Srebrna droga

Wydawnictwo: Świat Książki
Silvervägen
literatura skandynawska
aleqsia

NAWET NAJSTRASZNIEJSZA PODRÓŻ MUSI MIEĆ SWÓJ KRES Absolutny bestseller 2018 szwedzkiego rynku, ponad 300 000 sprzedanych egzemplarzy! Poświęciłem cały weekend na Srebrną Drogę i nie mógłbym zakochać się w niej bardziej. Oddziałuje głęboko i choć wzbudza miriady emocji, to mroczna i bezwzględna lektura. CHRIS WHITAKER Zdumiewająca powieść. Wspaniale napisana i absorbująca bez reszty. JO...

NAWET NAJSTRASZNIEJSZA PODRÓŻ MUSI MIEĆ SWÓJ KRES

CHRIS WHITAKER

Zdumiewająca powieść. Wspaniale napisana i absorbująca bez reszty.
JO SPAIN

Trzy lata temu córka Lellego zaginęła w odległym zakątku północnej Szwecji. Każde kolejne wakacje Lelle spędza, jeżdżąc Srebrną Drogą, rozpaczliwie szukając utraconej córki, siebie samego i odkupienia. Tymczasem siedemnastoletnia Meja przyjeżdża z matką do niewielkiego miasteczka w nadziei na nowe życie. Jest w tym samym wieku, w jakim była córka Lellego, gdy doszło do tragedii. Dziewczyna jest u progu dorosłości. Nieświadoma, że w odciętym od świata miejscu czyhają na nią zagrożenia. Jesienny mrok z wolna spowija okolicę. Losy Lellego i Mei splatają się w dramatyczny i zarazem nieodwracalny sposób, choć oboje nigdy nie podejrzewaliby, że ich ścieżki się przetną.

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

MrocznyKotekPowstaje | 2019-09-21
Przeczytana: 17 września 2019

Absolutnie nie rozumiem zachwytów. Czyta się może i ok, bardzo płynnie bez przestojów, ale fabuła skonstruowana jest w ten sposób, że oczekiwałem zaskoczenia. Tymczasem zakończenie można przewidzieć gdzieś w połowie książki. Same postacie posiadają jedną motywację, czy tam obsesyjna myśl, która napędza całe działanie. Jest to uzasadnione fabularnie, ale na Boga,ile można powtarzać ten sam schemat: facet jeździ drogą, dziewczyna użera się z matką?
Dla mnie jest bardziej rozbuchane opowiadanie niż powieść.

Barbara | 2019-09-20

Drodzy Czytelnicy,
Czytam skandynawską literaturę nałogowo, nie zasypiam bez książki koło poduszki. Znam na pamięć Nesbo, Edwardsona, Larssona i teraz zaprzyjaźniam się z panią Jackson. Czekam na następne pozycje tej uzdolnionej Autorki. Książka na poziomie, serdecznie ją polecam.

El_Magnifico | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

Fajny, normalny, zwykły, tuzinkowy kryminał.
Sprawnie i szybko się czyta.
Nie rozumiem tego całego - za przeproszeniem - brendzlowania się nad tym jakie to wielkie, niesamowite i niespotykane DZIEŁO.

Red | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

Niezla. Chociaż tempo nieco za spokojne, akcja mogłaby być bardziej wartka jak dla mnie. Ale klimacik jest:)

Hania | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Świetna, skandynawska literatura. Historia pełna napięcia, które rośnie wraz z ilością przeczytanych stron. Pozornie akcja toczy się w nieco spowolniałym tempie ale właśnie ten zabieg powoduje narastanie głębokich emocji. Zakończenie mocno zaskakujące, w zasadzie nieprzewidywalne. Całość bardzo mroczna i wymagająca pełnego skupienia. Budzi wielki żal i ból.

MIECIO | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Nie ma to, jak dobra, tajemnicza historia na słotne wieczory:) “Srebrna droga” jest w sam raz. Szybko się czyta, jest ciekawa i przystępna. Kawał dobrej, szwedzkiej roboty:)

Krzysztof Brzoska | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

Powieść na jeden wieczór bardzo wciągająca. Język lekki i przyjemny. Każdemu się spodoba. Polecam.

EdyMon | 2019-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2019
Przeczytana: 11 września 2019

Obawiam się, że może zabraknąć mi słów, by opisać "Srebrną drogę", ale jeśli ktokolwiek z was ma odwagę stanąć twarzą twarz z własnymi emocjami i otchłanią powieści Stiny Jackson to ta książka będzie najlepszym ku temu wyborem.

Autorka pochodzi z północnej Szwecji, której klimat perfekcyjnie przeniosła na łamy powieści. Surowe oblicze natury niezniszczonej przez człowieka. Nieliczne zaludnienie, otwarte przestrzenie, wyblakłe krajobrazy, bujne lasy, cisza i niczym nieskrępowany kontakt z naturą, oraz ten magnetyczny mrok, który spowija dusze naszych bohaterów. Aż trudno uwierzyć, że to jej debiutancka powieść. Ponad przeciętność dojrzała, mocno sugestywna, przemyślana i spójna.

Niezależnie też o jej pierwotnej roli, powieść może uchodzić za źródło wiedzy o istotniejszych egzystencjonalnych powikłaniach, emocjonalnych głodach i niespełnionych ambicjach. Być może jest nawet świadectwem duchowego kryzysu, który niezauważalnie roztacza się wokół nas .

"Srebrna droga" to...

Coolins | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Ciarki od samego początku. Samotny i zdruzgotany Lelle przemierza ponurą głuszę i od razu - nie jak w przypadku niektórych powieści, w których długo nie wiadomo, o co chodzi - dowiadujemy się, z jakiego powodu. Od razu czujemy do bohatera sympatię i współczucie. Od razu chcemy wiedzieć, co dalej. Z każdą kolejną przewróconą stroną rośnie nasza nadzieja, że Lelle odnajdzie swoją córkę całą i zdrową. Kibicujemy mu i to sprawia, że chcemy czytać dalej.
Nie wiemy natomiast dokąd zaprowadzi nas Meja ze swoją matką. Nie wiemy jeszcze, co sądzimy o tym trójkącie - córki, matki i jej partnera. Wszystko to dziwne i tajemnicze, intrygujące i bardzo mroczne.
I tak właśnie powstaje dobra, godna polecenia powieść.

beasia | 2019-09-15
Przeczytana: wrzesień 2019

Bardzo udany debiut debiut. Mam nadzieję, że autorka utrzyma ten poziom przy kolejnych książkach.
Książka w specyficznym skandynawskim klimacie, trochę jak ichnie filmy. Nie ma tu porywającej akcji, ale bardzo wciąga. Pochłonęłam jednym tchem.