Książka Roku 2018

Wojownik

Wydawnictwo: Muza
Miśka

„Wojownik” to wspomnienia Karola Bieleckiego – jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zawodników w historii polskiej piłki ręcznej. To inspirująca i motywująca opowieść o człowieku, który przez ponad dwadzieścia lat uprawiał sport na najwyższym światowym poziomie i mimo przeciwności losu nigdy nie dawał za wygraną. Kiedy w 2010 roku w trakcie meczu z Chorwacją stracił oko, wszystkim wydawało się, że to koniec jego pięknej kariery. Na przekór wszystkim i wszystkiemu wrócił jednak do gry i jeszcze przez kilka lat był podporą reprezentacji Polski oraz swojego klubu. Ma w dorobku medale Mistrzostw Świata oraz tytuł króla strzelców IO w Rio de Janeiro.

źródło opisu: https://muza.com.pl/zapowiedzi/3068-wojownik-9788328706194.html

źródło okładki: https://muza.com.pl/zapowiedzi/3068-wojownik-97883...»

joaśka | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Uwaga! Oceniam poziom literacki książki, a nie osobę Karola Bieleckiego. Żeby potem nie było ;)
Karola Bieleckiego zawsze odbierałam jako twardego faceta z charakterem, który wie, co chce w życiu robić i jaką drogą iść. Podziwiałam jego waleczność w hali, współczułam jak diabli, gdy stracił oko i kłaniałam się w pas, gdy wrócił do sportu. Po prostu gigant. Z książki wyłania się taki sam mężczyzna, którego portret uzupełniony jest poprzez elementy osobiste, czyli jako czuły ojciec i mąż. Po prostu fajny człowiek: bez zadęcia, bez sodówy w głowie i z fajnym podejściem do życia.
Nad samą książką trochę marudzę: dużo powtórzeń i chaos nie czynią lektury wybitnie przyjemnej. Ale ze względu na jej bohatera: warto.

emindflow | 2019-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Karol Bielecki to niewątpliwie legenda polskiej piłki ręcznej, zarówno z powodu wybitnych sportowych umiejętności i osiągnięć, jak przede wszystkim ze względu na heroiczny powrót do wyczynowego sportu po dramatycznej utracie oka.
O ile jako sportowca i człowieka można go oceniać wyłącznie pozytywnie, to jego autobiografia wypadła bardzo blado.
Irytująca jest ogromna ilość powtórzeń i bardzo powierzchowne potraktowanie swojej bogatej sportowej kariery. W zasadzie jest to opowieść Bieleckiego o roli siły charakteru i konsekwencji w działaniu na drodze do wyznaczonego celu. O samej piłce ręcznej jest tu niewiele, o boiskowych relacjach (poza Szmalem) prawie nic, a o jakichś ciekawostkach czy anegdotach w ogóle można zapomnieć.
Dla postaci samego autora można przeczytać, ale ogólnie książka mocno rozczarowuje.

Bartek | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Bardzo mądra, motywująca i pełna z jednej strony prostych, z drugiej jednak głębokich myśli. Karol Bielecki to człowiek spełniony, odnoszący sukcesy i szczęśliwy w życiu prywatnym. Jak widać dobra kariera w sporcie nie zawsze kończy się "emerycką" depresją, alkoholizmem i głębokimi problemami. Prosta, piękna historia ciężkiej pracy, nieustępliwości i wiary we własne ideały też może być inspirująca i wciągająca. Czytajcie, ta książka to wielka dawka nieuleczalnego optymizmu. :)

Dominik | 2018-10-10

„Nie jestem gawędziarzem, raczej konkretnym gościem.”

I taka jest też książka Karola Bieleckiego. Jeśli ktoś liczy, że spotka w niej wyszukane frazesy, a sama lektura będzie intelektualnym uniesieniem, to niestety muszę zawieść, ale na pewno nigdy nie odradzę jej przeczytania.

Karol przemawia do czytelnika językiem prostym i konkretnym. Opowiada swoją sportową karierę, która rozpoczyna się od pierwszych piłkarskich kroków w Sandomierzu, a kończy zdobyciem tytułu Mistrza Polski w piłce ręcznej w sezonie 2017/18. Lektura jest naprawdę szybka, przyjemna a przede wszystkim szczera, bo Bielecki nie patyczkuje się i pisze, co myśli. Potrafi spojrzeć na siebie z przymrużeniem oka, ale też wiele spraw nazywa po imieniu. Jednak w głównej mierze mamy do czynienia ze świadectwem człowieka, który dzięki niesamowitemu uporowi wspiął się na wyżyny światowego szczypiorniaka, a trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że życie go nie oszczędzało.

Polecam wszystkim, nie tylko fanom piłki ręcznej.

RealAnia | 2018-12-23

Na rynku literatury sportowej można znaleźć wiele autobiografii. Królują książki piłkarzy, choć nie brakuje także przedstawicieli innych dyscyplin. Dosyć rzadko można jednak spotkać książki piłkarzy ręcznych. Ku mojej uciesze po Grzegorzu Tkaczyku – na marginesie świetna lektura! – kolejny polski szczypiornista postanowił podzielić się swoją historią. Wspomnienia Karola Bieleckiego zostały przedstawione w książce pt. „Wojownik”.

„To wygrywanie, a nie piękne porażki, jest jak narkotyk.”

„Wojownik” ma znany czytelnikom sportowych biografii popularny schemat. Rozpoczyna się od dramatycznego momentu w życiu głównego bohatera – w przypadku polskiego szczypiornisty to mecz z Chorwacją, w którym po jednym ze starć z rywalem Bielecki stracił lewe oko, – po czym następuje powrót do czasów dzieciństwa i przedstawienie historii z ramowym zachowaniem chronologii. Pomiędzy opowieść szczypiornisty wplecione zostały wypowiedzi bliskich mu osób – jego siostry, nauczycieli, żony, czy też...

Jelon | 2019-01-14
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Nie jest to zwykła biografia sportowca, bo Karol Bielecki nie jest tylko wybitnym piłkarzem ręcznym. Stracił przez sport bardzo wiele, ale zyskał co innego. Udowodnił, że nawet po największych katastrofach, jakie na nas spadają można się podnieść. Jest więc niezwykłą inspiracją dla innych.

Miałem okazję poznać Karola przy okazji igrzysk olimpijskich. W Rio był chorążym podczas ceremonii otwarcia, więc dostąpił wielkiego zaszczytu. W książce możemy poznać go lepiej jako człowieka, ale i prawdziwy wzór sportowca, bo takim na pewno jest.

Książkę od innych biografii odróżnia też to, że nie znajdziemy tu: wygłupów, rozliczania się, samych zabawnych historyjek. Są sytuacje tego typu, że pół drużyny poszło na imprezę po meczu, a Karol wziął ze sobą butelkę mleka, bo nie chciał pić alkoholu...

Nie jest to biografia też nudna. Jest świetną opowieścią o sile charakteru, budowaniu swojej kariery, wierze w ideały. "Kola" potrafił udowadniać, że mimo tego, że piłka ręczna jest szalenie...

Boberek | 2019-01-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Gdybym oceniał Karola Bieleckiego jako piłkarza ręcznego i jako człowieka to pewnie byłaby ocena 10/10. W tym wypadku niestety oceniamy książke i musze przyznąć ze tak jak w przypadku biografi siatkarza Pawła Zagumnego trochę się rozczarowałem .Mimo wszystko zacznijmy od plusów .Na pewno plusem samym w sobie tej ksiazki jest jej tematyka czyli kariera polskiego piłkarza ręcznego ponieważ jak wiadomo narazie na rynku jest bardzo mało pozycji ksiazkowych o tematyce pilki recznej . Plusejm na pewno tez prosty chwytliwy i jak najbardziej pasujący do kariery Karola tytuł czyli "Wojownik ".
Odnośnie minusów.. Jak dla mnie niestety ksiązka dośc przeciętna i mam wrażenie ze pan Bielecki opisał swoją karierę troszke powierzchownie. ...Za mało przedstawionych jest w niej anegdot lub ciekawie opisanych wazniejszych meczow z kariery "od kuchni" .Zabrakło mi tez jakis ciekawych histori z boiska lub zycia prywatnego na temat innych zawodników ...Nawet zdjęcia uzyte w ksiażce tez jakoś...

agigagi4 | 2019-02-02
AJK | 2019-01-31