Auggie & Me: Three Wonder Stories

Auggie & Me: Three Wonder Stories
Penguin Random House
2015-08-27
2015-08-27
R.J.Palacio August Pullman Wonder Cudowny Chłopak Auggie Palacio Justin Christopher Charlotte
Inne

Fajna ksiażka.Trochę gorsza niż pierwsza część. Najbardziej podobala Historia Juliana. Poczatek byl slaby. Ale Historia jego babci. . . Cudowna❤️🥰

Lekka i przyjemna. Mi jak i również moim dzieciom bardzo przypadła do gustu. Polecamy.

Lekka i przyjemna książka dla każdego kto czytał bądź widział film Cudowny Chłopak. Ciekawie było zobaczyć Auggiego z perspektywy innych dzieci.

Nie tylko dla młodzieży... wszyscy powinniśmy dążyć do bycia lepszym...

Nie tylko dla młodzieży... wszyscy powinniśmy dążyć do bycia lepszym...

Jest to pierwsza książka z serii R.J. Palacia, którą przeczytałam, choć została napisana jako kontynuacja historii. Czytało się ją lekko, przyjemnie było też wcielić się w trójkę młodych uczniów amerykańskiej szkoły średniej. Każdy z nich opisuje rzeczywistość szkolnego życia ze swojej perspektywy. Każde z nich w jakiś sposób było związane z tytułowym Auggiem, jednak perypetie opisane w książce dotyczą codziennych trosk związanych z życiem szkolnym i pozaszkolnym. Ciekawą postacią jest Dyrektor Tushman - przedstawiony jako cierpliwy i zaangażowany w sprawy szkolne pedagog, oraz energiczna, wiecznie zabiegana nauczycielka WF i tańca - Pani Atanabi. Szczególnie lekko czytało mi się część opisaną przez Charlotte, bardzo uczuciową uczennicę, która próbuje odnaleźć się w grupie rówieśniczek, a także odkrywa swoją pasję do tańca i musicali. Z kolei historia Juliana, z początku przedstawionego jako szkolnego huligana, rozwija się w opowieść o chłopcu pełnym emocjonalnych rozterek. Relacje jego rodziców nie są proste, a chłopak niestety daje się w nie wciągnąć. Na szczęście z pomocą przychodzi babcia, która okazuje się być dobrym słuchaczem, sama dzieli się z wnukiem swoimi doświadczeniami z młodości, co w końcu przełamuje w Julianie niechęć do kontaktów z rówieśnikami. Trzecia historia to opowieść Christophera, który razem z Auggiem i jego siostrą jako paczka przyjaciół próbują poradzić sobie w otaczającym ich świecie dorosłych. Myślę, że obejrzę film nakręcony niedawno na podstawie tej historii i być może sięgnę po inne części książki.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Piękna książka. Miło było poznać perspektywę innych dzieci i motyw ich zachowania.

Bardziej szczegółowo opisane historie bohaterów z "Cudownego chłopaka". Wciągająca i wzruszająca, bardzo mi się podobała ;)

Kilka perspektyw i jedna historia, która tak naprawdę jest za każdym razem inna

Jeśli ktoś z Was czytał "Cudownego chłopaka" to na pewno zna Augusta Pullmana — rezolutnego i niezwykle inteligentnego chłopca. Dziesięciolatek jest jednak trochę inny od swoich rówieśników — w wyniku genetycznej mutacji ma zdeformowaną twarz, przez co musi się mierzyć z różnymi trudnościami i nie akceptacją ze strony dzieci. Do szkoły przychodzi w piątej klasie i ładnie mówiąc wywraca do góry nogami życie uczniów z prywatnej szkoły Beechera. Autorka już na wstępie pisze, że książka nie jest kontynuacją losów Auggiego. Jak mówi sam tytuł, lektura opisuje trzy cudowne i bardzo różne od siebie historie dzieciaków, które z jakichś względów były związane z Augustem.

Julian to chłopiec, który od początku nie pałał sympatią do Auggiego i chociaż został wybrany przez pana Tushmana, by zaopiekować się nowym uczniem, postępował wręcz przeciwnie — wyśmiewał się z niego, zniechęcał kolegów do utrzymywania z nim kontaktów, a nawet posunął się dalej. Co jest przyczyną zachowania Juliana? Czy ktokolwiek, lub cokolwiek może na niego wpłynąć?

Christopher to przyjaciel Auggiego od najmłodszych lat. Kiedy mieszkali w jednym miejscu, ich rodziny bardzo się lubiły i często spotykały. Christopher był przyzwyczajony do wyglądu Augusta, a mimo to przyjaźń z chłopcem czasem przysparzała mu nieprzyjemności. Dlaczego jakiś czas po przeprowadzce kontakty chłopców mocno się poluźniły, a Christopher nie chce się skontaktować z przyjacielem, nawet kiedy dochodzi do smutnego dla nich obu wydarzenia?

Charlotte to kolejne dziecko, które miało zaopiekować się Auggiem podczas jego pierwszych dni w szkole. Dziewczynka jest miła dla Augusta, ale nic ponadto. Nie ma z nim za wielu wspólnych tematów i bardzo często stara się być neutralna. Taniec to jedna z największych pasji Charlotte, która pomoże jej znaleźć wielu nowych przyjaciół. Czy po ważnym występie coś zmieni się w życiu dziewczynki? Czy jest szansa, by jeszcze miała dobre relacje z byłymi przyjaciółkami?

R. J. Palacio stworzyła kolejną bardzo ważną i poruszającą książkę. Myślę, że nawet ważniejszą niż ta poprzednia. Autorka ukazuje tutaj jak różnie jedne i dziejące się w tym samym czasie wydarzenia mogą wyglądać z wielu perspektyw. W powieści nie czytamy już za wiele o samym Auggiem, powiedziałabym, że nawet najmniej o nim, więcej o tym, jak mocno jego pojawienie się w szkole wpłynęło na innych. Poznajemy wiele historii z całkowicie innego punktu widzenia, a także życie prywatne i rozterki bohaterów. Opisane wydarzenia idealnie dopełniają poprzednią książkę, ale przede wszystkim tworzą całkowicie odrębną książkę.

Autorka ponownie zwraca uwagę na wiele ważnych tematów, a ich przekaz dostosowuje do docelowego odbiorcy, czyli generalnie starszego lub młodszego nastolatka. Mimo to po przeczytaniu stwierdzam, że nie ma chyba osoby, która nie wyniosłaby czegoś z tej wyjątkowej lektury. Mnogość poruszanych problemów, ciekawe historie i humorystyczne wstawki sprawiają, że to książka, którą zdecydowanie warto znać.

W swojej powieści R. J. Palacio porusza temat innego wyglądu i choroby, ale widzianej z perspektywy osób z zewnątrz. Skupia się również na problemach takich jak akceptacja, mobbing, czy uprzedzenia. Pokazuje jednocześnie, jak ważna jest odpowiednia rozmowa z dzieckiem, przygotowanie go na odmienność, która nie jest zła, a po prostu inna. Autorka wskazuje również na jednoczącą siłę prawdziwej przyjaźni i tego, jak ważne i owocne są próby zrozumienia innych.

Książka to bardzo wartościowa pozycja, nie tylko dla młodego Czytelnika. To opowieść, którą można interpretować na wiele sposobów i cały czas dostrzegać w niej nowe wartości. Powieść jest bardzo wciągająca, czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, a czas z lekturą na pewno można uznać za bardzo inspirujący i mogący wiele nauczyć. Zdecydowanie polecam i na koniec przypominam ważne słowa wypowiedziane przez jednego z bohaterów - "Bycie miłym jest pierwszym krokiem do okazywania życzliwości. To kapitalny początek."

Kilka perspektyw i jedna historia, która tak naprawdę jest za każdym razem inna

Uważam że książka była mocno OK. Dla fanów ,,Cudownego chłopaka” myśle że obowiązkowa. Bardzo lubię wszystkie historie ale w szczególności podobała mi się historia Juliana. Bardzo lubię gdy zostaje wyjaśnione zachowanie złego bohatera zostaje wyjaśnione. Musi być to jednak zrobione tak jak było w tej książce. Czyli dostajemy jakąś historie i nie jest powiedziane że to co robił ten bohater jest ok tylko jest wyjaśnione czemu tak robił. Generalnie druga historia mi się nie podobała bo nie polubiłam głównego bohatera ale myśle że znajdzie wielu fanów. O ostatniej historii nie mam zdania bo uważam że nie wszystko co było tam pokazane jest dla mnie ok ale też znajdzie wielu fanów. Miłego dnia/wieczoru Gosia😁❤️