Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać65Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant1Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant8
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Grzegorz Wołowiec

7
6,9/10
Polski polonista. Adiunkt w pracowni Poetyki Historycznej Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Publikował m.in. w "Pamiętniku Literackim", "Tekstach Drugich" i "Kulturze Współczesnej".
źródło: książka "NOWOCZEŚNI W PRL. Przyboś i Sandauer"
źródło: książka "NOWOCZEŚNI W PRL. Przyboś i Sandauer"
6,9/10średnia ocena książek autora
33 przeczytało książki autora
65 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2018
Czas nieprzewidziany Rozmowa rzeka
Michał Głowiński, Grzegorz Wołowiec
7,0 z 23 ocen
77 czytelników 4 opinie
2018

2018
Komunizm. Idee i praktyki w Polsce 1944-1989
Grzegorz Wołowiec, Katarzyna Chmielewska
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2018

2014
Rok 1966. PRL na zakręcie
Grzegorz Wołowiec, Katarzyna Chmielewska
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2014

2012
Literatura i socjalizm
Grzegorz Wołowiec, Katarzyna Chmielewska
6,5 z 2 ocen
5 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Czas nieprzewidziany Rozmowa rzeka Michał Głowiński 
7,0

Michał Głowiński (ur. 4 listopada 1934 w Warszawie) – filolog, historyk i teoretyk literatury specjalizujący się w najnowszej historii literatury polskiej, profesor nauk humanistycznych , członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, pisarz, autor podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów. Wydał liczne prace poświęcone językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy.
W książce „Czas Nieprzewidziany. Rozmowa rzeka” Michał Głowiński jest odpytywany przez swojego ucznia i przyjaciela – Grzegorza Wołowca. Panowie rozmawiają o życiu Głowińskiego, w którym działo się wiele – barwne lata szkolne, ukrywanie się podczas wojny i powojenne doświadczenia literaturoznawcy, który posiadł wspaniałą umiejętność analizowania zjawisk literatury, nauki i języka.
Bohater rozmowy mówi o paradoksach i sprzecznościach PRL-u, cenzurze, propagandzie, trudnościach z promowaniem innej literatury i sztuki niż ta, opiewająca komunizm, stalinizm i partię, o tym, co się działo w 1968 i o sytuacji wewnątrz Instytutu Badań Literackich, gdzie Głowiński pracował w minionych dekadach. Opowiada o wybitnych postaciach, z którymi współpracował. Wspomina też o roli, używanego na co dzień, języka, który traktowany jest instrumentalnie i często używany do propagandy i manipulacji.
„Czas nieprzewidziany” to mądra i ciekawa rozmowa dwóch intrygujących osób. Michał Głowiński z dystansem i poczuciem humoru opowiada o rzeczach trudnych i skomplikowanych. Z rozmowy wyłania się osoba o ponadprzeciętnej erudycji, dla której praca zawsze była przyjemnością. Książka jest po trosze przewodnikiem po dziejach najnowszych Polski, po trosze zaś kroniką osobistych pasji głównego bohatera książki. Profesor szczególnie dużo mówi o muzyce klasycznej, która kształtowała jego wrażliwość...
„Czas nieprzewidziany” to obowiązkowa lektura dla każdego kogo interesują najnowsze dzieje Polski i prawdziwa uczta dla czytelnika, który na równi z przejmującymi opowieściami ceni sobie elegancki język....
Czas nieprzewidziany Rozmowa rzeka Michał Głowiński 
7,0

Rozmowa- rzeka Grzegorza Wołowca z prof. Michałem Głowińskim ma podtytuł „ Długa rozprawa bez pana, wójta i plebana”. Wybitny polski literaturoznawca jawi się tu jako świadek epoki : od lat trzydziestych, poprzez traumę II. Wojny po trudne lata powojenne i socrealizm aż do współczesności . Rozmowa toczy się wokół tematów zawodowych, a więc literatury, kultury, przypomina znakomitości polskiego życia, nie unika polityki i pozostawia w cieniu życie prywatne.