rozwińzwiń

Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek

Okładka książki Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek Myriam Sayalero
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek
Myriam Sayalero Wydawnictwo: Dwukropek baśnie, legendy, podania
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
baśnie, legendy, podania
Wydawnictwo:
Dwukropek
Data wydania:
2022-03-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-23
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381414395
Tłumacz:
Barbara Bardadyn
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ocena 7,7
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Koronkowa robota czyli wzór na kryminalną historię Grzegorz Kasdepke, Anna Oparkowska
Ocena 7,3
Koronkowa robo... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Co to za kuleczka? Iga Ścibek, Przemysław Ścibek
Ocena 7,1
Co to za kulec... Iga Ścibek, Przemys...

Wyróżniona opinia i

Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek



przeczytanych książek 795 napisanych opinii 519

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
671
295

Na półkach:

Mam z polskim wydaniem dwa podstawowe problemy. Pierwszy, techniczny to fakt, że książka jest po prostu nijako wydana. Ilustracje są nieliczne, szarobure i ponure, co bardzo rzuca się w oczy w porównaniu np. z przekładem anglojęzycznym, który przynajmniej może się pochwalić piękną, wielobarwną okładką. Druga jest taka, że... w naszym tłumaczeniu znalazły się zupełnie inne baśnie niż w angielskim! Nie mam pojęcia, która wersja jest poprawna, ale wnioskuję, że anglojęzyczna, skoro otwiera ją baśń hiszpańska, a autorka oryginału jest Hiszpanką właśnie. Nie że wszystkie wybrane przez Dwukropek baśnie są słabe, bo o ile dwie są aż zbyt do siebie podobne, o tyle inne są całkiem w porządku i mało popularne, w dodatku w niektórych (np. w "Katie Woodencloak") wprowadzono drobne poprawki, by morał nie sprowadzał się zawsze do księżniczki wychodzącej za mąż, ale jednak po przeleceniu wzrokiem doboru w angielskim tłumaczeniu, te nasze baśnie robią się jakieś bardziej dla dziewczynek potulnych, bo większość mimo wszystko kończy się ślubem i odwaga głównych bohaterek ogranicza się do wskazania, kogo chcą za męża. Na dodatek mam problem z trzema ostatnimi baśniami ("Dziewczyna bez nóg", "Kobieta i elfy" oraz "Żona małpy"),ponieważ ich W OGÓLE nie mogę znaleźć w oryginale, a już na pewno nie z podanymi krajami. Z tą ostatnią zakrawa to już na kuriozum, ponieważ wykorzystuje postać z mitologii hinduskiej, więc naprawdę trzeba się postarać, by powstało coś, czego nie wyrzuca człowiekowi google. A mówimy o bóstwie mającym jakieś trzy żony!

Nie mam pojęcia, co tu się zadziało.

Mam z polskim wydaniem dwa podstawowe problemy. Pierwszy, techniczny to fakt, że książka jest po prostu nijako wydana. Ilustracje są nieliczne, szarobure i ponure, co bardzo rzuca się w oczy w porównaniu np. z przekładem anglojęzycznym, który przynajmniej może się pochwalić piękną, wielobarwną okładką. Druga jest taka, że... w naszym tłumaczeniu znalazły się zupełnie inne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
771
126

Na półkach:

Ciekawe historie, piękne ilustracje. Trzeba tylko pamiętać, że to nie bajki, tylko baśnie i w niektórych pojawiają się elementy, które mogą zszokować zbyt młodego czytelnika. W takich wydawnictwach bardzo brakuje mi informacji co do zalecanego dolnego wieku czytelnika. Cieszę się, że przeczytałam książkę zanim dałam ją mojej chrześnicy. Teraz wiem, że są w niej treści, których nie zafunduję dziewięciolatce. Książka poczeka aż będzie nieco starsza.

Ciekawe historie, piękne ilustracje. Trzeba tylko pamiętać, że to nie bajki, tylko baśnie i w niektórych pojawiają się elementy, które mogą zszokować zbyt młodego czytelnika. W takich wydawnictwach bardzo brakuje mi informacji co do zalecanego dolnego wieku czytelnika. Cieszę się, że przeczytałam książkę zanim dałam ją mojej chrześnicy. Teraz wiem, że są w niej treści,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1450
980

Na półkach: , ,

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Dwukropek ukazała się wspaniała książka Myriam Sayalero pt. "Baśnie, których nie czytano dziewczynkom". Pisałam wtedy, jak bardzo cieszy mnie ta publikacja, w której postaciom żeńskim nie przeznaczono jedynie roli trofeum dla dzielnego mężczyzny lub wcielenia zła. Powtórzę więc raz jeszcze: choć sama jestem matką syna, cieszy mnie coraz bardziej widoczny trend w literaturze dziecięcej do prezentowania wyrazistych bohaterek kobiecych, do oddania w ich ręce siły sprawczej, do prezentowania kobiecej perspektywy - zarówno w opowieściach fikcyjnych, jak i tych odwołujących się do rzeczywistości. Wszak to, co czytamy naszym dzieciom, ma wpływ na ich postrzeganie świata, a nie tylko dziewczynki potrzebują utrwalić sobie wizerunek mądrej i niezależnej kobiety. Również chłopcom nie zaszkodzi się z taką wizją oswoić. I dlatego z ogromną radością przyjęłam wiadomość o kolejnej książce z baśniami zebranymi przez Sayalero i jako zaszczyt poczytuję sobie możliwość objęcia jej patronatem.
Na zbiór składa się dwanaście bardzo różnych baśni pochodzących z bardzo różnych regionów świata, m.in. Norwegii, Japonii, Persji czy Bułgarii. Tym, co łączy je wszystkie, są właśnie wyraziste, wyjątkowe kobiece bohaterki. Mądre, rozważne i odważne kobiety i dziewczynki, które potrafią zadbać o siebie, mają swoje zdanie, są też gotowe do poświęceń. Potrafią przemierzyć świat w męskim stroju, by uratować swojego ukochanego, wyruszyć w wysokie góry, by przywołać wiosnę, a także zawalczyć o miłość. Czyż to nie brzmi fantastycznie?

Oczywiście jak na baśnie przystało, są to opowieści o uniwersalnych wartościach i ich przesłanie nie zmieniłoby się, gdyby bohaterem został mężczyzna, jednak obecność silnych i zaradnych kobiet stanowi wartość dodaną do przesłania i zasługuje na podkreślenie. Bo przede wszystkim te baśnie pokazują, że kobiety nie są lepsze czy mądrzejsze od mężczyzn, ale że są im RÓWNE, równie dobre, równie mądre, równie potrzebne.

Baśnie, które zebrano tu według konkretnego klucza, wcale nie są skierowane tylko do dziewczynek. Uniwersalność ich przekazu jest niezaprzeczalna. To one mają szansę utrwalić w młodych czytelniczkach i CZYTELNIKACH wzorzec kobiety mądrej, zaradnej i niezależnej. Dziewczynki przekonają się, że nie trzeba kryć swej inteligencji, chłopcy - że takie kobiety w życiu powinni doceniać. A jedni i drudzy - że mądrość, spryt i rozwaga to wartości nie do przecenienia. Jeśli więc podobał się wam pierwszy zbiór baśni od Sayalero, ta pozycja będzie dla was pewniakiem, jeśli pierwszej książki nie znacie, polecam od razu obydwie, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia.

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Dwukropek ukazała się wspaniała książka Myriam Sayalero pt. "Baśnie, których nie czytano dziewczynkom". Pisałam wtedy, jak bardzo cieszy mnie ta publikacja, w której postaciom żeńskim nie przeznaczono jedynie roli trofeum dla dzielnego mężczyzny lub wcielenia zła. Powtórzę więc raz jeszcze: choć sama jestem matką syna, cieszy mnie coraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
545
518

Na półkach: ,

Pewnie każdy zgodzi się ze mną, że „Baśnie” Hansa Christiana Andresena to coś ponad czasowego i nie ma chyba dziecka, które nie znałoby chodź jednej bajki. Sama mojej córce czytałam nieraz, nie dwa różne baśnie ze zbioru autora. To jest cudowne w literaturze, że lata mijają, a dobre, wartościowe książki trwają przez lata. Kolejne pokolenie wychowane na bajkach takich jak „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko” oraz min. niezniszczalna „Królowa śniegu”.
Nie chce się narazić innym, ale uważam, że my jako rodzice nowego pokolenia powinnyśmy pokazywać też inne baśnie, bajki, które równie mocno mogą być wartościowe. Tutaj pierwszą taką która wzbudziła we mnie wielki podziw to „Baśnie których nie czytano dziewczynkom” Myriam Sayalero. Jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach Dwukropka wiedziałam, że będzie czytana mojej córce. Książka nie tylko dla dziewczynek, ale i dla chłopców chodź niejeden dorosły pewnie znalazłby coś dla siebie. Dziś przychodzę z kolejną książką tejże autorki, a mianowicie mowa o „Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek” które skradły moje i mojej Helenki serce. Czytane już tyle razy, że gdyby nie grupę strony to chyba litery byłyby powycierane, a w kartkach zrobiłby się dziury.
Sami przekonacie się już przy pierwszej bajce jak bardzo w obecnych czasach potrzebne są takie bajki, które pokierują wasze pociechy w stronę bycia niezależną, waleczną, potrafiąca walczyć z potworami osobą. Nie raz pisałam, że siła jest kobietą i taką kobietę trzeba wydobyć z własnego dziecka. Oczywiście w książce poznasz 12 historii o kobietach, dziewczynach, które wiele zniosły dla dobra swojego, wioski, bliskich, osób, które kochają. Dane historie można zamienić i przekształcić w wersje dla chłopców, ale najbardziej to chyba należałoby przypomnieć nie jednej dorosłej już dziewczynce/chłopcu, że nie ważne jak wyglądasz, z jakiego środowiska pochodzisz jesteś wartościową osobą, jesteś jedyną która ma wpływ na to co będzie jutro, jak będą postrzegali ciebie inni itp.
Opisów, recenzji książki jest pełno w Internecie więc z całego serca polecam zajrzeć i przeczytać, a przekonasz się, że ta książka jest odpowiednikiem „Baśni” Andersena, które trzeba mieć w swoim księgozbiorze. Na koniec będę wychwalała ilustracje do poszczególnej bajki/baśni, które są cudowne, fantastyczne, idealnie odzwierciedlające dana historię.
Za naszą książkę dziękuję Wydawnictwu Dwukropek, którego uwielbiamy zawsze i wszędzie, bo to pierwsze wydawnictwo, które moja córka zapamiętała i zaczęła wypożyczać książki ze szkolnej biblioteki. Uprzedzam, że z czasem poznacie więcej recenzji książek tego wydawnictwa, bo mam ich trochę, które przeczytałyśmy razem z Helenką (w większości mama Helence, ale wiadomo, jak to jest).
Z całego serca polecamy i wierzymy, że będziecie tak samo zakochani jak my.

Pewnie każdy zgodzi się ze mną, że „Baśnie” Hansa Christiana Andresena to coś ponad czasowego i nie ma chyba dziecka, które nie znałoby chodź jednej bajki. Sama mojej córce czytałam nieraz, nie dwa różne baśnie ze zbioru autora. To jest cudowne w literaturze, że lata mijają, a dobre, wartościowe książki trwają przez lata. Kolejne pokolenie wychowane na bajkach takich jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Świetne opowiadania. Fajnie się czyta. Piękne i kolorowe ilustracje.

Świetne opowiadania. Fajnie się czyta. Piękne i kolorowe ilustracje.

Pokaż mimo to

avatar
801
527

Na półkach:

Baśnie, klechdy, legendy – utwory oscylujące na pograniczu realności i magii, operujące tym, co nierzeczywiste, często przerysowane i nadprzyrodzone, aby kreować ludzkie zachowania. Opierają się na ludowych wierzeniach, poglądach i stosunkach społecznych. Jako przynależne folklorowi promieniują jego tajemniczą aurą. Piękne i mądre, choć bywają brutalne. Zakorzenione w przeszłości i często nieprzystające do współczesności.

Jednak Myriam Sayelero w „Baśniach dla nieustraszonych dziewczynek” przeciwstawia się temu stereotypowi pokazując, że wśród ludowych opowieści znajdują się też takie, które mogą wspierać i dodawać wiary we własne możliwości. „Baśnie…” to zbiór 12 niedługich utworów zaczerpniętych z różnych części świata (m.in. z Norwegii, Japonii, Persji, Rosji),jednak powiązanych ze sobą wyrazistymi, kobiecymi bohaterkami.

Dawno, dawno temu… kobieta była bezwolnym ptakiem uwięzionym w patriarchalnej klatce. Aby dodać im otuchy, wlać w kobiece serca wiarę w możliwość samodecydowania, powstawały baśnie, które przełamywały utarty schemat księżniczki czekającej na zbawienie przez rycerza na białym koniu, kobiety, o której losie decydowali despotyczni ojcowie i mężowie, kobiety strachliwej, wątłej i słabej. Takie są te opowieści – dające wiarę, że kobieca to siła i ma prawo do własnego zdania oraz sprzeciwienia się woli mężczyzn.

Zawarte w tym zbiorze historie noszą typowe cechy baśni. Bywają brutalne, nierealne, zaskakujące. Nadal dominuje w nich motyw zamążpójścia jako powołania każdej kobiety, jednak tutejsze księżniczki czynią starania, aby samodzielnie decydować o kandydacie na męża. Na ówczesne warunku, gdy baśnie te powstawały takie zachowanie było ogromnym krokiem na przód, dziś jednak w części tych historii pierwiastek nieustraszoności może być zbyt mały, by wywarł odpowiednio silne wrażenie na odbiorcy. Ale z pewnością wśród nich można odnaleźć te historie, które inspirują bardziej, bo każda z nich jest inna i na swój sposób piękna (jak kobieta 😉).

Książka jest przepięknie wydana (chapeau bas Wydawnictwo Dwukropek) i znakomicie zilustrowana przez Ricarda Lópeza.

Baśnie, klechdy, legendy – utwory oscylujące na pograniczu realności i magii, operujące tym, co nierzeczywiste, często przerysowane i nadprzyrodzone, aby kreować ludzkie zachowania. Opierają się na ludowych wierzeniach, poglądach i stosunkach społecznych. Jako przynależne folklorowi promieniują jego tajemniczą aurą. Piękne i mądre, choć bywają brutalne. Zakorzenione w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    93
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    9
  • Dla dzieci
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Dziecięce
    2
  • Pod naszym patronatem
    1
  • Odmładzające
    1
  • Ulubione
    1
  • Mity i legendy
    1

Cytaty

Więcej
Myriam Sayalero Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek Zobacz więcej
Myriam Sayalero Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek Zobacz więcej
Myriam Sayalero Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także