Hortensja i cień

Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Hortense And The Shadow
Ag2S

Cień jest bardziej wierny niż przyjaciel. Nigdy cię nie opuści. Światło i cień… Nierozerwalnie ze sobą związane. Tak naturalne, że zastanawiamy się – czy naprawdę można się bać własnego cienia? A jednak jest to jeden z najsilniejszych dziecięcych lęków. Hortensja jest małą dziewczynką, która powinna być szczęśliwa. Jest odważna, miła i wszystkie zwierzęta w dzikim lesie to jej przyjaciele....

Cień jest bardziej wierny niż przyjaciel. Nigdy cię nie opuści.

Hortensja jest małą dziewczynką, która powinna być szczęśliwa. Jest odważna, miła i wszystkie zwierzęta w dzikim lesie to jej przyjaciele. Ale jak może być szczęśliwa, kiedy jej cień ciągle się czai za nią? I rośnie z każdą minutą! Hortensja postanawia się go pozbyć. Ale później, kiedy znajduje się sama w lesie, odkrywa, że bez cienia wydaje się dużo mniejsza i nie może sobie ze wszystkim sama poradzić…

Ilustracje: Lauren O’Hara

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Hortensja_i_cien-p-35723-1-30-.html

ksiazkawprezencie | 2018-12-16

Inspirowana opowieściami babci-Polki poetycka baśń pomysłowo eksploruje motyw Jungowskiego archetypu cienia.

Główna bohaterka, tytułowa Hortensja, mieszkająca w ukrytym w lesie domostwie, którego architektura inspirowana jest rosyjską estetyką ludową, to dziewczynka empatyczna i dzielna, ale ma jeden problem – nie lubi swojego cienia.

Uważa go za przedrzeźniacza i boi się, gdy rośnie wraz z nadejściem nocy. Najpierw usiłuje go ukrywać, a gdy to nie daje efektów, dokonuje radykalnego rozdziału z mrocznym towarzyszem za pomocą użytego jak gilotyna okna.

Początkowo wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku, ale potem, pewnej nocy, do domu pukają zbóje, którzy ukrywali się zresztą na wcześniejszych kartach książki, budując napięcie.

Już, już mają chwycić dziewczynkę, gdy w oknie domu pojawia się seria złowieszczych postaci, m. in. łowczyni i niedźwiedź, które skutecznie odstraszają napastników. To oczywiście odrzucony cień, z którym dziewczynka jedna się i od tej pory traktuje...

Ervisha | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Opowieść jest bardzo krótka - liczy zaledwie 32 strony w czym dużą i znaczącą część zajmują ilustracje. Wydawać by się mogło, że prosta i banalna, jednak tak na prawdę na swój sposób mądra i z przesłaniem. Mówi o dziecięcych lękach i obawach - tym, że niektóre dzieci boją się tego co dla nas dorosłych wydaje się oczywiste i naturalne. One nie zawsze to rozumieją i na swój sposób starają się zwalczyć, pokonać, przeciwstawić się.

Z drugiej strony pokazuje, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się przerażające z perspektywy czasu okazuje się nie takie straszne jak to widzimy - jak widzi to dziecko. Mało tego - najczęściej okazuje się to przyjazne, pomocne, całkiem normalne.

To książka o radzeniu sobie ze swoimi lękami i oswajaniu się z nimi, chociaż finalnie zabrakło mi w niej większej głębi i bardziej interesującej treści - poczułam niedosyt. Jednak może to "wina" wieku. Za jakiś czas "przetestuję" książkę na mojej bratanicy.

Pathka | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018