Nasze miejsce

2019-08-14
2019-08-14
Monika Wiśniewska
literatura obyczajowa

Po samym opisie książki nie byłam dokładnie pewna czego się spodziewać. Owszem, może jakiś zarys był, coś się w głowie pokazało, jednak takiej historii się nie spodziewałam. Odrodzenia. Przyznam, że nie do końca mi to podeszło. Bardzo denerwowała mnie córka głównej bohaterki, nastolatka, która myśli, że wszystko jej wolno i każdy będzie na jej skinienie. Myślenie, że rządzi. Może gdybym była młodsza inaczej bym na to patrzyła, z drugiej strony jednak pewnie bym w ogóle po tę książkę nie sięgnęła. Mąż Suzanne też nie był święty, kochał ją to bez dwóch zdań, ale w domu wszystkim zajmowała się ona, całą organizacją wszystkiego, a mu nie wolno przeszkadzać i za dużo mówić, bo zarabia. Iris jest dla nich cudem i pobudką z tego całego cyrku zwanego życiem. Jak większość rodziny była przeciwna adopcji Iris, tak na sam koniec w jakimś stopniu są jej naprawdę wdzięczni. Z jednej strony dobra książka na dłuższe wieczory, daje do myślenia, co tak naprawdę robimy z naszym życiem, czy żyjemy dobrze ? Czy żyjemy w zgodzie ze sobą ? Czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego, co obecnie dają nam różne firmy ? Tych wszystkich dóbr materialnych? To są naprawdę dobre pytania. Z drugiej jednak nie dla każdego jest ta historia, nie każdy ją może zrozumieć, wziąć do siebie. Szybciej może książkę wręcz odłożyć, bo nie ukrywam trochę się dłuży.

No cóż. Wynudziłam się strasznie. Dobrnęłam do jakiejś setnej strony i postanowiłam ukrócić swoje męki. Zupełnie nie trafił do mnie styl autorki.

Dziewczynka z lasu. Kobieta z miasta. Która jest bardziej zagubiona w życiu?

Trudno za każdym razem sprostać oczekiwaniom ludzi, być na każde zawołanie, a do tego spełniać się w roli matki, żony i córki. Suzanne funkcjonuje jak zaprogramowana - poświęca się rodzinie, a mimo to zarzuca sobie, że nie jest dość dobra w tym co robi. Do tego dochodzi zero wsparcia ze strony rodzonej matki.

Ale kiedy na drodze Suzanne zjawia się Iris, życie obu zaczyna się zmieniać...

Dziewczynka z lasu. Kobieta z miasta. Która jest bardziej zagubiona w życiu?

Suzanne jest matką dorastających dzieci, którą pochłaniają liczne obowiązki domowe i która gdzieś po drodze zatraciła swoją osobowość i pasje. gdy na swej drodze spotyka Iris, wychowaną z dala od ludzi nastolatkę, przypomina sobie o tym, co kiedyś ceniła i znajduje w sobie odwagę, by na nowo ułożyć sobie relacje rodzinne. Dla mnie postać Iris była bardziej katalizatorem zmian niż rzeczywistą osobą, ale- generalnie- historia jest lepsza, niż się zapowiada.

"NASZE MIEJSCE" SONJA YOERG

Czasami potrzeba osoby nieznajomej, żeby ci pokazała to, co powinno być oczywiste, jak daleko odpłynęłaś od tego, kim chcesz być, od tego, co jest dla ciebie dobre, od tego, co jest prawdziwie twoje.

Piękny i jakże trafny cytat :)

Powieść z gatunku literatura obyczajowa.
Ciekawy pomysł, prosty język i styl oraz cudowny klimat. To wszystko sprawia, że szybciutko "wskakujemy" w przedstawioną historię i śledzimy czujnie losy naszych bohaterek.
Należy podkreślić, że bardzo została przemyślana i dopracowana fabuła.
Świetnie, lekko, szybko czytało mi się tę powieść. Zaskakuje i jest nieprzewidywalna.
Głowna bohaterka to Suzanne. Młoda kobieta, która ma wszystko o czym marzy kobieta - kochającego męża, dzieci, piękny dom.
Czy faktycznie mając to wszystko jest szczęśliwa ?
Jest wykształconą kobietą po studiach, jednak zajmuje się domem i rodziną. Stara się być perfekcyjna we wszystkim co robi.
Mąż jest stale zajęty w pracy i nie ma czasu dla rodziny, dzieci syn i córka  nie traktują jej najlepiej - trudne relacje z nastolatkami są dla niej ciężkie.Pewnego dnia jadąc samochodem przez las zauważa na skraju lasu jakąś postać. Zatrzymuje się , aby pomóc. Jest to zaniedbana, wychudzona dziewczyna. Bez wahania Suzanne zabiera nieznajomą dziewczynę do szpitala. Tam też pojawia się policja w celu wyjaśnienia sytuacji.Od tego momentu wszystko się zmienia w życiu Suzanne. Postanawia pomóc Iris. Okazuje się, że dziewczyna przez całe swoje życie żyła w lesie z dala od cywilizacji.Ojciec jej odszedł, a matka zmarła trzy lata temu. Od tego czasu była sama i musiała o siebie zadbać. Nie wie co to telefon komórkowy, internet czy inne cuda techniki.
Potrafi za to rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt - matka ją nauczyła, gdy wspólnie w lesie zrywały rośliny i polowały na jedzenie.Iris jest bardzo inteligentną i mądrą dziewczyną. Szybko się uczy i jest ciekawa wszystkiego. Jednak przede wszystkim tęskni za swoim domem, za lasem i tym wszystkim co tam zostało. Dość szybko odnajduje się w nowym domu, cywilizacji, gdzie jest ciepłą woda, prąd itd. Ten nowy świat ją przeraza, ale i fascynuje. Dziwi się jak bardzo w mieście jest głośno, jak mało jest drzew i jak bardzo ludzie są zajęci sobą.Suzanne wraz ze swoim mężem zostaje rodziną zastępczą dla znajdy. Pomaga w poszukiwaniu rodziny i krewnych dziewczyny. Jeździ z nią do lasu, aby ta poznała drogę do swojego domu. Co z tego wyniknie i jak potoczą się dalej losy Iris oraz Suzanne ? Przeczytaj a dowiesz się :)
To bardzo piękna i mądra powieść. Niesamowicie emocjonalna.
Bardzo wyraźnie pokazuje co tak naprawdę jest ważne w życiu. Nasza codzienna pogoń za czymś tam i brak czasu dla najbliższych jest faktem.Sądzę, że po przeczytaniu tej książki każdy z nas zastanowi się nad swoim życiem.

Polecam powieść "Nasze miejsce" na miły czas relaksu z dobrą i wartościowa książką :)
To też taki plaster na serce :)

"NASZE MIEJSCE" SONJA YOERG

Piękny i jakże trafny cytat :)

Powieść z gatunku literatura obyczajowa.
Ciekawy pomysł, prosty język i styl oraz cudowny klimat. To wszystko...

Jak dla mnie książka ciekawa, zmuszająca do refleksji nas czytelników jak i bohaterów powieści, do zastanowienia się co jest najważniejsze w życiu. Ciągła gonitwa za obowiązkami, pracą i zadaniami czy własne pragnienia, szczęście i wolna wola. W zrozumieniu tego rodzinie Suzanne pomaga dziewczyna znaleziona w lesie, Iris, która żyła z dala od cywilizacji i była szczęśliwa. Potrzebowała tylko rodziny, bo swoją straciła. Suzanne ją znalazła i od razu poczuła więź do 16-letniej dziewczyny. Chciała jej pomóc przystosować się do otaczającego świata, ale wychodziło to z trudem. Suzanne miała już dość, ciągłe problemy z córką Brynn, za dużo zadań w domu i różnych komitetach, zero wsparcia od własnych rodziców. Czuła się duszona jak w klatce jak w dzieciństwie przez rodziców tak teraz przez nadmiar obowiązków. Spakowana się i wyjechała z Iris do lasu w poszukiwaniu jej domu. Tam zrozumiała czego na prawdę chce, co ma robić by być szczęśliwą. Na reszcie odnalazła siebie. To doświadczenie również pomogło reszcie rodziny. Brynn przestała być materialistką i rozpuszczonym dzieckiem oraz dogadała się z mamą, Whyt zrozumiał że przez nadmiar pracy i ciągłej gonitwyza pieniędzmi oddalał się od rodziny oraz Reid ich syn w końcu dogadał się z ojcem. Wyjaśnił mu swoje zdanie ,że ma własne marzenia i nie jest marionetką. Dzięki Iris i jej sposobowi życia zrozumieli, że to co oferuje nasz świat jest dobre ale nie niezbędne do życia. Najważniejsza jest rodzina, miłość i pozostanie sobą

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/12/ksiazka-nasze-miejsce-sonji-yoerg.html

Książka, która opowiada historię walki między zbawieniem: świata kontra rodziny. Społeczeństwo wmawia bohaterce, że powinna zbawiać świat. Jednakże jedno spotkanie zmienia jej los i bohaterka dowiaduje się, że jednak zbawienie rodziny może być dużo ważniejsze.

Suzan robi wszystko aby życie jej i jej rodziny było perfekcyjne. Nie dostrzegając problemów z jakimi zmagają się jej bliscy angażuje się w coraz więcej spraw nadając coraz większe tempo swojemu życiu. Wszystko ulega zmianie gdy do rodziny wprowadza się Iris - dziewczyna wychowywana w lesie, która nie zna Internetu, nie korzysta z telefonu, nie maluje się, nie przykuwa uwagi do swojego wyglądu. Ma za to świetnie wyostrzone zmysły. Potrafi rozpoznawać gatunki roślin oraz zwierząt.
Pojawienie się Iris całkowicie zmienia Suzan. Poukładana, uchodząca za ideał matka i żona zaczyna zauważać swoje potrzeby i problemy swojej rodziny.
"Nasze miejsce" to bardzo mądra, poruszająca lektura. Wartka akcja, niebanalni bohaterowie, nieprzewidywalność i wszechobecne tajemnice sprawiają ze książkę pożera się w jedną noc. Autorka poruszyła w powieści szereg ważnych i aktualnych tematów.

Mam wrażenie, że autorka probowala zawrzeć w tej książce wszystkie problemy świata

Książka tak mnie zanudziła ze koło set Ej strony zrezygnowałam

Książka tak mnie zanudziła ze koło set Ej strony zrezygnowałam

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Nasze miejsce