Mury wokół nas

2019-03-01
2019-03-01
2015-03-24
Anna Alochno-Janas

Okładka książki Toil & Trouble: 15 Tales of Women & Witchcraft Brandy Colbert, Zoraida Córdova, Andrea Cremer, Kate Hart, Emery Lord, Elizabeth May, Anna-Marie McLemore, Tehlor Kay Mejia, Tess Sharpe, Lindsay Smith, Jessica Spotswood, Nova Ren Suma, Robin Talley, Shveta Thakrar, Brenna Yovanoff
Toil & Trouble... Brandy Colbert, Zor...
Okładka książki Slasher Girls & Monster Boys Stefan Bachmann, Leigh Bardugo, Kendare Blake, A.G. Howard, Jay Kristoff, Marie Lu, Jonathan Maberry, Danielle Paige, Carrie Ryan, Megan Shepherd, Nova Ren Suma, McCormick Templeman, April Genevieve Tucholke, Cat Winters
Slasher Girls ... Stefan Bachmann, Le...

Książka jest dość ciekawa, nie w klimacie, który lubię, nadprzyrodzone moce itp to nie mój ulubiony typ. Jednak coś sprawiło, że nie mogłam odłożyć jej na miejsce, zaintrygowała mnie i zaciekawiła. Po przeczytaniu można sobie zadać pytanie czy przyjaźń istnieje? Czy ludzie po prostu są jak czegoś potrzeba? I co ludzie są w stanie zrobić dla własnej korzyści, niestety to nie zasna abstrakcja, codziennie wielu ludzi boryka się z podobnymi sprawami. Jednak wiele zależy od psychiki i ile mamy lat. Mając 13 lat i naturalny talent nie spodziewasz się, że za chwilę życie zmieni się o 180°, a tym bardziej, że sprawca tego wszystkiego będzie ktoś najbliższy w tym czasie. Ogólnie mogłabym powiedzieć, że ta książka się dziwna.

Książka jest napisana w dosyć dziwny sposób przez który ciężko było mi zrozumieć co ja w ogóle czytam. Na pewno nie polecam jej osobą które lubią dużo dialogów bo w tej książce jest ich NAPRAWDĘ mało, 90% to opisy wydarzeń oczami Violet i Amber. Autorka skacze z teraźniejszości do przeszłości i to w środku opisywana czegoś innego więc czasami musiałam czyta zdania po kilka razy żeby zrozumieć o co chodzi. Tak samo końcówka BARDZO dziwna, trochę pogmatwana i niezrozumiała, przydał by się jeszcze jeden rozdział.

Dla mnie książka przeczytana za wcześnie, ale jest dobrą pozycją na mojej półce

Dla mnie książka przeczytana za wcześnie, ale jest dobrą pozycją na mojej półce

Mroczna, tajemnicza młodzieżówka.

Mroczna, tajemnicza młodzieżówka.

Podczas czytania tej książki nasuwało mi się wiele pytań. Ile człowiek jest w stanie zrobić w ramach przyjaźni? Do czego jesteśmy gotowi, aby uchronić własną przyszłość? Książka opowiada o historii dwóch nastolatek posiadających pewien sekret, który przekreślił los jednej z nich. W mojej opinii najbardziej wciągającą częścią książki była końcówka, aczkolwiek po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że całość również była równie interesująca. Warto sięgnąć po tą lekturę z uwagi choćby na ilość refleksji oraz symboliki jak towarzyszy nam w czasie czytania. Podsumowując moim zdanie książka jest warta uwagii.

Po przeczytaniu tej powieści pojawia się pytanie, ile warta jest przyjaźń? Jak wiele ludzie są zdolni poświęcić dla dobra przyjaźni i czy coś jest w stanie stanąć na drodze prawdziwej przyjaźni? Lektura tej powieści skłania do postawienia trudnych pytań, ale jestem pewna, że odpowiedzi na niektóre z nich są jeszcze trudniejsze …
Między nastolatkami Orianną i Violet kwitnie długoletnia przyjaźń. Razem spędzają każdą wolną chwilę, mają wspólne pasje i zainteresowania, są tancerkami baletowymi. Rozumieją się bez słów. Pomimo, że Violet pochodzi z bogatej rodziny, a Orianna ma w życiu pod górkę, nie stoi to na przeszkodzie ich wzajemnych relacji. Możemy im pozazdrościć. Ale czy wszystko zawsze jest tak piękne i idealne, jak nam się wydaje, i jak inni nam to przedstawiają? Zawsze znajdzie się jakaś rysa.
W zespole tanecznym, do którego należą przyjaciółki, są dwie inne dziewczyny, które nieustannie dokuczają Violet. Nie ma z nimi dobrych relacji, robią jej na złość. Pewnego dnia baletnice zostają zamordowane. Winą zostaje obarczona Orianna, która jest widziana z nożem przy ciałach zamordowanych nastolatek. Tylko czy ona miała powód, aby dokonać tak straszliwej zbrodni? A może to nie ona jest winna, tylko kto inny? Jak to się kończy? Aresztowaniem i pobytem w zakładzie poprawczym dla nieletnich o zaostrzonym rygorze. Dziewczyna nie może sobie poradzić z tą sytuacją. Tylko ona i Violet wiedzą, kto zamordował dziewczyny. Ich przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę. Czy ją przejdzie, musicie dowiedzieć się sami. Sięgnijcie po tę powieść, a prawda sama się ujawni …
Chociaż książka jest o młodzieży i polecana dla młodzieży, to polecam ją również dla dorosłych. Dlaczego? Ta powieść skłania do refleksji i zastanowienia się nad sensem i znaczeniem każdej przyjaźni. Czy każda przyjaźń jest bezinteresowna i potrafi przetrwać wszystkie burze i huragany? Czy nam się tylko tak wydaje, do czasu, aż nie zostanie wystawiona na życiową próbę?
„Zapominanie było jak zamykanie za sobą ciężkich drzwi. Trzeba było ogromnego wysiłku, aby je otworzyć”.
Bohaterki powieści dotyka taka sytuacja. I prawda jest bardzo bolesna i potrafi zachwiać naszą wiarę w trwałość przyjaźni. Bo czy nie jest tak, że bliskie więzy łączą nas na zawsze i niezależnie od sytuacji będziemy się wspierać i pomagać sobie? Będziemy wspólnie pokonywać mury, które powstają wokół nas? Czy nie będziemy za wszelką cenę bronić swojej przyjaciółki i nie pozwolimy jej zranić? Tak powinno być, ale życie bardzo często pisze inne scenariusze, które się dopiero ujawniają i realizują w konkretnej, życiowej sytuacji. Dopóki nasza przyjaźń nie zostanie wystawiona na próbę, tak naprawdę nie wiemy, jak jest trwała i mocna.
Powieść bardzo mnie wzruszyła, ale i trochę zasmuciła. Ukazuje trudne tematy, ale bardzo życiowe i prawdziwe. Warto, aby młodzież sięgnęła po tę lekturę, to niesamowita lekcja życia. Ona wskazuje, jak powinno się podchodzić do problemów i radzić sobie z nimi. Nie wolno się załamywać, ale trzeba być wytrwałym i cierpliwym. Należy dążyć do ujawnienia prawdy, nawet gdy jest bolesna. Trzeba pamiętać, że ukrywanie prawdy może ranić inne osoby, a i w nas powodować niepokój sumienia. Bo czy łatwo jest żyć ze świadomością, że się kogoś skrzywdziło tylko dlatego, żeby nie ponieść konsekwencji swoich czynów i zachowań? Żyć w prawdzie potrafią tylko odważni. I tacy bądźmy. Żyjmy uczciwie i nie krzywdźmy innych. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy my chcielibyśmy, aby inni wobec nas tak postępowali? Nie, my od innych wymagamy, aby postępowali wobec nas uczciwie, ale czy my wobec innych też tak postępujemy?
Tytułowe mury są wszędzie wokół nas. Codziennie zmierzamy się z trudnościami tego świata, z trudnymi relacjami w szkole czy w pracy, a nawet w bliskim otoczeniu nie zawsze wszystko jest proste. Wiele barier staje na naszej życiowe drodze i należy nieustannie sobie z nimi radzić i je pokonywać. Uczmy się współpracować z innymi i burzmy mury, które istnieją i starajmy się nie stwarzać nowych. Tylko wtedy nasze życie będzie spokojniejsze i relacje z ludźmi wokół nas będę ciepłe i przyjacielskie.
Książką należy się delektować, czytać powoli i ze zrozumieniem. Ona wymaga głębokiej i rzetelnej refleksji, zastanowienia się i zrozumienia. Codziennie należy dozować sobie odpowiednią jej dawkę, aby na drugi dzień do niej wrócić z odpowiedzią na pojawiające się pytania. A one się pojawiają już od pierwszych stron.
Polecam, mądra i owiana tajemniczością, momentami przerażająca i mroczna, ale w efekcie wystawia nasze emocje na dużą próbę. Wzrusza i złości, ale dzięki niej wiemy, ile znaczy i ile jest warta prawdziwa przyjaźń. Jest bezcenna.
Przy jej lekturze błądziłam po zakamarkach ludzkich umysłów, wędrówka była z przygodami i niespodziankami, drogami wyboistymi i po skalnych zboczach, ale dotarłam do celu, czego życzę każdemu czytelnikowi.
Muszę dodać, że Wydawnictwo Ibis zadbało o piękne wydanie książki. Twarda oprawa i tajemnicza okładka tylko pokazują, co nas czeka przy jej lekturze. I gwarantuję, że się nie zawiedziecie. Otrzymacie jeszcze więcej, niż się spodziewacie.
„Chodzi o to, że każda książka, którą przeczytałyśmy, może nas w pewien sposób ocalić – musimy tylko ją otworzyć. Musimy zanurzyć oczy w tafli strony i wypić z niej słowa, które się w niej znajdują”.

Między nastolatkami Orianną i Violet kwitnie...

"Wiele z nas próbowało uciekać- nawet jeśli był to tylko nawyk. Niektóre z nas uciekały przez całe swoje życie. Uciekałyśmy, ponieważ mogłyśmy i dlatego, że nie mogłyśmy. Biegłyśmy po własne życie. Ciągle myślałyśmy, że warto po nie biec."
___
Vee i Ori przyjaźnią się od dziecka. Vee jest tą wycofaną, mniej lubianą i brzydszą, Ori natomiast, uwielbiana przez wszystkich, otwarta i piękna. Obie dziewczyny są tancerkami baletowymi. Śmierć Rachel i Harmony, koleżanek z grupy tanecznej, jest początkiem końca beztroskiego, nastoletniego życia i marzeń, które pękają jak bańka mydlana. Oskarżenia padają na Ori, która trafia do ośrodka poprawczego. Tam trafia do celi Amber, skazanej za nieumyślne spowodowanie śmierci swojego ojczyma. Losy dziewczyn łączą nadprzyrodzone zdarzenia, które mają miejsce za murami więzienia.
___
Moja opinia o książce jest podzielona.
Z jednej strony, jestem zachwycona tematyką. Moja fascynacja zakładami karnymi, psychiką oskarżonych, motywami popełnianych przez nich zbrodni, ale także relacjami więźniów między sobą, jak również na linii więzień- klawisz, trwa już od bardzo dawna. Wszystko to co lubię, dostałam czytając tę pozycję. Z drugiej strony, wydarzenia z dziedziny fantastyki, objawienia czy przesadzona wyobraźnia bohaterek, to nie moja bajka.
Niemniej jednak, przymykając oko na irracjonalne zachowania, książka jest całkiem niezła.

___

Nie słyszałam wcześniej o tej książce i o autorce. Opis tej pozycji bardzo mnie zaintrygował i wiedziałam, że będzie to mroczna i niepokojąca historia, która może mi się spodobać. Zainteresował mnie również wątek o nadprzyrodzonych zdarzeniach, bo dawno już nie czytałam takiej książki. Czy ta pozycja spełniła moje oczekiwania i przypadła mi do gustu?

Orianna i Violet przyjaźniły się od dziecka i obie były tancerkami baletowymi. Ich życie diametralnie się zmienia kiedy zamordowano dwie inne baletnice. O zabójstwo zostaje oskarżona Orianna i trafia do ośrodka poprawczego dla nieletnich. Tam poznaje Amber, która została skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci. Losy dziewczyn się ze sobą łączą, a w ośrodku dzieją się różne nadprzyrodzone zjawiska.

Dawno nie czytałam takiej książki. Tak dziwnej i jednocześnie tak bardzo wciągającej. Już po pierwszych stronach wiedziałam, że nie będzie to łatwa i lekka pozycja. Czasami było tak, że nie wiedziałam co się tak naprawdę dzieje, co jest realnym wydarzeniem, a co nie. Później jednak to wszystko się wyjaśniało, przybierało konkretny kształt. Zjawiska nadprzyrodzone mieszają się z rzeczywistością w taki sposób, że fabuła robi się coraz bardziej niepokojąca i trzymająca w napięciu. Każda kolejna strona wciągała mnie coraz bardziej, tutaj ta dziwna fabuła i panująca nieoczywistość są dużym plusem tej książki. Byłam naprawdę ciekawa losów bohaterek, ich życia w ośrodku poprawczym i tego poza jego murami. Poznajemy tu świat skazanych dziewczyn i ten na wolności, relacje pomiędzy więźniarkami i bliskimi sobie osobami. Autorka ciekawie przedstawia nam te dwa różne światy i do tego te nadprzyrodzone zdarzenia, które odgrywają ważną rolę. Historia opowiedziana przez pisarkę jest mroczna, niepokojąca i czasem też przerażająca. Wszystko to tworzy naprawdę ciekawą całość, która intryguje i czytelnik chce wiedzieć jaki będzie finał. Kolejnym plusem jest nieoczywiste zakończenie, które potrafi zaskoczyć.

Jedną z głównych bohaterek jest Amber, która znalazła się w ośrodku przez nieumyślne spowodowanie śmierci. To dzięki niej poznajemy środowisko ośrodka, więźniarki i panujące tam zasady. To ona o wszystkim opowiada i to właśnie ona spotyka się z nadprzyrodzonymi zjawiskami. To dziewczyna, która nie chce nikomu wchodzić w drogę. Uwielbia książki i dlatego pracuje w znajdującej się w ośrodku małej bibliotece. Dzięki swojej pracy może sporo usłyszeć i zobaczyć, poznać małe sekrety innych. Po jakimś czasie do jej celi trafia Orianna - baletnica oskarżona o zabicie dwóch innych tancerek. Jest przedstawiona jako osoba miła, pomocna i współczująca innym. Właśnie dlatego można zadawać sobie pytanie czy rzeczywiście jest winna, czy może jednak stoi za tym ktoś inny. Trzecią główną bohaterką jest Violet. Po skazaniu przyjaciółki dziewczyna jeszcze bardziej skupia się na tańcu, balet jest dla niej bardzo ważny. Nie poczułam do niej sympatii, to taka bohaterka, która zrobi wiele, aby osiągnąć cel i której nie można być tak do końca pewnym. Autorka w ciekawy sposób przedstawia nam losy tych dziewczyn. Ukazuje nam je w taki sposób, że czytelnik angażuje się w ich historię, zaczyna się zastanawiać, która z nich jest winna, a może one wszystkie mają coś na sumieniu?

Jak już wspomniałam - nie jest to lekka książka. Autorka ma specyficzny styl pisania. Często nie opisuje czegoś wprost, czytelnik musi czasem sam pomyśleć nad tym co się wydarzyło, ale bez problemu można zrozumieć co się dzieje, gdy poszczególne elementy zaczynają się łączyć. Czasem z jednego wątku przeskakujemy do następnego, ale mi to raczej nie przeszkadzało, bo wątki nie są porzucane, są i tak później wyjaśnione. Narracja jest pierwszoosobowa, narratorkami są Amber i Violet, dzięki czemu możemy poznać świat za murami ośrodka i ten na wolności. Sporo się dzieje w tej książce, nawet teraz po jej przeczytaniu mam wrażenie, że nie wszystko jest dla mnie jasne, ale taka właśnie jest ta pozycja, nie jest oczywista. Jest tajemnicza i niepokojąca, ale to sprawia, że fabuła jest tak intrygująca.

"Mury wokół nas" to książka, która potrafi wciągnąć. Jest dziwna, niepokojąca, mroczna. Czytając ją trzeba się czasem zastanawiać co jest prawdziwe i rzeczywiste, a co nie. Fabuła zaskakuje, tutaj nie wszystko jest jasne i zrozumiałe. Polecam tę książkę osobom, które lubią takie nieoczywiste pozycje. Moim zdaniem warto zwrócić na nią uwagę.

"Żadna z nas nie była tak naprawdę niewinna, i właśnie przyszedł czas, gdy zdałyśmy sobie z tego sprawę, więc kiedy stanęłyśmy w obliczu tej prawdy, ukrytej w nas samych, było to bardziej potworne niż w dniu, w którym sędzia wydał wyrok: "winna" i słyszałyśmy wiwatowanie na sali sądowej."

Orianna i Violet...

Dobra pozycja, mimo kilku rzeczy które mnie w tej książce irytowały, nie potrafiłam jej odłożyć. Polecam każdemu, kto lubi opowieści o tym co jest dobre a co złe i o tym co istnieje tak naprawdę.

• 2019 rok
  • 5/10
  • Poszukuję
  • Samodzielne
  • Ang
  • Nova Ren Suma

Dodaj cytat z książki Mury wokół nas