Solange es Frauen gibt, wie sollte da etwas vor die Hunde gehen?

Okładka książki Solange es Frauen gibt, wie sollte da etwas vor die Hunde gehen? Djuna Barnes
Okładka książki Solange es Frauen gibt, wie sollte da etwas vor die Hunde gehen?
Djuna Barnes Wydawnictwo: Wagenbach literatura piękna
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Solange es Frauen gibt, wie sollte da etwas vor die Hunde gehen?
Wydawnictwo:
Wagenbach
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
niemiecki
ISBN:
9783803111272
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czas Literatury nr 1(13) 2021 Djuna Barnes, Marta Bijan, Wojciech Bonowicz, Bogdan Burliga, Jerzy Franczak, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Anna Marchewka, Maciej Miłkowski, Anna Nasiłowska, Alicja Rosé, Agata Tuszyńska, Maciej Wnuk, Jacek Wojciechowski, David Zábranský
Ocena 0,0
Czas Literatur... Djuna Barnes, Marta...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2017 (550-551) John Ashbery, Djuna Barnes, Brigid Brophy, Mary Butts, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 10,0
Literatura na ... John Ashbery, Djuna...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
303
152

Na półkach:

Tytuł w bardzo wolnym tłumaczeniu: Jak długo istnieją kobiety, tak długo nie ma prawa się nic spsuć. Cóż. Książka to zbiór przedwojennych wywiadów przeprowadzonych przez Barnes z kobietami ówcześnie w jakiś sposób ważnymi i zasłużonymi. Jest matka założycielka amerykańskich sufrażystek, walczących o prawo kobiet do głosowania, jest słynna aktorka, druga słynna aktorka, projektantka mody, modelka… Każda z nich swoim życiorysem wnosi głos do dyskusji na temat roli kobiety w życiu publicznym, każda rozmawia też z dziennikarką na temat tych możliwości, obecnie i w przewidywanej przeszłości.

Diuna Barnes przeprowadzała te wywiady w latach 1913-1931, w międzyczasie przyszła jedna, a potem druga wojna światowa i pomiędzy pierwszym a ostatnim wywiadem jest przepaść, jeśli chodzi o sposób artykułowania tego, co kobietom wolno. Pierwszy wywiad jest śmiały w treści wprawdzie na tamte czasy, ale bardzo ostrożny, mówi o sposobach argumentowania w publicznych wystąpieniach nt prawa kobiet do głosowania, tego, czy jest ona w stanie myśleć odpowiedzialnie, jak mężczyzna. Drugi wywiad, co ciekawe, jest z kobietą, która prawa kobiet do głosowania wręcz nie popiera, ale sama aktywnie walczy o prawa robotników. Ostatni zaś z Coco Chanel jest wyraźnie inny, to Coco jest podmiotem bez przepraszania za to co robi kształtującym otoczenie i rzeczywistość, jest mocna, wpływowa, o zdecydowanych sądach.

Do tego jest to książka pięknie wydana, w czerwonym płótnie, w bardzo niecodziennym formacie, który widywałam tylko w tomikach wierszy, z bogatym materiałem zdjęciowym z lat wywiadom współczesnych. Sama Djuna Barnes jest równorzędną bohaterką tego zbioru, chociaż ukrytą w cieniu jako dziennikarka. Jednak widać wyraźnie jej postać zwłaszcza w wywiadach z kobietami, które są trzpiotowane, same siebie nie traktujące dostatecznie poważnie – jej pytania czy komentarze są mało „przezroczyste” i daje odczuć, że właśnie tak postrzega swoją rozmówczynię. Dziś dziennikarze starają się zniknąć za stawianymi pytaniami, bohater jest zawsze na pierwszym planie.

Tytuł w bardzo wolnym tłumaczeniu: Jak długo istnieją kobiety, tak długo nie ma prawa się nic spsuć. Cóż. Książka to zbiór przedwojennych wywiadów przeprowadzonych przez Barnes z kobietami ówcześnie w jakiś sposób ważnymi i zasłużonymi. Jest matka założycielka amerykańskich sufrażystek, walczących o prawo kobiet do głosowania, jest słynna aktorka, druga słynna aktorka,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Ulubione
    1
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
    1
  • Literatura piękna,powieść,baśnie,opowiadania,itp.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Solange es Frauen gibt, wie sollte da etwas vor die Hunde gehen?


Podobne książki

Przeczytaj także