Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska, bajki, satyra
Ag2S

Czerwony Kapturek, od ślubu z gajowym zwany Żoną Zielonej Czapki, w imieniu bohaterów starych bajek stanowczo domaga się nowych historii. Bo ile razy można być wyciąganym z brzucha wilka, gubić pantofelek czy uciekać z piernikowej chatki? Każdemu by się znudziło! Trzeba więc szybko pisać inne bajki! A kiedy zabiera się do tego Artur Andrus, należy być przygotowanym na wszystko: spotkanie ze smoczycą Eulalią Wawelską, studiującą na Uniwersytecie Czwartego Wieku przed Naszą Erą, dentystą, którego rozbolał ząb, niedźwiedziem szukającym ciszy w mieście (bo w lesie ciągle ktoś tupie, ryje, kaszle, chrapie, charczy i mlaszcze), Dziadkiem Niejadkiem, który lubi jeść, ale nie lubi jeździć i innymi niezwykłymi postaciami. Może nawet trzeba będzie wziąć udział w konkursie na wyroby z rzodkiewek!

ilustrator: Daniel de Latour

źródło opisu: https://nk.com.pl/bzdurki-czyli-bajki-dla-dzieci-i...(?)

źródło okładki: https://nk.com.pl/bzdurki-czyli-bajki-dla-dzieci-i...»

Woody | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

W kategorii bajek dla dzieci (i nie tylko) absolutne 10/10! Uwielbiam absurdalne poczucie humoru Artura Andrusa, uwielbiam w ogóle samą postać Pana Redaktora, a tu - proszę bardzo, mamy jego książkę dla dzieci (i) innych.
Prześlicznie wydana, ze wspaniałymi ilustracjami. Czyta się przyjemnie i pięknie. Do tego wspaniała treść - pełna wysokiej klasy i inteligencji dowcipu. To zdarza się rzadko. Książka jest jak "Shrek" - mogą ją czytać dzieci, starsze dzieci, dorośli, i każdy ma gigantyczną dawkę śmiechu. Książka trafi do każdego. Jest niebanalna, błyskotliwie napisana, z polotem i fantazją. WSPANIAŁA!

Lucyna | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Świetna książka. Ze swoim dzieckiem śmiałam się do bólu brzuchu, ja nawet częściej, bo momentami było raczej dla starszych. Wypróbuję ją jeszcze na cudzych dzieciach, ale moim zdaniem spora dawka śmiechu gwarantowana :) Polecam bardzo i młodszym i starszym.

K_Es | 2019-01-05

Jakoś życiowo najbliżej mi do kategorii "innych". Bardzo są sympatyczne te bzdurki.

Agnesto | 2019-01-05

To jest bajka, a raczej bajki!!!! dla każdego. Od 3 lat do 203. Ba, jeśli ktoś pożyje dłużej, to z obowiązku przywiązania, z pasji, z sentymentu i zachwytów nieustających będzie je nadal słuchał i czytał. Bo to są bzdurki autorstwa Andrusa, rymoklety, wierszoklety, rymozlepiacza i słów zabawiacza. To jest wyobraźnia autora, gra słów i kolorowanie rzeczywistości jednocześnie. Bo kto powiedział, że w barze nie spotkamy misia, który już drugą zimę nie śpi? Kto nie zna Ciotki Grzechotki, której wszystko grzechota - a to klucze, a to torebka, a to pierścionki? Kto z nas nie ma wujka Psujka? Albo Dziadka Niejadka, który na każdą prośbę babci, że trzeba jechać na zakupy odpowiada Nigdzie nie jadę?! No to?
A gdy do tego dodajmy cały blok Smoków, to już mamy androny od samej Matrony. No bo cóż począć, skoro stare bajki są już znane, nic nowego się w nich nie dzieje, niczym nie zaskoczą... No i przecież trzeba im w końcu dać odpocząć.

ania_och | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Rewelacyjne bajki dla małych i dużych. Zabawne historyjki o współczesnych problemach pełne niezwykłych postaci. Szczególnie polecam w wersji do słuchania, w której lektorem jest autor!

Petra | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Dzieciowe, 2018, Polskie
Przeczytana: 23 października 2018

Mam bardzo mieszane odczucia. I opowiadania też są trochę nierówne. Po pierwsze, miałam wrażenie, że bajki są napisane bardziej dla dzieci z lat osiemdziesiątych (pij mleko i oglądaj dobranocki) i wielu rzeczy współczesne dzieci nie zrozumieją. Mój pięciolatek słuchał jednak z mniejszym lub większym zainteresowaniem. Chwilami miałam poczucie, że językowe wygibańce autora, to czysta sztuka dla sztuki (absurdu). I niektóre morały są baaardzo naciągane...

Kamila Kujawa | 2018-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 października 2018

Miłe bajki niekoniecznie dla dzieci. Bardzo w stylu autora. Na złą pogodę, na kolejkę do lekarza, na podróż trmawajem - idealna.

Iwona_C_ | 2018-10-20

Każdy, kto zna Artura Andrusa i jego twórczość, odnajdzie tutaj to, co lubi w nim najbardziej. Inteligentnie poprowadzona fabuła krótkich opowiadań zachwyca lekkością i przemyśleniami. Warto przeczytać, każde z nich. Dobrze też dowiedzieć się, dlaczego w ogóle powstały te całe Bzdurki i kto napisał list do autora.

Polecam tę książkę do czytania z dziećmi w różnym wieku. Można ją też podkraść z dziecięcej półki i przeczytać samemu, kiedy pociechy już głęboko będą spać.

bibi | 2018-10-19
Przeczytana: 12 października 2018

Bardzo byłam ciekawa tej książki. Bo lubię język, rymowanki i prezentacje radiowe pana Artura Andrusa. Lubię też ilustracje Daniela de Latour'a. Połączenie talentów dwóch takich osobistości gwarantuje absolutnie coś wspaniałego. Coś nowego, co wytrąca ze schematów myślenia. Coś, co sprawia, że i dziecko i rodzic chce czytać jeszcze więcej niż zwykle.
więcej na : https://madebybibi.blogspot.com/2018/10/bzdurki-czyli-bajki-dla-dzieci-iinnych.html

małgorzata pyzik | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Naprawdę trudno nie wiedzieć, kto to Artur Andrus. Tego popularnego częstochowskiego dziennikarza, często widzimy w roli konferansjera, na różnego rodzaju kabaretonach czy koncertach. To autor książek, tekstów piosenek, komentator „Szkła kontaktowego”. Znany z niesamowicie ciętego języka, z wieloznaczności jego tekstów, lekkiego cynizmu czy też wspaniałej satyry. Od wielu lat przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznej formy czytanych bajek. Artur Andrus doszedł jednak do wniosku, że jakby nie było można by spróbować je napisać inaczej, co prawda z zamkniętymi oczami mu to niestety nic nie wychodziło, ale jak tylko je otworzył, powstały oto właśnie takie bajki. Gdy je poznałam od razu przyszło mi do głowy pytanie: do kogo tak naprawdę one zostały skierowane? Niby dla dzieci ale po przeczytaniu całego tomu, mam wrażenie, że najlepiej i najszybciej odnajdą się w nich dorośli. Pełne wspaniałego humoru, ogromnej ilości dwuznaczności, z widocznym drugim dnem, bawią swoim tekstem, napisane...