Srebrna droga

Wydawnictwo: Świat Książki
Silvervägen
literatura skandynawska
aleqsia

NAWET NAJSTRASZNIEJSZA PODRÓŻ MUSI MIEĆ SWÓJ KRES Absolutny bestseller 2018 szwedzkiego rynku, ponad 300 000 sprzedanych egzemplarzy! Poświęciłem cały weekend na Srebrną Drogę i nie mógłbym zakochać się w niej bardziej. Oddziałuje głęboko i choć wzbudza miriady emocji, to mroczna i bezwzględna lektura. CHRIS WHITAKER Zdumiewająca powieść. Wspaniale napisana i absorbująca bez reszty. JO...

NAWET NAJSTRASZNIEJSZA PODRÓŻ MUSI MIEĆ SWÓJ KRES

CHRIS WHITAKER

Zdumiewająca powieść. Wspaniale napisana i absorbująca bez reszty.
JO SPAIN

Trzy lata temu córka Lellego zaginęła w odległym zakątku północnej Szwecji. Każde kolejne wakacje Lelle spędza, jeżdżąc Srebrną Drogą, rozpaczliwie szukając utraconej córki, siebie samego i odkupienia. Tymczasem siedemnastoletnia Meja przyjeżdża z matką do niewielkiego miasteczka w nadziei na nowe życie. Jest w tym samym wieku, w jakim była córka Lellego, gdy doszło do tragedii. Dziewczyna jest u progu dorosłości. Nieświadoma, że w odciętym od świata miejscu czyhają na nią zagrożenia. Jesienny mrok z wolna spowija okolicę. Losy Lellego i Mei splatają się w dramatyczny i zarazem nieodwracalny sposób, choć oboje nigdy nie podejrzewaliby, że ich ścieżki się przetną.

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

Karolina Wiaczewska | 2019-10-11
Przeczytana: 11 października 2019

Po książkę sięgnęłam licząc na dobry kryminał. Sugerując się recenzjami na okładce i umieszczonymi w internecie byłam pewna, że sięgam po pozycję bliską klasycznemu gatunkowi.
Jest to, moim zdaniem przede wszystkim powieść obyczajowa. Napisana pięknym, bogatym językiem. Dzięki temu czyta się ją lekko i z przyjemnością. Wątki kryminalne wypychane są przez próby kreślenia psychologicznych schematów. Przede wszystkim jeden z bohaterów zmaga się z własnymi emocjami. Generalnie nie można powiedzieć, że powieść mnie zachwyciła. Przeczytałam ją, ale w sumie szukałam czegoś więcej-głównie głębszej intrygi. Lubię gdy książka zmusza do refleksji. W tym przypadku język i dobry styl Autorki są jedynymi elementami wartymi podkreślenia.

Sojczix | 2019-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 30 września 2019

Zaletą tej książki jest na pewno fakt, że jest niedługa, więc czyta się szybko. Drugą jest, że jest to , że napisana jest dość prosto, zatem jest lekka w odbiorze, jednak język nie kole w oczy, że jest zbyt prosty. Niestety wielkim minusem jest to, że akcja była strasznie przewidywalna i nawet średnio domyślny czytelnik szybko by się połapał, kim jest porywacz, jak się skończy cała historia i też niektóre sceny, jak relacje między rodzicami zaginionej dziewczyny. Dobrze się ją czyta, bo jest niewymagająca, ale nie powala i niczym się specjalnie nie wyróżnia, prócz tym, że dostajemy garść informacji, że np czym jest i gdzie biegnie ta "Srebrna droga".

Malwi | 2019-10-04
Przeczytana: 04 października 2019

Książkę dobrze się czytało chociaż nie mogę powiedzieć, że była dobra, raczej przeciętna. Jej gabaryty były również zaletą, gdyż te dwieście kilka stron szybko zleciały i nie przytłoczyły. Powieść bardzo przeciętna, fajerwerków nie było. Dawno nie czytałam książki z tak dużą przewidywalnością gdyż autor tak prowadził fabułę, że chyba, nieświadomie zdradzał co wydarzy się dalej. Akcja książki dość pobieżna, jakby pisarz bał się ją rozwinąć i nadać charakter temu "czytadłu".

Jolanta Mazurek | 2019-10-04
Przeczytana: 04 października 2019

Czy to jest kryminał, czy to raczej thriller, czy może dramat? Jakąkolwiek kategorię chcielibyśmy przypisać tej powieści dodałabym: psychologiczny. Kto lubuje się w takim gatunku, ten będzie zachwycony, Autorka naprawdę ma talent. Jednak ostrzegam! Dla czytelników o odpornych nerwach. Emocje sięgają tu zenitu. Zaprzyjaźniamy się z naszymi bohaterami, a jednocześnie się ich boimy. Nawet Lellego. A może zwłaszcza? I nikomu nie możemy zaufać, nawet jemu. Może to wszystko jest tylko ułudą?

Agro | 2019-10-03
Przeczytana: 03 października 2019

Najgorzej napisać coś o średniaku...
Niby wszystko ok,a nie zachwyca.
Poprawność, uporządkowanie, fabuła jest, klimat też..jednak to nadal średniak..

Patrycja Bibuła | 2019-10-03
Przeczytana: 03 października 2019

Witam wszystkich Moli Książkowych:)
Właśnie skończyłam czytać “Srebrną drogę” i jestem bardzo zadowolona. Powieść dobrze napisana, widać talent Autorki, zawiera intrygujące wątki i pozwala nam poznać bardzo ciekawych bohaterów.
Lelle poszukuje zaginionej córki, a Meja przeprowadza się z chorą umysłowo matką do nieznajomego mężczyzny, by wkrótce potem opuścić jego domostwo dla jeszcze bardziej dziwacznego chłopaka.
Strona po stronie śledzimy losy bohaterów i nie chcemy, by ta wspólna przygoda dobiegła końca. Takie książki lubię.

Katarzyna Jungerd | 2019-10-03
Przeczytana: 03 października 2019

Jedna z tych pozycji przy których muszę się zmuszać do przerywania lektury, żeby się wyspać. Dawno nie miałam w ręku kryminału, który trudno było odłożyć, chociaż dość szybko domyśliłam się kto za tym wszystkim stoi.

Wiktor Biel | 2019-10-02
Przeczytana: 02 października 2019

Najlepiej się czyta w porannym autobusie do pracy. Jadę półtorej godziny, więc czasu co nie miara. 6:30, chwytam "Srebrną drogę" i w drogę 🙂 Tak się wczuwam, aż zapominam,że za oknami autobusu migają kamienice i miejskie parki. Widzę tylko nieprzenikniony las białej nocy. Po prostu ssuupeerr!!

Greg | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

Czytając miałem wątpliwości, ale na szczęście wszystkie wątki zostały sprawnie zamknięte jedną klamrą i całość wyszła kapitalnie.

Tadeusz Piast | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

Wyobraźcie sobie miasteczko na końcu świata, otoczone lasami i dziką przyrodą. Mieszkańcy się znają, choć mieszkają daleko od siebie. Trwa lato, noce są jasne, ciężko jest spać. Ojciec przemierza głuszę poszukując córki, która zniknęła bez śladu. Dociera do najbardziej ukrytych miejsc, a my razem z nim. W innej części pustkowia żyje zdziwaczały samotnik. Niewiele i nim wiemy, ale jednocześnie obserwujemy, jak w jego życiu pojawia się niezrównoważona kobieta z córką. Jeszcze gdzie indziej spotykamy bardzo dziwna, choć urzekająca rodzinę, odcięta od świata z wyboru. Czy gdzieś w tej matni odnajdzie się zaginiona Lina? Mamy taką nadzieję i czytamy z zapartym tchem.