Opowiadania japońskie

2019-04-11
2019-04-11
Krzysztof Szpilman
literatura japońska opowiadania

Okładka książki The Penguin Book of Japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Shin'ichi Hoshi, Yasunari Kawabata, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Jay Rubin, Yuten Sawanishi, Jun'ichirō Tanizaki, Yūko Tsushima, Banana Yoshimoto
The Penguin Bo... Ryūnosuke Akutagawa...
Okładka książki Modern japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Fumiko Hayashi, Masuji Ibuse, Yasushi Inoue, Kan Kikuchi, Yukio Mishima, Ōgai Mori, Ivan Morris, Kafū Nagai, Fumio Niwa, Ango Sakaguchi, Naoya Shiga, Jun'ichirō Tanizaki, Riichi Yokomitsu
Modern japanes... Ryūnosuke Akutagawa...

takie średniawe te opowiadania.. zawiodło mnie to że niby są to opowiadania japońskie a treść opiera się na bohaterach z chin.

Chociaż bardzo lubię klimaty dalekowschodnie to ta książka nieco mnie nużyła. Jakoś nie mogłam wczuć się w przemyślenia Konfucjusza czy w pełni pojąć filozoficznych dywagacji zawartych w opowiadaniach.

Japońscy autorzy, a w tle Chiny. Bardzo dobry wybór opowiadań, chociaż jedno powtórzyło się w ostatnim czasie w jednej z czytany książek. Na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie o Konfucjuszu.

Opowiadania japońskie o Chinach dały mi możliwość nie tylko zapoznania się z historiami znanymi w kręgu kulturowym Azji Wschodniej, ale również spojrzenia na nie przez pryzmat pisarzy japońskich różniących się od chińskich autorów.

Ryūnosuke Akutagawa i Atsushi Nakajima to duet, jaki w opowiadaniach wyraźnie czerpie z dawnych Chin przez pryzmat Japonii pierwszej połowy dwudziestego wieku, a to w towarzystwie naleciałości kultury zachodniej. Powstaje dzięki temu połączenie, jakie wydaje się nietypowe, a jednak odbija podejście do świata ludzi późnego okresu Meiji. Ludzi, którzy otworzyli się na inne kultury i brali z nich pełnymi garściami. I tak powstały teksty, gdzie pojawia się przewrotne podejście do chrześcijaństwa, a swoje nauki głosi Konfucjusz, który zderza się z chińską polityką oraz mentalnością prostych ludzi. Swoje miejsce mają demony, czarnoksiężnik czy człowiek, który zamienia się w zwierzę. Jest zabawnie, nieco ironicznie, a przede wszystkim — z przewrotnym morałem. Humor Nakajimy jest nieco ciężki i gesty, podczas gdy ten Akutagawy cechuje zawadiacki błysk, a ich style mogą próbować się zacierać, ale dla mnie granica od początku była widoczna. Obaj autorzy przypadli mi do gustu, a choć ich opowiadania nie są czymś, co emocjonalnie mnie zaangażowało czy estetycznie zachwyciło, to myślę o nich z ogromną sympatią. Szczególnie o zderzeniu wielkich idei z rzeczywistością, jaka okazuje się być ich pozbawiona. Lub o determinacji, jaka popycha na przód, ale nie pozwala już zawrócić i tak aż do częściowego zatracenia. To dwa przewijające się w różnych formach motywy, jakie najmocniej się wyróżniają i z którymi ten niewielki zbiorek będzie już mi się kojarzył.

przekł. Krzysztof Szpilman

Mają te opowiadania swój urok językowo-ideologiczno-klimatyczny, są wartościowe, choć nie tak dobre literacko, jak teksty najlepszych współczesnych pisarzy. Czegoś im brakuje w wykończeniu, w puencie. Jednak lubię tę wschodnią atmosferę. Książka ładnie wydana.

Książka zawiera krótkie opowiadania - każde z morałem. Do tekstu dodano liczne ilustracje, niestety bardzo słabej jakości, a szkoda, bo lepiej wydrukowane byłyby prawdziwą ozdobą.

Krótkie, treściwe opowiadania inspirowane chińskimi opowieściami. W mojej opinii dosyć przeciętne, jednakże warte przeczytania - zwłaszcza jeśli ktoś lubi japońskich literatów.

6/10 - niezła. Mam mieszane odczucia. Z jednej strony jest to zbiór kilku niezłych opowiadań, ale z drugiej tytuł - choć nie jest nieprawdziwy, to jednak wprowadza w błąd. Czytelnik spodziewa się historii o Japonii, a dostaje historie napisane przez Japończyków, ale o Chinach. Są całkiem w porządku, niemniej poczucie, że zostaliśmy nabrani zostaje. Odnośnie treści - to zdecydowanie lepsze te autorstwa Akutagawy., choć wszystkie nieco moralizatorskie. Odnośnie samego przekładu, w ostatnim z opowiadań jako bardzo nienaturalne odebrałem posługiwanie się męskimi formami względem żeńskiej bohaterki, której imię w polskim tłumaczeniu akurat ma pecha być rodzaju męskiego (np. Złoty Kwiat powiedział, usiadł, itp.)

Ciekawa pozycja, choć tytuł jest bardzo mylący, mamy tu do czynienia z opowiadaniami japońskich pisarzy o CHINACH.
Opowiadania Agutagawy intrygowały mnie swoją odmiennością względem literatury zachodniej, natomiast powiadania Nakijimy nie były dla mnie równie ciekawe. Co więcej, opowiadanie o Konfucjuszu było bardzo długie, zawiłe i męczące w porównaniu do pozostałych (choć być może wrócę do niego w przyszłości). Podsumowując -nie jest to "must-read"

• Japonia
  • Literatura japońska

Dodaj cytat z książki Opowiadania japońskie