Najpiękniejsze miejsce

Teresa Juźko Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf literatura piękna
Wydawnictwo Poligraf
2018-11-23
2018-11-23

Lektura 𝘕𝘢𝘫𝘱𝘪𝘦̨𝘬𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘦𝘨𝘰 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 była jak obejrzenie po raz kolejny jednego ze swoich najbardziej psychodelicznych snów. Już od pierwszych stron autorka każe Ci się przenieść w zupełnie nowy świat... który tylko z pozoru jest nowy.

Tak jak czasem film wyrzucał mnie z ekranu podczas seansu, tak też ta powieść miejscami naprawdę pragnęła mnie z siebie wyrzucić. Trzeba się w nią wgryźć, a to niełatwe. Konieczne jest zaakceptowanie faktu, że trochę się namęczysz, zanim przyłożysz ją do rzeczywistości i rzeczywiście będzie ona gdzieś pasować. Bo pasuje. Ale to sobie uświadomiłam znacznie później.

Zdawać by się mogło, że 𝘕𝘢𝘫𝘱𝘪𝘦̨𝘬𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘦 to wykreowana kreacja na kreacji. A tak naprawdę to jedna wielka metafora. Czytając z początku, nie przeczuwałam, że ta powieść dotyka trudnej tematyki. Została ona bowiem ubrana w ogromne pokłady ironii i zasłonięta psychodelicznym oniryzmem. Zdążyłam się zorientować, że autorka jest mocno zaplątana w perspektywę postmodernistyczną, która jest obecna w każdym jej dziele.

Ta książka to zbiór wyrazów dziwnych, połączonych w jeszcze bardziej dziwaczne sekwencje. Wypowiedzi niektórych postaci to przedziwne, krótsze i dłuższe poematy. Neologizmy, łączone są z przedawnionym słownictwem w taki sposób, by całość skłaniała się ku poprzednim epokom. Mimo że tak naprawdę opowiada o świecie aktualnym, o czym przypominają nam takie drobnostki jak na przykład nawiązania do współczesnej popkultury, które zarazem rochę wybijają z rytmu. Ale mam wrażenie, że to właśnie ta książka ma robić. Wybijać z rytmu, ze świadomości, z logicznego myślenia, ze strefy komfortu.

Teraz, po lekturze, czuję, że nie poświęciłam tej książce tyle uwagi i skupienia, ile potrzebowała. Dlatego na pewno w którymś momencie życia przeczytam ją jeszcze raz.

Teresa Juźko Najpiękniejsze miejsce Zobacz więcej