rozwiń zwiń

To nie deszcz, to ludzie

Okładka książki To nie deszcz, to ludzie Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki To nie deszcz, to ludzie
Halina BirenbaumMonika Tutak-Goll
8,5 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2019-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-22
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326828379
Inne
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poetica historica. Studia kulturowo-etyczne nad kobiecością Halina Birenbaum, Danuta Błaszak, Dominika Ciechanowicz, Wioletta Ciesielska, Krzysztof T. Dąbrowski, Katarzyna Lisowska, Dorota Probucka
Ocena 0,0
Poetica histor... Halina Birenbaum, D...
Okładka książki Szukam życia u umarłych. Wywiad z Haliną Birenbaum Halina Birenbaum, Barbara Bochenek
Ocena 8,4
Szukam życia u... Halina Birenbaum, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
268 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1975
1453

Na półkach:

Halina Birenbaum miała 13 lat, gdy straciła ukochaną matkę. Z warszawskiego getta trafiła do Auschwitz. Była też więźniarką Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. W rozmowie z Moniką Tutak-Goll opowiada o dzieciństwie, życiu w getcie i o tym, co działo się z nią podczas II wojny światowej oraz po niej.

Za każdym razem, zanim sięgnę po książkę o II wojnie światowej i holokauście, myślę sobie, że wiem już wszystko i nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Nic bardziej mylnego. Każda kolejna publikacja uczy mnie czegoś innego o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych.

Halina Birenbaum opowiada swojej rozmówczyni o swoim życiu. Kiedy mówi o Auschwitz, podkreśla, że za mało mówi się o tych, którzy pomagali. A trzeba mówić nie tylko o tym, że ktoś komuś ukradł chleb, ale przede wszystkim o tym, że ktoś tego nie zrobił, choć mógł. Wspomina o sytuacjach, w których szła na pewną niemal śmierć. Co się stało, że została przy życiu? O tym musicie przekonać się sami.

Ta publikacja pokazuje mi, jak diametralnie różni się mój świat od tego, w którym żyła Halina Birenbaum. I widać to także w rozmowie z Moniką Tutak-Goll. Dziennikarka nie potrafiła zrozumieć, jak ludzie mogli mordować noworodki. Dziś walczy się o nie. Kiedyś tak nie było. W tamtych czasach pozostawienie przy życiu płaczącego noworodka, mogło oznaczać śmierć wielu ukrywających się gdzieś osób. Wtedy nikt się nie zastanawiał nad tym, co zrobić. Pozbywano się człowieka, który mógł ściągnąć śmierć na innych. A te dzieci i tak nie miały szans na przeżycie w chwili, gdy wpadłyby w ręce Niemców. I my, ludzie żyjący w czasach pokoju, nie mamy prawa osądzać tych, którzy dopuścili się zamordowania dziecka. Skąd możemy wiedzieć, czy nie postąpilibyśmy tak samo?

Widać tu, jak ogromne piętno odcisnęła na Halinie Birenbaum wojna. Jaki wpływ miała na wychowanie przez nią dzieci. A ludzi takich jak ona było w tamtych czasach wiele. Warto znać ich historie, by przekonać się, jak wyglądał ich powrót do życia po wyjściu z piekła.

To jedna z tych książek, które zapadają głęboko w pamięć. Kawal dobrej literatury. Nie ma tu niepotrzebnych pytań. Jest za to zderzenie dwóch światów. Co mam na myśli? Przekonajcie się sami.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Halina Birenbaum miała 13 lat, gdy straciła ukochaną matkę. Z warszawskiego getta trafiła do Auschwitz. Była też więźniarką Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. W rozmowie z Moniką Tutak-Goll opowiada o dzieciństwie, życiu w getcie i o tym, co działo się z nią podczas II wojny światowej oraz po niej.

Za każdym razem, zanim sięgnę po książkę o II wojnie światowej i holokauście,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    536
  • Przeczytane
    321
  • Posiadam
    75
  • 2019
    23
  • 2020
    11
  • Ulubione
    8
  • 2020
    7
  • 2022
    6
  • Legimi
    6
  • Literatura faktu
    5

Cytaty

Więcej
Halina Birenbaum To nie deszcz, to ludzie Zobacz więcej
Halina Birenbaum To nie deszcz, to ludzie Zobacz więcej
Halina Birenbaum To nie deszcz, to ludzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także