To nie deszcz, to ludzie

Okładka książki To nie deszcz, to ludzie Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki To nie deszcz, to ludzie
Halina BirenbaumMonika Tutak-Goll Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-05-22
2019-05-22
Inne

Okładka książki Poetica historica. Studia kulturowo-etyczne nad kobiecością Halina Birenbaum, Danuta Błaszak, Dominika Ciechanowicz, Wioletta Ciesielska, Krzysztof T. Dąbrowski, Katarzyna Lisowska, Dorota Probucka
Ocena 0,0
Poetica histor... Halina Birenbaum, D...
Okładka książki Szukam życia u umarłych. Wywiad z Haliną Birenbaum Halina Birenbaum, Barbara Bochenek
Ocena 8,8
Szukam życia u... Halina Birenbaum, B...

Długo zabierałam się za tą pozycję. Nie pomyliłam się, książka wstrząsająca, emocjonalny rollercoaster, a jednak warto i trzeba mierzyć się z takimi lekturami. Bardzo cenna lekcja. A książka wbrew pozorom bardziej o życiu niż o śmierci.

„Ludzie uczą się historii, ale nie uczą się z historii”.

Doskonały wywiad, przepełniony emocjami od miłości do człowieka do nienawiści, od radości do paraliżującego strachu, od ulgi do niewyobrażalnego bólu. Czytając przepełniona byłam zdumieniem, że mimo tak nieludzkich przeżyć jakich doświadczyła Halina Birenbaum, więźniarka , czterech obozów i marszu śmierci, ma siłę i poczucie obowiązku wobec najbliższych aby o nich opowiadać i starać się przekazać świadectwo Zagłady ku przestrodze następnym pokoleniom. Własnych emocji po lekturze nie jestem w stanie opisać. Natomiast polecam każdemu, kto jest w stanie zmierzyć się z okrutną, zindywidualizowaną historią Haliny Birenbaum od pobytu w getcie, kolejnych obozach koncentracyjnych aż do obecnych czasów jako matki, żony, poetki i pisarki.

„Ludzie uczą się historii, ale nie uczą się z historii”.

Po co czytać tatuażystów z Auschwitz i inne tego typu wyroby, kiedy są książki jak ta? P. Halina Birenbaum opowiada nie tylko o Zagładzie, która dotknęła niemal wszystkich jej bliskich, ale także o życiu w jej cieniu, później, w Izraelu, o swojej rodzinie, trudnych do pewnego momentu relacjach ze starszym synem... Książka przejmująco szczera, uczciwa, mądra. Przeczytana jednym tchem, w ciągu kilku godzin.

Wspaniały wywiad - rzeka z doświadczoną osobą, która dzieli się swoją mądrością życiową. Z p. Haliny bije empatia. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla dzisiejszej młodzieży, ponieważ w niej ludzie nie są przedstawieni jako naziści, Żydzi, Polacy, itd. Tutaj mamy studium człowieka dobrego, który podzieli się ostatnim kęsem chleba lub ogrzeje ciepłem swego ciała, a po drugiej stronie człowieka egoistycznego, walczącego tylko o swoje przetrwanie. Oczywiście w tak ważnych sprawach, trudno oceniać zachowania innych, bo "sami wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzono", jednakże jestem pełna podziwu, jak bohaterka w zagrażającym jej esesmanie potrafi dostrzec człowieka, który także ma rodzinę, dzieci i tak naprawdę nie różni się zbyt wiele oprócz tego, że ma w tej sytuacji sprawczość. Dlatego słowa to nie deszcz, który nie przestaje padać, to ludzie, którzy zawsze mogą zmienić zdanie, są tak dojmujące i trafiają w sensie człowieczeństwa. Nasze czyny świadczą o nas bez względu na to, czy nam czegoś w życiu brakuje, czy jesteśmy tu, czy po drugiej stronie.
Książkę czyta się bardzo szybko i łatwo. Pytania są stawiane "w punkt" i od nich zaczynają się rozwijać pełne historie. P. Halina ma dar opowiadania i płynnego przechodzenia z jednej historii do drugiej.

Napiszę krótko, bo ja wobec takich wspomnień staję oniemiała.
Jak mam pisać o takich przeżyciach siedząc w ciepłym domku i popijając ciepłą herbatkę. A w tle gra muzyka Chopina (kończy się Konkurs Chopinowski).

Zawsze mnie zastanawia jak ludzie, którzy przeżyli Holocaust żyli potem. Co się działo w ich głowach? Dla mnie to niewyobrażalne. I to, że można żyć dalej. I że to ludzie ludziom...

Dla mnie ta lektura miała dodatkowy sens. Niektóre z opisywanych miejsc to...moje dzisiejsze miejsce zamieszkania. Bezpośrednie sąsiedztwo.

Napiszę krótko, bo ja wobec takich wspomnień staję oniemiała.

Nie spodziewałam się, że ten tytuł ma tak optymistyczną wymowę, autorka przekonuje, że zachowanie ludzi można zmienić, można na nie wpłynąć, w przeciwieństwie do deszczu. Opad atmosferyczny jest głuchy na nasze prośby i żądania. Tym przekonaniem pani Halina tłumaczy, dlaczego udało jej się przeżyć pobyt w obozach koncentracyjnych. Zawsze znalazł się człowiek, który jej pomógł, ktoś zmienił zdanie, inny się ulitował. Jej opowieść jest niezwykle emocjonalna. Opisuje codzienne życie obozowe, całą egzystencję. Nie tylko ból i cierpienie, lecz też wieczorne opowieści, żarty, kłótnie, miłość. Przekonuje, że ludzie w obozach, to nie tylko liczby, ale przede wszystkim osoby, pełne emocji i wspomnień. To pierwsza książka, która pokazała mi, że w ekstremalnych warunkach zmieniają się zasady. Ludzie chronią nie najsłabszych, lecz tych, którzy mają szansę przeżyć. Rozmowa nie skupia się jedynie na czasie wojny. Opowieść o świecie powojennym, o kibucach w Izraelu jest równie interesująca. Pani Halina mówi o tym, jak ciężkie było to życie, jak trudno było wychowywać synów. Z całą szczerością pokazuje jak jej wspomnienia obozowe wpłynęły na jej dorosłe życie, na to co i jak mówiła synom. Nie wstydzi się przyznać do błędów wychowawczych, otwarcie mówi o porażkach. Jednocześnie uzasadnia swoje wybory, dlaczego zależało jej na tym, by synowie znali jej przeszłość, by byli dobrymi ludźmi. Wspaniałym dodatkiem była poezja, zwłaszcza "Obrachunek z Bogiem" Władysława Szlengla. Książka, od której nie mogłam się oderwać. Sprawiła, że chcę sięgnąć po inne tej autorki.

Kolejna książka związana z mroczną przeszłością wojenną. Nie jest to lity tekst, który czasami jedn nudny. Formą jest wywiad, który czyta się jednym tchem lub jednego dnia. Ciekawa, prawdziwa, poruszająca i szczera rozmowa z kolejną postacią, która przeżyła to piekło na ziemi.

Bardzo dobry wywiad z ocalałą z Holocaustu, kobietą, w której nie ma nienawiści, za to jest głęboka empatia wobec drugiego człowieka. Niesamowite świadectwo okropnych, strasznych przeżyć. Warto przeczytać.

Czy na rynku jest przesyt literaturą obozową? Uważam, że takie książki jak „To nie deszcz to ludzie” powinny być wydawane. To świadectwo koszmarnych przeżyć, to ocalenie od zapomnienia wielu osób. A my nie powinniśmy zapominać. Tym bardziej, że nienawiść i pogarda do drugiego człowieka jest wciąż obecna i nie zanosi się na to, żeby coś się w tej sprawie zmieniło. Czy wyciągamy lekcje z historii?

Przede wszystkim należą się duże brawa Pani Halinie Birenbaum za tę książkę. Ona nie opowiada tylko o przeżyciach z czasów drugiej wojny światowej, porusza też tematy powojenne, wyjazd do Izraela, życie rodzinne, wpływ Holokaustu na życie jej i najbliższych. Wraca również do czasów dzieciństwa. Otrzymujemy pełną i bardzo szczerą historię. Rozdział opowiadający o relacjach z synami jest najlepszym przykładem szczerości. Życie Haliny Birenbaum było bardzo trudne. Pobyt w czterech obozach koncentracyjnych, przeżycia z getta musiały zostawić dożywotni ślad. Po wojnie też było ciężko. Z książki wyłania się kobieta z energią, misją, z pozytywnym nastawieniem do świata, która nie boi się opowiadać o sobie i innych.

Pani Monika Tutak-Goll wykonała doskonałą robotę. Książka ma formę wywiadu, przez co moim zdaniem sporo zyskuje. Domyślam się, że to było bardzo trudne zadanie, ale udało się stworzyć bardzo interesującą i przejmującą rozmowę. W końcu temat nie należy do przyjemnych.

Tak jak wspomniałem na początku takie książki powinny być wydawane, promowane i czytane. Dostajemy przeżycia naocznego świadka piekła jakim były obozy koncentracyjne. Stykamy się z człowiekiem, emocjami i jego uczuciami. Czytamy o całym życiu bohaterki, co ma jeszcze szerszy wymiar. Najlepsza powieść fikcyjna z obozami koncentracyjnymi w tle czy nawet powieść oparta na faktach nie odda wspomnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Relacje takich osób są bezcenne. Dziękuję Pani Birenbaum i Pani Tutak-Goll za stworzenie tej ważnej książki.

Historia świetna nawet były łzy wzruszenia. Jedynie co mi przeszkadzało to format tej książki. Nie przepadam za tą forma przedstawienia historii (typowy wywiad)