O historii nie dla idiotów

Okładka książki O historii nie dla idiotów Andrzej Nowak (historyk)
Okładka książki O historii nie dla idiotów
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2019-05-22
2019-05-22
literatura polska biografia dzienniki wspomnienia listy rozmowa

Konflikty pamięci

Różnorodna w treści i nierówna w jakości. A szkoda bo grono rozmówców naprawdę znakomite. Prowadzący wywiady (prof. Nowak) miał dużą trudność w pozostaniu tylko w roli pytającego, co zresztą nie jest zaskakujące znając jego temperament i aktywizm w opowiadaniu. Niestety nie w pełni udał się zabieg swobodnych rozmów. Choć bardzo cenię profesora to miejscami zbyt mocno pozostawał sobą przez co opowieści jego rozmówców traciły na płynności. Rozmowy skupiają się wokół zagadnień historii naszego kraju i regionu Europy w którym żyjemy i dotykają problemu tożsamości, niezależności, suwerenności, oraz relacji i stosunku do imperium. Mam nieodparte wrażenie, że w każdej z książek prof. Nowaka musi się przewinąć wątek i problem rosyjski. Druga część książki to zbiór jego artykułów, przeróżny o zmiennej jakości. Całość stanowi raczej dobrą lekturę choć pozostawiła we mnie niedosyt i poczucie niewykorzystanego potencjału rozmówców.

Chyba jednak jestem idiotą ;) 2-4 ciekawe wywiady, reszta słaba, a druga część książki raczej tragedia, dość takie nieświeże myśli, nieciekawe. Przy wywiadach śmieszne że pytajacy spamował pytaniami na pół strony, co za kolanowa miłość własna. Nie polecam.

Bardzo udana książka, w której ukazane zostały różne problemy historii Polski i Europy Środkowej w kontekście zagadnień takich jak pamięć czy oddziaływanie imperium. Książka ma charakter nie tylko historyczny, ale napisana jest też z pewną niebanalną tezą historiozoficzną. Część pierwsza to zbiór różnych wywiadów (ogłoszonych wcześniej głównie w "Arcanach" - chyba będę musiał przyjrzeć się temu czasopismu) ze znanymi historykami, a część druga to kilka artykułów Nowaka poruszających tematykę rozmaitą. Na pewno zwraca uwagę erudycja Autora: choć zajmuje się głównie sprawami polskimi, wykazuje świetną znajomość literatury obcojęzycznej, a także różnych koncepcji historiograficznych. Nade wszystko jednak zwróciłbym uwagę na to, jak bardzo wyważona jest to książka. Wydawać by się mogło, że tego typu spokojny i fachowy ton powinien być powszechny w badaniach naukowych, ale tak niestety nie jest, więc praca Nowaka wyróżnia się pod tym względem in plus.

Wywiady różnią się poziomem i długością, niektóre wydają się dziś już mocno anachroniczne (pytania zadawane z perspektywy lat 90. brzmią dziś dziwnie),niektóre jednak zachowują dużą wartość. Dotyczą choćby dziejów nauki historycznej w Polsce, trudnych relacji między historią a polityką czy spraw polsko-żydowskich. W drugiej części Autor podejmuje kilka tematów, spośród których jako najważniejszy wskazałbym wątek istniejącego w polskiej tradycji "republikańskiego patriotyzmu", który przez wieki przeciwstawiał się tradycjom imperialnym. W związku z tym zjawiskiem podejmuje Nowak debatę choćby nad problemem unii polsko-litewskiej, nad wolnościami szlacheckimi (których nie traktuje bynajmniej jako przeszkody na drodze do modernizacji) czy nad problemem powstań narodowych. Wskazuje też na istnienie tematów w polskich dziejach wciąż zbyt mało przebadanych. Wiele z tej lektury wyniosłem.

Tomasz Babnis

Nieźle się czytało, chociaż książka jest bardzo nierówna. Doskonałe są wywiady z Walickim, Samsonowiczem czy Paczkowskim. Ale są takie, co się zestarzały i trącą myszką..
Co poniektóre rozważania też sprawiają wrażenie "wsadzonych na siłę" do książki (uwagi do recenzji jednej z książek autora).
Całość bardzo interesująca, z jednoznacznym przesłaniem historiozoficznym. Warto było przeczytać.

Całość bardzo interesująca, z jednoznacznym przesłaniem historiozoficznym. ...

• Historyczne
  • Historia Polski

Dodaj cytat z książki O historii nie dla idiotów