System. Od Lenina do Putina

Okładka książki System. Od Lenina do Putina Grzegorz Braun, Rafał Otoka-Frąckiewicz
Okładka książki System. Od Lenina do Putina
Grzegorz BraunRafał Otoka-Frąckiewicz Wydawnictwo: Fronda reportaż
reportaż
Fronda
2019-10-21
2019-10-21
Polityka Rosja Propaganda

Nie wiem jakie konsekwencje mogą mnie spotkać za propagowanie twórczości Grzegorza Brauna, poprzez umieszczenie tej recenzji. Wiem, że anonimowość w internecie to iluzja, ale zaryzykuję. Nic nie poradzę, że lubię i książki i dokumenty Brauna. Nie cierpię aktywności na YT, gdzie w piętrowych dygresjach zostaje niewiele z ostrości myśli i możemy tylko podziwiać lekko przedwojenną w manierze i słownictwie polszczyznę. Zupełnie nie rozumiem Brauna jako polityka, gdzie najwyraźniej jego socjopatyczna osobowość, a nie szeroka wiedza bierze górę, ale paradoksalnie akcja z chanukiją (właśnie zostaję antysemitą) przypomniała mi czasy młodości i jazdy Pomarańczowej Alternatywy, której swoją drogą Braun był jednym z animatorów. Z ciekawością sięgnąłem więc po System.

Jak tym razem wypadł naczelny polski monarchista? Niestety średnio. Nie pomaga formuła wywiadu, bo Rafał Otoka-Frąckiewicz niewiele wnosi. Nie ma mocnych kontr, przycinania rozwlekłych, miejscami zbyt meandrujących oświadczeń Brauna. Mimo wszystko miejscami jest bardzo ciekawie. Kilka mało znanych faktów celnie postawionych znaków zapytania (dlaczego strajki w 1976 r. ograniczyły się praktycznie tylko do zakładów zbrojeniowych, w których nadzór SB i WSW sprawiał, że najtrudniej tam było o wzniecenie takich ruchawek – czyżby była to próba generalna przed przejęciem władzy przez generalicję?),wiele ciekawych przemyśleń w kontrze do powszechnie przyjętej historii Sowietów i PRL. Doceniam również to, że interlokutorzy zaznaczają dokładnie co jest faktem, co uprawnionym przypuszczeniem, a co jedynie nieweryfikowalną hipotezą.

Ciekawa, choć nie pozbawiona wspomnianych wad pozycja, która skłoni miłośników historii najnowszej do przemyśleń.

Zastanawiałem się, czy dać za tą książkę 10 czy 9 gwiazdek.
Autor jest doprawdy znakomitym i dociekliwym historykiem z wykształcenia, z pasją i wyłożone w książce sprawy, zdarzenia i interpretacje są nie tylko bardzo ważne, ale i wiarygodne, potwierdzane różnymi źródłami. Tam gdzie autor nie zna odpowiedzi, to jej nie udziela, mówi „nie wiem”, co dobrze o nim świadczy.
Ubolewam jednak nad tym, że nie dostrzega on w pełni nowego marksizmu, jako zarazy. Mówi o „neomarksizmie” co najwyżej (chyba jeden raz w książce),a gdyby sobie zadał trud wnikliwego przeczytania książki Krzysztofa Karonia pt. „Historia antykultury”, to zapewne analizy współczesnych trendów ideologicznych byłyby u niego głębsze.
I właśnie za to ostatnie wahałem się czy nie dać 9 gwiazdek zamiast 10.
Przyszła mi do głowy jednak refleksja, że NIKT NIE WIE WSZYSTKIEGO, a to, co autor tej książki miał do powiedzenia jest wystarczająco ważne, by zasłużyło na „dziesiątkę”.
Nadmieniam, że Grzegorz Braun jest w moim odczuciu znakomitym historykiem, ale beznadziejnym politykiem, zatem przyznam się, że jego działalność stricte polityczna psuje wiele z tego, co ma on do zaoferowania jako historyk i interpretator rzeczywistości minionej. Wolałbym, żeby czas poświęcony na bicie głową w mur polityki poświęcił na pisanie książek i opracowań historycznych. Nie oznacza to, że Braun jest wizjonerem rozumiejącym to wszystko, co dzieje się TERAZ, bo o wielu rzeczach dowiadujemy się dopiero po wielu latach, z dokumentów historycznych, notatek i zapisków, które właśnie historyk potrafi dobrze odczytywać. Może dlatego nie ma w książce zbyt wiele o W. Putinie, bo to jeszcze nie jest HISTORIA.
Z tej książki można otrzymać jednak wiele lekcji i zdecydowanie polecam ją do przeczytania/przesłuchania – każdemu.
Zastanawia mnie, dlaczego ta arcyciekawa książka otrzymuje od niektórych czytelników jedną gwiazdkę. Jeśli komuś przeszkadza światopogląd autora, może skupić się na czystych faktach, które są w książce przecież udokumentowane, a podane źródła można samemu sprawdzić. A fakty podawane w tej książce są doprawdy arcyważne. To, że i mnie czasem denerwuje pan Braun jako mówca i polityk, nie oznacza, że jego starannie przygotowaną książkę historyczną można zrównywać z jego egzaltowanymi przemówieniami jako polityka i zignorować.
Smutne jest to lenistwo intelektualne niektórych czytelników z umysłami sformatowanymi przez (nie)miłościwie panujące i ogólnie przyjęte do wierzenia kłamstwa marksistów.

Zastanawiałem się, czy dać za tą książkę 10 czy 9 gwiazdek.

Świetna, ropoczyjąc czytanie nie sądziłem, że tak mnie wciągnie. Moim zdaniem obowiązkowa pozycja by być świadomym...

Z Grzegorzem Braunem jest tak: najpierw jest wyzywany od wariata i szura (np. tzw. "pandemia covid", wojna na Ukrainie),a potem okazuje się, że ma rację. Żeby wchodzić z nim w polemikę trzeba bardzo dobrze znać historię, ponieważ przytacza fakty, które nie zawsze są powszechnie znane. W końcu historia też jest odpowiednio, jak to się wyrażę "modelowana", czy to przez państwo, czy jakiś ośrodek medialny. Jeżeli ktoś trafił na fragment, który go zbulwersował, to zamiast od razu wyzywać Brauna od szura, powinien poszperać w odpowiedniej literaturze fachowej i dopiero wtedy skonfrontować swoje wnioski z jego tezami.

Zaskakujące jak zwykle w książkach które napiszą politycy jest to że wypadają zdecydowanie lepiej niż w mediach.

Bardzo ciekawe fakty, podobnie jak i język, którym posługuje się rozmówca. Jeżeli kogoś interesuje nowe, a naprawdę warte rozwagi spojrzenie na Rosję, powinien się zainteresować powyższa pozycja

Daję 1 gwiazdkę co znaczy, że książka jest wybitnie propagandowa.

Daję 1 gwiazdkę co znaczy, że książka jest wybitnie propagandowa.

Nie spodziewałem się, że pan Frąckiewicz będzie tak Dobrze ten wywiad prowadził. Krytycznie i bez spijania sobię z dziubkow.

Na pewno warto przeczytać (posłuchać).
Historia widziana z trochę innej strony, z której rzadko kto ogląda.
Poszerza horyzonty, a poglądy autora są oparte na ważnych a chyba mało znanych faktach.

Na pewno warto przeczytać (posłuchać).
Historia widziana z trochę innej strony, z której rzadko kto ogląda.

Ta książka jest szkodliwa, na poparcie niektórych faktów znawca historii cytuje przysłowia, na poparcie innych przypuszczenia. Nie wytrzymałam jak pojawił się temat aborcji z dygresjami tego pana. Nie polecam.

• Rosja
  • II Wojna Światowa