Bibi. Burzliwe życie i czasy Beniamina Netanjahu

Post Factum
2019-10-01
2019-10-01
Anna Halbersztat
Izrael Mosad premier Netanjahu Ziemia Święta Palestyna Liban armia izraelska polityka

Historia Izraela z Netanjahu w tle... tak bym zatytuowala te ksiazke; ciekawa ale nie koniecznie na temat.

Spore rozczarowanie. Pisząc biografię tak wpływowego polityka trudno nie przedstawić szerszego kontekstu funkcjonowania rządzonego przez niego kraju, ale w tym przypadku pierwsza połowa książki to szczegółowe omawianie współczesnej historii Izraela do lat 80. ubiegłego wieku. O samym Netanjahu jest dużo więcej w drugiej połowie publikacji, tym niemniej wciąż za mało, bo dużo ważniejsze okazują się być detale związane z ciągnącymi się od ponad trzech dekad negocjacjami izraelsko-palestyńskimi.

Ostatecznie czytelnik nie dowiaduje się zbyt wiele o polityce wewnętrznej w wykonaniu Likudu, ani nie otrzymuje żadnej odkrywczej czy chociażby ciekawej analizy jego fenomenu. Nie przepadam za Netanjahu, ale autor zmarnował potencjał niezwykle ciekawego tematu. Pozostaje mieć jedynie nadzieję (chociaż raczej płonną),że na rynku pojawi się jeszcze interesująca książka dotycząca jednego z najbardziej rozpoznawalnych polityków na świecie.

Znakomita książka. Mamy tu: historię powstania państwa Izrael; przedstawione postaci reprezentujące główne nurty ideologiczne w tym ojca Benjamina Netanjahu, Bencyjona; szereg innych, ważnych dla wszelakich nurtów syjonizmu osób. Z tego tła wyłania się główny bohater. Opisany w sposób krytyczny w stopniu absolutnie bezwzględnym.
Czasami, podczas czytania , miałem go serdecznie dosyć. Określenie "oślizła ryba" było chyba najłagodniejsze co przychodziło mię na myśl, a jednak czytałem i czytałem, będąc pod wrażeniem warsztatu autora. Oraz postaci Bibiego Netanjahu. Przyznam się, że w pewnym momencie zacząłem go nawet podziwiać. Może nawet polubiłem, jak lubię bohaterów "czarnego kryminału" czy filmów noir. W arcyskomplikowanym świecie politycznym Izraela umiejętność radzenia sobie, stałe pozostawanie w tzw. grze o najwyższe stanowiska, jest dużą umiejętnością. Nawet sztuką, powiedziałbym gdybym uznawał, że istnieje taki rodzaj sztuki.
Dlatego autor Anshel Pfeffer i jego ksiązka, zasługują na ósemkę. Osiem gwiazdek.
No. Raczej. Absolutnie. I polecam.

Czasami, podczas czytania , miałem go...

Świetna pozycja odpisująca bardzo dogłębnie dochodzenie do władzy Benjamina Netanjahu. Autor, mój ulubiony redaktor gazety HaArec, pięknie przedstawia historię Bibiego oraz punktuje zarówno jego sukcesy, jak i rażące błędy. Polecam serdecznie wszystkim osobom zainteresowanym obecnym kryzysem politycznym w Izraelu.

Biografia polityka, którego trudno byłoby opisać epitetem "dobry człowiek". Chory na władzę i populizm Netanjahu, doczekał się bardzo dobrej biografii. Świetnie napisana i przetłumaczona pozycja. Dedykowałbym ją raczej wąskiemu gronu zainteresowanych polityką Bliskiego Wschodu i w tym gronie z pewnością spotka się ona z przychylnymi opiniami.

Dobra robota!

Dobra robota!

Bardzo sprawnie napisana książka o wieloletnim premierze Izraela. Panowie i panie z Gazety Wyborczej - tak się pisuje książki o nielubianym polityku! Styl, klasa i podstawowa uczciwość co do faktów. Uczcie się!
Mało Polaków wie, jak bardzo podzielone jest społeczeństwo Izraela, jak bardzo spolaryzowana scena polityczna. Książkę czyta się i co rusz człowiek ma skojarzenia z naszym krajem. Jest takie charakterystyczne zdanie, które wypowiada polityczny przeciwnik na temat Netanjahu - "Jeśli nie możesz go pokonać, spraw, by ludzie go znienawidzili." Coś mi to przypomina...
Szkoda, że u nas nie pisze się takich książek.

Świetna książka! W ciekawy sposób opisuje współczesną historię Izraela, jej relacje ze Stanami Zjednoczonymi oraz politykę wewnętrzną kraju.

• Izrael
  • Biografie