Sen wioski Ding

Okładka książki Sen wioski Ding Yan Lianke
Okładka książki Sen wioski Ding
Yan Lianke Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Dalekiego Wschodu literatura piękna
Proza Dalekiego Wschodu
丁庄梦, Ding zhuang meng
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-05-13
2019-05-13
2012-01-10
Joanna Krenz
literatura chińska

Dająca do myślenia, oryginalna, smutna i zarazem bardzo wciągająca. Pokazuje jak niewiele trzeba, by człowiek sięgnął moralnego dna. Akcja sprzedawania krwi budzi skojarzenia z akcją szpryc na wirusa z 2020. Byle zarobić - człowiek pozostaje na ostatnim miejscu, gdy na horyzoncie pojawia się tzw. mamona. Polecam z całego serca, Yan Lianke to pisarz z najwyższej półki.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Książka bezwzględnie katastroficzna; o katastrofie AIDS, o katastrofie chciwości, o katastrofie bycia razem. O tym, że każdemu samemu jest ciężko, ale pod czyjąś władzą potrafi być jeszcze gorzej. Wreszcie o tragizmie ludzkiej natury.

Władza korumpuje, a każdy akt nieodpowiedzialności pozostaje w praktyce bezkarny, bo w tak małej społeczności jak ta powieściowa mało kto ma odwagę mścić się nieanonimowo na swoich oprawcach, choć akty zemsty mają oczywiście miejsce. Jednym z owoców takiej vendetty jest sam narrator - dziecko głównego szwarccharakteru, które częstuje nas narracją z zaświatów, bo zostało otrute w imię odpłaty za doznane krzywdy. Gdyby tego wszystkiego było mało, to Lianke jeszcze pokazuje nam, że na swoją własną zgubę lubimy autoorganizację, szukanie kapitana, lubimy, gdy ktoś nadzoruje i przewodzi, a pechowo pchają się do tego psychopaci i samoluby. (Jak i w prawdziwym życiu). Każdym atomem mego ciała czuję natomiast satysfakcję z rozwiązania, które autor proponuje - utnij władzy głowę, póki sięgasz jej do szyi. Jeżeli „Sen wioski Ding” jest metaforą Chin, to niestety moment ten Chińczycy dawno przespali.

Doceniam Lianke za to, że jest taki antyorwellowski – tu wielki brat nie ciśnie się nawet za lodówkę i w szprychy roweru; ludność interesuje regionalnych prominentów tylko doraźnie jako pasywny żywiciel oraz jako publiczność, która nie szczędzi aplauzu i zazdrosnych spojrzeń. Powieść jest też doskonałym obrazem tej piętrowej konstrukcji zwanej władzą; ukazuje, jak od pewnego momentu wszystko dzieje się już bez udziału ludzi, perpetuum mobile chciwości z nieskończonym paliwem i samopomnażającymi się pieniędzmi.

Yan Lianke to mistrz literackiej hiperboli i niedopowiedzeń, regularnie balansujący na krawędzi chińskiej cenzury.
Dotychczas mając w planie jego „Czteroksiąg”, przeczytałem raczej rozczarowujące „Kroniki Eksplozji”, w których poziom odrealnienia i absurdu w opisie systemu komunistycznego wyskoczył poza tolerowaną przez mnie skalę. „Sen wioski Ding” to już jednak zupełnie nowe rozdanie, w którym wszystkie karty zdają się być na swoim miejscu, tworząc specyficzną antybaśń.
Lianke każe nam śnić koszmar na jawie. W onirycznych objęciach staje się on bowiem paradoksalnie jeszcze bardziej prawdziwy. Trzeba przyznać, że nagromadzenie środków artystycznych, aby oddać zgrozę epidemii AIDS na chińskiej prowincji, nie zaburza warstwy fabularnej, a jedynie potęguje wydźwięk, który pozostaje w uszach długo po lekturze. To przypowieść o ludzkiej zachłanności i głupocie, o społecznej znieczulicy pod państwową egidą. I o tym, że to wszystko w końcu nieuchronnie szlag trafić musi.
Mam jednak dwie poważne uwagi. Książce na dobre wyszłoby gruntowne odchudzenie, bo w pewnym momencie wpada w spiralę powtarzających się schematów. Po wtóre natomiast uwiera w tekście kanciasta i naiwna narracja, ale skoro Wergiliuszem jest tu martwe dziecko, to chyba trzeba wziąć ową narrację w litościwy nawias.
Przeczytać w każdym razie warto, bo formalnie to eksperyment wysokiej próby. Tylko że pozostawia podobny niesmak jak medyczne doświadczenia na zwierzętach.

Fikcyjna wieś Ding i jej mieszkańcy są bohaterami wspanialej powieści Yana Lianke. Jest ona jednak oparta na faktach: na początku lat 90-tych XX w. w chińskiej prowincji Henan namówiono tysiące biednych chłopów do sprzedaży krwi. Organizatorzy procederu używali wiele razy tych samych igieł i wacików, nie robili testów na obecność HIV. Efektem była epidemia AIDS.
Dawno nie czytałam książki, która z jednej strony przedstawia problem społeczny i analizuje mechanizmy władzy, a przy tym jest tak pełna poezji i niesamowitych onirycznych opisów, głównie snów i lęków głównego bohatera. "Ludzie z Ding, jak liście z wiekowego drzewa, najpierw zmarnieją, potem pożółkną, wreszcie z szelestem jeden po drugim opadną na ziemię. Wystarczy podmuch wiatru, by zdmuchnąć liść jak wioskę Ding. By zdmuchnąć wioskę Ding jak liść."

Dawno nie...

Dogłębnie wzruszająca w swojej beznadziejności książka o mieszkańcach małej wioski w chińskiej prowincji. Autor snuje opowieść o tym jak nieznana epidemia, początkowo zwana gorączką spowodowała śmierć większości ludności w wiosce. Jest to przepiękna opowieść o ludzkiej naturze, tak mocno różniącej się od siebie. Z jednej strony zachłanność tak wielka, że ojciec chciał zabić swojego syna, a z drugiej strony miłość tak olbrzymia, że nawet pomimo śmiertelnej choroby kochankowie postanawiają walczyć o swój związek. A wszystko dzieje się w wiosce śmierci, wyludnionej przez epidemię AIDS. Dla pięknych domów i lepszego statusu mieszkańcy zdecydowali się na sprzedaż krwi, drogo za to zapłacili. Książka jest niesamowita, na długo pozostanie ze mną, polecam.

Przerost treści nad formą. Serio. Musiałam kawałkować.
I nie mogę przestać myśleć o tym -i jest to moja zagadka życia numer jeden-jak to się dzieje że piękno to coś co zbawia świat jest efektem ubocznym zrzucania uczciwie przeżytej traumy.
I pomyśleć że wychowałam się na tych rozciamkanych rosyjskich pisarzach a trzeba pójść dalej na wschód okazuje się żeby literatura zmieniła kaliber na taki bardziej pierdolut magnum.

Przerost treści nad formą. Serio. Musiałam kawałkować.

Kawał dobrej lektury, choć niełatwej w odbiorze. Warto po nią sięgnąć.

Kawał dobrej lektury, choć niełatwej w odbiorze. Warto po nią sięgnąć.

"Jeśli nie chcesz, nie czytaj, jeśli chcesz to przeczytaj". Książka trudna, rozdzierająca jednocześnie złudna jak sen. Polecam

Jest to moje pierwsze zetknięcie z literaturą Dalekiego Wschodu, ale i na pewno nie ostatnie. Ta powieść to po prostu coś innego, nieopisanego, która wdrąża się swoją niby banalną, mistyczną, spirytualistyczną, gorzką, ironiczną, tragiczną, groteskową historią prosto w czytelnika. Sen wioski Ding to mocne doświadczenie, niesamowite wręcz i jakże inne od zachodniej literatury. Prawdziwa pobudzająca uczta wyobraźni.

Fascynująca i przejmująca opowieść o chińskiej wsi, aczkolwiek także o głupocie, chciwości, zawiści i śmierci, która wskutek tego zbiera żniwo w wiosce. A wszystko to w konsekwencji niepohamowanej chęci ucieczki od nędzy, wzbogacenia się albo zdobycia władzy. Tragiczna historia opowiedziana jest w onirycznym stylu, jakby łagodnością i czułością autor chciał wynagrodzić czytelnikowi drastyczność przedstawionych zdarzeń. Niesamowicie dojmująca proza.

• Azja
  • Literatura piękna