Pchła

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
aleqsia

Demony przeszłości powracają… Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody mężczyzna. Miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym Lorenz spotkał się podczas wieloletniej...

Demony przeszłości powracają…

Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody mężczyzna. Miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym Lorenz spotkał się podczas wieloletniej pracy w policji. Morderstwo wydaje się bardzo szczegółowo zaplanowane. Nie ma żadnych śladów. Nie ma podejrzanych. Nie ma motywu. Jedynym punktem zaczepienia jest stara fotografia pozostawiona przez zabójcę.
Do pomocy w śledztwie zostaje przydzielona profilerka Iza Rawska. Wspólnie z Lorenzem usiłuje odgadnąć, jaka historia kryje się za popełnioną zbrodnią. Nie mogą przypuszczać, że to dopiero jej początek…

źródło opisu: https://zysk.com.pl/2019/05/13/pchla-anna-potyra/#more-1188

źródło okładki: zysk.com.pl

Gabriela Płasko | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

A ja jestem zwolenniczką rozpamiętywania tragedii wojennych! Jak można nie oglądać się wstecz, kiedy tyle spraw pozostaje niezamkniętych? Nie przekona mnie pogląd, że należy patrzeć w przyszłość i tak dalej, nie! O tym trzeba mówić! I dlatego bardzo dobrze, że napisano taką powieść, dziękuje Autorce!! No i gratuluję, bo to udane dzieło

SkazanaNa Książki | 2019-07-15
Przeczytana: lipiec 2019

pod_lasem_czytane | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Nie pamiętam już - kiedy książka opętała mnie tak, że przykleiła mi się praktycznie do ręki. "Pchła" była ze mną wszędzie; podczas kąpieli, w łóżku, a nawet w kuchni.
Zaczęłam ją czytać wieczorem, miałam zajrzeć tylko na chwilę i... przeczytałam 120 stron... Obudziłam się chwilę, coś po drugiej w nocy z realnym przeświadczeniem, że ktoś stoi w rogu sypialni... Spokojnie, nikogo tam nie było.

Akcja "Pchły" toczy się w kilku wymiarach czasowych. Same śledztwo i główny wątek dzieje się współcześnie, a od czasu do czasu pojawiają się retrospekcje; nie tylko z czasów II wojny światowej.
Pierwszą ofiarą jest Łukasz Kos, którego zwłoki ktoś ułożył z najwyższym szacunkiem. Stworzył pośmiertną kompozycję, którą opatrzył białą różą, a zamordowanemu włożył do kieszeni stare zdjęcie. Mieszkanie zostało dokładnie wysprzątane, a zdjęcie ofiary morderca przesłał jego narzeczonej...
Śledztwo prowadzi komisarz Adam Lorenz, pomagają mu - Mateusz Corsetti, młody policjant o pseudonimie Brylant...

Piotr Czerwonka | 2019-07-15
Na półkach: Najlepsze, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2019

Wystawiam tej powieści maksymalną ocenę, chociaż nie uważam, żeby była to najlepsza książka jaką czytałem w życiu. Jest świetna, ale nie dlatego oceniam ją najwyżej, jak się da. Po prostu pragnę, by przeczytało ją możliwie najwięcej osób. To, co jest w niej napisane powinno być wyryte w głowach Polaków. I nie tylko. A może zwłaszcza nie tylko.

paulinaczyta | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna wspaniała pozycja od wydawnictwa Zysk i S-ka. Bardzo mnie to cieszy kiedy dostaję propozycję przeczytania dobrej, polskiej książki. A kiedy jest to kryminał... cóż - nie może być nic lepszego.

Autorki do tej pory nie znałam - Pani Anna Potyra to przede wszystkim autorka książek dla dzieci. Wobec tego "Pchła" to jej debiut w dziedzinie kryminału. I to od razu taki udany... no cóż - Pani Anno, moim zdaniem nie pozostaje nic innego jak zmienić pole zainteresowań i zająć się kryminałami na dobre, bo to było g-e-n-i-a-l-n-e!

Wigilia Bożego Narodzenia. Komisarz Adam Lorenz zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Zabójstwo - ginie młody mężczyzna, który w święta miał brać ślub. Przestępstwo zgłasza narzeczona Łukasza - Marta, która w fazie ostatnich przygotowań do ślubu dostaje MMS ze zdjęciem zmarłego. Dziwne ułożenie ciała, biała róża oraz fotografia z czasów wojny znaleziona w kieszeni denata to dopiero wstęp do całej zagadki.

Do pomocy Adamowi zostaje przydzielona profilerka,...

Solko Radivacic | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Bardzo mi się podobała ta książka. Lekkie pióro, główny bohater z przeszłością i ciekawą osobowością, dialogi i opisy Warszawy sprawiają wrażenie, jakby oglądało się film, a nie czytało książkę. Nie jestem zwolennikiem wałkowania tematów wojennych, patrzenia wstecz, znowu to samo i w telewizji też o tym samym... ileż można, no ale powieść jest dobrze napisana i ciekawa. Polecam! (

słowikowa_czyta | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Wigilia Bożego Narodzenia, Warszawa. W jednym z mieszkań zastrzelony zostaje młody mężczyzna, który niedługo miał brać ślub. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw musi zmierzyć się dość trudnym śledztwem, w którym jedyną poszlaką jest znalezione przy zwłokach zdjęcie z czasów wojny.

Lubicie czytać debiuty? 😁 Ja uwielbiam, ale zawsze podchodzę do nich sceptycznie.
Powiało świeżością tu trochę, tak myślę.

Kryminał osadzony współcześnie, mający swoje korzenie w czasach wojny to coś co całkowicie mnie kupiło. Do tego lekki styl, niestandardowe rozwiązania, wiarygodni bohaterowie, wciągająca akcja, świetnie skonstruowana intryga kryminalna i mistrzowskie wodzenie czytelnika za nos. Wszystko to sprawia, że książkę się chłonie, a akcja trzyma w napięciu do samego końca. Pchła to bardzo udany debiut. Polecam każdemu miłośnikowi dobrych kryminałów.

misera_ble | 2019-07-13
Na półkach: Przeczytane, Recenzje!
Przeczytana: 13 lipca 2019

Czy morderstwo to tylko dobrze ułożony plan działania i okrucieństwo ponad miarę? Co, jeśli morderca pozostawia po sobie ład, porządek a zabite ciało układa z pełnym szacunkiem?
Jest okres świąteczny, wszyscy planują zasiadać już do wigilijnego stołu. Adam Lorenz zostaje jednak wezwany na miejsce zbrodni. Nie ma żadnych dowodów, prócz starej fotografii przy ofierze.
Kryminalny debiut autorki, który na samym początku chwycił mnie za serce i z małymi przerwami trzymał do samego końca. Wątek policyjnego śledztwa i powrót do przeszłości wojennej - czego innego mogę pragnąć? Zbrodnie na tle historycznym, gdzie pierwsze skrzypce grają skrzywdzeni przez los ludzie. Razem z bliskimi, ginie nadzieja na lepsze jutro. Czy można ukarać niewinnego człowieka za krzywdy sprzed lat?
Pełna krwi, smutku i rozpaczy po stracie książka, przy której zaczynamy dziękować w duchu za to, co mamy. Podział wartości gubi się w każdym człowieku, zwłaszcza, gdy coś zepchnie nasz optymizm w róg. Grunt, żeby...

Radek Nowak | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019