Baśnie, których nie czytano dziewczynkom

Okładka książki Baśnie, których nie czytano dziewczynkom
Myriam Sayalero Wydawnictwo: Dwukropek baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Los cuentos que nunca nos contaron
Dwukropek
2019-11-13
2019-11-13
Barbara Bardadyn
literatura dziecięca baśnie legendy

Baśń to gatunek, który nieodmiennie wzrusza i małych i dużych. Idealnie pasuje do nocnych pogawędek i zimowych wieczorów, podkreślając tezę, że z baśni się nie wyrasta: dzieci odkrywają coraz to nowe, fascynujące i niedługie historie, a dorośli przenoszą się wspomnieniami do czasu swojego dzieciństwa. Bo któż z nas nie czytał baśni? Książka, którą dzisiaj prezentujemy powstała dzięki Wydawnictwo Dwukropek i oprócz tego, że jej oprawa graficzna jest piękna, wypieszczona i dopięta na ostatni guzik, to jest wszystkim tym, czym baśń być powinna. To nie tylko zbiór najpiękniejszych opowieści z całego świata, ale przede wszystkim to historie o dziewczynkach i świadectwo tego, jak ważne, potrzebne, silne i zdeterminowane mogą być kobiety. Przyznam szczerze, że czytałam z ogromną przyjemnością odkrywając w nich opowieści zasłyszane w dzieciństwie i dziś już prawie zapomniane. W uszach dorosłych brzmią inaczej; są lepsze, bogatsze, a wszystkie niosą jedno uniwersalne przesłanie o tym, jak wielka moc posiadają kobiety. Dzieciaki natomiast przekonają się, jak niezmierzona i bez granic może być wyobraźnia. Przed czytelnikiem piętnaście wyjątkowych historii fantastycznych wywodzących się z najdalszych zakątków świata, oddających klimat poszczególnych krajów i zapewniających jedyną w swoim rodzaju literacką podróż po świecie. Mamy baśń hiszpańską, indyjską, egipską, rosyjską, angielską, chińską, jugosłowiańską, francuską, szkocką, pendżabską, niemiecką, ormiańską i perską; cały ocean różnorodności, który porywa, intryguje i zachwyca. Niektóre motywy są powtarzalne i znamy je z innych baśni, ale to kolejny dowód na to, jak bardzo ponadczasowe i uniwersalne przewodzą treści. Mamy przygody kobiet świadomych swojej mądrości i takich, które nie zawahają się narazić życia dla dobra innych. Cierpliwe, łagodne, słuchające, ale jednocześnie stanowcze, konsekwentne, umiejące wyciągać wnioski i potrafiące znaleźć wyjście z każdej sytuacji. „Baśnie, których nie czytano dziewczynkom” to baśnie, w których kobiety przybywają na ratunek mężczyznom, a dzięki inteligencji i sprytowi wychodzą cało z największych niebezpieczeństw. Ratują honor rodziny, uwalniają od klątw oraz znają rozwiązania najbardziej skomplikowanych zagadek, dlatego nie przesadzę twierdząc, że mądrość, siła i odwaga kobiet emanuje z każdej strony prezentowanego zbioru. Takie wzorce w dzisiejszym zabieganym świecie są ogromnie potrzebne, zwłaszcza subtelnym, nieśmiałym dziewczynkom, aby przekonały się, że kobieta może wszystko! Do lektury zachęca także cudowne wydanie. Twarda, elegancka okładka w odcieniach granatu a w środku kilkanaście baśni, z których każdą rozpoczyna kolorowa ilustracja. Większa czcionka ułatwia czytanie, a każda kolejna strona dodaje pewności siebie. Ponadczasowe, uniwersalne i nieprzemijające – każda z historii wnosi wiele cennych wartości i zawiera mądry, życiowy przekaz. Polecamy dla starszych dzieci, takich 8+.

Przepiękne wydanie, co właściwie przy :Dwukropku nie dziwi wcale. A baśnie niektóre piękne, inne opowiedziane trochę na szybko. Ale co ważne - bohaterkami są dziewczyny. A teksty pochodzą z różnych stron świata - spotkanie więc niezwykle cenne! :)

Zdecydowanie polecam tę książkę, nie tylko dla dziewczynek. Zbiór baśni z różnych stron świata, prawie każda z silną postacią żeńską. To, co zdziwiło mnie w tych baśniach to motywy, które są mi znane z baśni rosyjskich, baśni braci Grimm czy też ludowych baśni polskich, jakich sporo czytałam w dzieciństwie, co pokazuje jak bardzo uniwersalne są te motywy i baśń sama w sobie. Mamy tu inne dekoracje, ale treść w zasadzie niezmienną i znaną od lat. Książka jest ponadto pięknie wydana, bardzo estetyczna, ale wydaje mi się, że obrazki niekoniecznie będą atrakcyjne dla dziecka.

Świetna pozycja zarówno dla młodszych jak i starszych, pięknie wydana z interesującymi ilustracjami poprzedzającymi każdą baśń ♥

"Ojcze, nie ma nic szybszego niż myśl. Nawet gdy jesteś w domu, możesz w jednej chwili przenieść się nad rzekę. Co mogłoby być szybsze, jeżeli nie myśl? Jeśli chodzi o to, co jest najsłodsze na świecie, pomyśl o śnie, który wita cię każdej nocy, gdy zmęczony kładziesz się do łóżka. Wyobrażasz sobie coś słodszego? A co do bogactwa, jak się nad tym zastanowisz, zdasz sobie sprawę, że najbogatsze na świecie jest to, co daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Czy przypadkiem nie jest to ziemia?"

Zbiór piętnastu baśni ludowych z całego świata, które możemy znaleźć u Braci Grimm, Aleksandra Afanasjewa czy choćby w "Baśniach tysiąca i jednej nocy". Wywodzą się m.in. z tradycji hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, ormiańskiej, pendżabskiej, chińskiej, arabskiej i południowoafrykańskiej. Choć są osadzone w tak odmiennych kulturach, łączy je postać głównej bohaterki – zawsze jest to kobieta. W powszechnie opowiadanych baśniach z reguły to mężczyźni odgrywają kluczowe role, to oni są mądrzy, odważni, i to oni ratują bezbronne księżniczki. Tutaj jest na odwrót. To kobiety (zarówno małe, jak i zupełnie dorosłe) są ukazane jako silne, sprytne i inteligentne osobowości, które zawsze znajdą sposób, by wybawić z opresji mężczyzn i zadrwić ze złych charakterów. Potrafią same doskonale sobie radzić i podejmować słuszne decyzje. Uderzające w tych historiach jest to, że ich feministyczny wydźwięk jest obecnie bardzo aktualny. W jednej z baśni, pochodzącej z XIV wieku pada pytanie: Czego tak naprawdę pragną kobiety? Pada też odpowiedź: Kobiety pragną wolności, by móc o sobie decydować.

Niesamowita książka przepełniona pięknymi, nadzwyczajnymi i oryginalnymi baśniami, których nigdy wcześniej nie słyszałam. Każda z nich jest wyjątkowa. Opowiadają o wolności wyborów, przekonań i czynów. Bardzo ciekawe jest to, że główną rolę każdej z baśni grają kobiety. Nie tak jak to znamy z baśni, które czytali nam rodzice, dziadkowie - że to królewicz na białym koniu ratuje bezbronne kobiety. Kobiety - bohaterki, które niekiedy ratują swoich wybranków, moralizują. To one są bohaterkami. W baśniach czuć niesamowitą magię i cudowną atmosferę. Ilustracje, od których nie mogłam wprost się oderwać jeszcze bardziej potęgują napięcie.

Nie są to krótkie baśnie, jednak każda czegoś uczy, każda o czymś ważnym w życiu traktuje. Każda jest z różnych stron świata. Bo nareszcie powstała księga baśni o mądrych, nieprzeciętnych i niezależnych dziewczynach, silnych i biorących sprawy w swoje ręce, nie poddających się losowi. Myślę, że jest to pozycja, którą powinien poznać każdy. Każdą z kartek książki czytałam z zapartym tchem. Bardzo się cieszę, że teraz każde dziecko może trafić na tak niesamowitą pozycję i poznać te wspaniałe opowieści z różnych stron świata. Naprawdę gorąco polecam.

"Nie bój się i powiedz: Wolnym nie jest ten, kto fruwa, lecz ten, kto marzy."

To zbiór bardzo ciekawych historii opowiadających o wolności, głownie tej wolnych wyborów, przekonań i czynów. Co ciekawe w baśniach tych główną rolę grają kobiety, które nierzadko ratują swoich wybranków, moralizują i mają prawo w cale nie chcieć ślubu(!)
Każda z baśni jest zupełnie inna, złożona i magiczna, co potęgują intrygujące ilustracje.
Co prawda baśnie są trochę długie, a obrazków niewiele (po 1 dla każdej historii), dlatego polecam do czytania trochę starszym dzieciom. Nie da się od niej oderwać, a przekazuję tyle wspaniałych treści!

Co prawda baśnie są trochę...

Książka jest bardzo przyzwoita. Dobrze układa się w dłoni i cieszy swoim ciężarem. Sztywna solidna okładka dodaje jej wartości użytkowych i zachęca do wymyślania nowych, innowacyjnych zastosowań książki w gospodarstwie domowym (stąd jedna z gwiazdek).
Przechodząc do zawartości: podobały mi się ilustracje (druga gwiazdka).
Poza tym mam wrażenie, że tutejsze opinie dotyczą jakiejś innej książki. Nieporadna polszczyzna bardzo mi przeszkadzała w czytaniu. I tyle.
Moim zdaniem:
Pani tłumacz: do szkoły
Panie redaktorki: niech oddadzą wynagrodzenie
Jacek: ostrożniej wybierać książki
Podsumowując: NIE KUPOWAĆ

Przechodząc do zawartości: podobały mi się ilustracje (druga gwiazdka).
Poza tym mam wrażenie, że tutejsze opinie dotyczą...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy raz się spotkałam z książką która ma tak świetne baśnie,szkoda,że gdy byłam mała nie znałam tych bajek.Przy czytaniu poznałam baśnie z różnych stron świata.
Bardzo,bardzo polecam.

Bardzo,bardzo polecam.

Piękne i mądre opowieści o silnych i zaradnych dziewczynach biorących los w swoje ręce. Baśnie pokazują dziewczynkom, że nie tylko królewicz z bajki może uratować "świat".

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta.