Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem

Wydawnictwo: Sine Qua Non
kulisy sportu, piłka nozna
literatura piękna
emindflow

Nic nie jest oczywiste, gdy piłkarska fikcja miesza się z polską rzeczywistością… Czy wiesz, jak to jest, gdy próbujesz prowadzić proste, szczęśliwe życie, a cały świat stara ci się to za wszelką cenę uniemożliwić? Roman Dzwonecki, zawodnik występującego w Superlidze Centrum, zmaga się z tym problemem od wielu lat. Bo w piłkarskiej szatni, w której co drugi zawodnik jest zamieszany w korupcję, trener nie ma żadnej kontroli nad piłkarzami, a hazard, alkohol i seks bez zobowiązań są na porządku dziennym, ciężko pozostać normalnym.

Jak zareagujesz, kiedy twoje życie nagle zmieni kierunek o sto osiemdziesiąt stopni? Zamierzasz się poddać czy będziesz walczyć do samego końca? A może zrobisz z siebie szmatę?

źródło opisu: https://www.empik.com/szmata-gdy-pilka-nozna-staje...(?)

źródło okładki: https://www.empik.com/szmata-gdy-pilka-nozna-staje...»

Oficjalna recenzja
AgnieszkaB książek: 116

Jak się nie zeszmacić?

Wszyscy uwielbiamy książki i filmy, które odsłaniają ciemną stronę różnych grup zawodowych. Grzechy kleru, patologia w służbie zdrowia, wady policji. Teraz przyszedł czas na świat polskiej piłki nożnej, a to za sprawą powieści „Szmata” oraz jej autora, Tomasza Łapińskiego. A on, jako były piłkarz, ma na ten temat sporo do powiedzenia.

Głównym bohaterem powieści jest Roman Dzwonecki, kapitan warszawskiego Centrum, który ze względu na incydent sprzed lat, w całej lidze słynie ze swojej uczciwości. W świecie, którym rządzą korupcja, przygodny seks i używki, tacy ludzie jak on są już wymierającym gatunkiem. Jednak na ostatniej prostej do zdobycia tytułu mistrzowskiego przez Centrum Dzwonecki zostaje przez klub potraktowany w sposób, który przelewa czarę goryczy – piłkarz przystaje na propozycję mogącą zmienić całe jego życie.

Łapińskiemu udało się stworzyć powieść, która naprawdę wciąga. Akcja nie postępuje bardzo szybko, pojawiają się retrospekcje, dygresje, a mimo to czytelnik jest bardzo ciekawy, jaki będzie finał dylematów moralnych głównego bohatera. Zresztą nie tylko Dzwonecki jest interesujący od strony psychologicznej i moralnej. Autor prezentuje cały wachlarz postaw, jakie poszczególni bohaterowie przyjmują w stosunku do otoczenia, od całkowitej akceptacji i pełnego zaangażowania w piłkarską patologię, przez relatywizm moralny lub wewnętrzne rozdarcie, aż po rolę ostatniego sprawiedliwego i absolutny brak tolerancji dla odejścia od żelaznych zasad. Widać, że autor jest czujnym obserwatorem rzeczywistości, a swoje spostrzeżenia potrafi doskonale przelać na karty powieści. Dzięki temu fabuła jest naprawdę wiarygodna i gdyby nie wypowiedzi samego Łapińskiego, można by uwierzyć, że to autobiografia.

To, czego bałam się przed sięgnięciem po „Szmatę”, to że będzie ona po prostu zbyt mocna. Porównanie do Smarzowskiego w cytacie przywołanym na skrzydełku okładki rozbudza wyobraźnię. Na szczęście obawy okazały się bezpodstawne. Oczywiście nie brakuje wulgaryzmów czy scen przemocy, ale nie można powiedzieć, że powieść wyjątkowo nimi epatuje. Jest konsekwentnie utrzymana w naturalistycznej konwencji – nie każdemu to przypadnie do gustu, ale jeżeli ktoś wie, że takie rzeczy go rażą, to niech lepiej po prostu nie sięga po tę książkę.

Jedyne, co mi się nie spodobało, to tendencja autora do nadużywania pytań retorycznych. W niektórych fragmentach, kiedy narrator prowadzi swoje wewnętrzne monologi, jest ich takie nagromadzenie, że zaczyna to brzmieć trochę kiczowato. Rozumiem zamysł, chęć pokazania rozterek wewnętrznych głównego bohatera, ale wydaje mi się, że bez tego zabiegu można je było ukazać równie dobrze, a może nawet brzmiałoby to poważniej. Jest to jednak drobnostka, która nie ma dużego wpływu na odbiór całej powieści.

Ostatecznie „Szmata” to książka nie tylko o polskiej piłce nożnej i dla fanów piłki nożnej. Zawsze przyjemniej się czyta, jeżeli akcja jest osadzona w bliskim nam środowisku, więc domyślam się, że osoby zainteresowane tematem najchętniej po nią sięgną, ale uważam, że warto to zrobić również wtedy, gdy mecze omija się szerokim łukiem. Jest w tej historii coś uniwersalnego. Bo przecież każdy z nas dochodzi w życiu do momentu, w którym musi zdecydować, czy pozostanie wierny swoim ideałom. I to właśnie problem wyboru właściwej drogi wysuwa się w tej powieści na pierwszy plan, a świat polskiej ligi piłkarskiej jest doskonale pasującym do tego tłem.

Agnieszka Budna

emindflow | 2019-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2019

Pewnie nie zwróciłbym uwagi na tę książkę, gdyby nie to, że jej autorem jest świetny przed laty piłkarz. Byłem ciekaw, jak sobie poradzi w nowej roli i po przeczytaniu uważam, że dał radę.
Fabuła jest osadzona w środowisku piłkarskim, a jej treścią jest szczegółowo opowiedziany przekręt na finiszu rozgrywek ligowych, jeden z wielu podobnych do tych, które można było zobaczyć w “Piłkarskim pokerze”.
Nie warto się zastanawiać, czy mamy do czynienia z prawdziwymi zdarzeniami czy fikcją literacką. Lata funkcjonowania Łapińskiego w tym środowisku są gwarancją, że wie o czym pisze. A z samym pisaniem radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Nie ogranicza się tylko do czystej sensacji. Bodaj większą część powieści stanowią dylematy i rozterki będące udziałem głównego bohatera.
Całość mogłaby być bardziej dynamiczna, ale i tak jest całkiem przyzwoicie. Najsłabiej na tym tle wypada korekta (masaż to jednak nie jest całkiem to samo co masarz).
Uważam ten debiut za udany i zachęcam do...

GroszeQ | 2019-06-03
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Debiut marzenie! Znałem autora jako świetnego piłkarza, teraz poznałem jako ciekawego pisarza. Książka niby o piłce nożnej ale bardzo wielowymiarowa napisana ciekawym żywym językiem. Polecam nie tylko fanom kopanej!

Tomaszek | 2019-05-31

bardzo dobra książka naszego świetnego Kadrowicza
warto przeczytać choćby z szacunku dla autora
a książka jest zadziwiająco dobra!!!

Piczi | 2019-05-10
Przeczytana: 09 maja 2019

To się dobrze i płynnie czytało. Zaskoczyły mnie bardzo dokładne opisy miejsc, rzeczy, epitety, porównania, barwny język. Wszystko to z umiejętnie przeplatanymi dialogami, retrospekcjami. Niektóre sceny jednak mocno przesadzone, jak choćby włamanie na parking, czy dość naiwny, powierzchowny i nierealny wątek zdrady. Książka nie spowodowała, że zacząłem się głęboko zastanawiać i nie zostanie we mnie na długo, ale była wciągająca, ciekawie napisana i naprawdę dobra.

toptangram | 2019-04-29

Tomasz Łapiński Szmata, gdy piłka nożna staje się przekleństwem, były już piłkarz, a teraz komentator piłkarski napisał powieść kręcącą się wokół piłki i boiska. Taką typowo męską, przesyconą klimatem szatni nie zawsze tym pozytywnym, a wręcz czarną stroną futbolu. Taki Piłkarski poker. Książka choć jest fikcją literacką, może o dość prostej fabule, jest napisana całkiem zgrabnym językiem przez osobę, która w szatni spędziła lata. Lektura dla fanów piłki, odskocznia od biografii i historii zespołów.

rafajlo5 | 2019-04-23
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Czy były piłkarz może napisać dobrą książkę, która nie będzie jego biografią? To pytanie zadawałem sobie, gdy pierwszy raz trzymałem w ręce "Szmatę", autorstwa Tomasza Łapińskiego. Bałem się, czy nie została ona wydana tylko dlatego, że w miarę znane nazwisko autora ułatwi jej promocję i podniesie sprzedaż. Na szczęście były to niepotrzebne obawy.
Były reprezentant Polski ułożył całkiem zgrabną opowieść, która układa się w logiczną całość. Oczywiście ułatwił sobie trochę zadanie umieszczając bohaterów w środowisku, które zna najlepiej, czyli piłkarskiej szatni, jednak dzięki temu może dać nam bardzo dobre spojrzenie na relacje panujące wewnątrz zespołu. I choć akcja została umiejscowiona na początku XXI wieku to możemy się domyślać, że - z drobnymi wyjątkami - podobnie jest w tym aspekcie do dzisiaj.
Kolejnym plusem jest struktura książki - autor ciekawie wykorzystał narrację pierwszoosobową, tworząc retrospektywną opowieść głównego bohatera, który nie tylko opowiada co się...

Marcin | 2019-04-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Tomek Łapiński - w mojej opinii najlepszy polski piłkarz występujący na pozycji libero w ostatniej dekadzie XX wieku. Piłkarzem był znakomitym choć nieszablonowym. To co mi utkwiło w pamięci najbardziej, to że szybkością nie ustępował prawie nikomu (wyjątkiem był Marcin Zając) mimo iż nałogowo palił papierosy, a także unikał latania samolotami, stąd przed dalekimi wyjazdami reprezentacji przytrafiały mu się drobne urazy uniemożliwiające grę. Jego poza sportowe zainteresowania również są nie typowe jak na środowisko piłkarskie. Prawie całą piłkarską karierę na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce spędził w łódzkim Widzewie, pisząc prawię mam na myśli jego 45 minut gry w oficjalnym meczu w Legii Warszawa po transferze z Widzewa.
I podobnie jak autor nie był piłkarzem szablonowym, tak jego dzieło nie jest typową książką o piłce. Spodziewałem się bardziej spisu anegdot z kariery piłkarza wszak była ona nadzwyczaj bogata biorąc pod uwagę występy w igrzyskach olimpijskich, dorosłej...

Arturion | 2019-04-01
Przeczytana: 31 marca 2019

Książka jest naprawdę niezła. Dobrze skonstruowana i bardzo dobrze się czyta. Niezła powieść obyczajowa napisana przez niezłego pisarza. I nie ma znaczenia, że to były piłkarz. Nie oceniam realności świata przedstawionego, bo nie znam na tyle układów w polskiej piłce z przełomu wieków. Ale przedstawienie tematu wygląda prawdopodobnie. Podkreślam wszak, że o mojej ocenie jakości powieści w tym przypadku nie decyduje tematyka - powieść jako taka, jest udana. Nawet więcej niż udana. Na początku bezgranicznie kibicujemy głównemu bohaterowi, potem coraz mniej. A potem wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Zabiegi artystyczne są bardzo profesjonalne - choćby sam początek, po którym cofamy się do piłkarskiej szatni i do życia rodzinnego głównego bohatera. Do tego dobra końcówka, która daje szanse na kontynuację. Debiut mocny, choć nie w wieku juniora.
I z całą pewnością nie jest to powieść autobiograficzna.

ArekDao | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Wstydu nie ma, jest fajna rzecz!
Nie powiem żebym czekał teraz z wypiekami na kolejne książki Łapińskiego, ale da się to przeczytać z prawdziwą przyjemnością, całkiem dobrze wchodzi. Jeśli się wahacie to zachęcam do lektury, ktoś kto jest świadom o czym i czyjego autorstwa jest ta książka nie powinien być zawiedziony.

RealAnia | 2019-03-13

Wśród literatury sportowej coraz częściej można znaleźć pozycje niebanalne, zaskakujące oraz wyłamujące się utartym schematom. Jedną z takich książek jest „Szmata”, pozycja napisana przez byłego piłkarza łódzkiego Widzewa i reprezentacji Polski – Tomasza Łapińskiego.

Zanim przejdziemy do treści i oceny lektury warto zwrócić uwagę na pewne interesujące aspekty. Po pierwsze tytuł książki – „Szmata”. Trzeba przyznać charakterystyczny, mocny i intrygujący. Po drugie okładka. Spójrzcie na nią i szczerze powiedzcie, co zobaczyliście, jako pierwsze? Jakieś skojarzenia? Ja najpierw zobaczyłam… płuca palacza, a dopiero po chwili zorientowałam się, że to przecież odwrócone korki! Ktoś miał podobnie? ;)

„Nigdy nie rozumiałem kibiców, bo chcieli widzieć u piłkarzy cechy, które sami cenili, a których gracze byli całkowicie pozbawieni.”

„Szmata” to powieść osadzona w świecie futbolu. Narracja odbywa się z punktu widzenia głównego bohatera Romana Dzwoneckiego, obrońcy i kapitana klubu Centrum...