Okładka książki Wiewiórczy zakątek Adam Studziński
Dreams
2019-09-18
2019-09-18
portale społecznościowe Internet

Tym razem chcę Wam przedstawić kolejną pozycję dla dzieci. Jest to bardzo mądra bajka, która ukazuje nam, na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni w sieci.

Poznajemy tutaj dwie siostry - młodszą Tolę i starszą Milenę. Dziewczynki postanawiają zrobić sobie siostrzany dzień - czyli wybrać się w ich ulubione miejsce do parku na piknik ;) w parku rosło bowiem ich ulubione drzewo, w którym mieszkało wiele wiewiórek 🐿️. Pojawiają się też media społecznościowe - tzw. Społek. Coś takiego jak nasz facebook. Tola bardzo marzy o tym, by móc wreszcie założyć konto na tej stronie. Chce być popularna, mieć dużo like'ów pod swoimi zdjęciami. Jednak nie zdaje sobie sprawy, że nieumiejętne korzystanie z tego typu portali może przynieść również wiele szkód. Starsza siostra postanawia jej zatem opowiedzieć pouczające bajki. Mała Tola dzięki nim dowiaduje się np. co to jest hejt, influencer czy ochrona danych osobowych. Jednak najbardziej zaskoczona jest faktem, że portale społecznościowe mogą też zdziałać wiele dobrego. Że za sprawą kontaktów i szybkiej komunikacji, można w krótkim czasie zwerbować wielu ludzi do walki o słuszny cel. Jaką rolę odegra Wiewiórczy Zakątek? Co mają na celu bajki opowiadane Toli przez Marlenę ? Jaką historię w tym wszystkim odegrają media społecznościowe ? Czy Tola zrozumie jakie morały płyną z opowiadanych przez starszą siostrę bajek ? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poznacie, zapoznając się z tą historią.

Autor bardzo ciekawie wykreował te historię. Można powiedzieć, że pokazał dwa zupełnie różne oblicza mediów społecznościowych. Jak wiemy, wszystko jest dla ludzi, jednak należy korzystać z tego z umiarem. Nie należy również podawać wszystkich informacji w internecie, ponieważ nie mamy pojęcia, kto jest po drugiej stronie. Dlatego tak ważne jest to,co publikujemy w swoich social mediach, ponieważ jak się okazuje każdą rzecz można wykorzystać przeciwko nam. Świetna historia dla dzieci, która doskonale ukazuje jakie niebezpieczeństwa na nas tam czekają.

Uważam, że każdy rodzic powinien zapoznać swoje dziecko z tą historią. Bo w przyjemny i jednocześnie ciekawy sposób, może uchronić nasze pociechy od ewentualnych niebezpieczeństw czychających w sieci. Polecam Wam gorąco tę pozycję dla waszych pociech i przyznaję ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐/10 punktów ;)

Wszystko napisane jest prostym językiem. Nasze bohaterki spotyka mnóstwo przygód i one uświadamiają nam o co tak naprawdę chodzi z tymi mediami. To właśnie Milena- starsza siostra Toli, w pouczający sposób oprowadza nas do świecie mediów społecznościowych. Dzięki niej temat ten zostaje bardziej przybliżony młodemu czytelnikowi.

Więcej w recenzji:

Więcej w...

"Wiewiórczy zakątek" to jedna z fajniejszych publikacji dla najmłodszych, która zarówno uczy, jak i gwarantuje rozrywkę. Zbiór współczesnych bajek o mediach społecznościowych, w których autor w subtelny sposób wkomponowuje w treść wskazówki dla czytelnika. Próba odpowiedzenia na pytanie: Jak można wykryć zagrożenie znajdujące się w Internecie i jak z nim postępować? Dzięki opowieści, dorosły ponownie uświadamia sobie, jak niebezpiecznym narzędziem są współczesne media społecznościowe w nieodpowiednich rękach. Dużą zaletą publikacji jest możliwość czytania jej w częściach; każda z nich opowiada o innym rodzaju "zagrożeń", dając tym czytelnikowi chwilę na przemyślenia. Sama zachęcam Was do przeczytania publikacji z dziećmi. Ja, dzięki książce, przeprowadziłam ze swoją grupą czytelniczą zajęcia edukacyjne, mające na celu uświadomić zagrożenie wynikające z nieodpowiedniego korzystania z mediów społecznościowych. 🤐

Publikacja głównie przedstawia przygody bohaterek książki, które chcą uratować swój "piknikowy" raj. Książka napisana jest lekkim przyjemnym językiem, zawierającym liczne młodzieżowe zwroty. Pisarz umieścił w swoich bajkach takie problemy, jak fake news, uzależnienie od Internetu, podszywanie się pod kogoś w sieci, czy wyjaśnienie, jakie maniery powinny obowiązywać w mediach społecznościowych. Nie zapominajmy, że atutem książki jest nie tylko treść, ale także jej oprawa graficzna. Opowieść wzbogacona jest o radosne, kolorowe ilustracje, które pobudzają wyobraźnię podczas czytania. 😍

Mały słuchacz i czytelnik dowie się z książki Adama Studzińskiego:
czym są i jak funkcjonują media społecznościowe (Społek) – Facebook, What’s App i inne
Jak działa reklama i kim są influencerzy
Co to jest fake news i w jakim celu ludzie zamieszczają fake w sieci
Dlaczego Internet uzależnia
Co to są dane osobowe i jak firmy wyłudzają je od użytkowników portali społecznościowych
Czym jest hejt jak się przed nim bronić lub jak go uniknąć
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz dlaczego dzieci nie mogą założyć konta na portalu społecznościowym i korzystać z niego bez nadzoru osób dorosłych
Jak obecność mediów potrafi wpływać na ważne decyzje osób posiadających dzierżących włądzę.
A wszystkie te informacje zostały przekazane w formie bajek opowiadanych młodszej siostrze przez starszą oraz oprawione w kolorową szatę graficzną.
Testowana na dzieciach. Polecam szczególnie nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej.

Mały słuchacz i czytelnik dowie się z książki Adama Studzińskiego:
Jak działa reklama i kim są influencerzy
Co to jest fake news i w jakim celu ludzie zamieszczają fake w sieci
Dlaczego Internet uzależnia
Co to są dane osobowe i jak firmy wyłudzają je od użytkowników portali...

W obecnych czasach ciężko uchronić się przed obecnością w mediach społecznościowych. Większość z nas zna takie portale jak Facebook, WhatsApp, YouTube czy Instagram. Na pewnym etapie życia nasze dzieci również zaczną korzystać z sieci, warto więc je odpowiednio do tego przygotować. „Wiewiórczy zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” to fantastyczna lektura, która pokaże dzieciom blaski i cienie Internetu, ale przede wszystkim zapozna je z zagrożeniami, które czekają na nie w sieci. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka, które chciałoby założyć sobie konto na którymkolwiek z popularnych portali społecznościowych. Zajrzyjcie razem z nami do tej pouczającej książki!

Tola i Milena obchodzą Siostrzany Dzień. Milka przygotowała dla młodszej siostry wiele ciekawych atrakcji. Dziewczyny wybierają się do ich ulubionego parku, gdzie w Wiewiórczym Zakątku urządzają sobie piknik. Piękne okoliczności przyrody, hasające wkoło wiewiórki i piękna pogoda wprawiają siostry w dobry nastrój. Dziewczęta postanawiają upamiętnić te radosne chwile robiąc sobie selfie. Tola, młodsza z sióstr chciałaby umieścić zdjęcie na portalu społecznościowym Społek – w końcu wszystkie nastolatki tak robią!

Milka słusznie stwierdza, że zanim siostra założy konto na Społku powinna zapytać o zgodę rodziców. Dodaje również, że warto, by Tola poznała podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których powinna pamiętać, korzystając z Internetu. Milena wprowadza siostrę w świat bezpieczeństwa w sieci, opowiadając dziewczynce niezwykle ciekawe i pomysłowe bajki. Na potrzeby swojej opowieści stwarza piękne królestwo, Zakątkowo, w którym rządzi król Hugon wraz z żoną Matyldą i córką Gryzeldą.

Jak bajkowa kraina ma się do dobrych manier w Internecie? Kronikarze Hugona pokażą Toli czym jest fake news, królewski szczurołap Baldwin stanie się ofiarą hejtu, król Hugon (zupełnie zresztą nieświadomie) zostanie influencerem, krawiec królowej pokaże, jakim pożeraczem czasu może stać się Internet, zaś księżniczka Gryzelda pomoże Milce wytłumaczyć, dlaczego podawanie danych osobowych w sieci jest tak niebezpieczne.

Oczywiście nie zabraknie także przykładów dobrych zachowań w mediach społecznościowych. „Wiewiórczy zakątek” nauczy młodych czytelników jakie zasady sarvoir-vivre obowiązują w sieci. Dzieci dowiedzą się także, że Internet i portale takie jak książkowy Społek mają ogromny zasięg i można je wykorzystać do tego, by robić wiele dobrych i pożytecznych rzeczy!

Przyznam szczerze, że „Wiewiórczy zakątek” czyta się naprawdę przyjemnie. Książka jest bardzo pomysłowa, a fantazyjna kraina, stworzona przez autora w niezwykły sposób wprowadza dzieci w skomplikowany świat mediów społecznościowych. Opowiadania są wciągające i bardzo ciekawe, a każde z nich kończy się wartościowym podsumowaniem, w którym dzieci przeczytają o najważniejszych zasadach, obowiązujących w Internecie. Wspólne czytanie tej książki z dziećmi będzie świetnym sposobem na przygotowanie ich do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z serwisów społecznościowych.

Dodam jeszcze, że książka jest przepięknie ilustrowana – na każdej stronie znajdziecie bardzo ładne i kolorowe obrazki Moniki Urbaniak. Umilają one opowieść, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci chętnie poświęcą uwagę lekturze. Przeglądając ilustracje można odnieść wrażenie, że jest to książka skierowana głównie do dziewczynek. Jednak po lekturze całości śmiało mogę powiedzieć, że chłopcy również będą zainteresowani historią Milki i Toli, oraz znajdą tu ciekawych bohaterów (w końcu w każdym królestwie są rycerze, czyż nie?). Nasz Kuba z zapartym tchem śledził losy mieszkańców Zakątkowa.

Polecam „Wiewiórczy Zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” dzieciom od 6. roku życia. Będzie to naprawdę wartościowa i pouczająca lektura, po którą sięgnąć powinien każdy najmłodszy użytkownik Internetu.

czytelniczepodworko.pl

”Wiewiórczy zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” to pozycja dla każdego dziecka, które zaczyna interesować się social mediami. Jest to świetne wprowadzenie, które w bardzo ciekawy sposób porusza i wyjaśniana najważniejsze tematy związane ze światem mediów społecznościowych.

”Wiewiórczy zakątek” to pięknie wydana i zilustrowana pozycja dla dzieci, w której każdy z dziesięciu rozdziałów opowiada inną historię. I choć mogłoby się wydawać, że niewiele wspólnego mają ze sobą księżniczki, kronikarze czy kupcy, z uzależnieniem od internetu, influencerami czy hejtem, to właśnie taki sposób na wyjaśnienie współczesnych problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie, znalazła Milena – starsza siostra głównej bohaterki Toli, która jest zafascynowana światem social mediów.

Cała historia dzieje się w czasie Siostrzanego Dnia, podczas którego Milena stara się zachęcić młodszą siostrę do większej aktywności, zabierając ją na piknik. Przygody dziewczynek są idealnym pretekstem do wyjaśnienia zagrożeń, z jakimi spotkają się wszyscy użytkownicy Internetu. W historiach tych każde dziecko z łatwością znajdzie analogię baśniowych opowieści do współczesnych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych. W książeczce dodatkowo znajdziemy wyjaśnienie omawianych zagadnień, tworząc słowniczek pojęć. Znajdziemy tam wyjaśnienie takich haseł jak fake news, influencer, uzależnienie od internetu, dane osobowe, hejt czy savoir-vivre.

wiewiórczy zakątek

Pozycja ta powinna być obowiązkową lekturą dla każdego młodego człowieka, który chciałby przekroczyć progi wirtualnego świata. I choć nie jest możliwe, by uniknąć i wyeliminować wszystkie omówionej w niej zagrożenia, to z pewnością daje przyczynek do lepszego zrozumienia zjawisk, z jakimi spotkają wszyscy użytkownicy “netu”. Autor w bardzo mądry sposób wyjaśnia to, co czeka nas logując się do różnych “społecznościówek”, dlatego z powodzeniem “Wiewiórczy zakątek” mógłby znaleźć się na liście obowiązkowych lektur szkolnych w klasach 3.

Wiewiórczy zakątek
Idealna książka dla dzieci tłumacząca zagrożenia wynikające z posiadania kont na różnych portalach społecznościowych.
Ja osobiście czytałam ją mojej córce. Świetnie się bawiłyśmy a przy okazji Zuzia zrozumiała że w internecie nie jest stu procentowo bezpiecznie.
Tola i Milena są siostrami. Tola młodsza a Milena starsza. Jak można się domyślać młodsza z nich chce założyć konto na jednym z portali społecznościowych. Dodawać swoje zdjęcia i udostępniać posty aby mieć dużo lajków, komentarzy i stać się sławną. Nie jest jednak świadoma niebezpieczeństwa jakie może jej zagrozić. I tu z pomocą przychodzi Milena która poprzez zabawne historyjki tłumaczy i uczy Tole co można a czego nie można robić w internecie, z czym może się spotkać, na kogo trafić i gdzie zgłosić się w razie jakiegokolwiek problemu.
Wielu ludzi nawet dorosłych nie jest świadomych co lub kto kryje się po drugiej stronie. Mimo iż wiedzą to zapominają że ludzie nie są uczciwi i przez to dają się oszukiwać. Teraz dużo mówi się o cyberprzemocy. Ale wśród młodzieży co jak dla mnie nie stanowi problem ponieważ dorośli także  dużo czasu spędzają w internecie. Już od małego powinniśmy zaszczepiać w dzieciach choć troszkę wiedzy na ten temat. A najlepszym sposobem są na to książki takie jak ta.
Moja Zuzia uwielbia ta książeczkę 😍

Wiewiórczy zakątek

"Wiewiórczy zakątek"-mój prezent dla dziecka, które już wie, co to like, zna profile społecznościowe. Książka sprawdzi się u dzieci powyżej 10 lat, tak myślę, jako wprowadzenie do bezpiecznego korzystania z Internet

Strzał w dziesiątkę. Szacun dla autora. Świetny kandydat na lekturę. Książka, która, bawi uczy i wychowuje. Idealna do wieku 5-9 lat. Polecam.

Wiewiórczy Z@kątek to świetna książka, o tym jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych. Opowiadania są ciekawe i wciągające. Na pewno spodobają się niejednemu nastolatkowi

• Audiobooki
  • Wyzwanie czytelnicze 2020