Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Okładka książki Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat Tim Marshall
Okładka książki Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat
Tim Marshall Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Prisoners of Geography: Our World Explained in 12 Simple Maps
Zysk i S-ka
2020-02-18
2020-02-18
Filip Filipowski
Literatura angielska geopolityka relacje miedzynarodowe

Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul McCartney
Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Którędy do Yel... Aleksandra Mizieliń...

12 map – w nich cały świat

„Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat” to całkiem przyzwoita książka popularnonaukowa dla dzieci. W środku znajdziemy mapy, które pokażą, jak geografia kształtowała historię. Zrozumiemy, jak wiele znaczenia dla świata mają rzeki, morza oraz góry.
Z tą książką dzieci mogą rozwiązać swoje wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

W środku również sporo ciekawostek i informacji o danym kraju. Zrozumiemy, czemu jedne kraje są biedne, a inne bogate. Jest to także między innymi wprowadzeniem do polityki narodowej.

W środku znajdziemy też nieco informacji o Europie, a w tym mapy polski, które zmieniały się na przestrzeni lat. Autor wspomniał o pierwszej i o drugiej wojnie światowej.

Cała lektura przepełniona w świetnymi grafiki, które są malownicze i przyjemne dla oka. Szkoda tylko, że test nie był pisany większą czcionką, dzieci mogą być nią zmęczone.

W...

Jest to taka skrócona wersja pełnej wersji Więźniów Geografii. Dla kogoś kto nie chce zagłębiać się w szczegóły i przy okazji nauczyć się czegoś za pomocą ciekawych i dobrze zrobionych grafik to z całą pewnością jest to dobra pozycja.

Czytałem tę książke w wersji angielskiej, więc przy okazji to dobra okazja żeby potrenować język i poznać trochę słownictwa z tego zakresu.

Kompendium wiedzy o geopolityce dla dużych i małych. Ta książka powinna być w każdym domu.

Bardzo dobra książka! Niestety, czasami zdarzają się drobne błędy na mapach... no i szkoda, że jest taka krótka :(

Ciekawa książka „Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat” od Wydawnictwa Zysk, która wyjaśnia młodym czytelnikom stosunki międzynarodowe, geografię i historię. Książka jest dziecięcą wersją światowego bestsellera „Więźniów geografii”. Autor przybliżył w niej tę ważną tematykę młodszym odbiorcom. Kolorowe mapy są wspaniale ozdobione przyciągając uwagę dziecka do lektury, a książka może zainteresować także starszych miłośników tematu. Książka składa się z fascynujących informacji na temat wspomnianych dziedzin. Jest wspaniale wydana w dużym formacie i twardej oprawie. 👏 Jednak to nie tylko ozdoba w domowej biblioteczce, ale świetne źródło wiedzy. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/wiezniowie-geografii-12-map-ktore.html

Z początku byłam zniecierpliwiona, czytając pierwsze strony, gdyż informacje po prostu zostały przepisane żywcem z książki "Więźniowie geografii...", jednak od 25 zaczęłam się wciągać.
Mam jednak kilka 'zażaleń' 😜
1 • Skoro autor rozrysował flotę, mógłby podpisać typy statków - byłoby bardziej pouczająco.
2 • Rozdział "Globalne supermocarstwo" jest średnio aktualne - w Europie jest o wiele więcej baz sił powietrznych oraz lądowych.
3 • Rysowanie samolociku należącego do Japonii na terenie Chin jest średnio udanym pomysłem.
4 • Karpaty są w tej publikacji wyłącznie na terenie Węgier i Rumunii. Halo! te góry znajdują się również w Austrii, Czechach, Polsce, Słowacji, Ukrainie oraz Serbii... 🙄

Znalazłam też sporo ciekawostek, jak ta, że każdego dnia ~8 % światowego handlu przepływa przez kanał Sueski. Zanim został otwarty w 1869, aby dotrzeć z Europy do Azji, statki musiały opływać Afrykę, nadkładając 7 000 km. drogi.

Nie wiedziałam, że w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej jest aż tyle niezamieszkanych ziem.
Z drugiej strony od lat siedemdziesiątych wycięto 1/4 lasu deszczowego pod przemysł, wypas, i budownictwo. 😔

W Tokio - największej aglomeracji świata, znajduje się 9 mln. populacja a wliczając okoliczne tereny, aż 39 milionów!! Niewyobrażalne...

Miło, że Pan Tim Marshall uwzględnił zmieniającą się na przestrzeni wieków, mapę Polski. Od 1635 roku aż do 2002 r.

Mam jednak kilka 'zażaleń' 😜
2 • Rozdział "Globalne supermocarstwo" jest średnio aktualne - w...

Jedna z serii książek Tima Marshalla poświęconych ogólnym prawidłowością geopolityki czyli powiązaniu geografii z polityką. Dwie pozostałe (Więźniowie geografii i Potęga geografii) miały charakter popularnonaukowy i były skierowane do czytelnika bardziej dorosłego. Ta bardziej do uczniów ze skromniejszym PESEL-em. Ma postać atlasu. Dość kolorowego co ma przyciągnąć uwagę tych najmłodszych. Mapy są ubarwione popularną dziecięcą grafiką co powoduje. że nie jest to mapa sucha i sztuczna. Nie jest to pozycja wyłącznie dla dzieci. Sam ją zresztą kupiłem i solidnie przestudiowałem, no i w zasadzie zawdzięczam jej to, że bardzo mocno sobie zdałem sprawę z ogromnej roli jaką miała rzeka Missisipi dla rozwoju Stanów Zjednoczonych. Jest uzupełniona też fajnymi ciekawostkami. Solidnie wydana, ładne się prezentuje w domowej biblioteczce.

Jak USA stały się supermocarstwem?
Dlaczego ludzie toczą wojny?
Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszej książce.

Tim Marshall stworzył tą książkę, by wyjaśnić zależności pomiędzy mocarstwami oraz wpływ położenia geograficznego na politykę. Jest ona streszczenie dorosłej wersji Więźniów geografii. W ten sposób przybliżył tą nie łatwą tematykę młodszym odbiorcą. Ale książka idealnie sprawdzi się też dla starszych czytelników, którzy w tej tematyce nie czują się zbyt pewnie, a chcieliby w przyjemny sposób pogłębić swoją wiedzę.

Dzięki zawartym w książce mapom zrozumiemy, w jaki sposób geografia kształtowała historię, jak góry, rzeki i morza wpływają na decyzje światowych przywódców, a także dlaczego geografia sprawia, że historia się powtarza. To wyjątkowe wprowadzenie do polityki międzynarodowej zainspiruje ciekawskich na całym świecie.

Książka składa się z 12 rozdziałów, tytułowych 12 map, które ukazują największe mocarstwa świata. Ich położenie geograficzne i to jak zmieniało się ono na przestrzeni wieków. Autor przedstawia też wady i zalety takiego usytuowania. Możemy spojrzeć na dane państwo z geograficznej, historycznej i ekonomicznej perspektywy.

Co ważne książka napisana jest przystępnym językiem, ogromną rolę odgrywają również ilustracje. Nie będę ukrywać, że zdecydowałam się na lekturę książki ponieważ mapy towarzyszą mi na codzień. Jeśli chodzi natomiast o mojego 5-latka to głównie interesowały go grafiki dlatego uważam, że książka trafi bardziej do tych starszych dzieci, niż do maluchów.

Jak USA stały się supermocarstwem?
Dlaczego ludzie toczą wojny?

Atlas jest udanym, ilustrowanym streszczeniem książki Tima Marshalla ,,Więźniowie geografii". Pięknie ilustrowany i do tego wykonany naprawdę solidnie.

Nie jest to bynajmniej pozycja wyłącznie dla dzieci - dorośli również mogą dowiedzieć się wiele o otaczającym nas świecie, genezach różnych konfliktów i niepokojów oraz wpływie geografii na nasz glob i jego poszczególne regiony.

Jedynym mankamentem jest dość wysoka cena w porównaniu do oferowanej treści - mogłoby być jej ciut więcej, zwłaszcza że gabaryty tej księgi na to pozwalają. Niektóre strony są genialnie wypełnione ilustracjami i informacjami, podczas gdy inne zawierają w zasadzie jedynie rysunek i jedną wzmiankę tematyczną. No ale cóż, przynajmniej możemy podziwiać piękno tych rycin w pełnej krasie!

Sporo ciekawostek podanych w bardzo przystępnej formie okraszonych bardzo ładnymi ilustracjami. Uwielbiam studiować mapy!
Na pewno sięgnę po pełną wersję książkową, żeby dogłębniej wgryźć się w temat ;)

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Chcę kupić
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat