Hilda i Ukryjcy

2019-01-30
2019-01-30
Marcin Wróbel
dla dzieci

Czytam książki dla dzieci i ciekawsze podsuwam mojej bratanicy, która raczej ciężko wciąga się w historie, gubi się w bardziej skomplikowanych wątkach i zbyt długich opisach. Tutaj tego nie ma. Książka jest napisana prostym, ale nie prostackim językiem. Historia jest ciekawa, momentami zabawna, opisy "wspomagane" ilustracjami, wątek spójny, końcówka trochę mnie zaskoczyła :D Postać Drewniaka, fofle, czy elfy bardzo mi się podobały. Nie znam komiksów, ani serialu o Hildzie, ale po przeczytaniu kilku "nijakich" książek dla dzieci uważam, że książki o Hildzie są naprawdę fajne i do tego bardzo ładnie wydane. Ja "łyknęłam" to na raz.

,,Hildę” autorstwa Luke’a Pearsona kojarzyłam głównie przez serial animowany Netflixa, który od dawien dawna miałam zapisany do oglądnięcia. Potem przyszły dwie książki do pracy, które oczywiście zakupiłam bo coś ciągnęło mnie do tych historii. Ale dopiero niedawno (bo w czwartek) sięgnęłam po ,,Hildę i Wielką Paradę” i z miejsca się zakochałam w tej opowieści. Następnie odpaliłam serial i przepadłam totalnie.

O czym są te książki? Jak sam tytuł wskazuje o Hildzie, która jest poszukiwaczką przygód mieszkającą razem z mamą na odludnym pustkowiu. Można by pomyśleć, że to brzmi jak koszmar, ale głównej bohaterce to zupełnie nie przeszkadza. Uwielbia spędzać czas zwiedzając kolejne nieodkryte wcześniej terytoria i uwieczniać je w swoim szkicowniku a także rozwiązywać wszelkie zagadki. Zawsze towarzyszy jej w tych wyprawach Lisojeleń Rożek. Dziewczynka uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy, zaprzyjaźniać się z różnymi istotami i nie boi się niczego a przynajmniej tak twierdzi.

,,Hilda i ukryjcy” jest wprowadzeniem w ten świat. Niesamowicie ciekawą, lekką i wciągającą historią, podczas której poznajemy całe mnóstwo postaci jak uwielbiające wszelką dokumentację i formularze elfy (uwielbiam Alfura),trolle, które za dnia są skałami, ale po zachodzie słońca ożywają czy tajemnicze olbrzymy albo puchate Fofle (uwielbiam!) idealne do podniebnych przejażdżek. Momentalnie można wciągnąć się w wir niecodziennych wydarzeń, w które życie poszukiwaczki przygód obfituje aż za bardzo. Negocjacje z elfami żeby nie doszło do eksmisji domu Hildy? Zbadanie zagadki olbrzyma, który pojawia się o północy? A może pomoc krukowi, który stracił pamięć i nie wie kim jest, ale coś czuje, że kimś bardzo ważnym? Proszę bardzo. Nasza bohaterka niczego się nie lęka.

W kolejnej książce, czyli wspomnianej już ,,Hildzie i Wielkiej Paradzie” przenosimy się do Trollbergu, gwarnego miasta, do którego zmuszone zostały przeprowadzić się Hilda z mamą po pewnych końcowych wydarzeniach z poprzedniego tomu. Zmiana otoczenia nie jest do końca w smak bohaterce. Mocno tęskni za swoim pustkowiem i nie do końca umie się przystosować. Miasto i chodzenie do szkoły wydaje się straszniejsze niż trolle, ognisty smok i kawaleria królików razem wzięte. Na szczęście Hilda może liczyć na pomoc nowo poznanych znajomych z klasy oraz niezastąpionego Alfura i Rożka.

Za warstwę tekstową odpowiada Stephen Davies a za przecudowne i niesamowicie klimatyczne ilustracje Seaerra Miller. Polecam wam te książki bardzo serdecznie jeśli szukacie czegoś lekkiego i wciągającego. Serial na Netflixie również jest wart uwagi. Odcinki są krótkie, mają dwadzieścia kilka minut (idealne do śniadania) a oprawa graficzna i muzyczna jest przecudowna.

7,5
Jak mnie tak książka urzekła to ja nie mam na to słów! Jestem najmniej obiektywną osobą co do niej, bo była tym czego najbardziej potrzebowałam. A wydanie jest wspaniałe!

7,5

Serialu jeszcze nie widziałem, wiec ogólnie miałem wrażenie powtórki z komiksu tylko trochę inaczej rozplanowanej

Hilda jest godną podziwu i intrygującą postacią. Energiczną, spostrzegawczą, asertywną, niezależną, zaradną i życzliwą. Każda z opowieści jest doskonałym sposobem na ukazanie jej osoby, wewnętrznego uroku i niebezpiecznych przygód. Każda opowieść odkrywa przed czytelnikami sposób na czerpanie frajdy z przedstawionych wydarzeń. Niestety niezwykła codzienność w życiu na swoim pustkowiu zagrożona zostaje przeprowadzką do najbliższego miasta zwanego Trolberg. Co z tego wszystkiego wyniknie? Koniecznie trzeba poznać historię Hildy.

Hilda i Ukryjcy to urocza opowieść pełna niesamowitych, barwnych i często niebezpiecznych przygód. Czytelnik cały czas jest podekscytowany, podążając za Hildą i odkrywając kolejne miejsca, w które prowadzi ją ciekawość. To świetna zabawa dla dużych i małych, a zarazem wspaniałe wprowadzenie do serialu, w którym poznamy kolejne losy małej bohaterki.

Urocza, mądra, przecudowna - taka jest książkowa Hilda. Idealna dla każdego. Polecam. Zdecydowanie.

SYMPATYCZNA HILDA

Seria komiksów o przygodach Hildy powstała w 2010 roku. Zyskała sporą popularność, więc całkiem niedawno temu, bo w roku 2018, zainteresowali się nią twórcy filmowi i przenieśli na taśmę w formie serialu, zrobionego dla serwisu Netflix. Jak to w takich sytuacjach bywa, produkcję wsparto także dodatkami i tak oto w ręce czytelników – także w Polsce – trafia pierwszy tom książkowej serii opartej… na serialu właśnie. Jak wypada to dzieło? I czy warto po nie sięgnąć?

Poznajcie Hildę, niebieskowłosą dziewczynkę, która lubi rysować, ale jeszcze bardziej lubi przygody. Spisując je (i ilustrując),idzie przez swoje życie, jakie przyszło jej wieść w niezwykłym świecie, a w jej codziennych przeżyciach towarzyszy jej sympatyczny lisojeleń. Kiedy pewnego dnia dziewczynka trafia na zamienionego w kamień trolla, zaczyna się kolejna niezwykła przygoda. Uciekając przed niebezpieczeństwem, Hilda znajduje tajemnicze olbrzymie ślady. Co mogło je zostawić? Najwyraźniej nie istnieje nic aż tak wielkiego, więc trzeba zbadać całą sprawę. A to zaledwie początek!

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/01/hilda-i-ukryjcy-stephen-davies-luke.html

SYMPATYCZNA HILDA

• PIOTREK 2019