Czas nieprzewidziany Rozmowa rzeka

Wydawnictwo: Wielka Litera
głowiński, rozmowa, wywiad,
tomasz_dobro

Czas nieprzewidziany to skarbnica wiedzy o polskiej kulturze ostatnich dekad, katalog kluczowych dla polskiej humanistyki nazwisk, zbiór smacznych anegdot i szczegółowa mapa intelektualnych kamieni milowych polskiej nauki. Imponująca wiedza Głowińskiego, erudycja i językowe wyczucie sprawiają, że rozmowa urasta do rangi przewodnika po Polsce – jej niezabliźnionych ranach, kompleksach, ale też pięknie i sile.
Dopóki się jeszcze zachowało pewną świeżość umysłu, dopóty starość, zwłaszcza jeśli się żyje na pewnym poziomie, jest do zniesienia. Mnie jest bliższe pierwsze stanowisko – optymistyczne. Wynika to w jakiejś mierze z mojej biografii, uważam bowiem, że mam życie darowane; po latach Zagłady, pobycie za murami getta, ukrywaniu się, ceni się życie.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/nowosci/id,218/czas-nieprzewidziany.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/nowosci/id,218/czas-nieprzewidziany.html

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 46

Rozmowa o wszystkim po trochu

Grzegorz Wołowiec: O czym będziemy rozmawiać?

Michał Głowiński: Rozmawiać będziemy o życiu, czyli o wszystkim po trochu. Chciałbym przyjąć takie założenie: ograniczamy maksymalnie wątki autobiograficzne.

Wywiad rzeka według encyklopedii PWN to: „książka w formie obszernej rozmowy z osobistościami życia polit., artyst.-kult., rel.”.

Przykładem takiej właśnie książki jest pozycja pod tytułem „Czas nieprzewidziany. Długa rozprawa bez pana, wójta i plebana”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Jest to rozmowa, którą Grzegorz Wołowiec przeprowadził z Michałem Głowińskim. Jak obaj piszą we wstępie, „książki, którą pozwalamy sobie P.T. Czytelnikom przedstawić, nie nazywamy – wbrew przyjętym zwyczajom – wywiadem rzeką, jest to bowiem uporządkowana, ale swobodna rozmowa. Jej dominująca część nagrana została w roku 2016”.

Publikacja ta jest dość obszerna. Czytelnik otrzymał blisko pięćset stron tekstu. Abyśmy mogli jednak właściwie wejść w lekturę, konieczne jest poznanie osoby, z którą Wołowiec przeprowadza swoją rozmowę rzekę.

Michał Głowiński urodził się w Warszawie, w roku 1934. Jest krytykiem literackim, teoretykiem i historykiem literatury. Napisał wiele ważnych prac naukowych. Reprezentuje również gatunek tzw. prozy wspomnieniowej, opisując historię polskich Żydów.

Książka jest podzielona na trzy części. Przyznam od razu, że dla mnie najciekawsze były pierwsza i ostatnia.

Grzegorz Wołowiec: O czym będziemy rozmawiać?

Głowiński zaczyna od mocnego stwierdzenia, opowiadając o wejściu Armii Czerwonej do Polski podczas II wojny światowej. Stwierdza wprost, że z jego punktu widzenia – jako osoby pochodzenia żydowskiego – było to wyzwolenie. Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem fragmenty odnoszące się do pierwszych lat istnienia Polski Ludowej.

Michał Głowiński ma niewątpliwy dar snucia opowieści, wspomnień. Dzięki temu odkrywamy, czym był – oczywiście z jego perspektywy – stalinizm i komunizm. Sporo miejsca poświęca ZMP, mówi o stalinowskiej wizji świata, o ideologii obejmującej wszystkie dziedziny życia. Rozmowa w bardzo dużej części dotyczy PRL-u. Oczywiście rozmówcy nie są historykami, niemniej jednak z tego wywiadu dowiadujemy się naprawdę wielu interesujących rzeczy. Przede wszystkim możemy starać się zrozumieć zakłamanie, wszechobecne w komunizmie.

Równie interesujące są fragmenty poświęcone destalinizacji, słynnemu Październikowi ‘56. Odwilż kulturalna, Gomułka, XX Zjazd – wszystko to jest obecne w książce. Dla kogoś interesującego się komunizmem są to bardzo ciekawe fragmenty rozmowy.

Druga część jest bardziej – powiedziałbym – naukowa. Głowiński opowiada o swojej pracy naukowej. Sporo miejsca poświęca Instytutowi Badań Literackich. To jednak w tej części Wołowiec rozmawia z Głowińskim o Marcu ‘68 i jego konsekwencjach.

Ostatnia część – równie ciekawa – obejmuje okres od stanu wojennego do współczesności, chyba mogę tak powiedzieć. Czytamy o nowomowie, o wielkim przełomie, jakim był koniec komunizmu w Polsce. Muszę odnotować, że rozmówcy nie ukrywają swojej niechęci do Prawa i Sprawiedliwości. Jest dla mnie zaskakujące, że w wielu książkach (obojętnie czego by one dotyczyły) niektórzy zawsze znajdą sposobność do krytyki PiS-u.

Rozmowę kończy rozdział o starości. Michał Głowiński zastanawia się, czym ona jest i kiedy tak naprawdę się zaczyna.

Reasumując, „Czas nieprzewidziany” to bardzo ciekawa książka. Jest to niewątpliwie – jak możemy przeczytać na okładce – „skarbnica wiedzy o polskiej kulturze ostatnich dekad, katalog kluczowych dla polskiej humanistyki nazwisk”. To lektura satysfakcjonująca i wymagająca zarazem.

Wojciech Sobański

almos | 2019-02-11
Przeczytana: 07 lutego 2019

Rozmowa-rzeka z wybitnym literaturoznawcą. Prof. Głowiński opowiada o swoim długim życiu, o kulturalnej i politycznej historii PRLu, która nie jest czarno-biała, jak się teraz usiłuje przedstawiać, o pracy w Instytucie Badań Literackich, o swoich gustach czytelniczych i muzycznych. To spotkanie z kulturalnym, mądrym człowiekiem starej daty było dla mnie prawdziwą przyjemnością.

Rozmowa rzeka z wybitnym literaturoznawcą, może najważniejszym jego osiągnięciem jest kronikarski zapis i analiza komunistycznej nowomowy panującej w czasach PRLu. W tej książce o nowomowie mówi mało, dużo za to o historii PRLu widzianej oczami świadka wydarzeń. Ucieka Głowiński od czarno-białych ocen, tak ochoczo ferowanych obecnie przez młodych historyków, polityków czy dziennikarzy. Czasy bowiem były skomplikowane i niejednoznaczne. Weźmy życie kulturalne, z jednej strony: „Polska kultura końca lat pięćdziesiątych i zwłaszcza lat sześćdziesiątych wzniosła się na absolutne wyżyny w każdej dziedzinie –...

Rafał Stefaniak | 2019-03-31
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2019

Książkę czytało się z prawdziwą przyjemnością, jednak jej lektura uświadomiła mi że naprawdę bardzo mało wiem o polskiej literaturze, zwłaszcza pod kontem XX wieku. Michał Głowiński jest żywą encyklopedią autorów, pojęć, anegdot i opowieści nt. literatury i historii polskiej kultury po 1945 roku. Rozmowa-rzeka w tej książce jest jednocześnie fascynującą opowieścią o życiu, wolności i literaturze. Dla mnie, jednak nie wiem czy to minus, był ogrom nazwisk, o większości z ludzi tam wymienionych słyszałem po raz pierwszy. Bardzo ciekawa opowieść przedstawiona z interesującej strony.

Wojtek | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019