To nie deszcz, to ludzie

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2019-05-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-22
- Liczba stron:
- 456
- Czas czytania
- 7 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326828379
- Inne
MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU.
Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy. Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.
Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.
Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) – polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967),Powrót do ziemi praojców (1991),Każdy odzyskany dzień (1998),Wołanie o pamięć (1999),Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001),Życie każdemu drogie (2005),Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990),Nie o kwiatach (1993),Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.
Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów”. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 504
- 307
- 72
- 23
- 11
- 8
- 6
- 6
- 6
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Cała prawda, opisana w formie wywiadu z świadkiem Holocaustu. Ogromna dawka wiedzy historycznej, ciężkiej i przykrej ale jakze ważnej! Pani Halina mówi o wszystkim, nie przebierając w słowa. Jest szczera i obiektywna. To bardzo ważna lektura dla osob chcących poznać prawdę o zyciu w getcie Warszawskim, Treblince i Oświęcimiu.
Cała prawda, opisana w formie wywiadu z świadkiem Holocaustu. Ogromna dawka wiedzy historycznej, ciężkiej i przykrej ale jakze ważnej! Pani Halina mówi o wszystkim, nie przebierając w słowa. Jest szczera i obiektywna. To bardzo ważna lektura dla osob chcących poznać prawdę o zyciu w getcie Warszawskim, Treblince i Oświęcimiu.
Pokaż mimo toWywiad z Panią Haliną Birenbaum, która nie owijając w bawełnę opisuje lata dzieciństwa spędzonego w Warszawie, przetrwanie getta i Auschwitz, a później uczestnictwo w budowaniu państwa Izrael.
Nie upiększa, nie koloryzuje.
Czasami bywa niewygodnie.
Wywiad z Panią Haliną Birenbaum, która nie owijając w bawełnę opisuje lata dzieciństwa spędzonego w Warszawie, przetrwanie getta i Auschwitz, a później uczestnictwo w budowaniu państwa Izrael.
Pokaż mimo toNie upiększa, nie koloryzuje.
Czasami bywa niewygodnie.
„To nie deszcz, którego nie da się zatrzymać, to ludzie, a oni zawsze mogą zmienić zdanie.”
Długo zastanawiałem się, od czego powinienem zacząć. Jakimi przymiotnikami wyrażającymi mój podziw, opisać tę książkę, zapis szczerej i bolesnej, a jednocześnie przepełnionej optymizmem rozmowy Moniki Tutak-Goll z Haliną Birenbaum.
Nieszczęścia ukształtowały bohaterkę, która ocalała Zagładę, a mimo to nie złamały Jej, nie skruszyły. To Jej – córce, żonie i matce – trzeba oddać głos, wsłuchać się w Jej opowieść, w historię o miłości, rodzinie i stracie.
To Jej życie zaczęło się od końca, zaczęło się od śmierci. Toczyło błędne koło, pełne nieszczęść i radości, niektórych przecież tak pospolitych i tak nadzwyczajnych jednocześnie, których my, niedoświadczeni, pojąć nie zdołamy.
Nie zliczę zdań, które zaczynałem pisać o „To nie deszcz, to ludzie”, a później wymazywałem, uznając je za grafomańskie, banalne i płytkie.
Mądrości nie trzeba uzasadniać ani tłumaczyć.
„To nie deszcz, którego nie da się zatrzymać, to ludzie, a oni zawsze mogą zmienić zdanie.”
więcej Pokaż mimo toDługo zastanawiałem się, od czego powinienem zacząć. Jakimi przymiotnikami wyrażającymi mój podziw, opisać tę książkę, zapis szczerej i bolesnej, a jednocześnie przepełnionej optymizmem rozmowy Moniki Tutak-Goll z Haliną Birenbaum.
Nieszczęścia ukształtowały bohaterkę, która...
Ta książka to przejmujący zapis spotkania dwóch osób. Pani Haliny Birenbaum - ocalałej z Szoa i Moniki Tutak z Gazety Wyborczej . To wywiad rzeka, to opowieść o tym jak buduje się przyszłość mająć doświadczenie wojny, okupacji hiterowskiej w przede wszystkim zagłady najbliższych. To opowieść o budowaniu świata , które będzie próbowało ( nie zawsze i nie wszędzie) zrozumieć przeżycia osoby , która przeszła piekło Szoa. To ksiażka o tym o przeszłości - "Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością".
Ta książka to przejmujący zapis spotkania dwóch osób. Pani Haliny Birenbaum - ocalałej z Szoa i Moniki Tutak z Gazety Wyborczej . To wywiad rzeka, to opowieść o tym jak buduje się przyszłość mająć doświadczenie wojny, okupacji hiterowskiej w przede wszystkim zagłady najbliższych. To opowieść o budowaniu świata , które będzie próbowało ( nie zawsze i nie wszędzie) zrozumieć...
więcej Pokaż mimo toW klasie VII, czyli jakieś 30 lat temu, przy okazji obowiązkowej wycieczki do Auschwitz kupiłam książkę Haliny Birenbaum "Nadzieja umiera ostatnia". Nie pamiętam nawet, ile razy ją przeczytałam, ale było to widać po jej stanie. Nie mogłam więc nie sięgnąć po ten wywiad rzeka z autorką. Dla wszystkich zainteresowanych tematem, których odrzuca masowa produkcja "obozowych historii, na pewno będzie to czas dobrze spędzony.
W klasie VII, czyli jakieś 30 lat temu, przy okazji obowiązkowej wycieczki do Auschwitz kupiłam książkę Haliny Birenbaum "Nadzieja umiera ostatnia". Nie pamiętam nawet, ile razy ją przeczytałam, ale było to widać po jej stanie. Nie mogłam więc nie sięgnąć po ten wywiad rzeka z autorką. Dla wszystkich zainteresowanych tematem, których odrzuca masowa produkcja "obozowych...
więcej Pokaż mimo toBardzo wartościowa książka. Naprawdę warto ją przeczytać.
Bardzo wartościowa książka. Naprawdę warto ją przeczytać.
Pokaż mimo toDługo zabierałam się za tą pozycję. Nie pomyliłam się, książka wstrząsająca, emocjonalny rollercoaster, a jednak warto i trzeba mierzyć się z takimi lekturami. Bardzo cenna lekcja. A książka wbrew pozorom bardziej o życiu niż o śmierci.
Długo zabierałam się za tą pozycję. Nie pomyliłam się, książka wstrząsająca, emocjonalny rollercoaster, a jednak warto i trzeba mierzyć się z takimi lekturami. Bardzo cenna lekcja. A książka wbrew pozorom bardziej o życiu niż o śmierci.
Pokaż mimo to„Ludzie uczą się historii, ale nie uczą się z historii”.
Doskonały wywiad, przepełniony emocjami od miłości do człowieka do nienawiści, od radości do paraliżującego strachu, od ulgi do niewyobrażalnego bólu. Czytając przepełniona byłam zdumieniem, że mimo tak nieludzkich przeżyć jakich doświadczyła Halina Birenbaum, więźniarka , czterech obozów i marszu śmierci, ma siłę i poczucie obowiązku wobec najbliższych aby o nich opowiadać i starać się przekazać świadectwo Zagłady ku przestrodze następnym pokoleniom. Własnych emocji po lekturze nie jestem w stanie opisać. Natomiast polecam każdemu, kto jest w stanie zmierzyć się z okrutną, zindywidualizowaną historią Haliny Birenbaum od pobytu w getcie, kolejnych obozach koncentracyjnych aż do obecnych czasów jako matki, żony, poetki i pisarki.
„Ludzie uczą się historii, ale nie uczą się z historii”.
więcej Pokaż mimo toDoskonały wywiad, przepełniony emocjami od miłości do człowieka do nienawiści, od radości do paraliżującego strachu, od ulgi do niewyobrażalnego bólu. Czytając przepełniona byłam zdumieniem, że mimo tak nieludzkich przeżyć jakich doświadczyła Halina Birenbaum, więźniarka , czterech obozów i marszu śmierci, ma siłę i...
Po co czytać tatuażystów z Auschwitz i inne tego typu wyroby, kiedy są książki jak ta? P. Halina Birenbaum opowiada nie tylko o Zagładzie, która dotknęła niemal wszystkich jej bliskich, ale także o życiu w jej cieniu, później, w Izraelu, o swojej rodzinie, trudnych do pewnego momentu relacjach ze starszym synem... Książka przejmująco szczera, uczciwa, mądra. Przeczytana jednym tchem, w ciągu kilku godzin.
Po co czytać tatuażystów z Auschwitz i inne tego typu wyroby, kiedy są książki jak ta? P. Halina Birenbaum opowiada nie tylko o Zagładzie, która dotknęła niemal wszystkich jej bliskich, ale także o życiu w jej cieniu, później, w Izraelu, o swojej rodzinie, trudnych do pewnego momentu relacjach ze starszym synem... Książka przejmująco szczera, uczciwa, mądra. Przeczytana...
więcej Pokaż mimo toWspaniały wywiad - rzeka z doświadczoną osobą, która dzieli się swoją mądrością życiową. Z p. Haliny bije empatia. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla dzisiejszej młodzieży, ponieważ w niej ludzie nie są przedstawieni jako naziści, Żydzi, Polacy, itd. Tutaj mamy studium człowieka dobrego, który podzieli się ostatnim kęsem chleba lub ogrzeje ciepłem swego ciała, a po drugiej stronie człowieka egoistycznego, walczącego tylko o swoje przetrwanie. Oczywiście w tak ważnych sprawach, trudno oceniać zachowania innych, bo "sami wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzono", jednakże jestem pełna podziwu, jak bohaterka w zagrażającym jej esesmanie potrafi dostrzec człowieka, który także ma rodzinę, dzieci i tak naprawdę nie różni się zbyt wiele oprócz tego, że ma w tej sytuacji sprawczość. Dlatego słowa to nie deszcz, który nie przestaje padać, to ludzie, którzy zawsze mogą zmienić zdanie, są tak dojmujące i trafiają w sensie człowieczeństwa. Nasze czyny świadczą o nas bez względu na to, czy nam czegoś w życiu brakuje, czy jesteśmy tu, czy po drugiej stronie.
Książkę czyta się bardzo szybko i łatwo. Pytania są stawiane "w punkt" i od nich zaczynają się rozwijać pełne historie. P. Halina ma dar opowiadania i płynnego przechodzenia z jednej historii do drugiej.
Wspaniały wywiad - rzeka z doświadczoną osobą, która dzieli się swoją mądrością życiową. Z p. Haliny bije empatia. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla dzisiejszej młodzieży, ponieważ w niej ludzie nie są przedstawieni jako naziści, Żydzi, Polacy, itd. Tutaj mamy studium człowieka dobrego, który podzieli się ostatnim kęsem chleba lub ogrzeje ciepłem swego ciała, a...
więcej Pokaż mimo to