O Lence, Antku i planowaniu

Okładka książki O Lence, Antku i planowaniu Katarzyna Kołodziej, Beata Ostrowicka
Okładka książki O Lence, Antku i planowaniu
Katarzyna KołodziejBeata Ostrowicka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Poczytam ci, mamo literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poczytam ci, mamo
Nasza Księgarnia
2019-03-20
2019-03-20
literatura polska

Okładka książki I ty możesz zmienić świat Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
I ty możesz zm... Karolina Grabarczyk...
Okładka książki Zula i tajemnica Arlety Makaron Agnieszka Antoniewicz, Natasza Socha
Zula i tajemni... Agnieszka Antoniewi...
Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...

Plan prawie doskonały

Książka, czytanka dla dzieci dobrze czytających, która miała swój wielki dzień premiery w 2019-03-20. Pogodne przygody, dzieci ze szkoły podstawowej polecane wszystkim mającym swoje wielkie pasje.

"O Lence, Antku i planowaniu" pod autorstwem Beaty Ostrowickiej. Bohaterowie to dobrzy znajomi, Lenka i Antek. Dziewczynkę pasjonuje fotografia, chłopca zaś kosmonautyka. Dzieci wytyczają sobie wielkie cele, snują odległe plany i sumiennie ćwiczą w swoich dziedzinach, często gubiąc radość dnia codziennego. Tu nasuwa się ważne pytanie czy pasja powinna eliminować inne przyjemności? Czy taka pasja obciążona sztywnym planem jest nadal pasją? Na te pytania odpowie nam ta nie duża książka. Perypetie dwójki dzieci przechodzą ze stanu beztroskich zabaw do obowiązków, które niejednokrotnie nie sprawiają radości i odbierają resztki sił na zabawę z przyjacielem.
Dziecięce pasje, to krótsze i dłuższe zainteresowania naszych podopiecznych, Dłuższe, gdy trafimy na swoją dziedzinę, na to w czym mamy talent, wtedy pasja urośnie na prawdę wysoko i te całkiem króciutkie zwane słomianym zapałem. Każdy z nas miał swoje pasje, pasjonują się też nasze dzieci, moja córka uwielbia czytać książki, każda nowa książka jest przywitana jak zacny gość, który wpadł do nas w odwiedziny. O dwóch prawdziwych pasjach przeczytamy w książce: "O Lence, Antku i planowaniu"
Dobry plan jaki wytyczyły sobie dzieci jest rzeczywiście dobry dopóki pasja uszczęśliwia, gdy jednak świat staje się smutniejszy, to jedno jest pewne. Trzeba do tematu podejść bardziej na luzie.
Lenka fotografuje ptaki wszelakich maści, to jest jej wielka pasja.Dziewczynce pomagają rodzicie, wspierają, wywołują zdjęcia, które mała pasjonatka wkleja do albumu. Obok zdjęć Lenka ogląda mapy, czyta o ziołach. podróżując po całym Świecie musi posiąść ja najwięcej wiedzy w tematach podróżniczych.

Seria "Poczytam ci, mamo" składa się z kolorowych książeczek z większą czcionką i pięknymi ilustracjami. Są idealne dla początkujących czytelników.

Lenka i Antek mają fantastyczne plany na przyszłość. Chłopiec marzy, by zostać kosmonautą, a dziewczynka pragnie podróżować po całym świecie i robić zdjęcia ptaków. Oboje już teraz przygotowują się do przyszłych zawodów. Czy jednak sposób, jaki wybrali, jest odpowiedni? Lenka nie rozstaje się z notatnikiem, w którym skrupulatnie zapisuje swoje plany na każdy dzień. Rozpisane co do minuty zajęcia zajmują jej właściwie cały czas. Koledzy trochę dziwią się, że z dnia na dzień przestała się z nimi bawić, bo nie ma ani jednej wolnej chwili. Antek wyczytał gdzieś, że kosmonauci muszą być bardzo wysportowani, więc podjął męską decyzję i rozpoczął treningi. Czy chłopiec wytrwa w swoim postanowieniu? Co takiego Lenka zapisuje w swoim planerze? Jaka jest reakcja przyjaciół dziewczynki na zmianę w jej zachowaniu?

Umiejętność planowania zadań jest bardzo cenna, kiedy zaczynamy czynnie uczestniczyć w życiu społecznym. Takie cechy, jak konsekwencja i cierpliwość są niezbędne każdemu, kto dorasta i podejmuje coraz więcej wyzwań. Im trudniejsze działania realizujemy, tym więcej musimy włożyć w nie wysiłku. Co jednak, kiedy ktoś nie nauczył się konsekwencji i jest niecierpliwy? Czy da radę być odpowiedzialnym? Z drugiej jednak strony można łatwo przesadzić w dążeniu do celu... Czy faktycznie trzeba mieć aż tak rygorystyczny plan, aby spełniać marzenia? Czy musimy odhaczać kolejne punkty planu kosztem przyjaciół? A co w sytuacji, kiedy coś nam się znudzi? Czy możemy zmienić założony cel na inny?

Autorka poruszyła sporo istotnych kwestii i na przykładzie Lenki pokazała, jak trudne jest dokonywanie wyborów nawet w świecie dzieci, który dorosłym wydaje się tak prosty i beztroski. Lenka musiała gruntownie przemyśleć swoje podejście do poczucia obowiązku i przeanalizować rygor, który sobie narzuciła. Czy udało jej się spojrzeć z dystansem na planowanie? Tego dowiecie się z książeczki.

Planowanie to jedna z ważniejszych umiejętności pozwalających na realizację małych i dużych marzeń. Świadczy ona o cierpliwości, konsekwencji, świadomości tego, że nie osiąga się celu bez wyznaczenia drogi do niego. Tej zdolności poświęcono bardzo wiele książek motywujących do wyznaczania trasy prowadzącej do upragnionego przez nas miejsca w życiu. Czasami jednam zbyt szybko się nudzimy, zmieniamy pomysły na życie, zniechęcamy koniecznością podjęcia trudów i długotrwałą mozolną pracą. My – dorośli usprawiedliwiamy się weryfikacją priorytetów. O dzieciach jednak mówimy, że szybko się nudzą. Ale czy słusznie?
Beata Ostrowicka w swojej książce „O Lence, Antku i planowaniu” zabiera nas do świata młodych bohaterów mających swój cel i świadomych, co trzeba robić, aby go osiągnąć. Dostrzegają jak wiele umiejętności muszą rozwijać i dbają o to, aby każdego dnia nauczyć się czegoś nowego. Na początku taka postawa jest absorbująca. Z czasem dostrzegamy jej paradoksy. Zwłaszcza, że Lenka ma w sobie bardzo wiele uporu, każdy krok rozpisała i wie, o czym musi czytać, kiedy sięgać po atlas lub ćwiczyć umiejętności techniczne. Jej trzymanie się planu przyjmuje formę, którą u dorosłych nazwalibyśmy pracoholizmem. A czym jest u dzieci? Skrupulatnością i pilnością? Na pewno nie. Mało tego: takie wypełnienie grafiku po brzegi sprawia, że dziewczynka nie ma już czasu na rozrywki, spotkania z przyjaciółmi. Jej życie toczy się wokół czytania o ziołach, zwierzętach i oglądania atlasu. Nawet kot nie może liczyć na większą ilość głasków niż wyznaczono ich w planie. Jeden plus tej postawy jest taki, że dziewczynce nie trzeba przypominać o obowiązkach, dbaniu o zwierzęta. Ale czy to dobre? Na pewno wygodne.
Zupełnie inaczej swój plan realizują jej znajomi. Każdy z nich ma określoną wizję samego siebie w życiu dorosłym. One wpływają na stosunek do wielu nielubianych rzeczy, zachęcają do próbowania nowego, ale przede wszystkim pamiętają o bliskich i ich emocjach. Wśród młodych marzycieli realizujących swoje plany znajdziemy przyszłego astronautę, weterynarkę, żeglarza. Każde z tych zajęć wymaga ciągłego poszerzania własnych kompetencji i zmiany przyzwyczajeń. Jednak tylko Lenka zmienia się tak bardzo, że nie rozstaje się ze swoim tęczowym notesem, w którym ma dokładnie rozpisany plan zajęć, w którym zapomniała uwzględnić czas na rozrywkę i wspólne spotkania z bliskimi. Przyjaciele zaczynają się niepokoić. Zwłaszcza, że dziewczynka z powodu przepracowania i konsekwencji staje się coraz bardziej niemiła. Nawet rozmowa z nią nie pomaga. Jednak pewnego dnia odkrywa, że może i wiedza oraz różne umiejętności są w życiu ważne, ale najważniejsze są relacje międzyludzkie. Bez nich zostajemy sami ze swoimi wątpliwościami, smutkami. I tu właśnie wchodzimy w sferę pokazywaną przez pisarkę we wszystkich jej książkach. Beata Ostrowicka zachęcając do nauki, rozwijania umiejętności matematycznych, poszerzania wiedzy przyrodniczej przede wszystkim pisze o emocjach.
Całość jest bardzo interesująca, opowieści przemyślane i doskonale wpisujące się w dziecięcy świat. Świat nauki jest delikatnie dzieciom przemycany w postaci ciekawostek, wspomnień o tym, czego uczą się bohaterzy. Beata Ostrowicka w opowieściach większy nacisk kładzie na relacje dzieci między sobą, ich emocje, funkcjonowanie w społeczeństwie, wzajemną naukę dzieci, współpracę, przez co przygody bohaterów stają się bliskie małym czytelnikom.
Wielkim plusem jest to, że we wszystkich opowiadaniach przewijają się ci sami bohaterowie. Od pierwszej książki wprowadzającej w świat liter, która trafiła do nas cztery lata temu regularnie spotykamy się z piętką przyjaciół: Antkiem, Lenką, Adą, Julkiem i Krzysiem. Świat ograniczony do niewielkiej liczny osób lepiej pozwala śledzić małym czytelnikom kolejne losy dzieci i ich poszukiwanie własnej drogi w życiu.
Całość wzbogacono ilustracjami Katarzyny Kołodziej. Są to proste obrazki przypominające rysunki starszych dzieci i bardzo dobrze oddające tematykę poszczególnych opowieści, dzięki czemu dzieci nie będą się nudzić. Wielkim plusem jest duża czcionka pozwalająca na samodzielne czytanie przez dzieci, które dopiero wchodzą w świat liter. Matowe, grube kartki bardzo dobrze zszyto, dzięki czemu dzieci nie będą miały problemu z wypadającymi kartkami. Całość oprawiono w solidną tekturową, matową oprawę z interesującymi rysunkami na okładce.
Książka będzie doskonałym materiałem zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Wszystkie opowieści są tak skonstruowane, że zachęcają własnego wyznaczania planów, poszukiwania zainteresowań, próbowania nowych rzeczy. Wszystko to jednak z pouczającą wskazówką: trzeba dbać o relacje z innymi ludźmi. Plan planem, ale przyjaźń jest najważniejsza.
Jako zwolenniczka czytania od pierwszych chwil życia dziecka polecam wszystkim maluchom. Również oni w książce znajdą bohaterów w swoim wieku. W przypadku młodszych trzeba pamiętać, że książka ma dla nich zbyt cienkie kartki i będzie dobrą lekturą do usypiania, czyli wtedy, kiedy dziecko już nie bierze książki do ręki.

• Czytane dziecku
  • Dzieci - kiedyś