Książka Roku 2018

Seria: Z Kraju i ze Świata [Ossolineum]
Wydawnictwo: Ossolineum
Nightwood
rotten_apple

Ostępy nocy to pełna niedopowiedzeń intryga miłosna, w której uczestniczy grono ekscentrycznych postaci. Robin Vote, młoda amerykańska femme fatale, krąży między trojgiem admiratorów: Feliksem Volkbeinem, włoskim Żydem udającym austriackiego arystokratę, Norą Flood, właścicielką najbardziej osobliwego „salonu” w Ameryce, oraz Jenny Petherbridge, bogatą wdową naśladującą cudze biografie. Wydarzenia komentuje samozwańczy doktor Matthew O’Connor, którego nieokiełznane gadulstwo i fanfaronada przywodzą na myśl Szekspirowskiego Falstaffa.

Główną rolę w powieści odgrywa jednak język: gęsty i nieprzejrzysty, bogaty leksykalnie i kapryśny składniowo, pełen kalamburów, obsesyjnie wielogłosowy, perfidnie wyrafinowany, niekiedy hipnotyczny i transowy – pisze w posłowiu Marcin Szuster. To właśnie niezwykły styl Ostępów nocy jest największym walorem tej książki. Barnes radykalnie łamie konwencje, eksperymentuje, a jej sposób pisania stawia ją obok najważniejszych anglosaskich autorek modernistycznych jak Mina Loy, Gertrude Stein czy Virginia Woolf.

źródło opisu: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/home/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

To było jak skok na bungee, taka adrenalina ze słowa pisanego, szczególnie w partiach kiedy czytałam monologi samozwańczego doktora O’Connera. Bolała mnie przepona od bycia na wdechu. Tyle słów fiksów, zdań wariackich, odrealnień myślowych, że gdyby przyszło nam się zmagać z taka literaturą na co dzień, to sami byśmy powariowali nie odróżniając, co jest Światem ziemskim, a co Kosmosem.
Intryguje mnie co miała w głowie Djuna Barnes pisząc Ostępy, chyba szalała z rozpaczy i mroczyło ją zatrucie jadem zdrady, porzucenia, żeby wyrzucić z siebie taki tekst.

GrzesiekLepianka | 2019-02-06

Doczytałem, ale niewiele mi to dało. To jak dla mnie jedna z tych książek, które czytasz, a mógłbyś pomijać całe strony, niewiele przy tym tracąc. Wiem, że nośnikiem jest tu język (często oryginalny i poetycki), bo fabuły tu niemal wcale, sporo natomiast nastroju, dygresji, ciągnących się stylistycznych i lingwistycznych plątanin i dywagacji. Ten tekst o miłosnym wielokącie to rzecz na wskroś modernistyczna - z jednej strony eksperymentalna, innowacyjna, oryginalna, a z drugiej - niby filozoficzna, niby psychologiczna, niby rozbrajająca i dekonstruująca historię, tożsamości i relacyjne układy. Ciekawe i w dużej mierze prekursorskie są tu przedstawienia płci i tożsamości seksualnej (w szerszym kontekście Ostępy nocy to swoista parada odmieńców), ale olbrzymie fragmenty tekstu wywoływały we mnie wrażenie snobistycznego bełkotu stylizowanego na uderzającą w wysokie tony rozprawkę o życiu, miłości i śmierci - w dodatku ciężkostrawną niestety - i pozostawały zupełnie niezrozumiałe. No...

Leehoo | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Książka zdanie po zdaniu – zadziwiająca. Na czytelnika od pierwszych stron czają się dziwactwa języka, obrazowania, narracji. Niekończąca się tyrada, która po pewnym czasie zaczyna irytować i nużyć. Zwłaszcza, że fabuła jest wyjątkowo wątła, a dialogi brzmią sztucznie i groteskowo. Chwilami ma się uczucie spożywania koncentratu o zbyt silnym stężeniu intensywnego smaku. Jednak jest w tym jakaś hipnotyzująca moc i nie sposób przestać czytać. Jak zabójcza roślina, historia oplata nas, zatruwa i więzi. No i oprócz tego, że jest to tekst zjadliwy, błyskotliwy, groteskowy, bluźnierczy i ze wszech miar rozkalibrowany i szalony, to jednocześnie jest też genialny, trafiający w sedno, niezwykle zabawny i oryginalny. Dobrze, że w końcu odkryto ją u nas i żal, że tak późno.

Marek | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Lektura powyższa dla mnie to czytelnicze osiągnięcie. Nastroje tu się zmieniają jak otoczenie Paryża lub Wiednia. Gra słów, poetyckie walory języka no i monolog dr. Matthew który wbijał mnie w siedzenie wagonu nr.7. Większość przygody czytelniczej odbyłem w strefie ciszy. W innych warunkach bym zapewne nie doczytał. Tutaj potrzeba spokoju, skupienia bo tekst bardzo trudno oswoić. Historia miłosna kobiet nie jest prosta ale ma świetne recenzje co odpowiada bardzo współczesnemu "postmodernistycznemu wzmożeniu". Na szczęście w posłowiu dla mniej zasobnego w rozum czytelnika (piszę o sobie !) jest pewien element tłumaczenia tekstu. Błagam, proszę do posłowia nie zaglądać, nie podglądać, nie podczytywać bo stracisz mój drogi element budujący czytelnika zakłopotanego po lekturze. Nie potrafię jeszcze odpowiedzieć sobie, czy zostawię egzemplarz na półce czy....

malseir_79 | 2019-01-14

Och, co to była za uczta!! Kolejna książka z mojej ukochanej serii „z Kraju i ze Świata” wydawnictwa Ossolineum, potwierdza znakomitą jakość dobieranych tytułów!
„Ostępy nocy” to odważna, modernistyczna powieść wydana w 1936 roku, okrzyknięta pierwszą powieścią homoseksualną, plasująca się wysoko w kanonie lektur LGBT.
Djuna Barnes na niespełna dwustu stronicowej powieści rozpościera przed czytelnikiem awangardową historię trójkąta miłosnego wzorując się nie wielu wątkach i postaciach z własnego życia, obrazując niebezpieczeństwa niekontrolowanego pożądania, fiksacji i zazdrości.
Filarem powieści jest destrukcyjna postać typowej femme fatale Robin Vote, kobiety o chłopięcej sylwetce, która dąży do hedonistycznego zaspakajania własnych potrzeb zachowując jednocześnie niebywały dystans względem otaczających ją osób. Porzuca męża i małego synka dla delikatnej, starszej od siebie Nory, ale miłosna idylla nie trwa długo, gdyż Robin zmienia obiekt westchnień i z następną wybranką ucieka...

Saszen | 2019-01-30
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Nie będę silić się na oryginalność: posłowie Marcina Szustra znakomicie podsumowało moje odczucia na temat "Ostępów nocy". Szalona opowieść ciągnie się jak nitka, przechodząc od fałszywego barona Felixa do na wpół obłąkanego lekarza-transwestyty. Świat tej książki to świat ludzi tradycyjnie marginalizowanych, którym Djuna Barnes daje szansę się wypowiedzieć - i czytelnik zostaje zalany finezyjnym potokiem słów.
"Ostępy nocy" próbują wymknąć się tradycyjnym czytelniczym oczekiwaniom - fabuła jest tu żałośnie szkieletowa, co wytrąca czytelnika z utartych przyzwyczajeń. A przecież na jakimś poziomie ta książka to historia romansu od samego początku aż do smutnego końca.
Wielkie brawa dla tłumacza. Oddanie szaleństwa, rozpaczy, entuzjazmu i dzikiej energii tej książki nie mogło być łatwe.

Delur | 2013-11-21
Na półkach: Przeczytane, Powrócić
Przeczytana: 21 listopada 2013

Najlepsza książka modernistyczna jaką przeczytałem, absolutna perełka, szkoda, że tak mało znana w Polsce.

metner | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019