zwierzęcych historii. Wątki ładnie się ze sobą zaplatają a czytanie było dla mnie niemałą przyjemnością.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Nowa Baśń.

„Zuchwały plan"
Seria: Zielone pastwiska
Weronika Kurosz
🐎🐎🐎

🐴📖„To tylko najlepszy dowód na to, że konie i ludzie nie powinni wchodzić sobie w drogę, a żyć każdy swoim życiem”.

🐴📖„Akilo. To nie ludzie cię spętali.Twoje kajdany to gniew. Gniew cię niewoli.Jeśli chcesz być szczęśliwa, ty sama musisz się wyzwolić.”

„Zuchwały plan" to niesamowita, wzruszając i wartościowa książka dla starszych dzieci, rodziców, dziadków, koniarzy. Historia przedstawiona z perspektywy koni, dostarcza czytelnikom mnóstwo emocji. Różne definicje wolności, przyjaźni, strachu, bólu, przebaczenia są doskonałą okazją do rozmów z dziećmi na temat szacunku do zwierząt. Niezwykle mądra lektura, która uczy, że…
🐴📖„Jeśli podejmujesz wyzwanie, jakim jest życie, musimy być gotowi. Czasem ktoś nas zrani niechcący, ale za jakiś czas to my ranimy. I potrzebujemy wybaczenia”.

Sądzę, że ta pozycja mocno i konkretnie ukazuje bezwzględność ludzi, ale z drugiej strony zobaczymy tu niesamowitą więź pomiędzy zwierzętami. 🐴💚🐴
Książkę czyta się ekspresowo . Przygoda „pochłania” czytelników od pierwszej strony, trzyma w napięciu, a wzruszające zakończenie- daje wiarę w ludzi.
Zachęcam do lektury!

„Zuchwały plan"
Seria: Zielone pastwiska
Weronika Kurosz
🐎🐎🐎

„Zuchwały plan" to niesamowita, wzruszając i wartościowa...

"- To nie żart - oburzyła się Akila. Mówiła głośno, aby jej słowa dotarły do wszystkich koni. - Urodziłam się na wolności. Żyłam w dzikim stadzie mustangów. Moja babka opowiadała mi o tej krainie. Ona tam była. Miękkie wzgórza, pod dostatkiem słodkiej trawy, a gdy przekroczysz jej bramy, nigdy nie dotrzesz do krańców. Bo one nie istnieją! Możesz biec i biec. Tam nie ma dzikich kotów ani wilków. A co najważniejsze, na Zielone Pastwiska nie dotarł człowiek. Tam zapominasz o tym, co to wędzidło, bat czy siodło".

"Zuchwały plan" to piękna historia dla dzieci i młodzieży. Myślę, że idealnie nada się na prezent, szczególnie dla dziewczynki kochającej konie. Ja sama się wciągnęłam i mam ochotę na ciąg dalszy, bo po takim zakończeniu po prostu trzeba poznać kolejne przygody tego nietypowego stada!

Obserwujemy tutaj dwa równoległe wątki - ludzki i zwierzęcy. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale z czasem dowiadujemy się więcej o przeszłości bohaterów i obie historie się ze sobą łączą. Po stronie ludzi najlepiej poznajemy dwie sympatyczne dziewczynki i mamę fotografkę jednej z nich. Rozmowy dzieci są zabawne i przedstawione bardzo wiarygodnie. Dawno już nie słyszałam słowa "szajbuska"!

Książka zaczyna się od dosyć dramatycznego wydarzenia, bowiem lądujemy w wagonie pełnym koni, które jadą na rzeź. Na szczęście jest z nami na wpół dzika i waleczna Akila. Bardzo podobała mi się ta postać, bo jest niejednoznaczna. Napędza ją gniew i bunt, nienawidzi ludzi, ale i wobec swoich pobratymców potrafi być nieznośna. Myśli egoistycznie, wprost przyznaje, że zamierza uciec się do manipulacji, ale w gruncie rzeczy ma dobre serce. Myślę, że jej wewnętrzne zmagania mogą być świetnym tematem do dyskusji rodzica z dzieckiem. Ja sama czasem zatrzymywałam się w lekturze i zastanawiałam, czy Akila na pewno postępuje słusznie. Inne konie są równie charakterystyczne i wspaniale przedstawione.

Bardzo podobała mi się lektura, polecam gorąco wszystkim czytelnikom.

Książkę do recenzji otrzymałam od wydawnictwa.

Grupa koni trafia do transportu zmierzającego na rzeź.
Nagle powstaje bunt dzięki Akili, która jest bardzo zawziętą klaczą i za wszelką cenę chce żyć.
Ucieczka dochodzi do skutku.
Konie postanawiają odnaleźć mityczne Zielone Pastwiska, na których będą w końcu wieźć szczęśliwy los...
Ich tropem podążają ludzie, dla których konie są bardzo cenne...
Okazuje się, że sprawa posiada drugie dno...
__________________________
"ZUCHWAŁY PLAN" to poruszająca i zdecydowanie wzruszająca książka, która ukazuje historię z perspektywy koni. Pojawiają się też wątki, gdzie pierwsze skrzypce grają również ludzie, jednak to konie odgrywają tu główną rolę. Książka pokazuje, że każdy z nich posiada swój własny, osobliwy charakter. Niektóre są zawzięte i w swojej dzikości nie cofną się przed niczym. Inne natomiast są potulne i bardzo uległa, jednak każde z nich posiada własną, poruszającą historię. Książka ukazuje bezwzględność niektórych ludzi w dążeniu do zaspokojenia własnych, niegodziwych potrzeb.
Odnajdziecie w niej niezłą przygodę i ogromną więź pomiędzy skrzywdzonymi zwierzętami.
Książkę, z racji małych gabarytów czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Język okazał się bardzo przystępny. Bohaterowie są bardzo ciekawi i intrygujący. Cudowną informacją, jest fakt, że będzie to seria książkowa i z tego też powodu z wielką chęcią, zapoznam się z dalszymi przygodami zaciętych koni.

Grupa koni trafia do transportu zmierzającego na rzeź.
Ucieczka dochodzi do skutku.
Ich tropem podążają ludzie, dla których konie są bardzo cenne...
Okazuje się, że sprawa...

Za książkę dziękuję @wydawnictwonowabasn
Jako mała dziewczynka wprost szalałam za końmi! Inne koleżanki bawiły się lalkami, ja miałam całą armię plastikowych koników. Wciąż mam sentyment do tych pięknych, majestatycznych zwierząt dlatego radośnie chwyciłam za „Zuchwały plan”.
Powieść podobnie jak seria „Wojownicy” jest prowadzona z punktu widzenia zwierzęcia, w tym wypadku klaczy Akilli, która decyduje się wraz ze stadem odnaleźć mityczne Zielone Pastwiska. Książeczka jest napisana w prosty i bardzo lekki sposób, jest idealna dla młodych czytelników. Mamy tutaj dużo zwrotów akcji, ciekawych i sympatycznych postaci, wątki pięknie łączą się w spójną całość, a zabawne dialogi wywoływały uśmiech na mojej twarzy.
Łatwo porównać tę historię do „Mustanga z Dzikiej Doliny”, który na wieki będzie jednym z moich ulubionych filmów. Akila potrafi czasem zdenerwować ale myślę, że mimo to czytelnicy ją pokochają. Za wytrwałość i siłę.
Zakończenie było bardzo wzruszające i dało ładny wstęp do następnego tomu.
Nie zawiodłam się, może jestem na nią trochę za stara, ale dzieci będą zachwycone!
~Idris

Za książkę dziękuję @wydawnictwonowabasn

"Zuchwały plan" to kolejna książka, której głównymi bohaterami są zwierzęta, w tym wypadku - konie. Jest to bardzo ciekawy zabieg, jednak muszę przyznać, że trochę się zawiodłam.

Główna bohaterka, Akila, to dumna, odważna klacz, która marzy o wolności, bezpieczeństwie i odnalezieniu rodziny. Kiedy trafia do transportu koni, a nad nią zawisa perspektywa pewnej śmierci, w jej głowie rodzi się spektakularny plan, który zakłada odnalezienie mitycznej krainy - Zielonych Pastwisk. Razem z towarzyszami rusza w długą, niebezpieczną podróż, nie wiedząc, że w ślad za nimi udają się groźni poszukiwacze.

Książka jest napisana w bardzo prosty, lekki i przystępny sposób. Czyta się ją przyjemnie i jest idealna na odegnanie nudy. Mimo wszystko jednak była dosyć przeciętna. Fragmenty prowadzone z perspektywy Laury (pewnej dziewczynki, więcej nie mogę Wam powiedzieć 😉) były ciekawe i według mnie zdecydowanie lepsze. Niestety tego samego nie mogę powiedzieć o wątku Akili, która jest przecież główną bohaterką. Ogromnie mnie ona irytowała! Zdaję sobie sprawę, że raczej był to zabieg celowy, ale mimo wszystko było to w pewnym stopniu męczące.
Żeby nie wyjść na marudę, chcę pochwalić autorkę za pomysł, akcję i budowanie napięcia. Mimo, że książka jest skierowana do młodszych czytelników, udało jej się mnie parę razy zaskoczyć. Mamy tu kilka wątków, które zgrabnie łączą się w jeden. Dialogi są zabawne i sympatyczne. Dodatkowo zakończenie było bardzo wzruszające, a oprócz tego jest świetnym wstępem do kolejnej części.
Książka jest też bardzo pouczająca. W prosty sposób przekazuje dzieciom ważne wartości i przemyca przestrogi. Uczy tolerancji, przyjaźni oraz zmusza do przemyśleń i refleksji.
Podsumowując, nie była to zła książka, ale miała też swoje wady. Młodszym czytelnikom, zwłaszcza fanom przygód i zwierzątek, mogę ją spokojnie polecić, jednak starsi mogą nie znaleźć w niej "tego czegoś".

• Idris
  • Młodzieżowa