Kochany Wrogu

Tłumaczenie: Joanna Kazimierczyk
Cykl: Tajemniczy opiekun (tom 2)
Wydawnictwo: Graf
Dear Enemy
espeja

Agata Abbot, po niespodziewanej odmianie losu, postanawia z Domu Wychowawczego im. Johna Griera stworzyć wzorowo prowadzoną placówkę. Namawia swą przyjaciółkę z college'u, Sally McBride, do objęcia stanowiska zarządzającej sierocińcem. Z listów pisanych przez Sally do Agaty i innych osób dowiadujemy się, co czuje młoda dama, zostając matką ponad setki dzieciaków. Książka jest kontynuacją...

Książka jest kontynuacją historii opisanych w "Tajemniczym opiekunie" tej samej autorki.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Justyna Antoniewicz | 2015-06-16
Przeczytana: 2015 rok

Agata Abbot była wychowanka domu dziecka pragnie przetworzyć placówkę, gdzie się wychowała w sierociniec dla dzieci, zostać wychowawczynią dla biednych, niekochanych dzieci.
Dużo ciepła, troski, opieki miała dla swoich wychowanków, przepełniona miłością dla nich..szlachetność, dobroć, wielkie serce ma.
Przepiękna, cudna książka zachwyciła mnie.

Lily76 | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Książka z gatunku tych, do których mam największy sentyment. choć napisana ok. 100 lat temu, to jednak łatwo zauważyć, że postawy ludzkie, ludzkie charaktery nie zmieniają się zbyt znacząco. I tak kobieta powinna być ładna, wierna i oddana, dziecko do adopcji - najlepiej małą, śliczną dziewczynką z blond loczkami, o dobrym pochodzeniu (tak jakby sierocińce takich właśnie dzieci były pełne; swoją drogą takie zamawianie dzieci przypomina mi sytuację poszukiwania domu dla bezdomnego psa czy kota, gdzie oczekiwania często nie przystają do rzeczywistości, a adoptującym powinno się polecić kupno maskotki). Sierota natomiast powinna być grzeczna i wdzięczna, niczego nie oczekiwać, nie mieć własnych upodobań i pragnień. I tu do Domu Wychowawczego im. Johna Griera wkracza Sallie McBride - przyjaciółka Agaty Abbot, znanej z pierwszej części książki, wydanej w Polsce pod tytułem "Tajemniczy opiekun". Sallie zostaje zaangażowana przez Agatę i Jervisa - jej męża i opiekuna z I części, aby...

Erised | 2014-05-02
Przeczytana: 2009 rok

W czasach świeżo internetowych nawet mi nie przyszło do głowy sprawdzać, czy moja ulubiona książka "Tajemniczy opiekun" posiada jakąkolwiek kontynuację - a posiada! I to jaką! Jestem najzupełniej bezkrytyczna, uwielbiam dzieła epistolarne a Jean Webster jest małym świecącym klejnocikiem na firmamencie moich szczenięcych lat. Ostatnio przeczytałam znowu, tym razem w oryginale i moje oczarowanie jeszcze wzrosło.

Bilbo | 2012-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Zacząć należałoby od tego, że z Judy Abbott zetknęłam się, gdy miałam 10 lat. W telewizji pojawił się wówczas rysunkowy "Tajemniczy opiekun", który bardzo mi się podobał. Później przeczytałam książkę, na podstawie której bajkę wyprodukowano i nie mogłam pogodzić się z tym, że w polskim tłumaczeniu Judy funkcjonuje jako Agata, co zupełnie do tej bohaterki nie pasuje. W związku z czym - dla mnie Agata to Judy. Dwa tygodnie temu dowiedziałam się o istnieniu nie tyle kontynuacji "Tajemniczego opiekuna", co powieści, w której pojawiają się bohaterowie poznani już wcześniej. Tym razem narratorką jest przyjaciółka Judy - Sally. Jako przełożona domu opiekuńczego (w którym kiedyś mieszkała Judy) zdaje relację ze swoich "przygód" i zmian, do jakich za jej sprawą dochodzi.
Jest to moje kolejne doświadczenie z książką "mówioną". "Kochanego wroga" wysłuchałam w interpretacji Anny Nehrebeckiej. I chociaż książka "mówiona" nie zastąpi tej papierowej, to jest to idealne rozwiązanie w niektórych...

anettaja | 2014-01-14

To kontynuacja książki "Tajemniczy opiekun". Osobiście bardziej wolę tę pierwszą pozycję, ale i "kochany wrogu" jest bardzo fajną subtelną książką- polecam głównie audiobooka.

Sinuhe | 2014-07-27

Sympatyczne, miłe, fajne, dobre czytadło na dwa wieczory. Gdyby się mocno uprzeć można i coś z niego zaczerpnąc dla siebie. Dla mnie to była myśl o tym jak ważny cel może odmienić życie. A szczęście jest jakby "efektem ubocznym" przy realizacji tegoż celu.

Ara | 2016-10-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam