Dżungle uzależnień

Wydawnictwo: Polamed
2 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna
maropla

Książka "Dżungle uzależnień" jest zapisem głośnego myślenia, które towarzyszy autorowi od wielu lat studiów nad uzależnieniem. Przewodnią myślą tej książki jest pomysł autora na uzależnienia jako funkcję, którą wykorzystuje biologia do przetrwania gatunku. Funkcja ta jest prezentem dla stworzeń żywych, w szczególności tych najbardziej złożonych, niekoniecznie najszczęśliwszych. Dzięki temu...

Przewodnią myślą tej książki jest pomysł autora na uzależnienia jako funkcję, którą wykorzystuje biologia do przetrwania gatunku. Funkcja ta jest prezentem dla stworzeń żywych, w szczególności tych najbardziej złożonych, niekoniecznie najszczęśliwszych. Dzięki temu społeczeństwo rozwija się, a nie ulega rozpadowi.
W książce pojawiają się pojęcia uzależnienia pozytywnego i uzależnienia negatywnego. Pierwsze oznacza uzależnienie korzystne dla osobnika, jego otoczenia i przyszłości, a drugie niekorzystne, powstałe z uzależnienia pozytywnego, m.in. zażywanie substancji chemicznej uzależniającej - poprzez przekroczenie granicy ustalonych norm społecznych. Pierwsza część książki to ogólny manifest autora. Druga to przypadki choć fikcyjne to oparte na obserwacjach autora, sposoby pomocy negatywnie uzależnionym.

źródło opisu: Cytat z okładki książki.

źródło okładki: https://www.facebook.com/commerce/products/1622020831219323/

maropla | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez tę pozycję. Już we wstępie zderzyłam się z oksymoronem, jakim dla mnie jest "pozytywne uzależnienie". Autor jednak bardzo uparcie stosuje to określenie i wręcz opiera na nim swoje badania.
Bardzo trafnie zostało podkreślone w pierwszym zdaniu, że "książka [...] jest zapisem głośnego myślenia" - rzeczywiście, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to spięte spinaczem mnóstwo zalegających biurko karteczek, na których autor zapisywał swoje myśli: raz bardziej naukowym językiem, innym razem wręcz infantylnym.
Część treści to powielone informacje, które można znaleźć w różnych publikacjach w temacie uzależnienia. Rozumiem, że autor umieścił je w swojej publikacji, bo wiele z nich jest bardzo ważnych, nie wnoszących jednak nic więcej ponad nawet ulotki, ogólnodostępne w poradniach, nie tylko uzależnień.
Niestety, wrażenia, które książeczka (jest cienka, z dużą czcionką, ze zdjęciami w tekście) wywarła na mnie już na samym początku, nie udało mi się...