Krasny to kolor krwi

Okładka książki Krasny to kolor krwi Jakub Ćwiek
Okładka książki Krasny to kolor krwi
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Storyside fantasy, science fiction
Storyside
2018-08-02
2018-08-02

Opowiadanie o Małym Ludku, mroczne, wulgarne i soczyste… Macho-ludki, ulepione przez ludzkie kobiety z mleka, ciasta i ludzkich grzechów. I wszystkie grzechy odnajdujemy w krasnoludzkim świecie Wrocławia. A także odnajdujemy wyjaśnienie mnogości krasnoludowych posążków z brązu w mieście. Teraz inaczej będę spoglądać na Wrocław podczas następnych odwiedzin:)

Ciekawa jestem dalszych losów firemki… może kiedyś Autor opowie coś jeszcze.

Zawsze wiedziałam, że krasnoludy to twardzi faceci:)

Ciekawa jestem...

Krasnoludki w rękach pana Ćwieka i robi się ciekawie. A także mrocznie, czasem wulgarnie i kryminalnie. Ale czy to dziwi? Mały lud w literaturze sf-f nigdy nie był święty.
Czekam na nieśmiało (nie)zapowiedziany ciąg dalszy.

Czekam na nieśmiało (nie)zapowiedziany ciąg dalszy.

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Myślę, że kiedy następnym razem odwiedzę Wrocław inaczej spojrzę na krasnale. W tej wizji to bardziej krasno-ludy niż krasno-ludki, bo choć niewielkich rozmiarów stworzone zostały z mleka ciasta i ludzkiego grzechu. Zwłaszcza to ostatnie odciska się piętnem na ich charakterach i postępowaniu. Akcja wciąga, wyobraźnia autora zaskakuje. Zachowania krasnoludzich bohaterów czasem paskudne pozwalają im przetrwać w świecie, w którym niejednokrotnie muszą żyć w symbiozie z człowiekiem, także dla własnych celów. Nie wszystko jest jednak takie, jakim może się wydawać. Niewybaczalna zdrada być może w pewnych okolicznościach da się zmazać, a okrutny egzekutor mający na sumieniu niejedno życie dla kogoś stanie się wybawcą. i okaże krasnoludkiem o (prawie) gołębim sercu. Bardzo miło było odnaleźć nawiązania do twórczości Marka Krajewskiego i do Wiedźmina , pojawi się też Koszałek Opałek.

Unikam wystawiania złych ocen, ale tu, moim zdaniem, się ona po prostu mocno należy. Okropna bajka. W dodatku wulgarna i wyuzdana. Stylem pisania i pomysłem przywodzi mi na myśl nieskładną twórczość Andrzeja Pilipiuka, której zdecydowanie nie pochwalam. Nie znam innych książek J. Ćwieka - być może są lepsze, tej natomiast z czystym sumieniem nie polecam. Chyba że ktoś lubi takie rejony "literatury". 3.

A przeczytałam... i chyba tylko tyle mogę powiedzieć. Pomimo, że opowieść króciutka wiele w mojej głowie nie zostało. Jakoś tak słowa nie chciały przekształcać się na obrazy, bo i po co, skoro to wszystko takie wulgarne.

Tak! W końcu! Odbieram jedną gwiazdkę za seks między gatunkowy, opisy można sobie darować bo trochę nie smaczne. Ale poza tym pełna aprobata ;D

Nie spodziewałem się niczego wyjątkowego ale i tak się trochę zawiodłem. Zwykle u Ćwieka brak jakiejś głębi jest nadrabiany humorem, niskim ale uśmiechnąć się można. Tutaj ani historia mnie nie wciągnęła ani nie znalazłem niczego co by mnie rozbawiło. Całość wydaje się niedopowiedziana i mimo że jest zostawiona furtka na kontynuację to nie będzie mi się do niej śpieszyć. Jedynym plusem jest umiejscowienie akcji we Wrocławiu i znajomość miejsc które odwiedzają bohaterowie opowiadania.

Lubię autora więc sięgam w ciemno po wszystko co mi w ręce wpadnie. Po skończeniu pierwsza konkluzja była taka: on nie jest normalny :D
Mimo zupełnie nieoczekiwanego pomysłu na opowieść i błyskotliwego jak zawsze języka, mam niedosyt po skończeniu. Miałam wrażenie, jakby opowieści brakowało kilku pierwszych rozdziałów, które wprowadziłyby w całą historię, przybliżyły bohaterów itd. Było za krótko, zdecydowanie.

właściwie to przesłuchane. Przeczytanie tej historii przez Marcina Rozenka od razu podnosi wartość estetyczną o 1-2 punkty. Historia też ciekawa. Na pewno będę inaczej patrzył na te wrocławskie krasnale przy następnej wizycie.

Jestem z Wrocławia więc sami rozumiecie......od momentu przeczytania tej książki inaczej patrzę na krasnoludki chodząc po mieście..😀😀😀

• Audiobooki
  • Storytel
  • Audio

Dodaj cytat z książki Krasny to kolor krwi