rozwińzwiń

Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja

Okładka książki Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja Mira Rządzka
Okładka książki Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja
Mira Rządzka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls poradniki
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2019-04-05
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-05
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380955622
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1562
1544

Na półkach:

Nie lekceważ problemów z karmieniem
O korzyściach płynących z karmienia piersią nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmu drogą oralną. Rezultat jest taki, że bardzo szybko odstawiamy również dziecko od piersi, tyle tylko, że problemy mogą mieć swoje źródło głębiej, zaś nierozpoznane mogą skutkować wieloma konsekwencjami, m.in. związanymi z rozwojem mowy.
Zaburzenia pobierania pokarmu często towarzyszą bowiem innym, znacznie głębszym problemom rozwojowym. Nawet, jeśli występują w izolacji i stanowią jedynie efekt niewielkich nieprawidłowości anatomicznych czy niewłaściwej pozycji do poboru pokarmu, trzeba się im wnikliwie przyjrzeć. O tym, co powinno nas zaniepokoić, o badaniu i terapii pisze Mira Rządzka, doktor nauk o zdrowiu, neurologopedia, specjalizująca się m.in. we wczesnych oddziaływaniach neurologopedycznych u noworodków i niemowląt z zaburzeniami oralnymi. Jej książka pt. „Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja”, opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS, to niezwykle cenna pozycja nie tylko dla logopedów i neurologopedów, ale również specjalistów laktacyjnych, położonych, neurologów czy pediatrów. Po książkę sięgnąć powinni również studenci kierunków, mających związek z szeroko pojętą opieką nad dzieckiem tak, by wiedzieli na co powinni zwrócić uwagę i mogli odpowiednio wcześnie zainterweniować.
Książka składa się z sześciu rozdziałów oraz posłowia, które dzielą książkę na dwie części – teoretyczną, wprowadzająca nas w tematykę PNR oraz praktyczną, obejmującą wyniki badań, a także prezentujących możliwe działania terapeutyczne. Dzięki obszernemu wprowadzeniu w temat przekonujemy się, jak wielkie znaczenie ma diagnostyka neurologopedyczna, w jaki sposób rozwijają się odruchowe reakcje oralne w okresie prenatalnym, a także poznajemy determinanty dojrzałości do karmienia. Szczegółowo zostały tu omówione normatywne odruchowe reakcje oralne i ich ewolucja, począwszy od odruchowej reakcji ssania i połykania po odruchową reakcję lateralna, a także warunki anatomiczne i spoczynkowe układu oralnego w noworodków i niemowląt. Autorka pisze również o specyfice odruchów oralnych u noworodków i niemowląt z zespołem Downa i cytomegalią.
Rozdział drugi prezentuje nam założenia i cel pracy, którym było m.in. ustalenie i opisanie najczęściej występujących zaburzeń odruchowych reakcji oralnych w badanej grupie, zbadanie jakości tych zaburzonych reakcji. W kolejnych rozdziałach autorka charakteryzuje grupę badanych noworodków oraz niemowląt i dokładnie opisuje zastosowane metody badań, prezentując jednocześnie niezwykle cenny dla odbiorców materiał, czyli kartę badania odruchów, oczekiwane reakcje i oceniane momenty strategiczne. Rządzka dzieli się z nami również zastosowanymi technikami stymulacyjnymi, m.in. autorską propozycją stymulacji mioterapeutycznej oraz aktywowaniem oczekiwanych ruchów za pomocą bodźców taktylnych.
Czwarty rozdział stanowi dokładne omówienie wyników badań, z wyszczególnieniem patologii odruchowych reakcji oralnych oraz nieprawidłowości w realizacji odruchowych reakcji oralnych spowodowanych wadami anatomicznymi. Autorka opisuje tu również efekty stymulacji zaburzonych odruchowych reakcji oralnych, a także wybrane problemy dotyczące w badanym zakresie dzieci z zespołem Downa i cytomegalią. Kolejny rozdział stanowi dyskusja na badany temat i zwrócenie uwagi, że pomimo rozwoju medycyny, problem zaburzeń w przyjmowaniu pokarmu, wciąż pozostaje obszarem wymagającym szeregu badań. Autorka podkreśla również znaczenie fazy preoralnej oraz sekwencyjności realizacji odruchów i poboru pokarmu w stymulacji zmierzającej do postępów w karmieniu. W ostatnim rozdziale Rządzka omawia również wnioski wyciągnięte z badań, co stanowić może nie tylko bodziec do modyfikacji dotychczasowych oddziaływań terapeutycznych, a także inspirację do dalszych badań.
Zawartość merytoryczna książki, a także jej praktyczna wymowa czyni pozycję tę niezwykle cenną dla wszystkich osób pracujących z noworodkami i niemowlętami. Jednocześnie lektura pozycji „Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja” pokazuje, że w badanym przez autorkę temacie wiele jest jeszcze do zrobienia.

Nie lekceważ problemów z karmieniem
O korzyściach płynących z karmienia piersią nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmu drogą oralną. Rezultat jest taki, że bardzo szybko odstawiamy również dziecko od piersi, tyle tylko, że problemy mogą mieć swoje źródło głębiej, zaś nierozpoznane mogą skutkować wieloma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
493
323

Na półkach: ,

Są pewne nazwiska, których nie trzeba przedstawiać… Mam tutaj oczywiście na myśli autorkę książki – Mirę Rządzką, którą od dawna podziwiam czytając jej artykuły czy słuchając podczas seminariów logopedycznych. To wszystko sprawiło, że nie mogłam doczekać się książki i się nie zawiodłam.

Na początku trochę zaniepokoiła mnie niewielka objętość książki. Już po pierwszych paru stronach przekonałam się jednak, że nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Odruchy oralne to po prostu esencja tego, co powinniśmy wiedzieć o odruchach, a także o tym, co najistotniejsze u niemowląt, czyli o karmieniu, pozycji do karmienia i wielu innych.

Badania autorki dają sporo do myślenia. Są czytelnie opracowane, często w tabelkach, więc łatwo zastanowić się, jakie można dostrzec zależności. Wiele można się dowiedzieć również o warunkach anatomicznych i problemach z odruchowymi reakcjami oralnymi u dzieci z Zespołem Downa. Dużo wiedzy przynoszą spostrzeżenia i wnioski autorki.

Wiele dowiedziałam się nie tylko o metodach diagnozy, ale również o terapii i rodzajach dostępnych metod i technik stymulacji. Przeczytamy między innymi o tapingu kinezjologicznym, terapii miofunkcjonalnej, masażu Shantala, manualnej terapii dysfagii N.A.P. czy mioterapii. Każda z tych metod jest świetnie opisana i daje pełen obraz tego, jak możemy pomóc małemu pacjentowi i jakie działania polecić rodzicom.

Jedyna rzecz, której trochę mi szkoda, to brak obrazków. Autorka na szczęście zadbała o dokładny opis tego, jak sprawdzić odruch i jakiej spodziewać się reakcji zarówno poprawnej jak i niepokojącej, ale czasem dobrze jest zobaczyć chociaż prosty schemat.



Dużym plusem książki jest również uporządkowane i przejrzyste narzędzie diagnostyczne – karta badania reakcji oralnych. Mamy tam nazwę odruchu, jak należy go stymulować, jaka jest prawidłowa reakcja i wymienione wszelkie możliwe reakcje nieprawidłowe. W tabeli umieszczono wszystko tak, że nie ma żadnych wątpliwości, jak korzystać z narzędzia, a jednocześnie po badaniu łatwo wszystko sobie podsumować.

Książka Miry Rządzkiej Odruchy oralne i noworodków i niemowląt – diagnoza i stymulacja jest niezbędną wiedzą podaną w wygodnej i łatwej do „połknięcia” pigułce. Gorąco polecam wszystkim tym, którzy chcą się więcej dowiedzieć o odruchach i terapii. Trzeba jednak pamiętać, że pozycja ta jest kierowana przede wszystkim do specjalistów (logopedów, neurologopedów, fizjoterapeutów, terapeutów karmienia),gdyż sporo w niej fachowego słownictwa.

Są pewne nazwiska, których nie trzeba przedstawiać… Mam tutaj oczywiście na myśli autorkę książki – Mirę Rządzką, którą od dawna podziwiam czytając jej artykuły czy słuchając podczas seminariów logopedycznych. To wszystko sprawiło, że nie mogłam doczekać się książki i się nie zawiodłam.

Na początku trochę zaniepokoiła mnie niewielka objętość książki. Już po pierwszych paru...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1059
241

Na półkach:

Z opinii wydawniczej: "Monografia dr Miry Rządzkiej nawiązuje do standardów kształcenia przyszłych logopedów. Z pewnością ułatwi diagnozę i pracę z pacjentem obecnie pracującym logopedom, fizjoterapeutom oraz neurologopedom. […] Dobór tematu monografii […] ma istotny wymiar kliniczny, zawarty jest w nim szereg aspektów dotyczących tych pacjentów, którzy mają trudności w doustnym przyjmowaniu pokarmu i wymagają wczesnej interwencji neurologopedycznej, dostarcza propozycji nowych narzędzi diagnostycznych oraz udokumentowanych naukowo dróg terapii".

Oficyna Wydawnicza Impuls http://www.impulsoficyna.com.pl/nowosci/odruchy-oralne-u-noworodkow-i-niemowlat,2066.html

Z opinii wydawniczej: "Monografia dr Miry Rządzkiej nawiązuje do standardów kształcenia przyszłych logopedów. Z pewnością ułatwi diagnozę i pracę z pacjentem obecnie pracującym logopedom, fizjoterapeutom oraz neurologopedom. […] Dobór tematu monografii […] ma istotny wymiar kliniczny, zawarty jest w nim szereg aspektów dotyczących tych pacjentów, którzy mają trudności w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    3
  • 2020
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Studia
    1
  • 52 Book Challenge '24
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Zasługują na uwagę!
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja


Podobne książki

Przeczytaj także