Karl Barth. Szkic biograficzny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Semper
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Karl Barth. An Introductory Biography for Evangelicals
Petroniusz

Karl Barth (1886-1968) nie jest postacią znaną w Polsce. W czasie gdy jego teologia prawie dosłownie „wybuchła” na zachodzie Europy i w Ameryce Północnej, po wschodniej stronie Odry słyszano tylko jej słabe pomruki. Z wyjątkiem kilku teologów wiedza o nim często sprowadza się do tego, że wie się, że istniał i był postacią ważną. Pierwszym polskim duchownym ewangelickim, który zauważył Bartha...

Pierwszym polskim duchownym ewangelickim, który zauważył Bartha i jego teologię, był ks. Bogdan Tranda (1929-1996), w latach 1969-1993 redaktor „Jednoty”. Dzięki niemu do 1982 roku na łamach tego miesięcznika ukazało się prawie 30 tekstów szwajcarskiego teologa i dziewięć tekstów o nim samym. To także dzięki ówczesnej „Jednocie” teologią dialektyczną Bartha zaczęli interesować się inni polscy teolodzy protestanccy (Witold Benedyktowicz, Mieczysław Kwiecień).

Arcybiskup Alfons Nossol, autor monografii Chrystologia Karola Bartha. Wpływ na współczesną chrystologię katolicką (1974), stwierdza, że Bartha słusznie zwykło się określać mianem: „Kanta i Einsteina teologii”, „największego teologa XX wieku”, „najbardziej znaczącego teologa ewangelickiego od czasów Lutra i Kalwina”. Niejednokrotnie nazywano go nawet „ojcem Kościoła XX wieku” oraz „ojcem Kościoła dwu konfesji”. W swoim teologicznym myśleniu Barth wychodził z założenia, że chrześcijaństwo nie jest religią, choćby nawet najszlachetniej pojmowaną, gdyż jego istota wyraża się nie w oddolnym podejściu do Boga, ale w tym, że ukazuje „Boga dla nas” i „Boga z nami” (podejście odgórne). Barth wychodził z założenia, że cała nasza wiedza o Bogu jest wiedzą przez Boga. Dlatego — zdaniem Bartha — chrześcijaństwo jest „radosnym odwróceniem się od religii i przezwyciężeniem każdej religii”. Cechą takiego myślenia jest radykalna koncentracja chrystologiczna.

Mark Galli napisał książkę, w której analizuje rozwój poglądów teologicznych, filozoficznych i politycznych Bartha, ukazuje trwały wkład jego dzieł na myśl Zachodu. Dzięki lekturze tej książki czytelnik zapozna się również ze szczegółami życiorysu Szwajcara, w tym z jego działalnością na niwie chrześcijańskiego oporu wobec ideologii i działań nazistów.

źródło opisu: http://semper.istore.pl/pl/p/Karl-Barth/23076290

źródło okładki: www.semper.pl

Petroniusz | 2019-05-29
Przeczytana: maj 2019

Człowiek który w bodaj największym stopniu wpływał na teologie w XX w, a o którym mało kto u nas słyszał.

Dlatego warto go poznać, a szkic biograficzny jest niezły na początku. Krótka pozycja na jeden, może dwa wieczory. Do tego bardzo zgrabnie napisana książka, z uwypukleniem istotnych momentów w życiu i najważniejszych elementów idei które wniósł w teologię XX w. Co ciekawe mimo, że to teolog protestancki (konkretnie Ewangelicko-Reformowany), odbił się także szerokim echem w Kościele Rzymskokatolickim i jest czytany także w seminariach Kościoła Rzymskiego.

Barth miał olbrzymi wpływ na rozwój kościoła wyznającego w Niemczech Hitlera – był jednym z pierwszych z kręgów kościelnych który wykazywał zbrodniczość idei jaką prezentowała NSDAP i jej przywódca Adolf Hitler. Był jednym z twórców słynnej „Deklaracji z Barmen”, w której duchowni protestanccy potępili nazizm. Po latach za to ubolewał, że niedostatecznie szybko zauważył i potępił antysemityzm który był także elementem...