Kontener

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura polska
Ag2S

Być może najlepsza książka Marka Bieńczyka. Najpierw był pomysł by napisać książkę o oddechu. O zadyszce od natłoku zdarzeń, o nerwowym a może smogowym kaszlu. Tez o miarowym oddychaniu. W końcu o sztucznym oddychaniu, wstrzymywaniu oddechu, o ostatnim tchnieniu. Czy w to miejsce powstała książka o pamięci? O podróży? Uciekaniu od siebie, przez Kanadę i podwarszawski las? O pożegnaniach? Czy...

Być może najlepsza książka Marka Bieńczyka.

Czy w to miejsce powstała książka o pamięci? O podróży? Uciekaniu od siebie, przez Kanadę i podwarszawski las? O pożegnaniach? Czy może jednak o oddechu? Czyli o tym jak niewiele oddziela nas od nieistnienia.

W swojej najbardziej osobistej i być może najwspanialszej książce Marek Bieńczyk dochodzi do literackiej perfekcji. Zarówno gdy pisze o Canettim, Faulknerze czy Camusie, jak wtedy gdy przywołuje po imieniu bliskie mu osoby. Bo do „Kontenera” włożył autor to co mu najbliższe. To czym żył ale oddaliło się, zniknęło i to czym nadal żyje i się zachwyca.

Udało się Bieńczykowi wszystkie te zdarzenia, osoby, myśli, uczucia powiązać najdelikatniejszymi nićmi. Udało mu się nazywać najtrudniejsze rzeczy najprostszymi słowami, „zacieśnić mówienie tak, aż zostanie nic, słowo widmo”. I stworzył książkę pełną życia, bo „Kontener” oświetla, prześwietla nasze zmysły: smak, zapach, dotyk, spojrzenie. Zarazem nadzwyczajna książkę ponad tym życiem zawieszona. Jak powietrze.

Weź głęboki wdech.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,212/kontener.html

jolasia | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Bieńczyk zbierał nagrody, a ja zbierałam się do Bieńczyka. Mam na półce chyba ze trzy jego książki. Zawsze mi jednak było do nich nie po drodze. Na „Kontener“ namówiła mnie osoba, której ufam w kwestii literatury. Sama bym się nie zabrała. Intuicja czy co?
Każdy inaczej radzi sobie z żałobą. Wierzę, że pisarz może to czynić pisząc erudycyjną i wysublimowaną książkę. Moim jednak zdaniem żałoba nie potrzebuje słów. Nie dba o piękno, o to, żeby dobrze wyglądać. Nie jest elegancka. Nie potrzebuje formy.
Przed Bieńczykiem czytałam „Nie ma“ Mariusza Szczygła i tam Szczygieł przytacza dobrą radę Hanny Krall, żeby był czujny i nie formułował zbyt łatwo złotych myśli. „A jeśli już to powątpiewaniem, zastanowieniem, znakiem zapytania, z bezradnością, jakby prosząc o radę“. „Kontener“ składa się niemal z samych złotych myśli. Bez znaku zapytania. Nierozrzedzonych niczym. Samo gęste. Zupełnie nie rezonowałam z tą książką. Nie to miejsce, nie ten czas. Może jeszcze wrócę do Bieńczyka, ale na...

Truskaweczka | 2018-11-08
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane

Kontener okazała się trudną i niezrozumiałą dla mnie książką. Wysoka ocena na Lubimy Czytać i pozytywne recenzje zachęciły mnie do lektury, która mnie nie przypadła do gustu. Chciałabym żebyście nie sugerowali się moją oceną i sami sprawdzili, czy ten tytuł mógłby was zainteresować. W gruncie rzeczy jest go bardzo mądra i pełna interesujących wtrąceń książka, ale uważam, że dla nieco dojrzalszych czytelników, którzy są w pełni gotowi na jej zrozumienie. Mnie nie porwała, ale kto wie, czy za parę lat nie będzie inaczej?

kawa | 2018-11-23

Chyba nie zrozumiałam zamierzeń autora. Po połowie odłożona.

Book-mi-swiadkiem | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Czym jest „Kontener”? O czym jest ta książka?
Dla każdego będzie o czym innym i myślę, że każdy odbierze ją na swój sposób. Książka miała być książką o oddychaniu, pierwszy oddech i ostatnie tchnienie, jest kontenerem do, którego wrzucamy wspomnienia.
Kontener czyta się lekko, miałam wrażenie, że lecę przez wspomnienia autora, który przeżywał żałobę, jednocześnie znalazłam tam część siebie. Tak jak pisałam wcześniej, każdy znajdzie coś dla siebie, ci, którzy przeżyli stratę bliskiej osoby, ci, co się na tę stratę szykują i nawet tacy jak ja, którzy na szczęście nie doświadczyli jeszcze, dźwięku ostatniego tchnienia wydobywającego się z wnętrza kochanego przez nas człowieka.

Nie umiałem butów założyć, lecz dawały tę możliwość. Były jak stacja pośrednia między nocą, kiedy odeszła a dniem następnym i kolejnym. Gotowe do stukania o bruk i do leżenia w szeleszczącym papierku. Czekały na przebudzenie lub na wieczny sen w tekturze. Były- są- namiastką lub miastem do przejścia.

...

MirekC | 2018-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2018

Umiera matka. Jak się z tym zmierzyć? „Kontener” mówi o tych, którzy towarzyszą bliskim w ostatnich chwilach; po ich śmierci doświadczają straty. Bieńczyk - w towarzystwie Marcela Prousta, Rolanda Bartha i innych humanistów: wybitnych pisarzy, poetów, malarzy, filozofów - w formie miniesejów dotyka spotkania życia ze śmiercią. Dzieli się snami, emocjami, przeżyciami, które dotyczą mamy, ale też - choć rzadziej - taty. Dużo jest w tej książce szczegółów, które nabierają znaczenia. But, czapka, kontener, dłoń - to tylko niektóre z nich. Pojawiają się też refreny, odsłaniane każdorazowo w innym odcieniu: o oddechu, tańcu flamenco, wreszcie - efemerydach, które na chwilę pokrywają ziemię białym całunem.
Spotkanie z Markiem Bieńczykiem, z jego zasięgiem wiedzy, z jego czułą erudycją, urzeka. Gdy znajdę się w sytuacji granicznej, będę o tej książce pamiętał.

Hubert | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Przeczytałem, nie oceniam bo nie moja bajka. Fragmentami poruszająca ale generalnie dla miłośników.

mbertman | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019